Człowiek z sąsiedztwa

Seria: Uczta Wyobraźni
Wydawnictwo: Mag
The Adjacent
Mariusz

Tibor Tarent, fotograf-freelancer, wraca do Anglii z Anatolii, gdzie jego żonę zabiły rebelianckie bojówki. Islamska Republika Wielkiej Brytanii dochodzi jeszcze do siebie po dziwnym i przerażającym ataku terrorystycznym, podczas którego w jednej chwili zanihilował wielki, trójkątny obszar zachodniego Londynu, wraz z setkami tysięcy istnień ludzkich. Władze uważają, że ten atak i śmierć żony Tarenta są w jakiś sposób powiązane.
Sto lat wcześniej, podczas I wojny światowej, estradowy iluzjonsta rusza na Front Zachodni z tajną misją uczynienia brytyjskich samolotów rozpoznawczych niewidzialnymi dla wroga. Podczas podróży do okopów poznaje wizjonera, sądzącego, że to będzie wojna, która zakończy wszelkie wojny.
W roku 1943 polska pilotka opowiada mechanikowi z RAF-u o swojej ucieczce przed hitlerowcami i desperackim pragnieniu powrotu do domu.
W czasach współczesnych, angielski fizyk teoretyk w ogrodzie swojego domu po raz pierwszy wywołuje zjawisko sąsiedztwa.
Człowiek z sąsiedztwa - to powieść, w której pozory mylą, a wszystko skrywa drugie dno, w której fikcja przecina się z historią, a każda wersja rzeczywistości jest podejrzana, w której prawda i fałsz mieszkają ze sobą w sąsiedztwie.

źródło opisu: www.mag.com.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Izabela Pycio | 2017-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2017

"Wprawny magik doskonale wie, jak odwrócić uwagę publiczności przy użyciu sąsiedztwa i jak wykorzystać niewidzialność, którą stwarza na moment ten efekt."

Książka dostarcza sporo pozytywnych wrażeń, dociekliwie zagłębiamy się w kolejne rozdziały, podziwiając predyspozycje autora do tworzenia oryginalnych i fascynujących opowieści. Większość części można traktować niemal jak odrębne utwory, jednak wyłapywanie wspólnych między nimi nici stanowi esencję tej rozrywki czytelniczej, owocującej intensywną satysfakcją. I nawet otwartość zakończenia ciekawie koresponduje z wytwarzanym w książce oryginalnym i intrygującym klimatem, zaskakuje niejednoznaczność, ufność autora w umiejętność snucia pasjonujących interpretacji przez czytelnika. Podejście do literatury opartej na wzajemnym szacunku między pisarzem o odbiorcami jego twórczości. Pierwsze spotkanie z dorobkiem Christophera Priesta uznaję jako niezwykłe i porywające.

Poznajemy dziejącą się w niedalekiej przyszłości historię Tibora...

Marcin Knyszyński | 2017-05-29
Przeczytana: 29 maja 2017

Recenzja przygotowana we współpracy z portalem Szortal - była też tam pierwotnie publikowana (http://szortal.com/node/12221).

Można też przeczytać ją na

Palimpsest

Czy okryty złą sławą Trójkąt Bermudzki ma kształt trójkąta równobocznego? Po lekturze „Człowieka z sąsiedztwa” Christophera Priesta łatwo w to uwierzyć, nawet jeśli atlas geograficzny mówi coś innego. Nowa powieść wydana w serii Uczta Wyobraźni jest kolejną fabularną układanką, która może równie dobrze zachwycić, jak i zirytować. Priest używa ponownie tych scenografii, które już widzieliśmy w znakomitym „Prestiżu” i rewelacyjnej „Rozłące”, stosuje też nowe tricki. Jednak „Człowiek z sąsiedztwa” nie przeskakuje wysoko ustawionej poprzeczki.

Tibor Tarent to fotograf żyjący w niedalekiej, alternatywnej przyszłości. Jego żona, Melania, zginęła podczas wojny w Turcji, gdzie pracowała jako pielęgniarka w szpitalu. W miejscu, gdzie powinno znajdować się jej ciało, znaleziono tylko wypalony...

Ciacho | 2017-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2017

"Broń, która zakończy wszystkie wojny"

Kolejna książka Uczty Wyobraźni trafiła do mojego czytelniczego repertuaru. I od razu mogę stwierdzić, że była to miła odmiana po słabszej pozycji Tidhara, która zdecydowanie nie przypadła mi do gustu. Christopher Priest, po którego książkę tym razem sięgnąłem, jest już autorem przeze mnie wcześniej sprawdzonym, więc po rewelacyjnej "Rozłące" i bardzo ciekawie funkcjonującym ruchomym mieście, przedstawionym w "Odwróconym świecie", byłem pewien, że czeka mnie kolejna ciekawa i zajmująca książka Brytyjczyka - i tak też się stało.

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, a pierwszy z nich zaczyna się w momencie, kiedy fotograf freelancer, Tibor Tarent, opowiada rodzicom swojej żony, jak zginęła jego ukochana. Oboje przenieśli się do Turcji w ramach misji Lekarze bez granic, żeby nieść pomoc potrzebującym i uratować swoje rozpadające się małżeństwo. On w zasadzie więcej czasu spędzał na robieniu ciekawych fotografii, a ona pracowała w...

Tibora | 2017-05-10
Przeczytana: 10 maja 2017

Początkowe strony - "Nic specjalnego" - pomyślałam.

Ale z każdą przewróconą kartką było coraz lepiej!

Nagle zorientowałam się że razem z bohaterami jestem na jakiejś spirali trójkątnych fraktali rzeczywistości.

Super książka, ogromnie polecam to cudeńko!

Książka zdecydowanie dla każdego komu zdarzyło się zobaczyć coś 'kątem oka', komu rzeczywistość choć raz zadrgała na brzegach, komuś kto zobaczył znajomego/kogoś z rodziny gdzieś gdzie nie mógł on być...

Wspaniała!

MałySuseł | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

Z Ch. Priestem spotkałem się już wcześniej, czytając Odwrócony Świat, który zrobił na mnie bardzo dobrze wrażenie, więc i z przyjemnością sięgnąłęm po Człowieka z sąsiedztwa.

I tym razem się nie zawiodłem. Człowiek to świetnie napisana, wciągająca książka, zawierająca liczne i bardzo dobrze oddane detale (w tym wątek polskiej bohaterki).

Pomysł na ksiażkę jest niewątpliwie godny uwagi - jednakże ostatecznie, wobec tylu wątków i komplikacji jakie zaserwował czytelnikom autor, spodziewałem się mniej otwartego zakończenia (a może po prostu coś przeoczyłem?).

książek: 2079
finnegan | 2018-08-31