Księga rodu z Baltimore

Tłumaczenie: Joanna Polachowska
Cykl: Harry Quebert (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
Le Livre des Baltimore
literatura francuska
Ag2S

Zanim doszło do tragedii, istniały dwie gałęzie rodu Goldmanów: Goldmanowie z Baltimore oraz Goldmanowie z Montclair. Ci drudzy to należąca do klasy średniej, zamieszkująca niewielki dom w New Jersey rodzina Marcusa Goldmana, sławnego na cały świat pisarza, autora „Prawdy o sprawie Harry’ego Queberta”. Ich zamieszkujący w Baltimore krewni mogą się pochwalić typową dla klasy wyższej luksusową rezydencją w sąsiedztwie najbogatszych obywateli.
Osiem lat po dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się w rodzinie Goldmanów, Marcus postanawia przyjrzeć się losom swojej familii. Chciałby znaleźć przyczyny jej rozpadu. Wspominając przeszłość, znów zaczyna odczuwać fascynację rodem z Baltimore, któremu z powodu wakacji w najdroższych kurortach Miami i Hamptons oraz nauki w elitarnych szkołach zawsze po cichu zazdrościł. Wraz z upływem lat blask rodziny z Baltimore coraz bardziej blakł i do głosu zaczęły dochodzić dramatyczne wydarzenia. Aż do dnia, który wszystko odmienił.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Sebastian Woźniak | 2017-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2017

Nie jest to wcale 2 część Harrego Quberta tylko oddzielna powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym na samym końcu. Dobrze się to czyta ale trochę denerwujące było dla mnie skakanie po różnych okresach życia głównego bohatera. Tak czy inaczej lubiącym dobre historie i tak polecam.

Alex | 2017-02-12
Przeczytana: 09 lutego 2017

Czasem mamy w głowie wyidealizowany obraz kogoś i nie dostrzegamy tego kim jest naprawdę. Nie wynika to ze złej woli, ale wielu pragnie mieć wzór do naśladowania, czasem kończy się to samoistnie, niekiedy trwa do momentu gdy następuje rozczarowanie bądź chwili kiedy wreszcie dostrzega się realnego człowieka, a nie niedościgniony wzorzec. Jednak nim łuski opadną z oczu bywa, iż mijają lata, w których szczęście przeplata się z bólem, słoneczne dni z tymi pełnymi burzowych chmur.

Baltimorczycy i montclairczycy, bracia, kuzyni i przyjaciele, słowem rodzina Goldmanów, lecz nie do końca tworząca całość, ale z jasnym podziałem. Marcus należy do tej gorszej części, a przynajmniej tak sądzi, co innego jego baltimorski kuzyn Hillel wraz ze swą matką Anitą, ojcem Saulem oraz Woody`im. Ci drudzy mają wszystko co świadczy o życiowym sukcesie, natomiast rodzicom Markiego trudno dorównać krewnym, szczególnie kiedy postrzega się świat w biało czarnych barwach. To nie tak, że chłopak egzystuje w...

Małgorzata | 2017-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2017

Powieść, tak jak poprzednia - "Prawda o sprawie Harry'ego Queberta" napisana doskonale. Gdyby czas mi pozwalał nie oderwała bym się od jej lektury aż do ostatniej strony. Niemniej nie mogłam się zdecydować na wyższą ocenę ponieważ, może wydać się to paradoksalne, choć książkę czytało mi się doskonale sama historia, którą opowiada, pomijając tragedię wokół której jest skonstruowana, w zbyt wielu fragmentach wydała mi się niewiarygodna, wręcz naiwna (np. to że rodzice Hillela - w końcu prawnik i lekarka - nie są w stanie zrozumieć co ich syna spotyka w szkole) i nużąco arkadyczna w przedstawieniu baltimorczyków. Zapewne było to celowe zderzenie cudownego życia z późniejszymi tragediami ale dla mnie było zbyt nachalne. Stąd też oceniłam tę książkę tylko 6 gwiazdkami.

Tomek | 2017-02-06

Joël Dicker znów mierzy się z Ameryką i Amerykańską tradycją literacką. Tym razem wziął na warsztat wielką, naznaczoną fatalizmem sagę rodziną – opowieść o upadku rodziny z klasy średniej. Jednak Williamem Faulknerem nie jest. Dlatego, choć zapewne w zarysie opowieść o tragicznych losach rodziny Goldmanów zapowiadała się imponująco, efekt zawodzi. Tym bardziej, że Dicker ma na koncie także osadzoną mocno w amerykańskiej literaturze oraz jej ulubionych chwytach i bohaterach znakomitą „Prawdę o sprawie Harry’ego Queberta”. „Księga rodu z Baltimore” jest od niej pod każdym względem słabsza. Nietaktem wydaje się wręcz, że obie powieści łączy ten sam główny bohater – pisarz Marcus Goldman.
W „Prawdzie…” mieliśmy do czynienia z wyrafinowaną, wielopłaszczyznową intrygą ubraną w szaty trzymającego do ostatniej strony w napięciu dreszczowca, a tu z rozbuchanym wielowątkowym romansem – klasyczną inicjacyjną opowieścią o chłopięcym dorastaniu i (niestety mało wiarygodnej psychologicznie)...

Paula | 2017-03-11

'Sam mówiłeś: wspomnienia przechowuje się w głowie. Myślę, że masz rację" Historia rodu Goldmanów wciągnęła mnie od pierwszej strony. Przeżywałam historię wraz z bohaterami, przeżywałam ich historię jakby dotyczyła mnie samej. Ich nieuchronna jak twierdzi autor droga ku Tragedii. Myślę, że ta książka pozostanie we mnie już na zawsze. Historia miłości, braterstwa i oddania rodzinie oraz skutkach źle podjętej decyzji. Polecam.

Patrycja Gryciuk | 2017-02-24

„Prawda o sprawie Harrego Queberta” była rewelacyjna. „Księgę rodu z Baltimore” czyta się dobrze, ale czegoś tu brakuje. Niektóre wątki są bardzo naiwne. Lubię pióro Dickera i na pewno sięgnę po jego kolejną powieść, jednak ta mnie trochę zawiodła.

MalitaKrólowa | 2017-03-28
BasiaPawlik | 2017-03-13
Przeczytana: 12 marca 2017
mh37 | 2017-03-04
Przeczytana: 12 marca 2017
asia | 2017-02-26
Przeczytana: 19 lutego 2017
Patronaty tygodnia

W tym tygodniu w księgarniach pojawią się m.in. bałkańska opowieść napisana sercem zakochanej kobiety, spektakularny finał cyklu fantasy „Krucze pierścienie”, reportaż o kryminalnej Polsce i kryminał z elementami horroru. Polecamy nowości wydawnicze, które ukazały się pod naszym patronatem.