Minimalizm daje radość

Wydawnictwo: Muza
poradniki
wiech

Autorka jest propagatorką minimalizmu jako stylu życia oraz porządkowania w Stanach Zjednoczonych. Zachęca do zaprzestania pogoni za dobrami materialnymi, abyśmy zyskali więcej czasu dla rodziny i przyjaciół, oraz chwil na refleksję. Przekonuje, że świadome sięganie po dobra konsumpcyjne sprawi, iż będziemy mieli więcej czasu, pieniędzy oraz przestrzeni w domach, przez co, w szerszym kontekście, czystszą planetę i więcej zasobów dla następnych pokoleń.

Uświadamia nam, że gdy próbujemy włożyć do naszego życia zbyt dużo, wówczas nie ma już w nim miejsca na nowe doznania i doświadczenia, nie korzystamy z szansy własnego rozwoju i pogłębiania naszych relacji z innymi. Minimalizm pomaga nam to zmienić. Usuwając z naszych domów, list zobowiązań oraz umysłów nadmiar, opróżniamy naszą czarę, otwierając tym samym niekończące się, nowe możliwości w naszym życiu, i w miłości. Ponadto otwieramy się na marzenia, na nadzieje, i odkrywamy dotąd nam niedostępne ogromne pokłady radości.

Kiedy zrezygnujemy z niepotrzebnych rzeczy, możemy przeznaczyć odzyskaną przestrzeń, czas i energię ludziom, których kochamy.

I o to właśnie warto walczyć!

Jej motto brzmi: "Minimalizm robi miejsce w życiu na to, co najważniejsze. Nie tylko sprzyja rodzinie, ale również ją cementuje."

źródło opisu: http://muza.com.pl/rozwoj-osobisty/2317-minimalizm...(?)

źródło okładki: http://muza.com.pl/rozwoj-osobisty/2317-minimalizm...»

Renja | 2019-02-01
Przeczytana: styczeń 2019

Ta książka będzie dobra dla kogoś, kto jeszcze nie czuje przeciążania materiału dotyczącego minimalizmu:) Czyli dla kogoś kto chcę zacząć czytać na temat minimalizowania, oczyszczania przestrzeni i dla kogoś kto mimo wszystko bardzo lubi czytać na ten temat i sprawia mu to satysfakcję, motywację mimo powtórzeń. Bo powiedzmy sobie szczerze, jeśli przeczytamy jedna czy dwa poradniki o minimalizmie i włączymy te rady w życie, różne porady jak sprzątać, jak odgracać przestrzeń i efekty tego, to co w takim razie wniesie kolejny przeczytany poradnik w tym zakresie? Co on może wnieść jeśli już poradziliśmy sobie z problemem i mamy czyste wnętrza:))no właśnie...
Minimalizm daje radość, jest bardzo ładnie wydany, i w sumie jest dość ciekawym poradnikiem (pewnie jeśli był by to mój pierwszy to lepiej bym oceniła). Autorka daje różne rady(wiele oczywiście może być wtórne, zwłaszcza te dotyczące jak sprzątać). Ja zapamiętałam te drobne jak:
-pożyczać zamiast kupować,
- jeśli musimy kupić...

trumpi | 2018-05-05
Przeczytana: 05 maja 2018

Podstawy minimalizmu. Przeczytałam jednym tchem. Porusza też kwestie zero waste. Polecam!

lolipop13 | 2018-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

„Minimalizm daje radość” to kolejna wydana po polsku książka poświęcona tematyce minimalizmu. Zdaje się ona potwierdzać tezę, że o minimalizmie napisano już wszystko. Szukałam w niej czegoś nowego, odkrywczego i niestety nie znalazłam. Poza tym strasznie denerwował mnie sposób, w jaki została napisana i ciągłe używanie pierwszej osoby liczby mnogiej czasowników.

Pierwsza część książki poświęcona jest filozofii minimalizmu, choć słowo filozofia wydaje się tutaj zbyt szumne. Autorka pisze o tym, że posiadanie mniej to mniej stresu, więcej wolności, że to nie posiadane rzeczy nas definiują i ważne jest, by zdefiniować swoje „wystarczająco dużo”.

W drugiej części książki Francine Jay proponuje swoją metodę na rozprawienie się z nadmiarem – streamline. I w zasadzie nie jest to nic nowego, bo pod kolejnymi literkami tego słowa kryją się znane minimalistom metody czy nawyki, np. wszystko na swoim miejscu, czyste powierzchnie, codzienne utrzymywanie czystości czy zasada, że jeśli...

kultur-alnie | 2018-03-02
Na półkach: Przeczytane, Inspiracje, 2018, Ebook
Przeczytana: 26 lutego 2018

Poradnikowy styl, czyli to, za czym nie przepadam. Książka napisana sucho, konkretnie, choć autorka przytacza przykłady ze swego życia. Brak tu ciepła, swojskości.

książek: 2035
Nalupia | 2017-12-07
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 07 grudnia 2017

Czytałam ostatnio kilka książek dotyczących minimalizmu i ta podoba mi się najmniej. Rozumiem, że nikt nie wymyśli nic odkrywczego, ale mimo wszystko zawiodłam się na tej książce, nie przemówiła ona do mnie. Może gdybym wcześniej już czegoś nie czytała byłoby inaczej.

Mylengrave | 2017-10-30
Przeczytana: 27 września 2017

Trochę to już było nudnawe. Wziąwszy pod uwagę, że przeczytałam większość pozycji na rynku na temat minimalizmu, możliwe, że treści się powtarzają i mnie nudzą. Niemniej jednak- nic odkrywczego tutaj nie ma. Minimalizm dał mi radość wiele lat temu, ku zdziwieniu znajomych mam jedną torebkę, jedne buty na sezon, a i tak zawsze mam się w co ubrać i nieskromnie powiem, że wyglądam dobrze.
Książka jest mnie konkretna, na pewno nie daje rad tak jak "Magia sprzątania", jeśli ktoś więc zastanawia się nad wyborem jednej, polecę jednak MS.

Minimalizm, który daje radość to zbiór sporej ilości ogólników i trochę mniejsze ilości rzeczy z sensem. Nie jest zachwycona, powalona, nie chciało mi się czytać dokładnie i do końca, zmusiłam się. Mam wrażenie, że wiele jest tak zwanych "wypełniaczy".

Pozycja nieobowiązkowa, średniak.

Ewelina Mackiewicz | 2017-09-04

Świetna książka! Naprawdę motywuje do działania i po przeczytaniu jej zaczęłam sprzątać i zmniejszać ilość niepotrzebnych rzeczy :)

bajkjo | 2017-03-24
Przeczytana: 14 marca 2017

Autorka pod płaszczykiem minimalizmu wpaja w czytelników konsumpcjonizm, a chyba nie o to w minimalizmie chodzi? Wyrzucaj wszystkie rzeczy z domu, ale nie zapomnij o tym, żeby kupić nowe ;) Twój robot kuchenny ma już dwa lata, a właśnie w gazetce z RTV AGD zobaczyłaś nowy, wypasiony, data produkcji 2019 i w ogóle statek kosmiczny? Kupuj nowy, bo go pragniesz, ale nie zapomnij o tym, żeby wyrzucić stary ;)

Bogdan | 2017-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Niestety, książka Francine Jay trochę mnie zmęczyła i rozczarowała. Uważam, że znacznie bardziej pasowałby do niej tytuł "Wielkie sprzątanie całego mieszkania", gdyż wątek praktyczny, czysto poradnikowy, zdecydowanie dominuje nad jakimkolwiek innym. Autorka wprawdzie kilka razy kurtuazyjnie bierze pod uwagę także męskiego czytelnika, ale tak naprawdę kieruje swoją książkę głównie do takich jak ona młodych matek - kandydatek na perfekcyjne panie domu. W dodatku umiarkowanie pojętnych, gdyż główne zasady porządkowania są wielokrotnie powtórzone.

Nie dowiemy się z tej książki zbyt wiele o minimalistycznej filozofii, pułapkach konsumpcjonizmu czy osobistych, "przedminimalistycznych" doświadczeniach autorki. Jest za to mnóstwo uwag o terminach przydatności kosmetyków i leków, motywowaniu dzieci do sprzątania, o blatach kuchennych i zestawianiu ubrań. Jeżeli ktoś tego właśnie potrzebuje - jest to książka dla niego (czy raczej - dla niej). Dla mnie była zbyt płytka i momentami po prostu...

Iza Raś | 2016-12-21

Książka lekka i przyjemna, motywuje do działania. Po przeczytaniu, człowiek zdaje sobie sprawę ile posiada niepotrzebnych rzeczy, które często są przyczyną stresów czy problemów. Warto do niej sięgnąć, choćby po to, aby sobie uświadomić w jakiej graciarni żyjemy ;)