Złodziej kości

2018-04-25
2018-04-25
Magda Witkowska
dzieci las kości ofiary thriller Magda Witkowska

Książka niby nie jest zła, czyta się dość szybko. Ale jest tak strasznie nijaka, że będąc w połowie zastanawiałam się o czym ja tak właściwie czytam. Emocji jakichkolwiek brak, fabuła przewidywalna, a bohaterowie bez wyrazu. No i to dziwne zakończenie. Średnio polecam.

Trochę nie mogłam się w nią wciągnąć, trochę jest przekombinowana i strasznie dziwna. Generalnie w życiu czytałam dużo lepszych thrillerów i serio myślałam, że nie jest najgorsza, chociaż zakończenie to raczej takie wtf i nie wierzę w nie kompletnie.

Ale kurde, nie minęło 12 godzin, a ja zapomniałam, że ją skończyłam, także to podsumowuje to lepiej niż tysiąc słów.

Większość książki nie powala tempem akcji za to końcówka znakomita. Czasami warto dobrnąć do końca bo finał bywa wyśmienity.

Po tak zachęcających rekomendacjach z okładki i całkiem ciekawym opisie miałam naprawdę ogromne oczekiwania. Cóż... książka jest bardzooooo przeciętna, z szybko nużącą fabułą, oraz mnóstwem absurdu. Da się ją przeczytać, ale czy warto? Nie ma tutaj nic odkrywczego, a niestety brak jej całkowicie wiarygodności. Rozwiązanie zagadki jest tak naciągane i po części nawet udało mi się je przewidzieć. Policjanka tropiąca zabójcę, a zarazem bohaterka tej historia to już całkowity żart ze strony autora. Boi się własnego cienia, cierpi na jakąś amnezję, sama szuka kłopotów. Jej zachowniu totalnie brak logiki. Przerost formy nad treścią. Autora chyba za bardzo poniosła wyobraźnia...

Tragedia. Nudy na pufy.

Tragedia. Nudy na pufy.

Okaleczona kobieta zostaje odnaleziona w Liverpoolu, twierdzi że została zaatakowana przez Kościucha, znanego z miejscowych legend potwora z lasu. Detektyw Louisa Henderson, zostaje przydzielona do dochodzenia, które ukazuje makabryczne oblicze pobliskich lasów. Pojawiają się kolejne ciała zaginionych osób. Czy zapomniany okres z dzieciństwa Louise ma powiązania z Kościuchem?

Ta książka bardzo długo czekała w kolejce do przeczytania i została kupiona na tzw. przeczucie, że być może będzie interesująca. Ciekawy pomysł na fabułę, do której zostaje wplątany lokalny mit o potworze, którym straszy się dzieci. Wątek śledztwa idzie jednym szlakiem, i niestety zabrakło mi zwodzenia i zaskoczenia kto jest w to zamieszany. Chociaż zaskoczyło mnie kim jest prawdziwy Kościuch, takiej możliwości nie brałam pod uwagę. Niestety wszystko psuje również Louisa, która jest nijaka i bezbarwna. Niby coś wie i myśli, ale czeka jak na to wpadnie jej partner. Zabrakło mi u niej charyzmy i zadziorności, a niechętne podejście do pracy całkowicie mnie zniechęciło do niej.

Cóż troszkę się zawiodłam na tej książce. Czytałam i czytałam co chwilę zerkając ile mi zostało do końca. Jak dla mnie za monotonna.

Pewno sam nie sięgnąłbym po tę pozycję, ale sugestii bardzo bliskiej mi osoby nie mogłem zignorować.

Coś złego dzieje się w lasach otaczających Liverpool.
Czy to tylko legenda opowiadana od lat przez dzieciaki ?
A może coś faktycznie jest na rzeczy ?
Znikają ludzie, których wcześniej nikt nie zauważał.
Bezdomni, odludki, dziwacy.
Co się z nimi stało ?
Dwójka policjantów stara się rozwikłać tę historię.

Powieść właściwie niczym nie zaskakuje.
Para bohaterów, z których jedno skrywa jakąś tajemnicę powolutku przybliża się do rozwiązania zagadki.
Chwilami fabuła toczy się w 'normalnym' kryminalnym rytmie a momentami następują 'odloty' w rejony, w których raczej się nie poruszam.
Zadziwia nieporadność brytyjskiej policji.

Mimo wszystko czyta się to nawet nieźle.
Barwny język, niezłe opisy nieślimacząca się akcja.

W wolnych chwilach można przeczytać.

6/10.

Coś złego dzieje się w lasach otaczających Liverpool.
Czy to tylko legenda opowiadana od lat przez dzieciaki ?
A może coś faktycznie jest na rzeczy ?
Znikają ludzie, których wcześniej nikt nie zauważał.
Bezdomni, odludki, dziwacy.
Co się z nimi stało ?
Dwójka policjantów...

Dobry thiller ale nic poza tym -idealny na wieczór albo dwa. Dość przewidywalny jednak czytałam go nie męcząc się, z ciekawością czy coś jeszcze mnie zaskoczy. Mimo to polecam tę książkę jako naprawdę dobre czytadło.

Sam pomysł na historię był ciekawy jednak od początku nie potrafiłam się wkręcić. Nuda była obecna aż do końca. Nawet zakończenie było mizerne a mimo wszystko sądziłam, że będzie troszkę lepsze. Ponadto postać głównej bohaterki wydawała mi się taka jakaś nijaka...

Całkiem niezły, niepokojący pomysł na fabułę, ale czytało się dość opornie - miałam wrażenie, że bohaterowie w ogóle nie mają charakteru, więc kibicowałam policjantom z czystej przyzwoitości (bo próbują złapać mordercę),a nie ze względu na to, że ich polubiłam. Zresztą miałam wrażenie, że samą policję też nie za bardzo interesuje to śledztwo.
Może to kwestia tłumaczenia, ale dla mnie w tej książce prawie w ogóle nie było emocji.

Może to kwestia tłumaczenia,...

• Kryminały

Dodaj cytat z książki Złodziej kości