Trauma Ewy

Wydawnictwo: Poligraf
literatura piękna
ALEX

Jeżeli nie ma zgody na seks, a mimo to do niego dochodzi, to zawsze jest to gwałt. Ewa Bercz nie chciała zaprosić swojego chłopaka Maksa wieczorem do mieszkania. Zgwałcił ją na klatce schodowej. Przestraszył się tego, co zrobił, i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Ewa urodziła jego dziecko. Maks wraca po trzech latach. Przychodzi do Ewy. Ona nie może wciąż pozbyć się traumy po tym, co ją...

Ona nie może wciąż pozbyć się traumy po tym, co ją kiedyś spotkało. Czy jest w stanie przebaczyć Maksowi i stać się wreszcie dobrą matką dla dziecka poczętego w trakcie gwałtu?

Irena J. Paździerz zaskoczyła wszystkich wydaniem w 2000 roku powieści „Marzeń zielone migdały”. Jak to, ona, z wykształcenia ekonomista, zajmuje się pisaniem książek? Nikt nie zaglądał do jej szuflady, gdzie gromadziła rękopisy – opowiadania i powieści. Jedno z nich wydrukowano w 1988 roku. Nikomu się tym nie pochwaliła. Pierwsza powieść nie zmieniła opinii znajomych i najbliższych, że Irena J. Paździerz z przypadku stała się ekonomistą, a tak naprawdę jest pisarką. Zawsze chciała nią być. Udowodniła to, wydając kolejne książki dla dorosłych i dla dzieci: „Urok tajemnicy”, „Biały koń z chęcińskiego zamku”, „Witaj Europo!”, „Kiedy zwierzęta mówią”, „To się zdarza” i „Nie jestem Megi”.
Kolejna książka pt. „Trauma Ewy” przybliża jej zainteresowania psychologią. Być może w niewielkim stopniu przyczyni się do tego, aby zburzyć stereotyp, że gwałcicielami są tylko psychiczni popaprańcy, którzy swoje ofiary dopadają w ciemnej uliczce.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: http://virtualo.pl/c307i183969/

Jagoda30 | 2017-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Przyznam, ze niezmiernie dziwią mnie tak wysokie noty dla tej książki. Moim subiektywnym zdaniem książka jest bardzo słaba.

Temat poruszony w książce, czyli gwałt w związku, w zasadzie temat tabu w społeczeństwie( no bo przecież jak to tak, jak para, to o gwałcie mowy być nie moze), dawał naprawdę pole do popisu autorce, niestety, uważam, ze nie podołała

Główna bohaterka jest niesympatyczną 34-latką, która sama nie wie czego chce. Z jednej strony rozpamiętuje gwałt jakiego dopuścił się jej partner, z drugiej gdy ów partner się pojawia po trzech latach ciężko dowiedzieć się o co jej chodzi. Bez słowa sprzeciwu umożliwia mu kontakt z dzieckiem, nawet momentami bywa o niego zazdrosna, o gwałcie nikomu nie mówi przez trzy lata, próbując sobie poradzić z traumą pisząc książkę. Jednocześnie jej brak zdecydowania, jej zachowanie, sprawia, ze gwałcicielowi nawet przez myśl nie przechodzi, ze dopuścił się gwałtu.

Mało tego omal nie dochodzi do dwóch kolejnych, taka to nasza bohaterka...

Esmeralda | 2016-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Irena J.Paździerz porusza problem, o którym niechętnie się rozmawia. Szczególnie w społeczeństwach ptriarchalnych może on budzić kontrowersje. Przecież żona jest zobowiązana współżyć z mężem i nie ma to znaczenia, czy ma na to ochotę czy nie. Ewę zgwałcił jej chłopak. Czy ktoś jej uwierzy, że to był gwałt, że nie było przyzwolenia na seks? Ewa nikomu o tym nie mówi, ale nie może pozbyć się przeżyć związanych z przemocą.

Anileve | 2016-04-26

Tytuł zapowiada poważny temat. I faktycznie, życie głównej bohaterki naznaczone jest piętnem gwałtu. Autorka rzeczowo opowiada o wydarzeniach z przeszłości i ciekawie ciągnie wątek bieżących wydarzeń. Obok, co może wielu zainteresować, mamy do czynienia z samoanalizą bohaterki, próbującą oswobodzić się z jarzma przeszłości. Polecam wszystkim, którym znudziły się romanse i szukają w beletrystyce trudnych, niewygodnych tematów.