Orphan X. Człowiek, którego nie ma

Cykl: Orphan X (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
Orphan X
Marczewek

Człowiek, którego nie ma to legendarna postać. Budzi respekt, więc zwykło się o nim mówić tylko szeptem. Istnieją pogłoski, że na prośbę osób potrzebujących pomocy zrobi wszystko. Jest tylko jeden warunek: ludzie ci muszą na tę pomoc rzeczywiście zasługiwać. Teraz się okazuje, że jest on kimś więcej niż tylko legendą. Evan Smoak to człowiek posiadający niezwykłe umiejętności, ale nic...

Evan Smoak to człowiek posiadający niezwykłe umiejętności, ale nic dziwnego – od najmłodszych lat był przecież szkolony w ramach tajnego programu rządowego, zaprojektowanego po to, by powołać do życia profesjonalnych płatnych zabójców, którzy na zlecenie rządu amerykańskiego wyeliminują wszystkich jego wrogów. To on był tajemniczym osobnikiem o pseudonimie Orphan X. Po latach szkoleń i treningów Evan postanowił zerwać z programem, a nabytą wiedzę i umiejętności wykorzystać, by raz na zawsze zniknąć.
Teraz jednak ktoś tak samo dobrze wyszkolony jak on siedzi mu na ogonie, śledząc każdy jego ruch. Ten ktoś wie o programie Orphan i zadaniach Evana, a w dodatku jest coraz bliżej celu. Wiadomo też, że nie zawaha się wykorzystać słabości Smoaka i prowadzonej przez niego szlachetnej misji, by go znaleźć i unicestwić.

źródło opisu: albatros.com

źródło okładki: albatros.com

Izabela Pycio | 2017-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2017

"Najtrudniejszą częścią szkolenia nie jest przemiana w zabójcę. Najtrudniej jest zachować w sobie człowieka."

Książka dostarcza sporej satysfakcji czytelniczej, pierwszorzędnie napisana, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Trudno się od niej oderwać, bo jak tylko pojawia się koniec rozdziału, natychmiast pragnie się poznać, jak dalej potoczy się scenariusz zdarzeń. Przyznam, że przez nią zarwałam noc, ale dla takiej przygody czytelniczej warto to zrobić. Wciągający styl pisania, z dbałością o szczegóły rozplanowana złożona fabuła, odpowiednie wyważenie wątków, fascynująca intryga, zaskakujące obroty spraw. Znakomita umiejętność dozowania odpowiedniej dawki thrillera, sensacji i ciemnych tajemnic. Właśnie czegoś takiego od niej oczekiwałam.

Ciekawy, wyrazisty, przekonujący głównym bohater, chętnie śledzimy jego poczynania. Evan Smoak, jako dwunastolatek zwerbowany został do tajnego programu rządowego, przeszedł intensywne i wymagające szkolenie na zawodowego...

Najbardziej charakterystycznymi elementami tej powieści są pędząca na złamanie karku akcja i bohater, który swoim charakterem i osobowością rozkocha w sobie wszystkie damskie serca. Autor pokazał klasę i ogromne możliwości w kreowaniu tak porywającej fabuły. Umiejscawiając w rzeczywistych miejscach poszczególne fikcyjne wydarzenia sprawił, że czytelnik będzie balansował – od pierwszej do ostatniej strony książki – gdzieś pomiędzy światem, z którym przychodzi mu mierzyć się na co dzień, a tym, który przeważnie spotyka tylko w filmach. Poza samym rozbudowanym wątkiem sensacyjnym – wartką akcją, ciągłymi jej zwrotami i minimalizmem w opisie bohaterów i ich przeżyć – autor pokusił się o dodatnie motywu thrillera i dopracowanie tej tajemniczej strony powieści i uzupełnienie jej o punkt kulminacyjny, żeby jeszcze bardziej podbić jej charakter i zawrotne tempo. Nie da się rozgryźć rozwiązania tych wydarzeń, ogólne zamieszanie i ciągła akcja nie pozwalają nawet na chwilę zatrzymać się, by...

Przeczytana: 16 sierpnia 2017

"Miał jednak Przykazania, a Przykazania były wszystkim."
Evan Smoak jest niczym dym, który rozwiewa się w powietrzu. Nie ma przeszłości a jego tożsamość to zagadka. Został wytrenowany by zabijać na zlecenie, jednak porzuca wyznaczone misje i realizuje własny plan. Postanawia pomagać tym, którym nikt nie potrafi i nie chce pomóc. Zostaje bezwzględnym mścicielem i karze tych, którzy czuli się bezkarni. Jednak od przeszłości nie da się uciec, zwłaszcza gdy na jego trop wpada ktoś taki sam, jak on...

"Układając palce w kształt grotu włóczni, zadał cios bil jee w oczy Martsa, a ten wydał okrzyk, który nie zabrzmiał ani jak ludzki, ani jak zwierzęcy, lecz jak coś wilgotnego, co zapadło się wgłąb siebie."
Evan jako dziecko został poddany ostremu szkoleniu. Nauczył się jak ignorować ból, walczyć wręcz, strzelać, a przede wszystkim – jak przetrwać i pozostać niewidzialnym. Rządowy program stworzył z niego żołnierza o imieniu Orphan X. To bohater zbliżony do Jacka Reachera z książek Lee...

Alex | 2017-08-01
Przeczytana: 23 lipca 2017

Jego nie ma, nie istnieje, ale jest i pomaga. Każdy kto do niego zadzwoni może liczyć na pomoc, bez względu na problem z jakim się donie zwróci. Nie liczy się czas i koszty, ważny jest człowiek. Kim jest ten mężczyzna? To stanowi tajemnicę i nikt nie może jej odkryć, przeszłość kryje w sobie zagrożenie, śmiertelne niebezpieczeństwo. Od ponad dwudziestu lat egzystuje na granicy prawa, bo nie pozostawiono mu wyboru.

Wystarczy zadzwonić i ktoś wyciągnie do Ciebie pomocną rękę, w zamian nie będzie chciał dużo. Tylko jedną rzecz. To bardzo mało za to co otrzymasz. Nigdy więcej już o nim nie usłyszysz, ale twoje życie odmieni się. Bajka? Nie, misja Evana Smoake`a jaką kontynuuje od lat, ryzykuje wiele, zdaje sobie z tego sprawę, lecz nie zamierza zaprzestać swej działalności. Miał być zabójcą, został człowiekiem legendą, nie ucieka od swej przeszłości, ona go stworzyła, dzięki niej lub z jej powodu stał się tym kim jest. To co było minęło, zostawiając w nim głęboki ślad, teraz jednak...

sinnerinc | 2017-09-09
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Pierwszy raz zobaczyłem tę książkę na jakimś lotnisku na półce z nowościami, i mimo, że to generalnie nie jest gatunek po który zwykle sięgam to utkwiła mi w pamięci i wiedziałem, że kiedyś ją przeczytam. No i ten czas nastał.

Można powiedzieć, że to taka "jazda bez trzymanki", połączenie Mission Impossible, Jasona Bourne'a i Drużyny A! Jeśli chodzi o akcję to jest tu wszystko - walka wręcz, na noże, strzelanie z broni wszelakiego kalibru, tajne konta, najnowsze technologie, opancerzone samochody, tajne kryjówki. A co w tym wszystkim najlepsze? Że naprawdę dobrze się to czyta! Przypomina mi serię "Bractwo" Davida Morrella, które czytałem wiele lat temu, tylko takie odświeżone o najnowsze zabawki.

Mimo, że na co dzień nie czytam tego typu powieści to powieść wciągnęła mnie dość mocno (może dlatego, że dla odmiany bardzo lubię filmy akcji?) i szczerze polecam, a ja się powoli szykuję na kolejną część!

Mecha_Kulturacja | 2017-08-11

W natłoku przeróżnych zalewających rynek książek rozrywkowych, nie łatwo jest wyłapać pozycję na przyzwoitym poziomie, która mimo swojego czysto rozrywkowego charakteru jest także solidnie napisaną historią. Jedną z takich powieści jest Orphan X. Człowiek, którego nie było, autorstwa Gregga Hurwitza, znanego twórcy komiksów Marvela i DC. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros, a rekomendowana jest przez kilku znanych pisarzy.

Fabuła powieści skupia się wokół Evana Smoaka, człowieka z tajemniczą przeszłością, który jako dziecko został wyselekcjonowany i przeszkolony na maszynę do zabijania. Z czasem jednak postanawia z tego zrezygnować, a swoje umiejętności wykorzystać do pomagania ludziom, ale tylko tym którzy zasługują na jego pomoc. Niestety przeszłość nie pozwala o sobie zapomnieć i z czasem staje się zwierzyną, na którą polują inni jemu podobni.

Człowiek, którego nie ma nie jest powieścią ambitną. Próżno doszukiwać się w niej wyjątkowego morału. W zamyśle miała to...

Shetani | 2017-08-10

„-Twoja mama ma dużo pracy, co?
-Taa. Wsadza do więzienia morderców i różnych takich. Jeden facet kogoś zastrzelił. Jak można kogoś zastrzelić?
-Za pomocą dwóch kul w pierś i jednej w głowę, na wypadek gdyby nosił kamizelkę kuloodporną.
Peter przełknął ślinę.
-Chodziło mi o to, jak można kogoś tak po prostu zabić?
Och.
-Kwestia praktyki. Długoletniej, jak przypuszczam.”
Szanowni Państwo, przed Wami jedna z najlepszych książek tego roku! Nowa powieść autora komiksów Marvela i DC, prezentująca losy Evana Smoaka, człowieka, który nie istnieje. Człowieka, którego nie ma. Evan Smoak wychowywał się w sierocińcu. Do czasu. W trakcie bardzo starannej selekcji stał się członkiem tajemnego rządowego programu o nazwie Orphan. Małych chłopców chciano wychować na maszyny do zabijania, bezbłędnych agentów, którzy spełnią się w każdej, nawet najbardziej niemożliwej misji. Po wielu latach Evan wykorzystał to, czego go nauczono i zniknął. Porzucił program i zaczął działać na własną rękę pomagając...

Pistacjovaa | 2017-07-31
Przeczytana: 20 lipca 2017

Na początku miałam lekki problem aby wgryźć się w fabułę i nie wiem czy wynikało to z mojego rozkojarzenia czy problem tkwił w samej fabule, jednak książka ze strony na stronę coraz bardziej mnie wciągała, a akcja nabierała tempa. Czytając miałam wrażenie, że książka jest inspirowana niektórymi amerykańskimi filmami akcji, ale zarówno na jej podstawie, mógłby powstać nowy i to całkiem dobry film. Jedną z nielicznych rzeczy, które mnie denerwowały był sam główny bohater. Autor stworzył kolejnego silnego faceta, pozbawionego uczuć, który ma zbawić świat .. :)

Legs | 2017-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Wartka akcja w stylu Jasona Bourna. Co trochę zwrot i kolejne trzęsienie ziemi.

just-1morechapter | 2017-07-23

Evan Smoak to człowiek, który od dziecka szkolony był na maszynę do zabijania. Wszystko działo się w ramach tajnego projektu rządowego, o którym wiedzieli tylko nieliczni. W czasie jego trwania Evan nie mógł posługiwać się swoim prawdziwym imieniem, dlatego przyjął pseudonim Orphan X. Po latach spędzonych na treningach i wypełnianiu misji bohater postanowił z tym skończyć. Nabytą wiedzę i umiejętności wykorzystał żeby zniknąć i rozpocząć życie, w którym będzie pomagał ludziom w opresji. Za swoje przysługi żąda tylko jednego- by ten, któremu akurat pomógł podarował kiedyś jego numer innej osobie w tarapatach.

"Numer był łatwy do zapamiętania.
1-855-2-NIGDZIE
Z uwagi na stan, w jakim znajdowały się osoby, które do niego dzwoniły, trzeba było czegoś prostego."

Jednak nie tak łatwo da się uwolnić od swojej przeszłości. Bohaterowi depcze po piętach ktoś kto wie o programie i ktoś, kto jest wyszkolony równie dobrze jak on sam. Tajemnicza postać nie zawaha się przed niczym.

Akcja ...