Zbrodnia na festynie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Dead Man's Folly
powieść, festyn, morderca

Inne wydania

Jutro będzie tu wielki festyn, a jedną z atrakcji ma być Polowanie na Mordercę. Będzie oczywiście Ofiara. Tropy. I Podejrzani. Takie klasyczne typy, wie pan: Wamp, Szantażysta, Młodzi Kochankowie, Posępny Lokaj i tak dalej. Po zapłaceniu pół korony za wstęp ogląda się pierwszy Trop, a potem trzeba znaleźć Ofiarę, Narzędzie Zbrodni oraz powiedzieć, kto jest Sprawcą i wskazać Motyw . Słynący z niekonwencjonalnych pomysłów państwo Stubbs postanawiają zadziwić wszystkich niezwykłą rozrywką przygotowaną z okazji wielkiego festynu organizowanego na terenie ich posiadłości. Atrakcją, o przygotowanie której proszą znaną autorkę powieści kryminalnych, Ariadnę Oliver, ma być zabawa w Polowanie na Mordercę. Pani Oliver spełnia kaprys Sir George?a i Lady Stubbsów, lecz gdy do rozpoczęcia festynu pozostają tylko godziny, tknięta złym przeczuciem postanawia zaprosić Herkulesa Poirota. Na wszelki wypadek...

yaola | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

,,Korzenie są zawsze potrzebne, nie tylko kwiatom (...).Choćby kwiaty były największe i najpiękniejsze, jeśli zniszczy się korzenie roślin, zginą i kwiaty. ..''
Albo
,,...gwałtownym ruchem pani Oliver przeczesala palcami swoją kunsztowna fryzurę ,w wyniku czego uzyskała wygląd osoby na lekkim rauszu. ..''
Można? Pisać tak pięknie o rzeczach ważnych lub po prostu trywialnych ? Dla mnie Agatha pozostanie zawsze mistrzynią pióra.
Tym razem Hercules Poirot w towarzystwie pisarki (alter ego autorki) Ariadny Oliver zmaga się z zagadkowa śmiercią na wiejskim festynie
Uwielbiam ten klimat

Paweł | 2015-05-03
Przeczytana: 03 maja 2015

Kolejny raz pochylając się nad piórem Mistrzyni kryminałów mogę stwierdzić i potwierdzić, że cały kunszt pisanych przez nią powieści wywodzi się z ogromnej wiedzy, a przede wszystkim z tego, że wie się, co czytelnik chce przeczytać. Kolejna ciekawa historia i kolejni ciekawi bohaterowie. Poirot przybywa by pomóc w ,,organizacji" festynu. Niestety nie wszystko jest tak piękne jak się wydaje. Zabawa i gra staje się brutalną rzeczywistością, gdzie ginie człowiek, a potem następny! Poirot z inspektorem policji szuka śladów i powiązań różnych osób z różnymi wydarzeniami. Koniec powieści jak zwykle szokuje i staje się trudny do przyjęcia. Ciężko jest samemu wysnuć kto jest winien zbrodni. Polecam.

Lucy Skywalker | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

Jak to zwykle bywa u Christie kryminał pierwsza klasa z charakterystyczną postacią Herkulesa Poirot i z bardzo przeze mnie lubianą panią Oliver- postrzeloną pisarkę kryminałów.
Ale teraz coś z przymrużeniem oka. Zbliża się lato i posłuchajmy rad naszej kochanej mistrzyni Christie odnośnie szortów (niektóre dziewczyny naprawdę powinny wziąć je pod uwagę):
"Poirot nie słuchał uważnie. Patrząc z tyłu na dziewczyny, pomyślał, nie po raz pierwszy, że tak niewiele kobiet wygląda dobrze w szortach. Zdegustowany aż zacisnął powieki. Dlaczego, och, dlaczego one się tak oszpecają? Te czerwone uda, tak niepociągające."
Z życzeniami miłego lata Herkules Poirot:)

Ania | 2015-07-23
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 23 lipca 2015

Kiedy byłam nastolatką z wielkim apetytem zaczytywałam się w książkach Christie. Po latach okazuje się, że nic się nie zmieniło. Nadal lubię ten suspens, drobiazgowe śledztwo i dopracowanie szczegółów, bez szokowania drastycznymi opisami, krwią i przemocą. Liczą się szare komórki i dedukcja.
"Zbrodnia na festynie" może nie jest zbyt wymyślnym kryminałem, ale dzięki Herkulesowi Poirot i mojej ulubionej, niepoprawnej pani Oliver książka miała dla mnie wyjątkowy klimat. Czytałam z przyjemnością, cały czas główkując nad rozwiązaniem zagadki, ale jak to u Pani Christie bywa, nie było łatwo.

AshiNa | 2013-07-26
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

Kolejna wspaniała książka z Herkulesem Poirotem jako detektywem w akcji. Tym razem mężczyzna został poproszony przez pewną pisarkę powieści kryminalnych o pomoc w urządzeniu zabawy na festyn. Zabawa miała polegac na tym, że trzeba było znaleźc zabójcę dziewczyny. I tak o to niewinna zabawa przemieniła się w prawdziwe morderstwo. Czy tym razem sławny detektyw odkryje prawdę?

patusia_dorota | 2013-08-07
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

„Korzenie są zawsze potrzebne, nie tylko kwiatom(...). Choćby kwiaty były największe i najpiękniejsze, jeśli zniszczy się korzenie roślin, zginą i kwiaty.”

Festyny kojarzą się z zabawą i ciągle podobnymi atrakcjami. Wata cukrowa, wspólne zabawy, słuchanie muzyki. Ludzie często szukają odmiany, chcą czegoś nowego, czegoś ekscytującego. Pani Olivier, znana pisarka została zatrudniona do stworzenia zabawy w szukanie sprawcy. Miała stworzyć miejsce zbrodni, dodać poszlaki i oczywiście wybrać aktora do roli trupa. Pisarka czuję jednak, że coś tu nie gra i prosi o pomoc Poirota.
Czy sfingowana zbrodnia nie przerodzi się w coś poważniejszego? Czy w grę nie wchodzi prawdziwe morderstwo?

Bardzo dawno temu, jeszcze podczas roku szkolnego koleżanka pożyczyła mi kilka kryminałów Pani Agaty Christie z jej domowej kolekcji. Widzicie teraz, że za ich czytanie zabierałam się zdecydowanie za długo. Sama się sobie dziwię, ale nie miałam na to ochoty. Cały czas zabierałam się za coś innego....

Justyna | 2012-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2012

Książka średnio mnie zachwyciła. Pierwsze strony nie wciągnęły mnie tak bardzo, więc książkę odłożyłam na półkę. Po pewnym czasie postanowiłam zrobić drugie podejście. Po przeczytaniu kilku stron książka nabiera tempa i rozwija się akcja. Główny bohater Herkules Poirot zostaje wezwany przez znaną pisarkę kryminałów do pewnej ziemskiej posiadłości. Pisarka ta organizuje tam zabawę na festynie w polowanie na mordercę. Jest to oczywiście tylko upozorowane morderstwo. Wszelkie szczegóły, wskazówki, tropy oraz dowody są szczegółowo zaplanowane. Pani Oliver(pisarka) ma jednak złe przeczucia związane z całą zabawą, dlatego prosi detektywa Poirota o pomoc. Ma on wykryć spiski, związki jakie występują pomiędzy domownikami ziemskiej posiadłości. Detektyw rozmawia z każdą osobą, poznaje ją. Nadchodzi dzień zabawy. Morderstwo które miało być tylko mistyfikacją staje się rzeczywistością. Zamordowana zostaje dziewczyna, która miała tylko udawać ofiarę. Zostaje uduszona sznurem. Krąg podejrzanych...

mrs_actually | 2014-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Co tu dużo mówić, to Christie, czyli krótko, zwięźle, na temat, a przy tym nie można się oderwać. Naprawdę bardzo dobra pozycja. Do samego końca zaskakuje i pomimo, że w pewnym momencie w końcu dowiadujemy się, kto zabił, nie da się zrozumieć jak i dlaczego. Aż chce się sięgnąć po kolejne pozycje tej autorki.

ChanLee | 2013-10-22
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 22 października 2013

Udało mi się odgadnąć kto był mordercą, ale końcówka kompletnie mnie rozbiła. Nawet nie wpadłabym na taki obrót spraw! Książka trzyma w napięciu, pomimo długiego wstępu w ogóle nie męczyła, wręcz odwrotnie. Nie mogłam się od niej oderwać. Zabieram się za resztę kryminałów Christie, bo są naprawdę świetne.

jaszczurowa | 2012-02-19
Przeczytana: 31 stycznia 2012

Co tu dużo mówić. Po prostu uwielbiam książki Agaty Christie, a w szczególności powieści i opowiadania z Herkulesem Poirot. Większość już przeczytałam, ale czasem uda mi się znaleźć w bibliotece „perełkę”, której nie mam. Tak też było ze „Zbrodnią na festynie”.

Pewnego dnia spokój Herkulesa Poirot zostaje przerywany przez niespodziewany telefon Pani Adriane Oliver, znanej pisarki. Prosi go ona o natychmiastowy przyjazd do Nassecombe, na festyn organizowany przez państwo Stubbs, w czasie którego odbędzie się Polowanie na Mordercę. Kobieca intuicja podpowiada Pani Oliver, że może dojść do prawdziwego morderstwa. Słynny detektyw postanawia jej pomóc. Ma okazję gościć w rezydencji i poznać jej mieszkańców i przyjaciół właścicieli.
Pani Oliver opowiada detektywowi o „zaaranżowanym” morderstwie, przedstawia wszystkie wskazówki, tropy, osoby biorące w tym udział, w tym harcerkę, Marlenę Tucker, która miała „grać” zwłoki. W czasie festynu okazuje się, że Marlena naprawdę została...