Solomon Creed

Okładka książki Solomon Creed Simon Toyne
Okładka książki Solomon Creed
Simon Toyne Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Salomon Creed (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Salomon Creed (tom 1)
Solomon Creed
HarperCollins
2015-01-01
2015-01-01

Początek bardzo przyjemnie rozpędza czytelnika podczas czytania tej książki, akcja dziejąca się z kilku perspektyw na raz zrealizowana doskonale dzięki czemu nie przynudza opisami a fabuła nigdy nie stoi w miejscu i każda strona dostarcza nowych informacji. Czas zleciał bardzo przyjemnie a to dopiero część pierwsza !

„Jego przeszłość jest nieznana, jego przyszłość – nienapisana”
Na pustyni w Arizonie koło miejscowości Odkupienie rozbija się samolot z synem bosa narkotykowego na pokładzie, obok niego pojawia się człowiek, który nie wie, kim jest, skąd pochodzi, ale wie, że jego celem jest ocalenie kogoś w miasteczku. Rozpoczyna się wyścig z przeszłością, pojawiają się źli, którzy mają na celu znaleźć winnego, kogokolwiek.
W małym francuskim miasteczku w straszliwych męczarniach umiera były krawiec, więzień obozu pracy z okresu II wojny światowej. Wszyscy zamieszani w tę sprawę, wiedzą, że po części od garnituru pojawi się blady człowiek. Kiedy się pojawia, jedni uważają go za mordercę, inni za zbawiciela. Kim jest Salomon Creed?
Dwie części powieści, które wgniotły mnie w fotel. Każda inna, każda z inną fabułą, dotyczącą jednak jednej postaci Salomona Creeda, który … No właśnie trudno napisać, kim jest, ale na pewno postacią nietuzinkową, zagadkową, która wikła się w niebezpieczne wydarzenia, tak jakby była do nich stworzona. Fabuła do ostatnich stronic jest nieprzewidywalna, w obydwu częściach pisarz stworzył niejednoznacznych bohaterów, zmieniającą się akcję, sensację, kryminał, thriller z historią w tle. Ciekawy jak dla mnie jest też zabieg rozdziałów z dziennikami z przeszłości, które powoli odkrywają tajemnice.
„Wiedza jest czasem przekleństwem. A kiedy się już czegoś dowiesz, nie możesz tego wymazać z pamięci”

„Jego przeszłość jest nieznana, jego przyszłość – nienapisana”

Skuszona opiniami wzięłam ze sobą na wyjazd wakacyjny z myślą, że nie będę mogła oderwać się od tej książki. Niestety zawiodłam się. Poza katastrofą samolotu i nieznaną przeszłością głównego bohatera nie ma w tej książce absolutnie nic, co przyciągnęło by uwagę. Czytelnik nie może liczyć na wartką akcję. Przykładowo (żeby nie spoilerować): zamiary Salomona wymienione na pierwszych kilku stronach realizowane są dopiero po 100 stronie. Między nimi mamy doczynienia z kilkoma wydarzeniami niezbyt przyczyniającymi się do rozwoju akcji. Po 100 stronach miałam ochotę odłożyć ją z powrotem do walizki, ale wytrwałam do końca. Myślę, że na więcej niż 3 gwiazdki ta książka nie zasługuje: 1 gwiazdka za interesujący początek, 2 za dość przewidywalny i przydługi środek, 3 dla wszystkich czytelników, którzy dotrwali do końca.

2062

Ciężko mi pisać opinię pierwszego tomu serii, kiedy jestem świeżo po przeczytaniu tomu drugiego, ale spróbuję.
I część - Salomon Creed jest przepełniona klimatem - to na pewno. Texas, małe (...- nie napiszę, jakie, żeby nie spojlerować) miasteczko, katastrofa lotnicza i tajemniczy nieznajomy, pojawiający się znikąd, z pulsującym znamieniem na ramieniu.
Nie pamięta, kim jest. Nie pamięta, skąd tu się znalazł.
Pamięta tylko, że ma kogoś uratować.

Dwie opowieści - kiedyś i dziś - obydwie z mega klimatem. Od obydwu nie można się oderwać.

W tej część autor - mam wrażenie, jeszcze nie wiedziała, na jakich aspektach powieści skupić się najbardziej i wyszedł z tego klimatycznym, duszny, bardzo dobry thriller sensacyjny, z pełną gamą wyrazistych postaci.
Sam główny bohater wydawał się już ciutkę mniej tajemniczy, a jednak...
W końcówce autor wrzuca coś, co uwielbiam.

I już wiem, od pierwszego tomu, że Salomon Creed będzie moim kolejnym ulubionym bohaterem mystery, a cała seria nabiera innego wymiaru - tego, co niewytłumaczalne.

Rozum czy przeczucia?
Choroba czy misja?

Kim jest Salomon Creed?

W drugiej części wyjaśnia się nieco więcej i jest ona o 2 pkt lepsza od jedynki, ale należy je czytać w kolejności!

Nie pamięta, kim...

Czarne i białe

Rozbity samolot, małe miasteczko, tajemnice i człowiek, który stracił pamięć. Opis tej powieści brzmiał, jakby ktoś zainspirował się przygodami Bourne’a (co wraz z rozwojem akcji stawało się coraz bardziej widoczne, ale nie uprzedzajmy faktów),podlał nieco charakterystycznymi dla Stephena Kinga motywami, wziął coś z Koontza i chciał zrobić z tego hit idealny do przeniesienia na kinowe ekrany. Mimo wszystko było w nim coś na tyle pociągającego, że dałem się skusić lekturze i szczerze powiedziawszy: nie żałuję. Bo chociaż po pierwszych stronach „Salomon Creed” nie kupił mojego serca, dalsze rozdziały przekonały już, że mam do czynienia z naprawdę dobrą i wcale nie wtórną opowieścią sensacyjną.

Całość mojej recenzji na Portalu Kryminalnym: http://www.portalkryminalny.pl/content/view/8076/35/

Czarne i białe

Akcja zaczyna się i kończy w mieście Odkupienie.
Podczas, gdy mieszkańcy żegnają na cmentarzu swojego szeryfa, na pustyni rozbija się samolot i powstaje pożar. A znikąd pojawia się w mieście Salomon. Salomon Creed. Tajemniczy bohater nie wie skąd się wziął, za to doskonale wie, że musi uratować mężczyznę- Jamesa Colorado, któremu zagraża niebezpieczeństwo. Książkę czyta się szybko, bo oprócz zdarzeń "tu i teraz", dostajemy kartki z pamiętnika założyciela miasta. Rozdziały są krótkie, więc doczytanie do kolejnego i zamknięcie książki nie stanowi problemu (znacie to: jeszcze jeden rozdział i spać- taaaaa ;) )
Jego przeszłość jest nieznana, przyszłość - nienapisana.

Razem z bohaterami poznajemy kim (czym?) jest Creed. A on sam docieka prawdy po co znalazł się akurat w Odkupieniu. W życie tego miasteczka oprócz Creeda miesza się meksykańska mafia, a policjanci i burmistrz są do cna skorumpowani. Ponieważ gdyby nie Meksyk, Odkupienia by nie było.
Sam główny bohater wie jak się nazywa,co ma zrobić, jak się bić, jak udzielać pierwszej pomocy, jak jeździ się konno, jak używa się broni... Ale dlaczego się znalazł, skąd wypalone znamię na jego ramieniu i dlaczego krzyżyk u szyi coś mu przypomina?

więcej na: linekwksiazkach.blogspot.com

Akcja zaczyna się i kończy w mieście Odkupienie.

Nic o sobie nie wie, pojawił się nagle, za sobą miał płonący wrak,a przed sobą Odkupienie, miasto gdzie jest ktoś kogo ma uratować. Jak można pomóc komuś jeżeli niczego się nie pamięta i jest się w obcym miejscu? Kim jest człowiek, który chce chronić kogoś kto już nie żyje? Salomon Creed to chodząca zagadka, dlaczego znalazł się właśnie tu?

Najpierw był wybuch, słup dymu i ognia w jasny, upalny dzień, potem zauważono nieznajomego, który tak jakby wyszedł prosto z płonących szczątek samolotu. Oczywiście to przecież niemożliwe, ale skąd pojawił się właśnie tutaj i to w takim momencie? Mówi, że musi ocalić Jamesa Coronado, lecz przecież właśnie odbywa się jego pogrzeb, o co więc chodzi przybyszowi? Kim on jest i czego szuka w małym miasteczku gdzieś pośrodku pustyni? Jego słowa budzą niepokój, nawet więcej, lecz Salomon Creed zdaje się tym nie przejmować, swoją misję zamierza wypełnić, w międzyczasie zamierza dowiedzieć czegoś o sobie samym. Pytanie tylko jak chce zrealizować to co utkwiło mu tak w pamięci jeżeli nie wie nic więcej? Śmierć Coronado oficjalnie jest dziełem przypadku, jednakże Salomon odkrywa, iż zaszło coś odwrotnego i na pewno nie zostawi tej sprawy bez rozwiązania. Czym jeszcze zaskoczy go Odkupienie, punkt na mapie pośród pustyni? Holly Coronado jeszcze nie tak dawno miała marzenia, teraz jest wdową, a obcy mężczyzna zadaje jej pytania. James chciał dla swoich rodzinnych stron tego co najlepsze, poświęcił dużo by wrócić do nich, lecz nawet największa miłość do ziemi i ludzi ma swoje granice, zwłaszcza kiedy nic nie jest takie jakie się wydawało ... Creed odkryje prawdę, cena nie gra roli, a potem może uda się mu się odnaleźć własną tożsamość ...

Salomon, chodzący sekret, dla świata i co więcej również dla siebie samego. Kim jest? Tego nie wie nikt, on również, pamięta tylko imię i nazwisko mężczyzny, którego ma ocalić. Taki początek zapowiada, że lektura książki do nudnych raczej nie będzie należała, a zagadkowa atmosfera jest gwarantowana. Simon Toyne nie bawi się w stopniowanie napięcia, po prostu od pierwszej do ostatniej strony utrzymuje je na bardzo wysokim poziomie, czasami jeszcze je podnosząc. Podobnie rzecz ma się z tajemnicami, ich liczba nie maleje, wręcz przeciwnie wzrasta, a gdy jedna zostaje wyjaśniona kolejne pojawiają się na jej miejsce. "Salomon Creed" jest po części thrillerem, ma w swej treści motyw sensacyjny oraz wątki o bliskie mistycyzmowi, te ostatnie wplecione są w pozostałe tak, iż nierozerwalnie wiążą wszystko w jedną historię, zaskakującą i niepokojącą. Autor już w pierwszym tomie cyklu ustawił sobie poprzeczkę wysoko, oddając czytelnikom opowieść, w której nic nie jest oczywiste czy też od razu wiadome. Wprost przeciwnie, fabuła jest jedną wielką niespodzianką, od pierwsze ostatniej strony, dosłownie, gdyż tam gdzie najczęściej pojawia się słowo koniec w "Salomonie Creed" dochodzi do trzęsienia ziemi, rzucającego jednocześnie nowe światło na to co już wydarzyło się i stawiające pod znakiem zapytania wcześniej poczynione założenia. Pozostaje jedynie czekać co Simon Toyne przygotował w drugiej książce serii, bo wskazówka jest intrygująca i pozostawiająca pole do popisu dla wyobraźni czytających. Czy i w następnej powieści będzie się przenikać przeszłość z teraźniejszością, rzeczywistość z tym co niewytłumaczalne?

Najpierw był wybuch, słup dymu i...

Simon Toyne to angielski pisarz, który porzucił karierę telewizyjną (był scenarzystą, reżyserem i producentem),by móc pisać. Po lekturze jego książki „Salomon Creed” myślę, że dobrze zrobił.

Salomon Creed tajemnicza postać, która pojawia się w mieście Odkupienie wraz z rozbitym samolotem. Ratuje miasto przed pożarem, wzbudza zainteresowanie już samym swym wyglądem - jest albinosem. On sam niewiele pamięta. Ani kim jest, ani skąd się wziął. Ma przy sobie książkę założyciela miasta z dedykacją od Jamesa Coronada i przeczucie, że musi go ratować. Tylko że James zginął w wypadku i właśnie co został pochowany...

Książkę czyta się szybko, pomimo jej objętości (blisko 500 stron). Poznajemy Odkupienie - dziwne miasteczko, którego opis wzbudza w nas niepokój, choćby kościół zbudowany przez jego założyciela. Poznajemy też jego mieszkańców, mających niejedno na sumieniu, takich jak komendanta Morgana, burmistrza Cassidy'ego. Cały czas mamy też na uwadze kim jest właściwie tytułowy bohater. Czy tego się dowiemy? Jakie mroczne tajemnice kryje miasto?

Moje zainteresowanie i współczucie od początku wzbudzała Holly Coronada, wdowa po Jamesie. Jej szczęśliwe życie u boku kochanego męża, dopiero się zaczynało. Mieli tyle planów na przyszłość. Właśnie co przybyli do miasteczka, James bardzo chciał służyć swojemu miejscu urodzenia i jego mieszkańcom, miał objąć ważną funkcję w mieście, jednak nie zdążył. Wraz z Holly, dzięki Salomonowi odkrywamy prawdziwą historię Odkupienia, i przyczynę śmierci Jamesa.

Powieść bardzo mnie wciągnęła. Ucieszyłam się, że tytuł ten zaczyna pięciotomową serię o tajemniczym albinosie. Z czystym sumieniem mogę polecić wielbicielom ciekawych historii z dreszczykiem, bo mamy tu wątki sensacyjne i obyczajowe, ale i elementy nadprzyrodzone.
MJ
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

Fabuła dość ciekawa, ale nie aż tak porywająca, żeby sięgnąć po kolejne tomy. Główna postać (Salomon) interesująca, pozostałe elementy dość schematyczne.

Książka świetna! Czyta się jednym tchem, nie ma postoju w akcji, polecam

Książka świetna! Czyta się jednym tchem, nie ma postoju w akcji, polecam