Projekt: Prawda

Dowody na Istnienie
2016-05-04
2016-05-04
Inne

Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Osobisty przewodnik po Pradze Filip Springer, Mariusz Szczygieł
Ocena 7,6
Osobisty przew... Filip Springer, Mar...

Powieść Stanucha - raczej jestem na nie, jeśli chodzi o tę część książki. Chaotyczna, neurotyczna, miejscami egzaltowana i nudna. Przez większość cześć opowieści miałam ochotę udusić bohatera, skupionego na sobie paranoika.
Poszukiwania prawdy przez Pana Mariusza - ciekawe, miejscami wzruszające i pozostawiające z wieloma przemyśleniami. Jak zwykle wiele ciekawych spostrzeżeń.

Podoba mi się zamysł książki (kolażowa struktura z książką Stanucha jako inspiracją w środku oraz poszukiwania prawd), ale realizacja rozczarowuje. Trzecia część (ta, gdzie autor poszukuje prawd różnych ludzi), to ta, po której spodziewałam się najwięcej, i która nie dosięga do tych oczekiwań. Jest trochę chaotyczna, bez struktury, bez zamysłu, widać, że to zlepek myśli felietonowych, które udają spójną książkę.
Dlaczego więc 5/10? Bo to Szczygieł, a on umie pisać, i nawet, gdy ma słabszy moment, to nadal jest to lepsze od wielu innych rzeczy.

Przeczytaj! Może i Ty znajdziesz swoją (nową?) prawdę…

Przeczytaj! Może i Ty znajdziesz swoją (nową?) prawdę…

Kolejna znakomita książka autorstwa Pana Mariusza Szczygła, w której bardzo ciekawie, a przy tym ze świetnym humorem zostały przedstawione rozważania na temat postrzegania prawdy u poszczególnych osób, jak również książka ta świetnie ukazuje jak do prawdy należy dążyć.

To było moje pierwsze spotkanie z pisarstwem pana Szczygła. Przyznam, że udane, zachęciło mnie do sięgnięcia po inne jego książki. Osoba, której pożyczyłem tę pozycję do przeczytania, powiedziała mi, że to książka na pociechę, że podnosi na duchu. Trudno mi się z tym nie zgodzić. Jest przy tym napisana niebanalnie, ale przystępnie. Ku uciesze czytelnika nie zawsze w poważnym tonie. Może nawet rzucić nowe światło na nasze spojrzenie na życie. Może też pomóc w odnalezieniu naszej prawdy, choć słowo prawda w tym przypadku nie do końca mi pasuje. Tu nie chodzi o żadną prawdę absolutną, moim zdaniem jest to coś pomiędzy sensem, prawdą ale prywatną, osobistą, olśnieniem czy też po prostu racjami. Tę prawdę ubrałbym tutaj w cudzysłowie. W końcu prawda jak d.pa, każdy ma swoją.

Od kolejnych rozdziałów nie mogłam sie oderwać. Wrażliwość pana Szczygła bardzo do mnie trafia. Natomiast książka w książce była trudna do zmęczenia, choć zamysł ciekawy.

Mariusz Szczygieł w "Projekcie Prawda" podsuwa czytelnikom mnogość prawd i (jak sam je określa) prawdek. Sama koncepcja oparcia książki na zamyśle, by zgłębiać prawdy dawno rozpoznane, codzienne, ale też trochę bardziej złożone jest o tyleż prosta, co zaskakująca. Wydawać by się mogło, że taki zlepek cudzych przebłysków i olśnień może nudzić, nic bardziej mylnego. Otrzymujemy tu indywidualne przesączone przez wewnętrzny filtr "prawdy", które unaoczniają jak różnorodnie można patrzeć na świat i jak rozmaicie odbierać przestrzeń, ludzi i wszelkie aspekty życia. I mimo, że znajdziemy tu wiele ciekawych spostrzeżeń, to mnie osobiście ujęło najbardziej jedno zdanie, które mogłoby z powodzeniem stanowić motto do tej pozycji - "Wszyscy jesteśmy dla siebie tylko etapami." Jakie to banalne, a zarazem piękne i prawdziwe!

Oprócz skrupulatnych zapisów, zebranych przez Pana Szczygła "prawd" otrzymujemy jednak coś więcej, a mianowicie tekst innego twórcy wkomponowany tutaj (w całości), jako część składowa. To zapomniana powieść Stanisława Stanucha pod tytułem "Portret z pamięci", a jednocześnie najlepszy strumień świadomości z jakim udało mi się zetknąć w ostatnim czasie. Porównania do prozy Prousta czy Camusa nie wydają się być zatem w tym przypadku bezzasadne. To naprawdę "kawał" dobrej i to rodzimej literatury. Bez tej książki prawdopodobnie nie powstałby "Projekt prawda", a bez inspiracji tą książką nie mielibyśmy możliwości aż tak dobrego, łatwego dostępu do naprawdę znakomitego tekstu.

Czuję niedosyt po przeczytaniu książki o projekcie "Prawda". Za mało Szczygła w Szczygle i za dużo melancholii. Dobrze, że choć niektóre historie mają w sobie szczyptę humoru autora.

Zawiera fragment jakiejś tam (jak dla mnie, nudnej w gruncie rzeczy) powieści, która zainspirowała autora do rozmów z ludźmi na temat "ich prawdy".
Lekkie, łatwe i przyjemne. Czyta się gładko a ponad to, nic chyba z tego wszystkiego nie wynika - żadna szczególna mądrość objawiona, czy choćby prosta, życiowa. A szkoda może, troszeczkę...

Ta książka jest trochę podobna do niektórych rozdziałów w "Nie ma", ale "Nie ma" - lepsza.