Carnivia. Herezja

Okładka książki Carnivia. Herezja Jonathan Holt
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Carnivia. Herezja
Jonathan Holt Wydawnictwo: Akurat Cykl: Carnivia (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Carnivia (tom 2)
The Abduction
Akurat
2014-11-19
2014-11-19
2014-05-08
Wenecja

Powrót na łącza

Ze względu na mój sentyment do Italii, chętnie sięgam po książki związane z tym krajem. Tym razem jest to druga część kryminalno-sensacyjnej serii o Carnivii, którą można spokojnie przeczytać bez sięgania po tom pierwszy, gdyż znani już czytelnikom bohaterowie oraz internetowa Wenecja zostają przedstawione przez autora w taki sposób, że nie trzeba się martwić o to co było w poprzednim tomie.

Holt pisarsko ewoluuje, fabuła wciąga i zaskakuje, bohaterowie i ich relacje rozkwitają i nabierają mocnych rumieńców. Mamy tutaj konflikt włosko-amerykański, niebezpieczną i wszechobecną cyberprzestrzeń, tajemne stowarzyszenia, słynne maski weneckie, porwanie, nawiązanie do torturowania więźniów przez Amerykanów, romans (akurat mało wyczuwalny, ale coś na rzeczy jest:). Każda kwestia zazębia się z kolejną przez co nie czujemy przesytu treścią.

Dla mnie była to ciekawa przeprawa czytelnicza w otoczeniu tajemniczej i zniewalającej Wenecji.

Polecam

Dosłownie nie można się oderwać. Wciągająca od pierwszych stron.
Aż żal że pozstała mi już tylko jedna ostatnia z cyklu Carvivia.

Dosłownie nie można się oderwać. Wciągająca od pierwszych stron.
Aż żal że pozstała mi już tylko jedna ostatnia z cyklu Carvivia.

Herezja długo dojrzewała na mojej półce, czekając na swoją kolej. Jakoś nie mogłam się do niej zabrać, a fakt, że nie czytałam pierwszej części tylko utrudniał sprawę. Do tego wszystkiego miałam wrażenie, że wydawca robi wokół książki jakąś wielką mistyczną i pretensjonalną otoczkę skandalu. Co ciekawe, weszłam nawet na carnivia.pl, jak zachęca okładka, ale znalazłam tylko fejkowo wyglądający sklep odzieżowy z logo z uśmiechniętą krową. Ostatecznie wzięłam książkę do ręki, nie spodziewając się po niej jakoś szczególnie dużo, a ona odwdzięczyła mi się naprawdę świetną historią.
Głównym wątkiem książki jest próba odbicia przez włoskich carabinieri porwanej nastoletniej córki oficera armii US, stacjonującej we Włoszech. Porywacze w zamian za uwolnienie Mii żądają referendum w sprawie obecności w kraju wojsk amerykańskich i rozbudowy amerykańskiej bazy wojskowej. Jeśli zaś żądania nie zostaną spełnione, dziewczyna każdego wieczora będzie poddawana torturom, stosowanym standardowo przez żołnierzy amerykańskich wobec więźniów podejrzanych o terroryzm. Całość jest filmowana przez porywaczy i wrzucana do sieci na portal Carnivia. Zaczyna się więc walka z czasem.
Thriller naprawdę trzyma w napięciu. Książkę trudno odłożyć choćby na chwilę, podążamy za tropami głównych bohaterów - Kat i Pioli z karabinierów oraz Holly - żołnierza armii US, którzy wraz z założycielem Carnivii - Daniele - usiłują dowiedzieć się kim są porywacze i gdzie przetrzymują dziewczynę. W fabułę wplatają się również wątki historyczne, ale w żadnym miejscu nie zaobserwowałam dłużyzn. Wartkie tempo napędzają również krótkie rozdziały, które pochłania się szybko i lekko. Pojawiło się niestety, zwłaszcza pod koniec, kilka rozwiązań fabularnych, zrobionych na siłę i bez pomysłu, w których bohaterowie całkowicie niezasadnie nagle wpadają na odkrywczy trop i te fragmenty trochę mi zazgrzytały w całej historii, ale nie na tyle, żeby zepsuć mi przyjemność z lektury. W żadnym razie nie czułam też w książce tej otoczki pretensjonalnego skandalu, który wyzierał z akcji promującej serię - to był po prostu dobry, trzymający w napięciu thriller z ciekawą, spójną fabułą. Uśmiechnięta krowa ;)
Jedyne czego trochę żałuję, to że nie rozpoczęłam przygody z Carnivią od pierwszego tomu. W Herezji pojawia się kilka odniesień do poprzedniej części, z pewnością jest też w niej rozwinięty wątek Daniele i powstania Carnivii, który wydaje się być ciekawy i pomysłowy. Tym niemniej nawet bez znajomości Bluźnierstwa, przy Herezji bawiłam się wybornie i mogę ją szczerze polecić każdemu, kto szuka szybkiej, porywającej historii.

Nie wiem co myśleć o tej książce. Zawiodłam się. Oczekiwałam czegoś innego

Nie wiem co myśleć o tej książce. Zawiodłam się. Oczekiwałam czegoś innego

Dobra. Mniej wciągająca niż pierwsza część. Trochę przegadana, trochę za dużo polityki ale warto sięgnąć.

Zdecydowanie mniej ciekawa niż pierwsza część. Oczekiwałam bezpośredniej kontynuacji poprzedniej części, niestety zamiast tego spotkało mnie rozczarowanie. Oczywiście to nadal jest ciekawa książka poruszająca ciekawe kwestie i właśnie dlatego warto ją przeczytać. Mam zatem nadzieję, że ostatnia część zaspokoi w pełni moją ciekawość.

Kontynuacja I-go tomu, więc koniecznie trzeba się z nią zapoznać.
Jednak utrzymana kompozycja sugeruje stopniowo rozwiązanie.
Dużo się dzieje wokół całej trójki poznanych bohaterów, jednak ten tom w głównej mierze przypisałabym Holly.

Kontynuacja I-go tomu, więc koniecznie trzeba się z nią zapoznać.
Jednak utrzymana kompozycja sugeruje stopniowo rozwiązanie.

ciekawa, choć zbyt przewidywalna

ciekawa, choć zbyt przewidywalna

Rzadko się to zdarza ale część druga okazała się lepsze niż część pierwsza :) Większa dynamika i akcji i bohaterów. Nie ma co się oszukiwać, teoria spisku stara jak świąt jednakże przedstawiona w taki sposób, że czyta się bardzo dobrze i niejako z uśmiechem na ustach, zwłaszcza, że pojawiają się pewne zapewnienia ze strony bohaterów, które w części trzeciej mogą okazać się niełatwa do spełnienia. Trzecia część już idzie ;)

Drugi tom trylogii Carnivia za mną. Nadal jesteśmy w niezbyt przyjaznej, współczesnej Wenecji. Bohaterowie Ci sami, ale ich relacje mocno się skomplikowały. Czasem nie warto łączyć pracy z życiem osobistym.
Zmieniła się też tematyka. Herezja dużo bardziej przypomina prozę Browna niż pierwsza część cyklu. Wszystko to za sprawą tematu. Preludium do akcji jest porwanie córki jednego z amerykańskich wojskowych. Porywacze systematycznie prezentują nagrania dziewczyny, która jest poddawana torturom, które amerykański rząd nazywa dozwolonymi technikami przesłuchań. Karabinierzy mają coraz mniej czasu - kolejne filmy są coraz bardziej brutalne.

• Thriller/sensacja/kryminał

Jonathan Holt Carnivia. Herezja Zobacz więcej