Następne pokolenie

Cykl: Szpiedzy (tom 3)
Wydawnictwo: Czarna Owca
literatura polska
Ag2S

Kontynuacja pełnej intryg i nagłych zwrotów akcji historii szpiegowskiej autorstwa asa polskiego wywiadu. W dzień Święta Dziękczynienia 1968 roku Victor Van Vert ujawnia swój genialny plan, który zamierza zrealizować, wykorzystując prezydenta Nixona. Jeśli wszystko się powiedzie, Van Vertowie zarobią krocie, tyle że kosztem podważenia podstaw światowej gospodarki. Chyba że… ktoś ich...

W dzień Święta Dziękczynienia 1968 roku Victor Van Vert ujawnia swój genialny plan, który zamierza zrealizować, wykorzystując prezydenta Nixona. Jeśli wszystko się powiedzie, Van Vertowie zarobią krocie, tyle że kosztem podważenia podstaw światowej gospodarki. Chyba że… ktoś ich wyprzedzi.
Piątka konspiratorów-mścicieli ostro bierze się do dzieła, znajdując popleczników w osobach wybitnej finansistki Edyty Amschel, przewodniczącego KGB Jurija Andropowa oraz byłego esesmana Gerarda, który właśnie uruchomił wytwórnię fałszywych dolarów. Wydaje się, że całe to nietypowe towarzystwo jest na prostej drodze do sukcesu, gdy z Nowego Jorku nadchodzi niepokojąca wiadomość o tajemniczym zniknięciu Jekatieriny Iwanowej. W trakcie poszukiwań Jany wychodzi na jaw, że Van Vertowie zaczynają sobie uświadamiać istnienie poważnej konkurencji.
Tymczasem do akcji wkracza następne pokolenie. André, syn Jana Ratza, nie ma wątpliwości, że powinien pomścić śmierć ojca. W trakcie studiów na Harvardzie zaprzyjaźnia się z młodym Fredem Van Vertem i wkrótce poznaje jego piękną macochę. Zakochuje się w niej z wzajemnością od pierwszego wejrzenia. Tylko czy w takich warunkach ich miłość będzie miała szansę przetrwać?

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/nastepne_pokolenie,p835054811

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/nastepne_pokolenie,p835054811

Wioleta Sadowska | 2016-05-31
Przeczytana: 31 maja 2016

"Od zawsze światem rządzą pieniądze, a ściślej mówiąc, ludzie, którzy je mają. Nie dysponują, ale mają".

Do tej pory wydawało mi się, że wiem całkiem sporo o tajnikach pracy obcych wywiadów – czy to z filmów szpiegowskich, czy to z książek, czy też z różnych reportaży ukazujących zawiłości tej profesji oraz tajemnice, jakich w tym zawodzie pełno. Cykl "Szpiedzy" uzmysłowił mi dobitnie, jaką kukiełką w rękach najpotężniejszych tego świata jest zwykły człowiek, oraz potwierdził kilka intrygujących mnie od wielu lat teorii spiskowych. To była niezapomniana lektura.

O Aleksandrze Makowskim z pewnością słyszał każdy, kto choć trochę interesuje się działalnością wywiadu, to bowiem jego swoista legenda. Syn szpiega, stypendysta Harvardu, absolwent Szkoły Wywiadu w Kiejkutach. Napiętnowany przez Raport Macierewicza, został negatywnie zweryfikowany i zwolniony ze służby. Próbowało zwerbować go nawet FBI. Autor książek "Zawód: Szpieg" i "Tropiąc Bin Ladena".

Inez i Ratz...

filozof | 2019-02-15

Okładka
pif paf
skąd
biblioteka
moja opinia \
O i jazda tu jest.Ze szpiegami,czasem lepsi niż Bond.Bo,zajmują się nie tyklo piciem i panienkami.
Wspaniale opisane lata 70.Zwłaszcza Afganistan.

maradiego | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

Cały cykl zakończyłem czytajac cześc drugą. Nie ma to żadnego znaczenia, znaczy kolejność, Wszystkie częsci napisane na podobnym poziomie: szału nie ma , wstydu też. Jedyne co wystaje, wypada, w dół znaczy, to dialogi, słabsze w każdej z części. A moze tylko bardziej ta słabośc jest odczuwalna z kazda przeczytana częścią bardziej. Pewnie tak jest. Ale i tak przeczytałem, o czym melduję: MOŻNA.

Karolina Sosnowska | 2016-06-01
Przeczytana: 31 maja 2016

"Widać, że Aleksander Makowski, który działał w polskim wywiadzie i o którego starało się FBI, wie o czym pisze. Ogromne zaplecze i doświadczenie pisarza powodują, że czytając książkę nieomal wierzy się, że wszystkie opisywane wydarzenia są prawdziwe, nie zaś wymyślone przez autora. Z pewnością duży wpływ ma na to fakt, że fabuła jest silnie osadzona w rzeczywistości i wiele w niej wydarzeń, które czytelnik kojarzy z kart historii (chociażby zabójstwo prezydenta Kennedy’ego). Trylogia Szpiedzy to kawał porządnej sensacji obficie podlanej politycznym sosem i suto doprawionej akcją."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2016/05/31/cykl-szpiedzy-a-makowski/ :)

AKasiaCzyta | 2016-05-31
Przeczytana: 27 maja 2016

Na nowojorskiej ulicy pod kołami śmieciarki ginie narzeczona
i przyjaciel jednego z najpotężniejszych polskich przemytników. Dominik nie ma w zwyczaju wybaczać. Tym bardziej, że w tym wypadku jest przekonany, że śmierć tej dwójki nie była przypadkowa. Swoje podejrzenia Dominik kieruje na organizacje wywiadowcze, których sposoby działania zna od podszewki.
Z pomocą wielu wpływowych i niebezpiecznych znajomych zaczyna prowadzić śledztwo i osobistą wendetę, która zdaje się nie mieć końca. W akcję wplątuje się wielu agentów służb obcych wywiadów, polityków i zwykłych przestępców. Jest jasne, że to wszystko prowadzi do katastrofy.

Przyznam Wam się szczerze, że początkowo myślałam, że nie uda mi się przeczytać do końca nawet pierwszego tomu. Mnogość nazwisk bohaterów, ich stanowiska w hierarchii różnych organizacji i sama ilość tychże organizacji była dla mnie tak przytłaczająca, że nic nie rozumiałam i czułam się zmęczona lekturą. Kiedy gdzieś w okolicy setnej strony zaczęłam tracić...

Historia kompletnie mnie nie wciągnęła. Nie dość, że nie raz pogubiłam się w zawiłej fabule, natłoku informacji i tłumie bohaterów, to nie czułam kompletnie żadnego napięcia. Null. Zero. Przykro mi. Doceniam jednak, że wszystkie przedstawione wydarzenia autor połączył na różne sposoby tak, że tworzyły w miarę spójną całość. Doceniam przedstawienie wpływu pozornie małych problemów lub niepowodzeń na politykę światową. Doceniam wprowadzenie elementów znanych z historii jak np. zabójstwo Kennedy'ego czy zimna wojna. Wciąż jednak nie zmienia to faktu, że po lekturze czuję się kompletnie zagubiona w wielu poruszanych przez autora tematach.

Cykl "Szpiedzy" Aleksandra Makowskiego uważam za dobry kawałek literatury sensacyjnej, jednak muszę Wam przyznać, że po prostu między mną a jego prozą nie zaiskrzyło. Może gdybym poczuła jakiś skok adrenaliny, byłoby lepiej. Najwyraźniej sensacja jednak nie jest moją bajką.

Marcin Napierała | 2016-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2016

Szkoda, że to już koniec.
Kolejna część w której grupa przyjaciół po wodzą Dominika, szykuje misterny plan zemsty w świecie wielkiej polityki i rozgrywek między wywiadami USA, Rosji. Do gry wchodzi następne pokolenie młodych gniewnych, którzy mają przejąć schedę.
Tak jak w poprzednie części, tak samo tą pochłania się, czekając co wydarzy się na następnych stronach. Czy grupie Dominika uda się pokrzyżować plany rodu Van Vertów wzbogacenia się? Czy dokonają ostatecznej zemsty?

Nina | 2016-09-14
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

W trzecim tomie szpiegowskiego serialu byłego oficera wywiadu PRL tytułowe następne pokolenie tak naprawdę przejmuje pałeczkę w rządzeniu światem dopiero pod koniec książki, kiedy to doprowadza do inwazji Sowietów na Afganistan. Oczywiście przewidując, że będzie to rosyjski Wietnam. Skąd już tylko krok do upadku imperium. Wystarczy jeszcze mała zawierucha w kraju satelickim, na przykład w Polsce, której obywatel został właśnie papieżem. Jednak o rewolucji Solidarności w tym tomie się nie dowiemy. Rozstajemy się z bohaterami w pierwszych miesiącach roku 1980.

A wcześniej, czyli w latach 1967-1980 trwa wyścig o władzę i pieniądze między, znanymi z poprzednich tomów, rodziną amerykańskich bogaczy Van Vertów i kilkuosobową, wspieraną przez grono współpracowników, międzynarodówką szpiegów, w której główną rolę grają Polacy, teraz zresztą aktywni w różnych krajach, łącznie z Izraelem i Rosją. Van Vertowie to źli faceci, którzy wyeliminowali kilkoro bliskich i przyjaciół naszych...

Fantasy-Bestiarium | 2016-07-28

"Następne pokolenie" to trzeci tom rewelacyjnego cyklu Szpiedzy autorstwa Aleksandra Makowskiego. Pisarza, który pracował w polskim wywiadzie i o usługi którego starało się samo FBI. Dzięki temu książka jest na prawdę realistyczna i wiarygodna, opisywane wydarzenia przekonują i zachęcają do dalszego czytania. Fabuła książki mocno została osadzona w prawdziwej historii i podczas czytania mamy wrażenie jakbyśmy czytali o prawdziwych wydarzeniach. Polski as wywiadu po raz kolejny powraca z kolejną porcją intryg i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Victor Van Vert postanawia zrealizować zakrojony na szeroką skalę plan mający na celu zarobienie ogromnych pieniędzy. Niestety odbije się on zachwianiem światowej gospodarki i narażeniem się wielu wysoko postawionym osobom. Jest to jednak koszt, który jest w stanie zapłacić, aby dorobić się nie małej fortuny. Aby jego plan mógł się powieść musi do tego celu wykorzystać prezydenta Nixona. Trylogia Szpiedzy nabiera ogromnego tempa, aby wciągnąć...

Książkowe_Wyliczanki | 2016-06-01
Przeczytana: 31 maja 2016

Książki sensacyjne rzadko trafiają w moje ręce, zazwyczaj omijam je z daleka, żyjąc w przekonaniu że historie w nich zawarte z pewnością mnie nie zainteresują. Tym razem jednak postanowiłam zaryzykować i zdecydowanie chwalę sobie ten krok. Historia, którą Aleksander Makowski przedstawił na kartach trylogii Szpiedzy jest niesamowicie wciągająca, a sytuacja polityczna na świecie zmienia się jak w kalejdoskopie. Pierwszy tom trylogii pokazuje wydarzenia, będące zaczątkiem przyszłego poszukiwania winnych i krwawej zemsty, którą obiecał Dominik. Pojawia się tu wiele postaci, liczna sieć powiązań, układów, które ich krępują, grania na dwa fronty. Żeby zrozumieć dalszy rozwój wypadków warto zwrócić baczną uwagę na ten intensywny początek, aby nie przegapić istotnych informacji. Zaskoczyło mnie to, że mimo bardzo dużej ilości danych, które musiałam przyswoić nie zgubiłam się, a wręcz pochłaniają przekazywaną wiedzę, niesamowicie ciekawa jak akcja potoczy się dalej i kto będzie ostatecznym...