Tajemnica złotego pince-nez

Okładka książki Tajemnica złotego pince-nez Arthur Conan Doyle
Okładka książki Tajemnica złotego pince-nez
Arthur Conan Doyle Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Poznańskie
1988-01-01
1988-01-01
832100444X
Tadeusz Evert, Jan Meysztowicz, Jan Stanisław Zaus, Jerzy Regawski, Witold Engel, Irena Szeligowa
kryminał dr Watson Scotland Yard opowiadania

Okładka książki Moriarty: The Remains. Tom 1 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: The ... Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle,...

Z przyjemnością przeczytałem zbiór opowiadań klasyka gatunku powieści kryminalnej, Arthura Conan Doyle'a. Nie tylko dlatego, że to utwory już klasyczne, że oddają ducha epoki wiktoriańskiej, że zbrodnie dzieją się wśród osób "z towarzystwa" i nie są tuzinkowe. Także dlatego, że tak się dziś nie tworzy utworu o zbrodni. Dziś akcja przebiegać musi niezmiernie szybko, tajemnica jest jednoznaczna, winny musi być ukarany...
A tymczasem autor przedstawia nam zagadki do rozwiązania, często bardzo wysublimowane, niejednoznaczne, a i wina nie zawsze jest oczywista. Również sprawiedliwość dosięga winnych nie zawsze, nie od razu i niekoniecznie ze strony organów do tego powołanych. Ważne, że czytelnik ma satysfakcję ze zwycięstwa dobra nad złem. Co więcej, autor pozwala sobie na przedstawienie zagadki, która wydaje się zbrodnią, a jest tylko przypadkiem, zbiegiem okoliczności, a nawet nic z przestępstwem nie ma wspólnego, choć wszystko na to wskazuje - nawet potencjalny sprawca (bodaj najlepiej to widać w opowiadaniu "Lwia grzywa").
Zbiór zawiera 10 opowiadań, przy czym, co ciekawe, ostatnie pisane są wyjątkowo nie przez doktora Watsona, lecz samego Holmesa. Wszystkie wciągają czytelnika w grę wyobraźni i poszukiwań rozwiązania. nie stanowią zamkniętej całości - to raczej wybrane sprawy z praktyki znakomitego detektywa. Wszystkie jednak bogate są w logiczne wyjaśnienia dziejących się wydarzeń i, często dla zrobienia wrażenia, dedukcyjne gierki Sherlocka Holmesa.
Na pewno nie mamy do czynienia z arcydziełem, na pewno współczesny czytelnik będzie czasem zawiedziony narracją, ale wciąż warto sięgnąć po klasykę gatunku. Polecam.

Przekroczywszy Rubikon czterdziestki, rzadko sięgam ponownie po lektury młodości, klasykę czy ogólnie książki napisane wcześniej niż w drugiej połowie XX wieku. To właśnie jeden z takich wyjątków. Siermiężnie wydany(bo jeszcze za nieboszczki komuny) zbiór 8 opowiadań o detektywistycznych wyczynach legendarnego Sherlocka Holmesa. Fakt, trąci myszką, ale jest też w tych opowieściach odrobina staroświeckiego uroku. Bawi nas główny bohater z niezwykłą precyzją i łatwością, jakby od niechcenia odkrywający tajemnice i rozwikłujący kryminalne zagadki, którym rady nie daje policja. Czasami opisy sprawiają wrażenie przyciężkich, śmieszy nadmierna galanteria rodem z wiktoriańskiej epoki, z jaką wysławiają się niektóre postacie, po prostu widać, że to język przeniesiony z innej epoki. Obecnie rzadko to trawię. Ta staroświeckość najczęściej po prostu mnie odrzuca. Ale nie tutaj. Powiedzmy, że potraktowałem to jako urozmaicenie swoich nowocześniejszych lektur.

To moje pierwsze zetknięcie z Sherlockiem Holmesem (a przynajmniej tym, którego znamy z książek). Każdy, kto chce przenieść się na chwilę do XIX- wiecznego Londynu, w którym czai się mnóstwo kryminalnych zagadek, to koniecznie musi ją przeczytać. Przyjemnie i szybko się czyta. Dobra na chwilę relaksu przy niebanalnym i czasem wisielczym humorze Holmesa.

Przygody Sherlocka Holmesa to wyjątkowo dobra lektura na jesienne wieczory. Krótkie, ale zręcznie napisane opowiadania o przygodach słynnego detektywa i jego nieodłącznego towarzysza doktora Watsona pozwalają nieco rozerwać szare komórki. Czasem są zabawne, czasem ciut moralizatorskie, ale mimo że już nieco archaiczne nadal przyjemnie się je czyta.

Zbiór opowiadań o Sherlocku Holmesie w narracji Watsona (choć znalazły się dwa opowiadania w narracji samego detektywa:)).
Czyta się bardzo przyjemnie. Historie są krótkie, przez co nie nużą, a do tego zagmatwane i czasem choć czytelnik podejrzewa już rozwiązanie..rozwiązanie okazuje się być całkiem inne i zaskakujące (cały sir Arthur Conan Doyle:)).
Polecam i wielbicielom i tym, którzy jeszcze nie mieli okazji poczytać o wyczynach wybitnego detektywa wszech czasów :)

Polecam i wielbicielom...

Sherlock Holmes wraz z Dr Watsonem zabierają nas w niesamowity świat zagadek i intryg. Tym razem czeka na nas dziesięć opowiadań, które będą czytelnika trzymały w dużym napięciu. Niektóre śledztwa prowadzone przez detektywa Holmesa, kończą się w przedziwny, intrygujący sposób. Jednak nie powinno nas to dziwić, gdyż Sherlock jest osobą tak samo ciekawą jak jego śledztwa. Każdemu zapewne spodoba się inne opowiadanie, lecz ja z całą stanowczością mogę polecić wszystkie, gdyż każde jest na swój sposób wyjątkowe i zgoła inne.

Rasowe opowiadania o zagadkach Sherlocka Holmesa, bardzo dobre i napisane z pazurem.

Jak to w opowiadaniach są lepsze i są gorsze. Ogólnie nie jest źle ale też żadnych świetnych opowiadań nie uświadczyłem. Tylko w sumie w kilku się bardziej wkręciłem, że rzeczywiście mnie ciekawiło co będzie dalej.
Ocena ogólna 6/10.

Ocena ogólna 6/10.

• Kryminał
  • Kryminały
  • Mam
  • Klasyka

Dodaj cytat z książki Tajemnica złotego pince-nez