Bez sumienia

Cykl: Szpiedzy (tom 2)
Wydawnictwo: Czarna Owca
literatura polska
Ag2S

Kontynuacja przygód bohaterów pierwszej powieści Aleksandra Makowskiego Bez przebaczenia. Działający na całym świecie polski przemytnik Dominik nadal szuka odwetu na wpływowej amerykańskiej rodzinie Van Vertów, odpowiedzialnej za śmierć jego przyjaciela i ukochanej kobiety. Tymczasem Dolores, sympatyzująca z Dominikiem agentka Mosadu, oraz jej kochanek Malcolm Grey z wywiadu brytyjskiego odkrywają, że Van Vertowie stoją też za zamachem na prezydenta Kennedy’ego. Pojawia się nowa postać: agentka KGB Jekatierina Iwanowa, która – jak się okazuje – ma bardzo osobiste powody, by również dążyć do zemsty na rodzie Van Vertów, a co z tym idzie – podjąć współpracę z Dominikiem, Malcolmem i Dolores. Międzynarodowa grupa, którą połączył wspólny cel, rozpoczyna zakrojoną na dużą skalę akcję. Jej pierwszym etapem ma być „podstawienie” Martinowi Van Vertowi pięknej Brazylijki Marii. Tymczasem informator Dominika, Harry Adams, rozpoczyna pracę w Białym Domu, jednocześnie utrzymując bliski kontakt z Martinem. Van Vertowie, skupieni na wyborach prezydenckich, w których startuje ich faworyt Richard Nixon, nie dostrzegają, że z każdą chwilą są coraz ciaśniej osaczani...

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

filozof | 2016-07-18

Drugi tom,niesamowitej serii.Akcja nadal pędzi niesamowicie.Jest coraz bardziej mroczno,tym razem.Pierwsze skrzypce gra,agentka KGB.
I znowu przenosimy się z miejsca na miejsce.
Jednak,kilku postaci z tomu pierwszego tu zabrakło.
Dlaczego,tak się stało ? Trzeba poczytać,koniecznie tom numer jeden.

Dlatego,trzeba czytać koniecznie tomy po kolej.
Inaczej nie załapiemy o co chodzi.
Tu,czeka nas choćby wojna wietnamska.Książka świetna.

tygrysica | 2015-12-14

Najzdolniejszy z oficerów PRL-owskiego wywiadu. Zwolniony z powodów negatywnego zweryfikowania jego pracy. Aleksander Makowski to dość kontrowersyjny mężczyzna. Można tak sądzić z powodu słynnych Raportów Macierewicza, o których na pewno większość z was słyszała. Makowski został tam przedstawiony jak ktoś niesamowicie niebezpieczny. Twierdzono nawet, że dla własnych korzyści oszukał państwo Polskie oraz jego sojuszników.
Na moment możecie zapomnieć o przeszłości Aleksandra Makowskiego. Ponieważ dziś nie oceniamy jego kariery szpiegowskiej. Jest on nie tylko byłym oficerem wywiadu, ale również autorem książek kryminalnych z cyklu Szpiedzy.

Na wstępie przyznam się, że za grosz nie jestem fanem polskiej literatury. Zdarzały się również przypadki, gdy starałam się jej unikać wręcz. Dość nie patriotyczne jest to niestety z mojej strony, ale rzadko przekonywała mnie ona do siebie. Dlatego sięgając po Bez sumienia – Aleksandra Makowskiego byłam nastawiona dość sceptycznie. Słyszeliście...

| 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

Polski przemytnik Dominik, szuka zemsty na wpływowej amerykańskiej rodzinie Van Vertów. Rodzina ta odpowiedzialna jest za śmierć jego przyjaciela i ukochanej. Tymczasem sympatyzująca z Dominikiem agentka Mosadu, Dolores oraz jej kochanej Malcolm Grey z brytyjskiego wywiadu, docierają do informacji, które świadczą na niekorzyść rodziny Van Vertów, będących odpowiedzialnymi za zamach na prezydenta Kennedy’ego. Do gry wkracza piękna agentka KGB Jekatierina Iwanowna, która ma osobiste powody do zniszczenia w zemście rodziny Van Vetrów. Zróżnicowana etnicznie grupa ludzi łączy swoje siły by osiągnąć wspólny cel. Poważna akcja na szeroko zakrojoną skalę. Czy akcja się powiedzie? Jak zakończy swoje działania Dominik? Czy uda mu się uspokoić żądzę zemsty?

Aleksander Makowski skutecznie zdobył moją zieloną duszę. Wprawdzie Bez sumienia to drugi tom z cyklu Szpiedzy, ale nie odczułam szczególnie dotkliwie braku w lekturze, którą i tak mam zamiar nadrobić. Ale do rzeczy. Mogę się trochę...

PanCzyta | 2016-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2016

„Bez sumienia”, to kontynuacja fascynującej partii politycznych i dyplomatycznych szachów, rozpoczętej w pierwszym tomie trylogii szpiegowskiej Aleksandra Makowskiego, pod tytułem „Bez przebaczenia”. Książka traktuje o grupie bardzo mocno powiązanych ze sobą przyjaciół, reprezentujących często wrogie sobie agencje, zawiązującej porozumienie, mające na celu osobistą zemstę na rodzinie Van Vertów, która odpowiedzialna jest za śmierć dwójki agentów. Jak się okazuje równie potężna co bezwzględna rodzina, planuje również zamach na prezydenta Kennedy’ego, którego polityka okazuje się niespójna z ich wizją. Mimo, że rodzina rośnie w siłę, to jej poczynania zaczynają nie podobać się coraz większej ilości osób – również z ich bezpośredniego otoczenia.

Ta książka jest jeszcze lepsza od poprzedniej. O ile w „Bez przebaczenia” więcej jest strategii i taktyki, o tyle w tej części znajdziemy zdecydowanie więcej działań operacyjnych. Autor przedstawia interesującą wersję wydarzeń, mocno...

Marcin Napierała | 2015-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Po raz kolejny spotykamy grupę "przyjaciół", współpracowników, których połączył los w Polsce w czasie wojny. Szef grupy przemytniczej, agenci Mosadu, brytyjscy arystokracji oraz KGB. Wspólnie działają aby dokonać zemsty za śmierć dwóch bliskich osób. Przeciwnikiem jest można i wpływowa rodzina z USA, która wpływa na losy świata. Misterne zaplanowane działanie aby móc dokonać zemsty. Działanie ponad podziałami politycznymi. Świetna fabuła, która wciąga czytelnia od pierwszych stron i trzyma do samego końca.
Zemsta najlepiej smakuje na zimno.
Już czekam na kolejną trzecią cześć.

Książkowe_Wyliczanki | 2016-06-01
Przeczytana: 31 maja 2016

Książki sensacyjne rzadko trafiają w moje ręce, zazwyczaj omijam je z daleka, żyjąc w przekonaniu że historie w nich zawarte z pewnością mnie nie zainteresują. Tym razem jednak postanowiłam zaryzykować i zdecydowanie chwalę sobie ten krok. Historia, którą Aleksander Makowski przedstawił na kartach trylogii Szpiedzy jest niesamowicie wciągająca, a sytuacja polityczna na świecie zmienia się jak w kalejdoskopie. Pierwszy tom trylogii pokazuje wydarzenia, będące zaczątkiem przyszłego poszukiwania winnych i krwawej zemsty, którą obiecał Dominik. Pojawia się tu wiele postaci, liczna sieć powiązań, układów, które ich krępują, grania na dwa fronty. Żeby zrozumieć dalszy rozwój wypadków warto zwrócić baczną uwagę na ten intensywny początek, aby nie przegapić istotnych informacji. Zaskoczyło mnie to, że mimo bardzo dużej ilości danych, które musiałam przyswoić nie zgubiłam się, a wręcz pochłaniają przekazywaną wiedzę, niesamowicie ciekawa jak akcja potoczy się dalej i kto będzie ostatecznym...

Historia kompletnie mnie nie wciągnęła. Nie dość, że nie raz pogubiłam się w zawiłej fabule, natłoku informacji i tłumie bohaterów, to nie czułam kompletnie żadnego napięcia. Null. Zero. Przykro mi. Doceniam jednak, że wszystkie przedstawione wydarzenia autor połączył na różne sposoby tak, że tworzyły w miarę spójną całość. Doceniam przedstawienie wpływu pozornie małych problemów lub niepowodzeń na politykę światową. Doceniam wprowadzenie elementów znanych z historii jak np. zabójstwo Kennedy'ego czy zimna wojna. Wciąż jednak nie zmienia to faktu, że po lekturze czuję się kompletnie zagubiona w wielu poruszanych przez autora tematach.

Cykl "Szpiedzy" Aleksandra Makowskiego uważam za dobry kawałek literatury sensacyjnej, jednak muszę Wam przyznać, że po prostu między mną a jego prozą nie zaiskrzyło. Może gdybym poczuła jakiś skok adrenaliny, byłoby lepiej. Najwyraźniej sensacja jednak nie jest moją bajką.

Krzysztof Sawicki | 2015-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2015

Z pełną świadomością daję 10/10. Książka wciąga jak mało która. W zasadzie jest to majstersztyk powieści szpiegowskiej.
Fabuła jest niesamowita. Z pewnością spodoba się miłośnikom teorii spiskowych ;-) Mechanizmy działania polityki, biznesu i wywiadu łączą się w działaniach grupy bohaterów znanych z pierwszej części. A te związki są wręcz nieprawdopodobne. Koniecznie należy przeczytać! I już czekam na następną część.

Michał | 2018-07-20
Przeczytana: 17 lipca 2018

Książka jest drugim tomem cyklu autorstwa Aleksandra Makowskiego. Mam za sobą lekturę trylogii Severskiego, więc naturalnie porównuję oba cykle, jako że obaj autorzy pracowali w wywiadzie. Oba cykle znacząco się jednak od siebie różnią (czasem akcji, formą akcji, tajnikami pracy wywiadowczej itp.).
W drugim tomie Makowskiego otrzymujemy dalszy ciąg historii zapoczątkowanej w tomie "Bez przebaczenia". Drugi tom w niczym nie ustępuje pierwszemu. Czytelnik otrzymał ciekawą historię z pogranicza polityki, wywiadu i mafii. Jeśli cokolwiek z historii jest w jakiś sposób oparte na faktach, to włos się na głowie jeży. Mimo iż akcja nie jest bardzo dynamiczna, to książka wciąga. Polecam!

Grażka | 2016-04-16
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Miałam sporo obaw o to czy Makowski utrzyma wysoki poziom pierwszej części. "Bez sumienia" czyta się świetnie - zakrojony na dużą skalę odwet kontynuowany z pierwszej książki, ciekawe rozgrywki na szczeblach wywiadu,odniesienia do rzeczywistych wydarzeń z historii. Oczywiście niektórym może przeszkadzać, że Dominikowi i jego grupie wychodzi absolutnie wszystko z misternego planu, ale mi osobiście to zupełnie nie przeszkadzało. Czekam na trzecią część.