Zaginięcie Stephanie Mailer

Oskar Hedemann

Wyróżniona opinia i

Zaginięcie Stephanie Mailer

przeczytanych książek 933 napisanych opinii 797

Dicker pisze bardzo dobrze i zapowiadał się świetny kryminał. Ale.. Po pierwsze książka bardzo by zyskała na odchudzeniu . Autor stosuje dziwną manierę - opowiada o sytuacji z przeszłości, a potem cofamy się by jeszcze raz zobaczyć to w czasie rzeczywistym. Jest też wiele opisów z życia różnych postaci( w dwóch planach czasowych),które tylko spowalniają akcję. Po drugie od połowy książki kryminał wyraźnie zmienia się w pastisz i czarny humor oraz nadmiarowe mylenie tropów. To może być dobra zabawa, ale ja wolałabym zwyczajny kryminał.

Książka rozpoczyna się , gdy w pewnym małym miasteczku dochodzi do czterokrotnego morderstwa. A konkretnie ktoś zabija : burmistrza , Jego żonę , synka oraz kobietę , która przebiegała obok domu burmistrza(Meghan) I rozpoczyna się śledztwo , które prowadzi młody detektyw(Jesse) wraz ze swoim partnerem(Derek) i aresztują sprawcę. Następnie mija ponad 20 lat i Jesse postanawia odejść na emeryturę , ale kilka dni przed odejściem zgłasza się do niego dziennikarka(Stephanie) , która twierdzi , że prawdziwy morderca nie został skazany i mówi również , że niedługo się z kimś spotka i zdobędzie dowody. Jednak po tej rozmowie Stephanie znika i zaniepokojony Jesse wraca do miasteczka i zaczyna badać sprawę zniknięcia dziennikarki , a pomaga mu miejscowa policjantka(Anna) i podczas śledztwa znów powraca sprawa czterokrotnego morderstwa i mimo , że Derek nie jest chętny wracać do śledztwa sprzed lat to mimo wszystko postanawia pomóc przyjacielowi. I cała trójka prowadzi śledztwo i niestety Stephanie zostaję znaleziona martwa , a śledztwo przyśpiesza i pod koniec bohaterowie odrywają , że to Meghan była celem mordercy , a rodzina burmistrza mogła zginęła , bo widzieli Jej zabójstwo. I w końcu prawda wychodzi na jaw. A konkretnie bohaterowie odkrywają , że to nowy szef Stephanie(Michael) zabił Meghan , a Jego wspólnikiem był mężczyzna , który był pierwszym podejrzanym. Jednak w całym morderstwie jest ukryte drugie dno. A konkretnie wychodzi na jaw, że to zamordowany burmistrz zlecił im zabicie Meghan , bo ta dowiedziała się , że jest zwykłym przestępcą i chciała to wyznać całemu miasteczku. A burmistrz w podzięce zabił dilera , który dręczył ukochaną Michaela. Jednak Michael nie wiedział , że to burmistrz ich wynajął i gdy dotarło do Niego , że rodzina burmistrza widziała zabójstwo wdarł się do ich domu i zabił wszystkich. A Stephanie zabił , bo ta zaczęła łączyć kropki. A na koniec zostaję aresztowany , a w epilogu dowiadujemy się , że Jesse nie odszedł z policji i On , Derek i Anna współpracują na stałe i rozwiązują każdą sprawę , a na dodatek Anna i Jesse są parą. Książka jest naprawdę super i wciąga od 1 strony i trzyma w napięciu do samego końca. Podobało mi się również , że książka nie skupiała się tylko na Stephanie i czterokrotnym morderstwie , ale także poznawaliśmy życie różnych bohaterów. Np: przeszłość Anny i Jesse’go. Lub poznajemy historię byłego szefa Stephanie , który wdał się w romans z młodą pracownicą i kobieta ciągle go wykorzystywała i szantażowała(Tu rozwalił mnie koniec tej historii , bo mężczyzna zabija kochankę i pozbywa się ciała , ale nie może przestać o tym myśleć i wyznaję swoje wszystkie winy na papierze i daję żonie , a gdy ta kończy czytać mówi mężowi , że napisał świetny kryminał i potem dowiadujemy się ,że mężczyzna sprzedał to jako książkę i został sławny , a na dodatek nakręcą film) A także życie innego bohatera , który ma problemy z córką , bo ta nadużywa narkotyków , bo kiedyś przyczyniała się do śmierci swojej koleżanki(Z zemsty za Jej zachowanie powiedziała wszystkim w szkolę , że dziewczyna jest lesbijką i ta się zabiła , bo wszyscy Ją dręczyli) I dziewczyna się winiła , ale na szczęście tu mamy happy end i dziewczyna wychodzi na prostą. Polubiłem również głównych bohaterów i bardzo mi się podobało , że z czasem odkrywali brudy miasteczka. Tak samo na plus to , że Anna i Jesse są parą. A co do zakończenia to naprawdę mnie zaskoczyło. Nie spodziewałem się , że to Michael jest mordercą i na dodatek zabity burmistrz zlecił zabójstwo kobiety

Jest to książka, która trzyma poziom "Prawdy o śmierci Harrego Queberta". Ciekawe jest to jak autor opisuje historie ludzi, którzy z początku nie mają ze sobą nic wspólnego... Na duży plus jest również to jak autor rozwija historie opisywanych postaci, dzięki czemu można je poznać i zrozumieć.

Zbyt długie i rozciągnięte. Tylko czwórka.

Zbyt długie i rozciągnięte. Tylko czwórka.

Bawiłam się na tym jak wydra w rzece. Świetnie napisana i rozbudowana powieść opisująca ponownie otwarte śledztwo wielokrotnego zabójstwa. Razem z dwójką detektywów próbujemy tę historię rozwikłać i co jest absolutnie fenonemalne w tej książce to to, że razem z bohaterami trafiamy na mylące tropy, niepotrzebne historie, wątki poboczne i próbujemy je połączyć lub wykreślić ze sprawy. Tak faktycznie mogłoby wyglądać śledztwo. Do samego końca pojęcia nie miałam, kto zawinił, ale też nie jestem pewna, czy miałam w trakcie lektury poszlaki, które umożliwiłyby mi zgadnięcie. Nie uważam tego jednak za wadę, podążałam za fabułą z wielkim zaangażowaniem.

Fantastycznie były tu przedstawione retrospekcje. Zabieg był dla mnie trochę filmowy, kiedy to opowieść postaci przerywa dosłownie scena z przeszłości opisana tak, jakby właśnie się działa. Bardzo mi się ten zabieg spodował i był dla mnie dużą nowością.

Jeżeli reszta książek autora jest tak angażująca, to będę sięgać bez wahania.

Świetna książka! Bardzo dobrze się bawiłam przy niej i nie mogłam się oderwać! Świat opisany przez autora jest bardzo estetyczny, mimo niestetycznych morderstw i kłamstw. Autor niesamowicie przedstawił jak losy różnych osób przeplatają się między sobą i jak niuanse mają znacznie w życiu. Trochę książka przypomina scenariusz filmowy lub sztukę teatralną.
Tak czy inaczej jest świetna!

Tak czy inaczej...

Bardzo dobra książka. Kryminał z zawiłą fabułą i wieloma wątkami, ale mimo tego autor nigdzie się nie pogubił, wszystko było spójne i logiczne. Nie natknęłam się na żadną dziurę czasoprzestrzenną jak to bywało w również zagmatwanych, ale w negatywnym sensie, powieściach np. Katarzyny Bondy.
Do samego końca nie można było się domyśleć, jak naprawdę wyglądały wydarzenia z 1994 roku. Dostawaliśmy stopniowo nowe fakty, nowych podejrzanych, pojawiały się nowe wątki. W tle, kawałek po kawałku, poznawaliśmy również historię głównego bohatera, kapitana policji prowadzącego śledztwo.
Dałabym mocną 8, ale niestety narracja w pierwszej osobie, prowadzona naprzemiennie przez różnych bohaterów była strasznie denerwująca. Moim zdaniem nie wnosiła niczego do książki, a jedynie utrudniała jej odbiór.
Ogólnie jednak, jeden z lepszych kryminałów jakie ostatnio czytałam. Widząc komentarze, że inne powieści autora są znacznie lepsze koniecznie muszę po nie sięgnąć.

W porównaniu z dwoma poprzednimi książkami tego autora rozczarowanie. Intryga jest zbyt skomplikowana - za dużo wątków (niektóre niepotrzebne),za dużo jest przeskoków w czasie i przestrzeni, także przeskoków w osobie narratora i narracji z pierwszo- na trzecioosobową, co sprawia, że fabuła traci płynność i trudno za tym wszystkim nadążyć.
Niektóre wątki miały być chyba satyryczne, a wyszły groteskowe - zastanawiałam się, czy autor sobie ze mnie żartuje. Np. wątek romansu starszego mężczyzny, z o wiele młodszą kobietą, która nim dyryguje i pomiata. Albo dziwaczny gość, który ma się za wybitnego reżysera, a robi próby do swojej sztuki przez 20 lat…
Cały czas coś mi zgrzytało językowo - raz użyty język był zbyt potoczny, innym razem zbyt oficjalny… bohaterowie, którzy o sprawie sprzed 20 lat wypowiadają się zawsze: sprawa poczwórnego zabójstwa z tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego czwartego roku. Kto tak mówi? Mogłabym to zwalić na tłumaczenie, ale poprzednie powieści Dickera tłumaczyła ta sama osoba.
Przerysowane dialogi, przerysowane postaci, sztuczny język, czułam się jak w kiepskim teatrzyku... bingo, i to jest to: autor upodobnił powieść do sztuki teatralnej, gdzie opisy akcji to didaskalia. Tylko, że ja nie przepadam za teatrem (i dlatego cała ta afera z festiwalem teatralnym, będącym taką "atrakcją turystyczną" wydawała mi się naciągana). Rehabilitacja powieści nastąpiła w końcówce, aczkolwiek postać mordercy i jego postępowanie wydaje mi się nieprawdopodobne.

Niektóre wątki miały być chyba...

Książka na początku całkiem wciągająca, ale im dalej tym trudniej przez nią przebrnąć.

Dwóch detektywów wraca do przeprowadzonego dawniej śledztwa.
Mimo, że minęło 20 lat, oczywiście dopiero teraz są w stanie odkryć przegapione wcześniej fakty, które sprowadzają śledztwo na właściwe tory.

Intrygujący tytuł mało ma wspólnego z książką. Stephanie Mailler pojawia się w niej tylko na moment, a kwestia jej zaginięcia zostaje wyjaśniona raz-dwa...

Powieść irytująca, autor powtarza się tak, jakby czytelnik był mało inteligentną osobą, której należy podać na tacy najbardziej oczywiste oczywistości, opisane zresztą parokrotnie we wcześniejszych rozdziałach. Pod koniec główny podejrzany zmienia się co 5 stron: wystarczy, że powie: "To nie ja!", a policja przerzuca się na kogoś innego.

Nie polecam.

Dwóch detektywów wraca do przeprowadzonego dawniej śledztwa.

Dużo więcej się spodziewałem znając poprzednie powieści autora. Zaczęło się intrygująco ale później sili się to wszystko i próbuje obronić na wszelkie sposoby bez skutku. Na końcu byłem już tak zmęczony tymi poszlakami, niefrasobliwością i absurdem że finał przeszedł bez echa.

• Przeczytane w 2022