Zbrodnia na festynie

Cykl: Herkules Poirot (tom 31) | Seria: Klasyka Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Agatha Christie, kryminał
LubimyCzytać

Sztuka planowania i wykonywania morderstwa osiągnęła taką popularność, że proponuje się ją na festynach. Jest taką samą grą towarzyską jak rzucanie kokosem do celu. Najlepiej do ułożenia takiej gry nadaje się autorka powieści kryminalnych, Ariadna Oliver. Cóż stąd, skoro pisarka czuje się sterowana czyjąś niewidzialną ręką! Prosi zatem o pomoc...

Sztuka planowania i wykonywania morderstwa osiągnęła taką popularność,
że proponuje się ją na festynach. Jest taką samą grą towarzyską jak
rzucanie kokosem do celu.

Najlepiej do ułożenia takiej gry nadaje się autorka powieści
kryminalnych, Ariadna Oliver. Cóż stąd, skoro pisarka czuje się
sterowana czyjąś niewidzialną ręką! Prosi zatem o pomoc Herkulesa Poirot
tuż przed tym, zanim „trup” staje się … prawdziwym trupem.

Sir George Stubbs, organizator zabawy, ma pełne ręce roboty, a oprócz
tego trwają poszukiwania jego żony, lady Stubbs.

Miłej zabawy na festynie!

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Przeczytana: 10 czerwca 2019

Nie wiem w zasadzie co napisać. To moja druga przeczytana książka autorstwa Agaty Christie. Pierwszą było "I nie było już nikogo". Szczerze muszę przyznać, że obie rewelacyjne. Ostatnimi czasy polubiłem rozwiązywanie kryminalnych
zagadek za sprawą gry planszowej "Kroniki zbrodni", dlatego podczas czytania "Zbrodni..." analizowałem, czepiałem się drobnostek. Mimo tego nie byłem wstanie rozszyfrować zagadki. Nic mi nie pasowało. A osoba najbardziej dla mnie pasująca do zbrodni, mająca solidne motywy, których Poirot jakoby nie dostrzegał okazała się niewypałem. Chodziło o kompletnie kogo innego. I miało to sens dopiero, gdy Herkules sam mi to wyjaśnił na samym końcu. Z tego powodu byłem lekko zawiedziony, liczyłem, że dobrze kombinuję. Nie odebrało mi to jednak dobrego nastroju po przeczytaniu książki. W końcu zaspokoiłem ciekawość! Na pewno, przy okazji, zabiorę się za resztę książek spod pióra Christie, to tylko kwestia czasu :D
Polecam gorąco!

golteria | 2018-10-16

I znowu zamiana ról. Kto jest kim i kto jest mordercą?

Emma | 2018-10-07
Przeczytana: 06 października 2018

Pani Ariadna Oliver wezwała pilnie Herkulesa Poirota mówiąc, że ma być popełnione przestępstwo. Nie wytłumaczyła mu jednak, że morderstwo ma być fikcyjne, a uczestnicy festynu mają znaleźć zbrodniarza. Rola Poirota miała się sprowadzać do rozdania nagród. Jednak to, co miało być zabawą, przerodziło się w rzeczywistość. Wśród rozbawionego tłumu zostaje uduszona harcerka, która miała grać rolę ofiary.
Herkulesa Poirota czeka wyjątkowo trudna praca, ma zebrać wszystkie wątki i spleść je w całość. Śledztwo jest tym trudniejsze, że wszyscy kłamią, a tak właściwie nikt nie ma powodów do zbrodni. Zagadka zostaje rozwiązana wtedy, gdy detektyw odkrywa czarną stronę z historii rodziny.
Książka jest ciekawa, czyta się ją szybko. Adaptacja filmowa jest dosyć wierna i jak zawsze zrobiona z wielka dbałością o szczegóły.
Radzę obejrzeć film po przeczytaniu powieści.

MałaPisareczka | 2018-09-07
Przeczytana: 07 marca 2018

Christie zawarła w tej książce wszystko to, za co się ją kocha:
- ciekawa, intrygująca zagadka
- Poirot + panna Oliver
- klimat brytyjskiej miejscowości
- spokój i ciszę (choć to dziwne zważywszy na tematykę...)

Polecam, bo naprawdę warto!

Samara_Adrianna | 2018-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

Jeden z niewielu kryminałów Agathy Christie w których udało mi się odgadnąć kto jest mordercą. Chyba od początku książki wiedziałam kto zabił ale ten fakt nie odebrał mi frajdy z lektury. Dynamiczna akcja oraz różnorodność charakterów postaci to największe plusy tej powieści. Cały czas coś się dzieje, nie ma nudnych fragmentów. Bardzo spodobał mi się motyw z zabawą polowania na mordercę. Jest to jeden z lepszych kryminałów tej autorki.

Desjani | 2018-08-06
Przeczytana: 24 listopada 2017

Cóż się rozwodzić, jak coś jest dobre to jest dobre.

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2018

Czytając książki Agathy Christie ma się wrażenie, że pisarka dokładnie wiedziała, co ludzie chcą przeczytać. Fenomenu Christie nie da się od tak streścić. Autorka w jednym z wywiadów powiedziała, że nie obchodzą nas niewinni ludzie. Wiecie co? Miała racje. Nawet nas, czytelników jej książek bardziej interesuje morderca niż ofiara.

Hercules Poirot zostaje zaproszony do Nassecombe w hrabstwie Devon przez Aridne Oliver - pisarkę kryminałów. Pani Oliver w Nasse House miała zorganizować polowanie na mordercę, które miałobyć jedną z atrakcji festynu. Przeczuwała, że tego dnia na prawdę może dojść do morderstwa. Poprosiła więc o pomoc Herculesa Poirot i tak zaczęła się ich przygoda pełna niespodzianek i przerażających odkryć. Co się jednak stanie, gdy odkryją, że dziewczyna, która miała udawać zmarłą została na prawdę zabita? Czy tym razem odkryją, kto jest mordercą? Czy pociągnie to za sobą następne przestępstwa?

Jest to książka napisana prostym językiem, więc dociera do każdego...

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2018-05-08
Na półkach: Przeczytane, Christie, 2018
Przeczytana: 08 maja 2018

No po prostu - Christie. Mogłabym ją czytać nawet codziennie.
A do tego Poirot, za którym przepadam i do tego w duecie z Ariadną Oliver, stworzoną chyba po to by Agatha Christie mogła dworować z siebie samej i swojego pisania.
Zabrakło mi tak charakterystycznego dla Poirota zebrania wszystkich podejrzanych, by wyłożyć karty na stół i wskazać mordercę, ale było to jak najbardziej uzasadnione fabularnie.
Mimo Ariadny Oliver i pani bloodhoud-Masterton, które były postaciami ewidentnie komicznymi, jest to jednak smutna historia.
Dobrze, że Christie rozświetliła ją delikatnym komizmem.
Jak zwykle podziwiam jej zmysł obserwacji.
Dodatkowa gwiazdka za przesłanie.

Rysia | 2018-04-01
Przeczytana: 23 marca 2018

No ciekawie, ciekawie...
/dlaczego zaczynam tak znaczną część moich opinii od słówka "no"?/
Moja wściekłość na panią Christie po przeczytaniu "Kieszeni pełnej żyta" i wielkiego niezadowolenia z powodu takiego, a nie innego rozwiązania zagadki ucichła, odtajała i poszła w niepamięć. Jak widać, życie z kryminałami jest przyjemne, żeby tylko nie przesadzać.

"Zbrodnia na festynie" przypadła mi do gustu. Nie ukrywam, że w pewnym stopniu sięgnęłam po nią ze względu na panią Oliver, którą w "Kartach na stół" bardzo... hmmm... polubiłam.
Nie zawiodłam się. Pomysł jest ciekawy i ogólnie jest ciekawie.
/hy hy/

książek: 2019
Efemeryda | 2017-11-05
Na półkach: Przeczytane, Nie posiadam
Przeczytana: 05 listopada 2017

Hmmm, p. Oliwier w przypływie chyba jasnowidzenia zaprasza H. Poirota. Tak na wszelki wypadek. Nic się nie wydarzy, co byłoby nieplanowane. Ale... strzeżonego Pan Bóg strzeże. Klasyka kryminału pióra Agaty Christie z nezapomnianym korpulentnym ekscentrycznym introwertykiem, który zawsze znajdzie sprawcę badając tropy. Dedukcyjnie badając, nawet proszku na odciski nie używa:) Tylko szare komórki.