Bizary

Okładka książki Bizary Ewa Szumańska
Okładka książki Bizary
Ewa Szumańska Wydawnictwo: Warstwy literatura podróżnicza
284 str. 4 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Wydawnictwo:
Warstwy
Data wydania:
2014-09-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-09-01
Liczba stron:
284
Czas czytania
4 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364841088
Tagi:
z pamiętnika młodej lekarki bizary podróże ewa szumańska
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Burza nad Alpami Józef Nyka, praca zbiorowa
Ocena 7,7
Burza nad Alpami Józef Nyka, praca z...
Okładka książki Camino De La Plata. Z Sewilli Do Santiago Starożytnym Szlakiem Wojciech Kostyk, Daria Urban
Ocena 6,3
Camino De La P... Wojciech Kostyk, Da...
Okładka książki Róża Joanna Gromek-Illg, Róża Thun
Ocena 7,0
Róża Joanna Gromek-Illg,...

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
318
316

Na półkach:

Ksążka jest zbiorem krótkich historii, obserwacji dziwnych wydarzeń, osób zjawisk z różnych egzotycznych miejsc, które odwiedziła autorka. Dla mnie "Bizary" mają jeszcze jeden bardzo istotny walor. Pokazują, jak bardzo zmienił się świat w ciągu 35 lat od napisania tej książki. Jak zmieniła się mentalność Polaków, o ile wzrosła nasza wiedza o świecie, dzięki dostępnym paszportom, internetowi, zagranicznej telewizji. (w wydaniu, które czytałem dwa fragmenty były jeszcze wykreślone przez cenzurę). Świat opisany w Bizarach w dużej mierze już nie istnieje, bo rozwinął się także "Trzeci Świat". Ale część opisów nie traci na aktualności, (choćby te o chorobach czy klimacie),a te które trącą myszką są na tyle barwnie opisane, że przenoszą nas w przeszłość niezbyt odległą czasowo, ale tak "egzotyczną" mentalnie. Choć podchodziłem do lektury z rezerwą, mogę śmiało każdemu polecić.

Ksążka jest zbiorem krótkich historii, obserwacji dziwnych wydarzeń, osób zjawisk z różnych egzotycznych miejsc, które odwiedziła autorka. Dla mnie "Bizary" mają jeszcze jeden bardzo istotny walor. Pokazują, jak bardzo zmienił się świat w ciągu 35 lat od napisania tej książki. Jak zmieniła się mentalność Polaków, o ile wzrosła nasza wiedza o świecie, dzięki dostępnym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
135
103

Na półkach:

Ewa Szumańska, znana z radiowych skeczy Studia 202 "młoda lekarka", z racji wykonywanego zawodu dziennikarza miała okazję podróżować po świecie w czasach, gdy na prywatkach tańczono twista, festiwale w Opolu i Sopocie osiągały szczyty popularności, a niewolnica Isaura sprawiała, że Polska chowała się tam, gdzie stał jakikolwiek telewizor. Z każdej podróży tworzyła reporterskie zapiski, które po latach ułożyła w "Bizary", krótsze, lub dłuższe, wspomnienia zebrane i pogrupowane w właściwe im kategorie tematyczne. Tytuł pochodzi od francuskiego słowa bizzare - dziwny, ekscentryczny, ale to nie dziwaczność ludzkich zachowań i kultur opisuje autorka, raczej zadziwienie światem, czasem zasmucenie, a czasem niezgodę na ludzką naturę objawiającą się w stosunku do zwierząt, drugiego człowieka, przestrzeni wokół siebie, władzy...

Pięknie wydana książka, taka, którą chce się trzymać w ręku, głaskać i wąchać, wypełniona jest pytaniami o człowieka. Nie są one wyrażone wprost. Raczej w postaci krótkich, pogrupowanych tematycznie przykładów, z których te pytania same wyłażą i stają się naszymi własnymi. No bo jak przejść obojętnie nad losem zwierząt umierających w męczarniach, w trakcie przewożenia ich na załadowanych po brzegach statkach, w palącym słońcu, bez wody i jedzenia, depczących po sobie? Agonią i śmiercią wielbłądów, owiec, stratowanych, wyrzucanych za burtę statków, wygłodniałych gangów psów w portach, hinduskich krów - niby świętych, ale zagłodzonych, owrzodzonych i przeganianych, męczonych byków na arenach Ameryki Południowej, bo punkty "pseudo matadorom" przyznawane są nie za zabicie, ale za zadręczenie zwierzęcia, wodę czerwoną od krwi w czasie zabijania zapędzonych w ślepą zatoczkę tuńczyków.

Jak nie zadumać się nad surowością i bezwzględnością religii wymagającej od wyznawców najwyższego posłuszeństwa, nie pozwalającą napoić chorych, nakarmić niemowląt, a jednocześnie zdolnością człowieka do poświęceń przekraczających rozum, tylko w imię nie zawsze jasnej idei. Religie znane, mniej znane, zupełnie oderwane od rzeczywistości i przedziwne mieszanki wielkich systemów religijnych z tubylczymi wierzeniami, wpływają na życie lokalnych społeczeństw w sposób niewyobrażalny i niemożliwy do zrozumienia dla obserwatora z zewnątrz.

Równie intrygująco czytało się rozdział o władzy. Władza w systemach totalitarnych, sprowadzona do pojedynczych zapisków z codzienności dała wrażenie ogromnego absurdu i znane poczucie zniewolenia, zapisane gdzieś w genach. Manie wielkości i wielkie upadki, przemoc i zaciskanie pięści oraz ślepy bunt ludności, traktowanie pojedynczego człowieka przez aparat państwa, wykorzystywanie skrawka kontroli nad innymi, pokazują charakter człowieka niezależnie od koloru skóry, czy miejsca, z którego pochodzi.

Ewa Szumańska w swoich zadziwieniach światem dotyka różnych obszarów ludzkiej i zwierzęcej egzystencji. Jej myśli krążące wokół przeżytych podróży, poznanych ludzi, zastanego świata są na ogół życzliwe, czasem obojętnie neutralne, a czasami boleśnie zdumione. Jej odwaga samotnych podróży, ciekawość napotykanych po drodze ludzi, ma wyraz w tych krótkich błyskach pamięci. Jest doskonałą obserwatorką i potrafi świetnie oddać klimat mijanych po drodze krain, ludzkiej egzystencji, biedę i bogactwo. W nieśpiesznym czytaniu "Bizarów", cały czas towarzyszyło mi pytanie o to, czemu człowiek nie potrafi uczyć się na własnych błędach, czemu wciąż wdeptuje w to samo gówno, w jaki sposób w ogóle się rozwija powielając wciąż i wciąż te same kalki zachowań. Nie ważne, czy żyjemy w starej, wygodnej Europie, dyszącej Azji, czy ubogiej części Afryki, tak samo nie umiemy wyciągać wniosków z własnej i cudzej historii. Generalizacja oczywiście nie jest dobra, są przecież kraje, które poradziły sobie w sposób mądry z własnymi ograniczeniami, jednak zaduma i zadziwienie nad ogólną kondycją ludzkości, towarzyszące autorce udziela się czytelnikowi w równym stopniu. Szumańska nie stawia oskarżycielskich pytań, nie wskazuje palcem winnego, nie zbawia świata swoim pisaniem. Pytania stawiamy my sami. To w nas, a przynajmniej we mnie rodzi się chęć ucieczki, chęć zmiany, chęć naprawienia choć skrawka świata. Poczucie wolności, które mam w sobie krzyczy z rozpaczy, gdy czyta o zniewoleniu, poczucie sprawiedliwości truchleje na myśl, że wokół świat traktuje tak wybiórczo tych, którym dane się było urodzić w dobrym miejscu i czasie i tych, którym to życie wypadło w skrajnie nieprzyjaznym środowisku. Jednak mam niedosyt. Książka zostawiła mnie z tysiącem pytań i zaczętych wątków, na które nie znam odpowiedzi...

"Wiem teraz, że nie wystarczy zaryglować drzwi, wsadzić głowę pod kołdrę i powiedzieć sobie - nic mnie to wszystko nie obchodzi. Każdy moment małego, własnego spokoju ulega zniszczeniu poprzez absurd, szaleństwo i cierpienie, rozgrywające się równocześnie we wszystkich zakątkach ziemi". (Ewa Szumańska "Bizary")
http://www.wiatremczytane.pl/zadziwienia

Ewa Szumańska, znana z radiowych skeczy Studia 202 "młoda lekarka", z racji wykonywanego zawodu dziennikarza miała okazję podróżować po świecie w czasach, gdy na prywatkach tańczono twista, festiwale w Opolu i Sopocie osiągały szczyty popularności, a niewolnica Isaura sprawiała, że Polska chowała się tam, gdzie stał jakikolwiek telewizor. Z każdej podróży tworzyła...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    37
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    7
  • Trójka: Z najwyższej półki
    1
  • Chcę kupić
    1
  • Ulubione
    1
  • Kupię
    1
  • Teraz czytam
    1
  • 2015
    1
  • 2019
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bizary


Podobne książki

Przeczytaj także