Felietony

Wydawnictwo: Warstwy
9 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Róża_Bzowa

„Felietony” Ewy Szumańskiej to wybór tekstów publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego” w latach 1982-2010, także tych, które zostały zdjęte przez cenzurę i ukazały się w prasie drugiego obiegu. Pisarka, podróżniczka i satyryczka, legendarna „Młoda Lekarka”, zmuszona do odejścia z Polskiego Radia po wprowadzeniu stanu wojennego, zaczęła współpracować z „Tygodnikiem Powszechnym” w latach...

Pisarka, podróżniczka i satyryczka, legendarna „Młoda Lekarka”, zmuszona do odejścia z Polskiego Radia po wprowadzeniu stanu wojennego, zaczęła współpracować z „Tygodnikiem Powszechnym” w latach 80., by przez kolejne trzydzieści lat komentować to, jak zmienia się świat, ludzie wokół niej oraz ona sama. Ostatni felieton, w którym Ewa Szumańska pożegnała się z czytelnikami, opublikowała w październiku 2010 roku – pół roku przed śmiercią.

Tematyka felietonów jest różnorodna. Szumańska pisała przede wszystkim o bieżących wydarzeniach w kraju i na świecie, o ukochanym Wrocławiu. Znalazło się także miejsce na wspomnienia z podróży do krajów afrykańskich, przy tym często pod osłoną afrykańskich doświadczeń autorka przekazywała analizę aktualnej sytuacji politycznej i społecznej w Polsce, którą wnikliwi czytelnicy odczytywali bezbłędnie. Każdy tekst zawierał jakąś niezgodę na panujący system polityczny.
Felietony z lat późniejszych opisują polskie meandry transformacji politycznej i społecznej, są trafną analizą współczesnych mediów, krytyką polityków za karykaturalny język, brak kultury i inne przywary. Szumańska w swych tekstach w humorystyczny sposób wytyka także wady współczesnego społeczeństwa – próżność, podążanie za modą, konsumpcjonizm. Zwykłe problemy dnia codziennego stają się punktem wyjścia do rozważań nad losem ludzkości, relacją człowieka z Bogiem czy starością i śmiercią.

W książce zawarta jest także obszerna sylwetka Ewy Szumańskiej pióra Anny Matei.

źródło opisu: http://www.wydawnictwowarstwy.pl/products/1651

źródło okładki: http://www.wydawnictwowarstwy.pl/products/1651

Abdita | 2016-09-15
Przeczytana: 11 września 2016

Moja recenzja na: http://abdita.booklikes.com/post/1467860/ewa-szumanska-felietony

yohn | 2017-03-25

Z felietonów pani Ewy biją inteligencja, prawość, szlachetność, piękno duszy. Dziś nie ma już takich ludzi!

| 2017-11-12
Nadis | 2018-04-25