Tropiąc Bin Ladena. W afgańskiej matni 1997-2007
- Kategoria:
- reportaż
- Seria:
- Literatura faktu - Czarna Owca
- Wydawnictwo:
- Czarna Owca
- Data wydania:
- 2012-06-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-06-01
- Liczba stron:
- 440
- Czas czytania
- 7 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375544725
- Tagi:
- Afganistan terroryzm bliski wschód
Autor – jeden z najzdolniejszych oficerów wywiadu PRL, współpracujący także ze służbami wolnej Rzeczypospolitej – nie kryje, że ta książka być może nigdy by nie powstała, gdyby nie sławetny Raport Macierewicza, dekonspirujący operację prowadzoną przez polski wywiad w Afganistanie. Opowiem ci swoją wersję – zdaje się mówić Aleksander Makowski – a ty, czytelniku, sam oceń, czy jest wiarygodna. Poznajemy więc historię widzianą od kulis, napisaną ze zdumiewającą szczerością, często na granicy tego, co oficer wywiadu może publicznie powiedzieć. Fascynujące jest przede wszystkim przedstawienie pracy wywiadu, dalekie od potocznych wyobrażeń. W opisie akcji o najwyższym stopniu ryzyka są wprawdzie mrożące krew w żyłach przeprawy przez górskie przełęcze, nasłuchiwanie, czy nie nadlatują skądś pociski, ale przede wszystkim ciągłe czekanie, na lotniskach, w hotelach, w terenie, i żmudne nawiązywanie kontaktów z informatorami. Cierpliwe budowanie wzajemnego zaufania, które w tej robocie stanowi fundament sukcesu. Jest trud wędrówki aż do skrajnego wyczerpania, zaduch przypadkowych noclegowni, marzenie o strumieniu ożywczej wody. I ciągła pogoń za informacją w matni splątanych interesów politycznych i handlowych, często na granicy prawa a nawet poza nią. Książka Aleksandra Makowskiego pokazuje, jak wielkie były nasze aktywa wywiadowcze w Afganistanie, i to zarówno przed 11 września 2001 roku, jak i później. Można powiedzieć, że nawet w porównaniu z wywiadami światowych mocarstw byliśmy bardzo bogaci w wiedzę i gdyby umiano ją wykorzystać, być może do wielu dramatycznych zdarzeń po prostu by nie doszło.
Janina Paradowska, „Polityka”
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 302
- 252
- 77
- 9
- 8
- 6
- 3
- 2
- 2
- 2
Cytaty
... najlepiej było puścić Antka samopas. W środowiskach opozycyjnych miał opinię człowieka,który szuka agentów, prawdziwych czy domniemanych...
Rozwiń..., w rządzie Jana Olszewskiego Macierewicz był ministrem spraw wewnętrznych. Szefem UOP jego kumpel, Piotr Naimski. W pewnym momencie Maci...
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
Bardzo dobra książka ukazująca nieznane działania przedstawicieli polskiego wywiadu przed i po 11 września. Wisienką na torcie jest odniesienie do raportu z akcji likwidacji WSI przpeprwdzonej przez Macierewicza. Czytało się to świetnie i miejscami jak bardzo dobrą powieść szpiegowską.
Bardzo dobra książka ukazująca nieznane działania przedstawicieli polskiego wywiadu przed i po 11 września. Wisienką na torcie jest odniesienie do raportu z akcji likwidacji WSI przpeprwdzonej przez Macierewicza. Czytało się to świetnie i miejscami jak bardzo dobrą powieść szpiegowską.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toE-book
E-book
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toAleksander Makowski jest emerytowanym oficerem wywiadu. Wiadomo, że tacy ludzie są przeszkoleni na różnych polach, myślę że również w kwestiach medialnych. Wspominam o tym nieprzypadkowo, miałem okazję kilka miesięcy temu posłuchać interesującej rozmowy z Makowskim, jednak nietrudno było się oprzeć wrażeniu, że mimo prób redaktora, Makowski wspomina tylko o tych wydarzeniach, o których chciał/mógł wspomnieć. Podobnie zapewne jest jeśli chodzi o treść zawartą w tej książce.
Autor zabiera nas w podróż do Azji, opisuje swoje relacje z Afgańczykami, współpracę z CIA, kwestie lustracyjne i wiele innych ciekawych wątków. Całej prawdy o działalności takich ludzi nie dowiemy się zapewne nigdy, ale nawet jeśli jest to tylko namiastka tego co przeżył, to jest to historia warta poznania.
Aleksander Makowski jest emerytowanym oficerem wywiadu. Wiadomo, że tacy ludzie są przeszkoleni na różnych polach, myślę że również w kwestiach medialnych. Wspominam o tym nieprzypadkowo, miałem okazję kilka miesięcy temu posłuchać interesującej rozmowy z Makowskim, jednak nietrudno było się oprzeć wrażeniu, że mimo prób redaktora, Makowski wspomina tylko o tych...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSzkoda gadać. Szacunek dla Autora żywcem wyjętego z "Wielkiej Gry" Petera Hopkirka. Polecam wszystkim ludziom ciekawym świata. To nie tylko Afganistan lecz szerszy obraz.
Rozmowy z Ahmad Szah Masudem - bezcenne.
P.S. Piszę to 06.07.2022. Wiemy gdzie jest dzisiaj Afganistan, niedawno USA stamtąd zwiało mając chwilowo inne priorytety, jak krótkoterminowo myśląca korporacja. Ciekawe czy podobnie spieprzą sprawę na Ukrainie.
Szkoda gadać. Szacunek dla Autora żywcem wyjętego z "Wielkiej Gry" Petera Hopkirka. Polecam wszystkim ludziom ciekawym świata. To nie tylko Afganistan lecz szerszy obraz.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toRozmowy z Ahmad Szah Masudem - bezcenne.
P.S. Piszę to 06.07.2022. Wiemy gdzie jest dzisiaj Afganistan, niedawno USA stamtąd zwiało mając chwilowo inne priorytety, jak krótkoterminowo myśląca korporacja....
Rewelacyjna książka, która jest dobitnym przykładem, iż światem rządzą służby specjalne.
Rewelacyjna książka, która jest dobitnym przykładem, iż światem rządzą służby specjalne.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJak ktoś nie chce psuć sobie opinii o świecie, to nie polecam
Jak ktoś nie chce psuć sobie opinii o świecie, to nie polecam
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toFajne, tylko trochę zbyt narcystyczne. ALe super pokazuje warsztat i metody działania oficeró wywiadu.
Fajne, tylko trochę zbyt narcystyczne. ALe super pokazuje warsztat i metody działania oficeró wywiadu.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toInspirujące.
Inspirujące.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążkę A. Makowskiego polecił mi znajomy lekarz (nie psychiatra ;)),który stwierdził, że to pozycja, którą po prostu wypada znać. I faktycznie „Tropiąc Bin Ladena[…]” wciąga jak najlepsza opowieść, mimo iż to historia trudna, złożona i rzadko jest nam „do śmiechu”. Autor to agent wywiadu polskiego (negatywnie zweryfikowany w III RP, co okaże się istotne),ale moim zdaniem to przede wszystkim profesjonalista, o czym czytelnik dość szybko przekonuje się „połykając” kolejne strony.
Tytułowy Bin Laden jest jednym z bohaterów tej „greckiej tragedii”, ale nie głównym i jedynym, o czym należy wspomnieć, by zachęcić do lektury niezdecydowanych. Warto poznać trudny życiorys komendanta Masuda, który, gdyby żył, być może odmieniłby dzisiejszy Afganistan.
Dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się: o co tak naprawdę chodzi w Afganistanie (m.in. międzynarodowe i często sprzeczne interesy, walki wywiadów, afgańskich klanów i różnych grup nacisku) będzie to z pewnością dobry początek. Książka Makowskiego zawiera odesłania do polskich i zagranicznych źródeł, co wydaje się cenne dla chcących dalej zgłębiać temat.
To co do mnie najbardziej przemówiło, to opisy pracy wywiadowczej i przystępne wytłumaczenie skomplikowanej rzeczywistości afgańskiej. Zaciekawiły mnie opisy porażającej ignorancji zachodnich służb (głównie amerykańskich) odnośnie materiałów dostarczonych przez polski wywiad, które dowodzą, że tzw. „zamachy wrześniowe w USA” były niejako na własną prośbę.
To co mnie wybitnie poirytowało, to finał opowieści czyli kulisy powstania i miażdżąca ocena raportu Macierewicza i sposobu likwidacji WSI (Wojskowych Służb Informacyjnych). Analiza Makowskiego obnaża słabości państwa polskiego i sprawia, że jako obywatel obawiam się o bezpieczeństwo mojej rodziny. Od dawna wiem, że polityczni troglodyci są niestety niezniszczalni, ale teraz dodatkowo upewniłem się, jak bardzo szkodzą państwu i wpływają na nasze bezpieczeństwo (ataki na polskich żołnierzy na misjach zagranicznych, groźby zamachów terrorystycznych w Polsce). Najgorsze, że ludzie szafujący życiem Polaków są praktycznie bezkarni, a Trybunał Stanu należałoby chyba zlikwidować (milionowe oszczędności w budżecie),bo i tak nie ma odważnego w tym kraju, który by podjął decyzje, które należałoby podjąć.
Podsumowując, mocna i wartościowa rzecz dla każdego, kto chciałby poznać i nieco oswoić współczesną rzeczywistość polską i międzynarodową na przykładzie polityki wobec Afganistanu.
Książkę A. Makowskiego polecił mi znajomy lekarz (nie psychiatra ;)),który stwierdził, że to pozycja, którą po prostu wypada znać. I faktycznie „Tropiąc Bin Ladena[…]” wciąga jak najlepsza opowieść, mimo iż to historia trudna, złożona i rzadko jest nam „do śmiechu”. Autor to agent wywiadu polskiego (negatywnie zweryfikowany w III RP, co okaże się istotne),ale moim zdaniem...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiazka zawiera fakty - to wlasnie w niej jest najbardziej interesujace, pociagajace a zarazem niepokojace.
Ksiazka zawiera fakty - to wlasnie w niej jest najbardziej interesujace, pociagajace a zarazem niepokojace.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to