Karbala. Raport z obrony City Hall

2015-09-09
2015-09-09
literatura polska

Największa polska bitwa od 70 lat

Wspomnienia z Iraku, z Karbali. Czyta się lekko, powiedziałbym nawet, że to wakacyjna lektura. Ale... Powiedziałbym tak, gdyby to wszystko było wymyślone, gdyby to był tylko filmowy scenariusz, a nie jest. Prawdziwa historia wojny, o prawdziwych żołnierzach.

Jeżeli kto miał kiedyś wątpliwości czy warto było wysyłać polski kontyngent na Bliski Wschód polecam zwłaszcza fragmenty o współpracy z Amerykanami. Te misje, to było otwieranie oczu, poszerzanie wyobraźni o tym jak może wyglądać Armia i jak można walczyć.

Książa jest nudna. Niestety historia przedstawiona jest jako tak naprawdę zbiór krótkich notatek. Całość bardzo spłyca temat wydarzeń w Karbala. Plusem jest duża ilość zdj niestety są czarnobiałe. Ogólne są lepsze książki nie warto marnować czas na tą.

Warto polecić zwłaszcza ludziom, którzy widzieli film. Film jest w porównaniu do książki mocno przesadzony, jak to zwykle bywa. Filmowa przesada niezbyt szkodzi w fantastyce, ale tutaj tematem są rzeczywiste wydarzenia. Więc lepiej nie zaciemniać sobie rozumienia świata parahollywoodzkim efekciarstwem.
Autor z pewnym szacunkiem pisze o bojownikach, z którymi walczył. Możemy uważać ich za wrogów. Możemy uważać, że sprawa, dla której chwycili za broń, jest głupia i szkodliwa dla Iraku i całego świata. Ale ci ludzie mieli odwagę walczyć o swoje przekonania i robili to uczciwie, nie chowali się za cywilami (film tu przekłamuje). To już coś warte. Autor wyraźnie odróżnia ich od terrorystów wysadzających bomby w tłumie cywili, bo i z tym miał do czynienia.

Autor z pewnym szacunkiem pisze o bojownikach, z którymi walczył. Możemy...

Szacunek dla Pana Pułkownika

Szacunek dla Pana Pułkownika

To moja pierwsza i na pewno nie ostatnia pozycja o tamtych wydarzeniach. Podpułkownik Grzegorz Kaliciak służył w 17 Batalionie Zmechanizowanym i był dowódcą obrony City Hall w kwietniu 2004 roku. Choć osią wydarzeń i głównym elementem fabuły książki jest obrona ratusza w Karbali, to autor opisuje również szczegóły życia w Iraku oraz uroki samej służby wojskowej. Kaliciak relacjonuje również oczyszczanie Karbali z ostatnich rebeliantów już po wydarzeniach z kwietnia 2004. Szczegółowe, realistyczne i i czasami bardzo brutalne opisy wydarzeń powodują, że książka wciąga. Jest jeszcze jeden aspekt, który porusza Podpułkownik Kaliciak, a mianowicie problem PTSD (syndrom stresu pourazowego). To druga książka (po "Saperze") w której autor opisuje skutki stresu pourazowego u żołnierzy. Konstrukcyjne składa się z 49 rozdziałów, a każdy z nich ma najwyżej kilka stron więc bardzo szybko się ją czyta i można ją skończyć w jeden dzień. Choć książka jest krótka to jest to jedna z lepszych pozycji, z zakresu wojny w Iraku. Polecam.

Autor bardzo szczegółowo opisywał wydarzenia z tamtego starcia. Polecam ;)

Autor bardzo szczegółowo opisywał wydarzenia z tamtego starcia. Polecam ;)

Książka bardzo zwięźle napisana, bez zbędnych ozdobników. Można ją pochłonąć w parę godzin nie męcząc się przy tym specjalnie.

Czytając książkę można dowiedzieć się odrobinę o kulisach polskiej misji w Iraku oraz przeczytać uproszczony tytułowy raport. Czytając cały czas się czuje atmosferę opisywanych wydarzeń, jednocześnie czytelnik z tyłu głowy musi mieć informację, że autor musiał mocno balansować podawanymi informacjami, żeby nie powiedzieć za dużo - tak, żeby nie zaszkodzić sobie albo komuś kogo opisywał.

Moim zdaniem zasłużone 7/10.

Ciekawa pozycja przedstawiająca wojnę oczami nie polityka a żołnierza.

Ciekawa pozycja przedstawiająca wojnę oczami nie polityka a żołnierza.

"Karbala. Raport z obrony City Hall" to przede wszystkim wspomnienia dowódcy, który opowiada o największej bitwie lądowej Polaków od czasów II wojny światowej. Opisuje on wydarzenia poprzedzające obronę City Hall, samą bitwę i operację Iron Saber tak, jak on ją widzi w swoich wspomnieniach, zdając sobie zarazem sprawę, że niektóre zdarzenia może pamiętać i opisywać inaczej niż inni. Pozycja ta pozwala również na zaznajomienie się z problemem PTSD.

Dużo ciekawych i prawdziwych informacji o sytuacji w Polskim wojsku i na froncie. Książka napisana dość sztywnym językiem, ale zawiera zabawne elementy, choć ne są, że tak powiem komediowe, tylko zabawne pod tym kątem, że Polski kontyngent używa złomu z porzuconych samochodów do opancerzenia własnych wozów. Taki trochę czarny humor. Polecam od strony właśnie dowiedzenia się takich perełek. Jednocześnie pozycja jest bardzo obiektywna, gdyż opowiada o zaletach i wadach wojska. W ciekawy sposób opisany jest zestaw informacji oraz szkolenie, które przechodzi żołnierz przed wyjazdem. Bardzo istotny jest rozdział opowiadający o przeżyciach i traumie, które przechodzi żołnierz podczas służby i po służbie. O tym, że zostaje sam ze swoimi problemami psychologicznymi, o rozpadzie rodziny, stracie znajomych. Te rozdziały opisują naprawdę bardzo ważne i istotne rzeczy, o których często ludzie ne zdają sobie sprawy. Polecam serdecznie, nawet jeżeli ktoś ne interesuje się wojskiem.

• Bliski Wschód

Dodaj cytat z książki Karbala. Raport z obrony City Hall