Tato

Wydawnictwo: Rebis
Dad
powieść amerykańska

Inne wydania

Tato to wzruszająca saga rodzinna, okazująca codzienne życie trzech pokoleń przeciętnych Amerykanów, osnuta na kanwie przeżyć pisarza. Bohater powieści, wyrwany z najbliższego otoczenia i rodziny, ulega głębokiemu przeobrażeniu wewnętrznemu w kontakcie z wielkomiejskim światem zmiennych norm moralnych i gwałtownego rozwoju techniki. Zderzenie tych dwóch tak całkowicie odmiennych światów sprawia, że bohater na nowo odkrywa dawne wartości, które okazują się najtrwalsze: miłość do ojca, przyjaźń i wierność samemu sobie.

wiech | 2016-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2016

Czy znamy naprawdę swoich bliskich? Czy jesteśmy zdolni do poświęceń dla bliskiej osoby?
Niezwykła książka. Ponadczasowa. O prawdziwym, codziennym życiu. O chorobie. O śmierci. Fabuła nie jest tu ważna. Ważne są emocje. Uczucia. Relacje między najbliższymi. Szczególnie te między ojcem i synem.
Tato – cichy, potulny, zdominowany przez żonę. Mama, która wiecznie zrzędzi, nikomu nie ufa, nie umie kochać. I syn – cierpliwie opiekujący się chorym, nieporadnym ojcem. Uczy go samodzielności, pokazuje jak cieszyć się życiem. Wspólne spacery, skoki na piwo, wypady motocyklem. Poznają się na nowo, u schyłku życia.
Momentów humorystycznych mnóstwo, ale najwięcej wzruszających. Kiedy mimowolnie zaczynamy myśleć o własnych rodzicach.
Wharton uczy jak patrzeć na ludzi starszych. Jak kochać bliskich. Mimo ich wad. Dopóki jeszcze czas. Robi to po mistrzowsku. Pięknie.
Czytałam, śmiałam się, wzruszałam. Cudowna książka – zdobyła moje serce.

PS
Cytuję… muszę:
„Odwraca się do mnie z uśmiechem. Jak...

Łokieć_Pana_D | 2016-02-06

Wharton bazuje na uczuciach podstawowych. Może to trochę na skróty ale czyni to wybornie. Tą prostą historią mnie oczarował. Między umierającym ojcem i lodowatym synem ukręcił coś na kształt wzajemnych relacji. Wcześniej nie było nic.
Mistrzowska ucieczka od banału. Zapis zwykłych dni, dni ostatnich. Zakupy, coś się popsuło w domu, nieistotności. Rozmowy, początkowo o niczym, o wodzie w zlewie. Subtelna metamorfoza. Już stały się o czymś. Kiedy znaleźli to "coś"? Cofam kartki zdumiony. Wystarczy być razem dni kilka by drgnęło. A potem żal, bo bryłę lodu łatwiej pożegnać.
Leniwie pisane - jak najbardziej słusznie. To praca u podstaw wzajemnego poznania i zrozumienia. Bez zbędnych uniesień. Jest czas by pomyśleć. Uszczknąć dla siebie.

violabu Toczytam | 2014-10-09
Przeczytana: 08 października 2014

„Tato” to książka, która emocjonalnie „rozłożyła mnie na łopatki”. Naprawdę. Swym niespiesznym, wręcz leniwym, whartonowskim stylem.

Będąc dzieckiem i nastolatkiem często nie docenia się swych rodziców, głównie ich starań o nasze dobro, nie analizuje się ich zachowań pod kątem niejednokrotnie trudnych życiowych doświadczeń. W związku z tym dopiero samemu będąc rodzicem spogląda się na swoich „staruszków” bardziej tolerancyjnie.
Z tego też powodu nie potrafiłam zrozumieć powieści „Tato” będąc w wieku nastoletnim (do tego stopnia, by porzucić ją w połowie jako nudną), która traktuje o relacjach pomiędzy rodzicami i ich dziećmi. Dziś, gdy zdaję sobie sprawę na jak wiele poświęceń są zdolni rodzice oraz jak bardzo ich negatywne zachowania wpływają na dorosłe życie dzieci, w pełni mogę wraz z bohaterami przeżyć (tak, właśnie przeżyć) książkę „Tato” Williama Whartona.

Autobiograficzna powieść opowiada głównie o trudnych relacjach ojciec-syn.
Narratorem książki jest John Tremont,...

Monika | 2010-08-22

Książka o miłości, marzeniach i chorobie. Cierpienie, ból i bezsilność splatają się tu z małymi radościami, nadzieją i łzami. Najlepsza z książek Whatron'a, jakie czytałam.

viera800 | 2015-03-02

Piękna i poruszająca książka. To tylko potwierdza moją opinię o Williamie Whartonie, jako o istnym wirtuozie pióra. Rodzina, miłość, choroba, szpital - ot normalne aspekty ludzkiego życia, ale... jak pięknie opisane. To głównie historia o chorobie ojca bohatera książki. O chorobie ciężkiej, lecz dzięki której bohater poznaje ojca z innej strony, dotychczas obcej, ale pięknej i fascynującej.
Jeżeli ktoś szuka w książkach prawdy o życiu, które nie zawsze jest usłane różami, to książki Williama Whartona z pewnością spełnią oczekiwania.

Wspaniała opowieść o miłości - rodziców do dzieci i odwrotnie. Kiedy rodzice głównego bohatera są u schyłku swego życia, świat staje się inny. O potrzebie ojcowskiej i synowskiej miłości, o lęku, o sile umysłu człowieka. Jak można odnaleźć radość w świecie marzeń, gdy to, co nas w spotyka w rzeczywistości jest zbyt bolesne?

Anna | 2014-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2014

Dla mnie - rewelacyjna książka. Wciągnęła mnie od samego początku, porwała. Słodko-gorzka, w wielu momentach się śmiałam, choć czasem był to śmiech dosłownie przez łzy, z bólem w sercu. Nie ma tu rozbudowanej fabuły, mnogości postaci - ale wszystko jest niezwykle sugestywne, wyraziste, dobitne w pozytywnym sensie. Bohaterowie, którzy w większości wzbudzają sympatię, podziw, szacunek, ale i współczucie. Szczerze polecam.

kasandra_85 | 2013-10-08
Przeczytana: październik 2013

Dla mnie ta książka była szokiem. Rozmowa ojca z synem. Jednakże ojciec tylko czasem ma kontakt z otaczająca syna rzeczywistością. Żyje na styku dwóch światów. Musi podjąć decyzję czy chce być z synem i rodziną, czy jednak wyruszyć do krainy nie dostępnej dla jego bliskich, gdzie nie mogą go odwiedzać. Przypomina mi to pewien film, losy tego człowieka były podobne, gdy podróżował pociągiem trzymał w ręku stary zegarek, jaki otrzymał w zaskakujących okolicznościach, pozwalał mu przenosić się w przeszłość z XX wieku w XIX, miał zdecydować żyć z bliskimi, którzy go nie rozumieją, czy tam gdzie czuł się dobrze, po kilku razach podjął ostatecznie decyzję, że zostaje. Oczywiście mówił o swoim odkryciu byłej żonie. Ona nie uwierzyła. Morał taki, że i bohater tego filmu i tato podjęli decyzję wobec, której nie było odwrotu. Tak jak my podejmujemy nasze postanowienia, o zmianie na lepsze w naszych życiach. Wybrali słusznie i byli szczęśliwi.

anitus | 2014-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2014

Piękna książka o miłości dzieci do rodziców u schyłku ich życia. O trudach związanych z opieką nad chorującym na demencję ojcem oraz apodyktyczną, wiecznie niezadowoloną matką. Książka wzrusza, czasami rozśmiesza i zmusza do refleksji. Czy ja również dam radę z taką cierpliwością i oddaniem opiekować się rodzicami? A jak zachowają się moje dzieci?

Literacki Horoskop LC – Książkowy Baran

Zaczęła się wiosna, a to oznacza również czas na nowy zodiakalny początek. Planetą Barana jest Mars, szczęśliwym dniem wtorek, a kolorem – czerwony. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania naszych wróżb.