Minimalizm daje radość

Wydawnictwo: Muza
poradniki
wiech

Autorka jest propagatorką minimalizmu jako stylu życia oraz porządkowania w Stanach Zjednoczonych. Zachęca do zaprzestania pogoni za dobrami materialnymi, abyśmy zyskali więcej czasu dla rodziny i przyjaciół, oraz chwil na refleksję. Przekonuje, że świadome sięganie po dobra konsumpcyjne sprawi, iż będziemy mieli więcej czasu, pieniędzy oraz przestrzeni w domach, przez co, w szerszym kontekście, czystszą planetę i więcej zasobów dla następnych pokoleń.

Uświadamia nam, że gdy próbujemy włożyć do naszego życia zbyt dużo, wówczas nie ma już w nim miejsca na nowe doznania i doświadczenia, nie korzystamy z szansy własnego rozwoju i pogłębiania naszych relacji z innymi. Minimalizm pomaga nam to zmienić. Usuwając z naszych domów, list zobowiązań oraz umysłów nadmiar, opróżniamy naszą czarę, otwierając tym samym niekończące się, nowe możliwości w naszym życiu, i w miłości. Ponadto otwieramy się na marzenia, na nadzieje, i odkrywamy dotąd nam niedostępne ogromne pokłady radości.

Kiedy zrezygnujemy z niepotrzebnych rzeczy, możemy przeznaczyć odzyskaną przestrzeń, czas i energię ludziom, których kochamy.

I o to właśnie warto walczyć!

Jej motto brzmi: "Minimalizm robi miejsce w życiu na to, co najważniejsze. Nie tylko sprzyja rodzinie, ale również ją cementuje."

źródło opisu: http://muza.com.pl/rozwoj-osobisty/2317-minimalizm...(?)

źródło okładki: http://muza.com.pl/rozwoj-osobisty/2317-minimalizm...»

Bogdan | 2017-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Niestety, książka Francine Jay trochę mnie zmęczyła i rozczarowała. Uważam, że znacznie bardziej pasowałby do niej tytuł "Wielkie sprzątanie całego mieszkania", gdyż wątek praktyczny, czysto poradnikowy, zdecydowanie dominuje nad jakimkolwiek innym. Autorka wprawdzie kilka razy kurtuazyjnie bierze pod uwagę także męskiego czytelnika, ale tak naprawdę kieruje swoją książkę głównie do takich jak ona młodych matek - kandydatek na perfekcyjne panie domu. W dodatku umiarkowanie pojętnych, gdyż główne zasady porządkowania są wielokrotnie powtórzone.

Nie dowiemy się z tej książki zbyt wiele o minimalistycznej filozofii, pułapkach konsumpcjonizmu czy osobistych, "przedminimalistycznych" doświadczeniach autorki. Jest za to mnóstwo uwag o terminach przydatności kosmetyków i leków, motywowaniu dzieci do sprzątania, o blatach kuchennych i zestawianiu ubrań. Jeżeli ktoś tego właśnie potrzebuje - jest to książka dla niego (czy raczej - dla niej). Dla mnie była zbyt płytka i momentami po prostu...

Papierowy Przyjaciel | 2016-10-07

Zdecydowanie rozczarowałam się tą książką. Spodziewałam się inspirujących treści, ale znalazłam głównie banalne treści, które znałam już z innych źródeł. Gdybym nie czytała wcześniej innych książek o podobnej tematyce, być może ta lektura okazałaby się inspirująca. Jeśli chodzi o plusy to jest ładnie wydana, estetyczna. Podobało mi się również stwierdzenie, że musimy być strażnikami naszego domu i pilnować drzwi przed niepotrzebnymi klamotami. To porównanie dość mocno oddziałuje na wyobraźnię.

Więcej: http://papierowyprzyjaciel.blogspot.com/2016/10/minimalizm-daje-radosc.html

Lisek | 2016-06-07

Loreau i Kondo o sprzątaniu i wszystkich kruczkach wyrzucania powiedziały 80%, ta książka zawiera pozostałe 20%. Bo to książka o sprzataniu, odgracaniu, wyrzucaniu i systematyce. Minimalizmie materialnym. Polecam czytać tylko w komplecie z Marie Kondo - Sztuka sprzątania i Dominique Loreau - Sztuka prostoty, Sztuka minimalizmu.
Jeśli chcemy sięgnąć bardziej po minimalizm życiowy, nieśmiało ten temat jest podjęty na kilku stronach Minimalizmu po polsku Anny Mularczyk-Meyer.
Autorka ksiazki zwraca uwage na jedna bardzo istotna rzecz... marketing aspiracyjny, o ktorym wczesniej nie slyszalam. Innymi słowy poprzez drogie auta, specjalistyczny sprzęt audiofilski, wielki dom, torebkę od projektanta, kupujemy sobie osobowość, a przynajmniej pragniemy, by tak się stało.
Srodkowy rozdzial (1/3) książki, to czysty wypełniacz i same powtórzenia o tym jak posprzatac pokoj, a jak lazienke, a jak szafe. Reszta warta uwagi.

Anas | 2016-10-09
Przeczytana: 03 października 2016

Lubię czytać książki o minimalizmie. To jest kolejna, po którą sięgnęłam i przyznam, że bardzo przyjemnie przez nią przebrnęłam. Autorka dosyć ciekawie opowiada o samej idei minimalizmu, potem opowiada o pozbywaniu się rzeczy, których nie potrzebujemy i pomaga nam w tym przechodząc z nami od pomieszczenia do pomieszczenia i na końcu proponuje zaszczepienie pomysłu u domowników. Fajne w tej książce jest to, że Jay Francine nie każe nic na siłę. To minimalizm ma nam służyć, a nie na odwrót. Porządkowanie szafy to mój ulubiony dział. Dzielenie rzeczy na do wyrzucenia, skarby, do przekazania i na magiczne pudełko, do którego wrzucamy rzeczy niezakwalifikowane do przeczekania. Tą ideę podchwyciła nawet w swojej książce Joanna Glogaza "Slow fashion". Śmiem twierdzić, że to właśnie od niej, bo nigdzie przedtem tego nie wyczytałam.

Czy nauczyłam się czegoś nowego? Raczej nie. Jest to powtórka o wszystkim tym co już wcześniej czytałam, ale świetnie motywuje do dalszej pracy nad...

Izabela | 2016-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Jak na pozycję typowo 'poradnikową' to jest świetna! Mimo że sama nie lubię poradników i się do nich nie stosuję to czuję, że ta książka w pewnym stopniu (mam nadzieję, że jak największym) odmieni mój stosunek do posiadania.

bajkjo | 2017-03-24
Przeczytana: 14 marca 2017

Autorka pod płaszczykiem minimalizmu wpaja w czytelników konsumpcjonizm, a chyba nie o to w minimalizmie chodzi? Wyrzucaj wszystkie rzeczy z domu, ale nie zapomnij o tym, żeby kupić nowe ;) Twój robot kuchenny ma już dwa lata, a właśnie w gazetce z RTV AGD zobaczyłaś nowy, wypasiony, data produkcji 2019 i w ogóle statek kosmiczny? Kupuj nowy, bo go pragniesz, ale nie zapomnij o tym, żeby wyrzucić stary ;)

Iza Raś | 2016-12-21

Książka lekka i przyjemna, motywuje do działania. Po przeczytaniu, człowiek zdaje sobie sprawę ile posiada niepotrzebnych rzeczy, które często są przyczyną stresów czy problemów. Warto do niej sięgnąć, choćby po to, aby sobie uświadomić w jakiej graciarni żyjemy ;)

martenka | 2016-04-12
Przeczytana: 24 listopada 2016