832100444X
Joanna Bożek

Zawarte w niniejszym zbiorze opowiadania pochodzą z wydanych w r. 1960 tomów pt."Sherlock Holmes niepokonany i Dr Watson opowiada"

Opowiadania:
- Nakrapiana przepaska niesie śmierć

źródło okładki: zdjęcie autorskie

atimere | 2015-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Przygody Sherlocka Holmesa to wyjątkowo dobra lektura na jesienne wieczory. Krótkie, ale zręcznie napisane opowiadania o przygodach słynnego detektywa i jego nieodłącznego towarzysza doktora Watsona pozwalają nieco rozerwać szare komórki. Czasem są zabawne, czasem ciut moralizatorskie, ale mimo że już nieco archaiczne nadal przyjemnie się je czyta.

Jagoda | 2013-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Pan Holmes to klasyka sama w sobie. Z każdym doniesieniem o przygodach Sherlocka będę wzdychać do jego osoby.

Grażyna | 2014-12-17
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Gosia | 2015-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Zbiór opowiadań o Sherlocku Holmesie w narracji Watsona (choć znalazły się dwa opowiadania w narracji samego detektywa:)).
Czyta się bardzo przyjemnie. Historie są krótkie, przez co nie nużą, a do tego zagmatwane i czasem choć czytelnik podejrzewa już rozwiązanie..rozwiązanie okazuje się być całkiem inne i zaskakujące (cały sir Arthur Conan Doyle:)).
Polecam i wielbicielom i tym, którzy jeszcze nie mieli okazji poczytać o wyczynach wybitnego detektywa wszech czasów :)

Damian | 2014-05-26
Przeczytana: 06 maja 2014

Sherlock Holmes wraz z Dr Watsonem zabierają nas w niesamowity świat zagadek i intryg. Tym razem czeka na nas dziesięć opowiadań, które będą czytelnika trzymały w dużym napięciu. Niektóre śledztwa prowadzone przez detektywa Holmesa, kończą się w przedziwny, intrygujący sposób. Jednak nie powinno nas to dziwić, gdyż Sherlock jest osobą tak samo ciekawą jak jego śledztwa. Każdemu zapewne spodoba się inne opowiadanie, lecz ja z całą stanowczością mogę polecić wszystkie, gdyż każde jest na swój sposób wyjątkowe i zgoła inne.

Edy Rekieel | 2012-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2012

Książka, która jako pierwsza pozwoliła mi zacząć na nowo moją przygodę z panem Sherlockiem Holmesem i doktorem Watsonem.
Stare, biblioteczne wydanie, przesiąknięte zapachem palców, które je dotykały, pewnego rodzaju historia sama w sobie.
Arthur Conan Doyle nie pozwala się nudzić. Każda historia jest inna i niepowtarzalna, mniej zawikłana by rzucić nagle zupełnie inne światło na badaną sprawę.
Jedyne czego nie mogę sobie wybaczyć, to to odrobinę przestarzałe tłumaczenie. Mocno mnie raziło, gdy czytałam. Ale tak, niczego więcej nie mogę zarzucić. Polecam każdemu, kto chce poznać niezwykłego, angielskiego detektywa. Nie odstąpisz książki od ostatniej strony, jeśli jesteś fanem klasycznego kryminału.

Joanna Bożek | 2010-02-10
Przeczytana: luty 2010

Zbiór opowiadań o przygodach Sherlocka Holmesa. Pierwsza książka Doyle'a którą dane mi było przeczytać.

Narratorem prawie wszystkich przygód jest przyjaciel Holmesa Dr Watson.
Oprócz wspaniałych opowieści, poznajemy też zdanie Watsona na temat niektórych spraw.

Podsumowując jest to świetnie napisana książka, genialne opisy a zagadki tak wciągające, że często naprawdę ciężko oderwać się od książki. Szczerze polecam zarówno fanom przygód Sherlocka jak i tym którzy dopiero tą przygodę rozpoczynają.

pia | 2012-03-22
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 15 marca 2012

Ten, kto składał książkę, popełnił błąd frajerski - dwa pierwsze opowiadania umieścił w odwrotnej kolejności niż powinien. "Tajemnica złotego pince-nez" jest wyjątkowo słaba (najsłabsze opowiadanie ze wszystkich w zbiorze i dalej czytałam tylko dlatego, że miałam w sobie - zresztą słuszne - przekonanie, że przecież znikąd się sława Sherlocka nie wzięła), natomiast "Grecki tłumacz" jest już świetny - i tak, mniej więcej, zostaje do końca.

jokototo | 2015-05-29
Przeczytana: 29 maja 2015

Krótkie opowiadania mają tę zaletę że zanim się zachce przerzucić kilka stron i zerknąć na zakończenie już się ma rozwiązanie.
Zawsze lubię się poczepiać logiczności fabuły w kryminałach. Np. w "Tragicznym romansie" normalnie skończyło by się to odkupieniem książki od starszej pani za grubą kasę a nie jakąś pogmatwaną intrygą nie wiadomo po co :).

Jjolka | 2012-03-15
Przeczytana: marzec 2012

Zbiór dziesięciu opowiadań. W "Tajemnica złotego pince-nez", "Grecki tłumacz", "Tajemnicza lokatorka", "Garbus", "Sherlock Holmes w Eyford", "Tragiczny romans", "Człowiek na czworakach", "Nakrapiana przepaska niesie śmierć" narratorem jest doktor Watson. "Wyblakłe oblicze" i "Lwia grzywa" opowiada nam sam Holmes!