Tropiąc Bin Ladena. W afgańskiej matni 1997-2007

Okładka książki Tropiąc Bin Ladena. W afgańskiej matni 1997-2007 Aleksander Makowski
Okładka książki Tropiąc Bin Ladena. W afgańskiej matni 1997-2007
Aleksander Makowski Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Literatura faktu - Czarna Owca reportaż
reportaż
Afganistan terroryzm bliski wschód

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Cel za horyzontem. Opowieść snajpera Gromu Krzysztof Kotowski, Karol K. Soyka
Ocena 7,4
Cel za horyzon... Krzysztof Kotowski,...
Okładka książki Wysadzić Rosję Jurij Felsztinski, Aleksandr Walterowicz Litwinienko
Ocena 6,7
Wysadzić Rosję Jurij Felsztinski, ...
Okładka książki Piekło Afganistanu Marcus Luttrell, Patrick Robinson
Ocena 7,6
Piekło Afganis... Marcus Luttrell, Pa...
Okładka książki Nowy alfabet mafii Ewa Ornacka, Piotr Pytlakowski
Ocena 7,3
Nowy alfabet m... Ewa Ornacka, Piotr ...

Szkoda gadać. Szacunek dla Autora żywcem wyjętego z "Wielkiej Gry" Petera Hopkirka. Polecam wszystkim ludziom ciekawym świata. To nie tylko Afganistan lecz szerszy obraz.
Rozmowy z Ahmad Szah Masudem - bezcenne.
P.S. Piszę to 06.07.2022. Wiemy gdzie jest dzisiaj Afganistan, niedawno USA stamtąd zwiało mając chwilowo inne priorytety, jak krótkoterminowo myśląca korporacja. Ciekawe czy podobnie spieprzą sprawę na Ukrainie.

Rozmowy z Ahmad Szah Masudem - bezcenne.

Rewelacyjna książka, która jest dobitnym przykładem, iż światem rządzą służby specjalne.

Jak ktoś nie chce psuć sobie opinii o świecie, to nie polecam

Jak ktoś nie chce psuć sobie opinii o świecie, to nie polecam

Ksiazka zawiera fakty - to wlasnie w niej jest najbardziej interesujace, pociagajace a zarazem niepokojace.

Fajne, tylko trochę zbyt narcystyczne. ALe super pokazuje warsztat i metody działania oficeró wywiadu.

Inspirujące.

Inspirujące.

Książkę A. Makowskiego polecił mi znajomy lekarz (nie psychiatra ;)),który stwierdził, że to pozycja, którą po prostu wypada znać. I faktycznie „Tropiąc Bin Ladena[…]” wciąga jak najlepsza opowieść, mimo iż to historia trudna, złożona i rzadko jest nam „do śmiechu”. Autor to agent wywiadu polskiego (negatywnie zweryfikowany w III RP, co okaże się istotne),ale moim zdaniem to przede wszystkim profesjonalista, o czym czytelnik dość szybko przekonuje się „połykając” kolejne strony.
Tytułowy Bin Laden jest jednym z bohaterów tej „greckiej tragedii”, ale nie głównym i jedynym, o czym należy wspomnieć, by zachęcić do lektury niezdecydowanych. Warto poznać trudny życiorys komendanta Masuda, który, gdyby żył, być może odmieniłby dzisiejszy Afganistan.
Dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się: o co tak naprawdę chodzi w Afganistanie (m.in. międzynarodowe i często sprzeczne interesy, walki wywiadów, afgańskich klanów i różnych grup nacisku) będzie to z pewnością dobry początek. Książka Makowskiego zawiera odesłania do polskich i zagranicznych źródeł, co wydaje się cenne dla chcących dalej zgłębiać temat.
To co do mnie najbardziej przemówiło, to opisy pracy wywiadowczej i przystępne wytłumaczenie skomplikowanej rzeczywistości afgańskiej. Zaciekawiły mnie opisy porażającej ignorancji zachodnich służb (głównie amerykańskich) odnośnie materiałów dostarczonych przez polski wywiad, które dowodzą, że tzw. „zamachy wrześniowe w USA” były niejako na własną prośbę.
To co mnie wybitnie poirytowało, to finał opowieści czyli kulisy powstania i miażdżąca ocena raportu Macierewicza i sposobu likwidacji WSI (Wojskowych Służb Informacyjnych). Analiza Makowskiego obnaża słabości państwa polskiego i sprawia, że jako obywatel obawiam się o bezpieczeństwo mojej rodziny. Od dawna wiem, że polityczni troglodyci są niestety niezniszczalni, ale teraz dodatkowo upewniłem się, jak bardzo szkodzą państwu i wpływają na nasze bezpieczeństwo (ataki na polskich żołnierzy na misjach zagranicznych, groźby zamachów terrorystycznych w Polsce). Najgorsze, że ludzie szafujący życiem Polaków są praktycznie bezkarni, a Trybunał Stanu należałoby chyba zlikwidować (milionowe oszczędności w budżecie),bo i tak nie ma odważnego w tym kraju, który by podjął decyzje, które należałoby podjąć.
Podsumowując, mocna i wartościowa rzecz dla każdego, kto chciałby poznać i nieco oswoić współczesną rzeczywistość polską i międzynarodową na przykładzie polityki wobec Afganistanu.

bardzo ciekawe spojrzenie odmienne od tego co czytamy w codziennej prasie

bardzo ciekawe spojrzenie odmienne od tego co czytamy w codziennej prasie

Hmmm. Polecam tę książkę tym osobą, które szukają alternatywnych źródeł na temat akcji eliminacji UBL oraz udziału polskich służb w Afganistanie. Językowo natomiast jest napisana bardzo lekko.

Abstrahując od raportu dot. WSI:

Bardzo mi przeszkadzało ciągłe pisanie o jedzeniu, piciu, jedzeniu i znowu piciu. Jakie znaczenie ma, co jedli na obiad, a później na kolację na każdym ze spotkań (kto w ogóle pamięta takie szczegóły?). Podobnie gin z toniciem. Autor mógł spokojnie odpuścić sobie te fragmenty.

Trochę mniej irytowały ugrzecznione dialogi, przez które całość jest odrobinę odrealniona.

Książka jednak bardzo ciekawa, mimo iż nie wiemy ile z tego jest prawdą. A że nie wszystko jest prawdą to pewne. Książka została przecież napisana, żeby poprawić swój wizerunek.

Abstrahując od raportu dot. WSI:

Trochę mniej irytowały ugrzecznione dialogi, przez które...

• Chcę w prezencie
  • Literatura faktu
  • E-book
  • 2015
  • 2021

Aleksander Makowski Tropiąc Bin Ladena. W afgańskiej matni 1997-2007 Zobacz więcej