Oklaski zbierze morderca

Okładka książki Oklaski zbierze morderca Carola Dunn
Okładka książki Oklaski zbierze morderca
Carola Dunn Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Kryminalne przypadki Daisy D. (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Kryminalne przypadki Daisy D. (tom 3)
Requiem for a Mezzo
Edipresse
2013-01-01
2013-01-01
Katarzyna M. Bednarska
kryminał daisy d seria

Daisy D. po raz trzeci na tropie zbrodni.

Lekki kryminał w stylu retro, z gatunku cozy mystery, to dla mnie doskonała odskocznia od szaroburej rzeczywistości za oknem. Autorka bardzo dobrze się w tej konwencji odnajduje, o czym przekonałam się już wcześniej, ponieważ zaznajomiłam się już ze wszędobylską panną Dalrymple w dwóch poprzednich tomach.

Tym razem Daisy jest bezpośrednim świadkiem morderstwa. W trakcie przedstawienia operowego, na które wybrała się wspólnie z inspektorem Fletcherem, główna diwa i gwiazda opery, nagle pada martwa, bezpośrednio po wypiciu wody z karafki, którą miała przy sobie na scenie. Szybko okazuje się, że podejrzanych jest mnóstwo, ponieważ ofiara miała koszmarnie trudny charakter.
Oczywiście Daisy czuje się zobowiązana dopomóc w śledztwie, nie tylko jako świadek, ale też z racji tego, że ofiara i jej siostra to jej najbliższe sąsiadki.

Zgodnie z prawidłami tego gatunku nie znajdziemy tutaj brutalnych scen, czy krwawych opisów. Jest za to dobrze oddany klimat epoki (lata dwudzieste XX wieku),sympatyczna, choć w tym wypadku również dość oryginalna bohaterka, która podejmuje się rozwiązania sprawy morderstwa.
Wszystko okraszone jest też sporą dawką humoru, co nadaje całości lekkości i tym przyjemniej się czyta.

Sama zagadka kryminalna, może i nie jest zbyt skomplikowana, ale nie mogę też powiedzieć, że łatwo było odkryć kto zamordował niesympatyczną śpiewaczkę. Podejrzani byli w zasadzie wszyscy😉

Z przyjemnością przeczytam, za jakiś czas, o kolejnych śledztwach Daisy D., bo jak na razie ta seria mnie nie zawodzi.

Daisy D. po raz trzeci na tropie zbrodni.

Tym razem Daisy jest...

Akcja trzeciego tomu serii "Kryminalne przypadki Daisy D." dzieje się w Londynie.
Daisy dostaje od swojej sąsiadki, Muriel Westlea, bilety na koncert Verdiego, na którym siostra Muriel, Bettina występuje jako solistka. W trakcie koncertu Bettina pada martwa na scenę najprawdopodobniej otruta strychniną. Artyści nie chcą rozmawiać z inspektorem Fletcherem, ale chętnie zwierzają się Daisy.
Znowu fajnie napisana książka, nie przeszkadzało mi nawet to, że szybko odgadłam, kto jest winowajcą.

Miałam ochotę napisać, że jest to uroczy, pogodny kryminał, ale bycie uroczym i pogodnym nieco się kłóci z kryminałem jako takim. Daisy Dairymple i Alec Fletcher rozwiązują kolejną zagadkę kolejnej śmierci i całość po raz kolejny wyszła Carol Dunn bardzo zgrabnie i wiarygodnie.

Cały cykl mi się bardzo podoba. A ta część była naprawdę przyjemna, fabuła połączona idealnie z wątkiem pobocznym :) nie są to wybitne powieści, ale naprawdę są wspaniałe!

Po przeczytaniu pierwszych dwóch części "Kryminalnych przypadków Daisy D." zaczęłam się obawiać, że cała seria jest oparta na podobnym schemacie: panna Dalrymple odwiedza kolejną posiadłość, by napisać o niej artykuł, natrafia na świeższe lub starsze zwłoki, pod byle pretekstem wplątuje w sprawę Aleca, pomaga mu rozwiązać sprawę... Takie rozwiązanie dawało sporo możliwości w kolejnych książkach, jednak na dłuższą metę było nudne i nieco nieprawdopodobne. Kto zdecydowałby się na zaproszenie Wielmożnej pani Daisy przeczuwając, że to tylko wywoła kłopoty? Na szczęście autorka mnie zaskoczyła i to morderstwo było inne. Nie tylko w samym Londynie, ale też niejako publiczne - na scenie. Intryga mnie wciągnęła i choć stosunkowo szybko odgadłam osobę zabójcy, zupełnie nie domyśliłam się motywu. Przyjemne czytadło, dla miłośników kryminałów w starym dobrym stylu.

Kolejna świetna książka z serii o przygodach ciekawskiej Daisy i czarującego inspektora Aleca Fletchera. Całość napisana jest lekko, z humorem, a zagadka śmierci śpiewaczki operowej opisana jest interesująco, z wieloma podejrzanymi i ciekawymi zwrotami akcji. Dodatkowa gwiazdka za powoli rozwijający się wątek romansowy i to w jaki sposób rozwija się relacja między głównymi bohaterami. Uśmiechałam się niemal cały czas podczas czytania.

1919

Atmosferą książka trochę przypomina powieści Agaty Christie. Doskonale się czyta, a i mordercę odgadnąć niełatwo.

W tej części ciekawska Daisy rozwiązuje zagadkę morderstwa na miejscu nie wyjeżdża do żadnych rezydencji. 3 część powieści jest o wiele lepsza od poprzednich. Trudniej było odgadnąć kto stoi za tajemniczą zbrodnią. Polecam.

Jak już niektórzy pisali, obawiałam się tego, że każda książka to będzie podróż do jakiejś willi. Na szczęście tak nie było. Polecam. :)

Dobra do poczytania.

Dobra do poczytania.

• Kryminał
  • Carola Dunn
  • Kryminalne przypadki Daisy D.
  • Kryminały

Dodaj cytat z książki Oklaski zbierze morderca