Trauma Ewy

Irena Paździerz Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf literatura piękna
Wydawnictwo Poligraf
2016-03-30
2016-03-30

Trudno mi ocenić tę powieść... Niby porusza ważny temat, trudny dla kobiet, ale moim zdaniem była trochę monotonna, a główna bohaterka dość "męcząca" jak dla mnie... Nie jest to typ książki, której się nie zapomina. Niemniej jednak czytało się nie najgorzej :-)

Przyznam, ze niezmiernie dziwią mnie tak wysokie noty dla tej książki. Moim subiektywnym zdaniem książka jest bardzo słaba.

Temat poruszony w książce, czyli gwałt w związku, w zasadzie temat tabu w społeczeństwie( no bo przecież jak to tak, jak para, to o gwałcie mowy być nie moze),dawał naprawdę pole do popisu autorce, niestety, uważam, ze nie podołała

Główna bohaterka jest niesympatyczną 34-latką, która sama nie wie czego chce. Z jednej strony rozpamiętuje gwałt jakiego dopuścił się jej partner, z drugiej gdy ów partner się pojawia po trzech latach ciężko dowiedzieć się o co jej chodzi. Bez słowa sprzeciwu umożliwia mu kontakt z dzieckiem, nawet momentami bywa o niego zazdrosna, o gwałcie nikomu nie mówi przez trzy lata, próbując sobie poradzić z traumą pisząc książkę. Jednocześnie jej brak zdecydowania, jej zachowanie, sprawia, ze gwałcicielowi nawet przez myśl nie przechodzi, ze dopuścił się gwałtu.

Mało tego omal nie dochodzi do dwóch kolejnych, taka to nasza bohaterka jest stanowcza i zdecydowana.

Pomimo, ze zdaje sobie sprawę z możliwych konsekwencji swoich decyzji i zachowania brnie dalej, ostatecznie użalając się nad sobą, a u mnie jako czytelnika zamiast współczucia i zrozumienia, wywołuje jedynie irytację

Książka jest napisana jakoś tak po łebkach, na odczepnego, brak możliwościa lepszego poznania bohaterów. Nawet o głównej bohaterce wiemy tylko tyle, ze jest mrukiem.

Ta książka to tak naprawdę zmarnowany potencjał. Na pewno nie wywołała we mnie uczuć i emocji jakie zamierzała autorka w czytelnikach wzbudzić

Takim książkom mówię zdecydowane nie

Główna bohaterka...

Irena J.Paździerz porusza problem, o którym niechętnie się rozmawia. Szczególnie w społeczeństwach ptriarchalnych może on budzić kontrowersje. Przecież żona jest zobowiązana współżyć z mężem i nie ma to znaczenia, czy ma na to ochotę czy nie. Ewę zgwałcił jej chłopak. Czy ktoś jej uwierzy, że to był gwałt, że nie było przyzwolenia na seks? Ewa nikomu o tym nie mówi, ale nie może pozbyć się przeżyć związanych z przemocą.

Tytuł zapowiada poważny temat. I faktycznie, życie głównej bohaterki naznaczone jest piętnem gwałtu. Autorka rzeczowo opowiada o wydarzeniach z przeszłości i ciekawie ciągnie wątek bieżących wydarzeń. Obok, co może wielu zainteresować, mamy do czynienia z samoanalizą bohaterki, próbującą oswobodzić się z jarzma przeszłości. Polecam wszystkim, którym znudziły się romanse i szukają w beletrystyce trudnych, niewygodnych tematów.

• Przeczytane w 2017 :)
  • Wymienione-poszły w dobre ręce
  • Biblioteczka domowa III
  • Nie mam😞
  • Być może przeczytam
  • Wymienione, ale chcę je mieć

Dodaj cytat z książki Trauma Ewy