Zbrodnia na festynie

Tłumaczenie: Andrzej Milcarz
Cykl: Herkules Poirot (tom 31)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Dead Man's Folly
powieść, festyn, morderca

Jutro będzie tu wielki festyn, a jedną z atrakcji ma być Polowanie na Mordercę. Będzie oczywiście Ofiara. Tropy. I Podejrzani. Takie klasyczne typy, wie pan: Wamp, Szantażysta, Młodzi Kochankowie, Posępny Lokaj i tak dalej. Po zapłaceniu pół korony za wstęp ogląda się pierwszy Trop, a potem trzeba znaleźć Ofiarę, Narzędzie Zbrodni oraz powiedzieć, kto jest Sprawcą i wskazać Motyw . Słynący z niekonwencjonalnych pomysłów państwo Stubbs postanawiają zadziwić wszystkich niezwykłą rozrywką przygotowaną z okazji wielkiego festynu organizowanego na terenie ich posiadłości. Atrakcją, o przygotowanie której proszą znaną autorkę powieści kryminalnych, Ariadnę Oliver, ma być zabawa w Polowanie na Mordercę. Pani Oliver spełnia kaprys Sir George?a i Lady Stubbsów, lecz gdy do rozpoczęcia festynu pozostają tylko godziny, tknięta złym przeczuciem postanawia zaprosić Herkulesa Poirota. Na wszelki wypadek...

yaola | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

,,Korzenie są zawsze potrzebne, nie tylko kwiatom (...).Choćby kwiaty były największe i najpiękniejsze, jeśli zniszczy się korzenie roślin, zginą i kwiaty. ..''
Albo
,,...gwałtownym ruchem pani Oliver przeczesala palcami swoją kunsztowna fryzurę ,w wyniku czego uzyskała wygląd osoby na lekkim rauszu. ..''
Można? Pisać tak pięknie o rzeczach ważnych lub po prostu trywialnych ? Dla mnie Agatha pozostanie zawsze mistrzynią pióra.
Tym razem Hercules Poirot w towarzystwie pisarki (alter ego autorki) Ariadny Oliver zmaga się z zagadkowa śmiercią na wiejskim festynie
Uwielbiam ten klimat

Dominika | 2017-09-19
Przeczytana: 17 września 2017

Pani Ariadna Oliver zostaje poproszona o urządzenie Polowania na Mordercę, jedną z zabaw na festynie w Nassecombe. Intuicja podpowiada jej, że dzieje się coś niedobrego, dlatego zaprasza Poirota, pod pretekstem wręczenia nagrody dla zwycięzcy. Poirot przygląda się otoczeniu oraz incenizacji "zbrodni na niby", ale nie znajduje niczego podejrzanego, choć z drugiej strony nie lekceważy słów swojej znajomej. Na nieszczęście dochodzi do prawdziwego zabójstwa i nasz detektyw długo nie ma konkretnego pomysłu... ale oczywiście w końcu daje sobie radę. :D

Można powiedzieć, że czułam kto jest winny (w jednym przypadku), ale przypasowałam tej osobie inny zły uczynek. Właściwie poniosłam więc porażkę. :D Finałowy rozdział przyniósł sensowne wyjaśnienia motywów przestępstw, ale odgadnąć plan ich wykonania jest chyba niemożliwością. W tym wszystkim brakuje jakby wspomnienia o pani Oliver, która została przecież w jakiś sposób wykorzystana.

Paweł | 2015-05-03
Przeczytana: 03 maja 2015

Kolejny raz pochylając się nad piórem Mistrzyni kryminałów mogę stwierdzić i potwierdzić, że cały kunszt pisanych przez nią powieści wywodzi się z ogromnej wiedzy, a przede wszystkim z tego, że wie się, co czytelnik chce przeczytać. Kolejna ciekawa historia i kolejni ciekawi bohaterowie. Poirot przybywa by pomóc w ,,organizacji" festynu. Niestety nie wszystko jest tak piękne jak się wydaje. Zabawa i gra staje się brutalną rzeczywistością, gdzie ginie człowiek, a potem następny! Poirot z inspektorem policji szuka śladów i powiązań różnych osób z różnymi wydarzeniami. Koniec powieści jak zwykle szokuje i staje się trudny do przyjęcia. Ciężko jest samemu wysnuć kto jest winien zbrodni. Polecam.

Lucy Skywalker | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

Jak to zwykle bywa u Christie kryminał pierwsza klasa z charakterystyczną postacią Herkulesa Poirot i z bardzo przeze mnie lubianą panią Oliver- postrzeloną pisarkę kryminałów.
Ale teraz coś z przymrużeniem oka. Zbliża się lato i posłuchajmy rad naszej kochanej mistrzyni Christie odnośnie szortów (niektóre dziewczyny naprawdę powinny wziąć je pod uwagę):
"Poirot nie słuchał uważnie. Patrząc z tyłu na dziewczyny, pomyślał, nie po raz pierwszy, że tak niewiele kobiet wygląda dobrze w szortach. Zdegustowany aż zacisnął powieki. Dlaczego, och, dlaczego one się tak oszpecają? Te czerwone uda, tak niepociągające."
Z życzeniami miłego lata Herkules Poirot:)

Ania | 2015-07-23
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 lipca 2015

Kiedy byłam nastolatką z wielkim apetytem zaczytywałam się w książkach Christie. Po latach okazuje się, że nic się nie zmieniło. Nadal lubię ten suspens, drobiazgowe śledztwo i dopracowanie szczegółów, bez szokowania drastycznymi opisami, krwią i przemocą. Liczą się szare komórki i dedukcja.
"Zbrodnia na festynie" może nie jest zbyt wymyślnym kryminałem, ale dzięki Herkulesowi Poirot i mojej ulubionej, niepoprawnej pani Oliver książka miała dla mnie wyjątkowy klimat. Czytałam z przyjemnością, cały czas główkując nad rozwiązaniem zagadki, ale jak to u Pani Christie bywa, nie było łatwo.

AshiNa | 2013-07-26
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

Kolejna wspaniała książka z Herkulesem Poirotem jako detektywem w akcji. Tym razem mężczyzna został poproszony przez pewną pisarkę powieści kryminalnych o pomoc w urządzeniu zabawy na festyn. Zabawa miała polegac na tym, że trzeba było znaleźc zabójcę dziewczyny. I tak o to niewinna zabawa przemieniła się w prawdziwe morderstwo. Czy tym razem sławny detektyw odkryje prawdę?

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2018

Czytając książki Agathy Christie ma się wrażenie, że pisarka dokładnie wiedziała, co ludzie chcą przeczytać. Fenomenu Christie nie da się od tak streścić. Autorka w jednym z wywiadów powiedziała, że nie obchodzą nas niewinni ludzie. Wiecie co? Miała racje. Nawet nas, czytelników jej książek bardziej interesuje morderca niż ofiara.

Hercules Poirot zostaje zaproszony do Nassecombe w hrabstwie Devon przez Aridne Oliver - pisarkę kryminałów. Pani Oliver w Nasse House miała zorganizować polowanie na mordercę, które miałobyć jedną z atrakcji festynu. Przeczuwała, że tego dnia na prawdę może dojść do morderstwa. Poprosiła więc o pomoc Herculesa Poirot i tak zaczęła się ich przygoda pełna niespodzianek i przerażających odkryć. Co się jednak stanie, gdy odkryją, że dziewczyna, która miała udawać zmarłą została na prawdę zabita? Czy tym razem odkryją, kto jest mordercą? Czy pociągnie to za sobą następne przestępstwa?

Jest to książka napisana prostym językiem, więc dociera do każdego...

Ramzes1988 | 2017-10-30
Przeczytana: 30 października 2017

Tym razem Agata Christie wysyła Herkulesa Poirot na festyn, gdzie nasz detektyw domyślnie ma robić za gwiazdę i wręczać nagrody. Nagrody zwycięzcom konkursu detektywistycznego, który ma toczyć na tymże właśnie festynie. Konkurs jest pomysłem pani Olivier (notabene alter ego autorki powieści). Jednakże, nietrudno zgadnąć, że cała zabawa nie rozwija się tak jak powinna, a zamiast fikcyjnego zgonu, mamy prawdziwe morderstwo, podejrzanych jest bez liku, na festynie bawiło się kilkaset osób...
Bardzo ciekawa powieść, mimo że udało mi się odgadnąć zabójcę, jednakże motywy i cała intryga jak zwykle była dla mnie sporym zaskoczeniem.

patusia_dorota | 2013-08-07
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

„Korzenie są zawsze potrzebne, nie tylko kwiatom(...). Choćby kwiaty były największe i najpiękniejsze, jeśli zniszczy się korzenie roślin, zginą i kwiaty.”

Festyny kojarzą się z zabawą i ciągle podobnymi atrakcjami. Wata cukrowa, wspólne zabawy, słuchanie muzyki. Ludzie często szukają odmiany, chcą czegoś nowego, czegoś ekscytującego. Pani Olivier, znana pisarka została zatrudniona do stworzenia zabawy w szukanie sprawcy. Miała stworzyć miejsce zbrodni, dodać poszlaki i oczywiście wybrać aktora do roli trupa. Pisarka czuję jednak, że coś tu nie gra i prosi o pomoc Poirota.
Czy sfingowana zbrodnia nie przerodzi się w coś poważniejszego? Czy w grę nie wchodzi prawdziwe morderstwo?

Bardzo dawno temu, jeszcze podczas roku szkolnego koleżanka pożyczyła mi kilka kryminałów Pani Agaty Christie z jej domowej kolekcji. Widzicie teraz, że za ich czytanie zabierałam się zdecydowanie za długo. Sama się sobie dziwię, ale nie miałam na to ochoty. Cały czas zabierałam się za coś innego....

Apfelbaum | 2014-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Bardzo dobra powieść. Jest w niej dość dużo ciekawych postaci i odgrywają one bardzo dobrze swoje role w historii. Bardzo ważną rolę w całej historii odgrywa Ariadna Oliver będąca karykaturą samej autorki. To ona na festynie poprowadziła zabawę w "Poszukiwanie Mordercy" i odczuła, że ktoś chce wykorzystać ją do odegrania całkiem innego przedstawienia. Prosi Herkulesa Poirota by odkrył kto i w jakim celu nią manipuluje. Jednak nic nie pasuje. Pani ogrodnik zachowuje się jakby była właścicielką, niepełnosprawna intelektualnie podejrzewana jest o to że tylko udaje, itd. Gdy dochodzi do morderstwa jego ofiara wydaje się najbardziej nieprawdopodobna z możliwych (zwykła harcerka z sąsiedztwa).

Mamy więc do czynienia z jedną z najtrudniejszych zagadek. Wszystkie puzzle wydają się pozornie nieistotne np. narzekanie architekta na gust właścicieli. Dodatkowo dość dużo autorka mówi do nas ustami swojego karykaturalnego Alter Ego.

Polecam szczególnie ludziom, którzy lubią kreować siebie na...