rozwiń zwiń

Sekret zbrodni i odkrywanie prawdy – „Zaginięcie Stephanie Mailer”

Marcin Waincetel Marcin Waincetel
31.05.2022

Ryzykowna i emocjonująca gra. Dziennikarskie śledztwo. Morderstwo sprzed lat, poszukiwanie prawdy. „Zaginięcie Stephanie Mailer” to książka, w której znajdziemy klasyczne motywy, zrealizowane jednak w niezwykle interesujący sposób. Joël Dicker zaproponował pasjonującą rozrywkę dla czytelników, którzy potrafią docenić wieloznaczność fabuły i sekrety zbrodni. Powieść została opublikowana przez Wydawnictwo Albatros.

Sekret zbrodni i odkrywanie prawdy – „Zaginięcie Stephanie Mailer”

Nowy mistrz historii gatunkowych – poznajcie Joëla Dickera

Joël Dicker to autor, który sensacyjnie, ale w pełni zasłużenie wspiął się na szczyty list bestsellerów. Szwajcarski powieściopisarz odniósł sukces w Europie, zdobywając kilka znaczących nagród we Francji za swoją debiutancką powieść „Prawda o sprawie Harry’ego Queberta”. Tym sposobem zainicjowany został cykl o Marcusie Goldmanie, literackim twórcy, który rozwiązuje sekrety zbrodni. Joël Dicker napisał jeszcze wydaną w Polsce historię „Księga rodu z Baltimore”, a także tytuł spod znaku opowieści obyczajowej – „Ostatnie dni naszych ojców”.

Szwajcarski twórca jest ceniony za bardzo intrygujące pomysły, wielowątkowe fabuły, a także dopracowaną do perfekcji kompozycję i nietypową wymowę swoich książek. Nie inaczej jest z najnowszą powieścią, a więc książką „Zaginięcie Stephanie Mailer”. Emocjonujący thriller psychologiczny jest połączony z aurą obyczajowego niepokoju, filozoficznymi rozważaniami, a także napięciem, które wytwarza się pomiędzy głównymi bohaterami opowieści. Bo każdy może skrywać różne sekrety.

„Zaginięcie Stephanie Mailer”, czyli opowieść o poszukiwaniu prawdy

Jaka jest cena za życie bliskich? Co sprawia, że niektóre sekrety powinny zostać nierozwiązane? A dlaczego inne muszą doczekać się rozstrzygnięć? „Zaginięcie Stephanie Mailer” to pasjonująca i wielowątkowa historia, w której zapisano przewrotne pytania, sugerując również nieoczywiste odpowiedzi. Joël Dicker potrafi w przekonujący sposób tworzyć aurę charakterystyczną dla opowieści z dreszczykiem, w których liczy się poszukiwanie prawdy.

30 lipca 1994 roku Orpheą, spokojną nadmorską miejscowością w Hamptons w stanie Nowy Jork, wstrząsa przerażające wydarzenie: burmistrz miasta i jego rodzina zostają zamordowani w swoim domu. Ginie także przypadkowy przechodzień, świadek zbrodni. To jednak dopiero początek spirali niezwykłych zdarzeń. Bo w tym makabrycznym szaleństwie pojawia się wiele niewiadomych. „Zaginięcie Stephanie Mailer” stanowi bardzo interesujący przyczynek do refleksji o ludzkiej naturze, w której najważniejsze jest to, co nieoczywiste.

Dicker nie tylko wie, jak opowiadać wspaniałe historie, ale jeszcze sprawia, że na każdą jego kolejną powieść czekamy z rosnąca ciekawością i zniecierpliwieniem.

Julie Malaure, „Le Point”

Thriller, w którym sztuka łączy się ze śledztwem, a życie ze śmiercią

Joël Dicker określił bardzo szczególny rodzaj dramaturgicznego napięcia – w książce „Zaginięcie Stephanie Mailer” nic nie jest oczywiste ani do końca jasne. Śledztwo w sprawie makabrycznego zabójstwa z ramienia policji stanowej prowadzą dwaj młodzi oficerowie, Jesse Rosenberg i Derek Scott. Ambitni i nieustępliwi, doprowadzają do schwytania mordercy i znajdują solidne dowody, które można przedstawić w sądzie. Rozwiązanie sprawy przynosi im uznanie i zasłużone honorowe odznaczenia.

Szwajcarski specjalista od historii gatunkowych pozwolił przemówić swoim bohaterom, określić wyjątkowe stanowisko, nadać historii dramaturgiczny przekaz. „Zaginięcie Stephanie Mailer” może przypominać z jednej strony najbardziej starannie dopracowane opowieści detektywistyczne, z drugiej psychologiczny thriller. Motywem przewodnim historii jest festiwal sztuk teatralnych, który stanowi bardzo nieoczywistą scenerię dla wydarzeń przedstawionych w książce. Bo przecież każdy z nas nosi jakąś maskę, prawda?

Stróże prawa, psychologiczne demony, sztuka śmierci

Wydawać by się mogło, że wszystko jest jasne, a sprawa ostatecznie rozwiązana. Ale to tylko gra pozorów, którą w mistrzowski sposób określił Joël Dicker. Bo dwadzieścia lat od tragicznych wydarzeń, na początku lata 2014 roku, dziennikarka Stephanie Mailer mówi Rosenbergowi, że lata temu nie przeprowadził uczciwego śledztwa. Tuż po tym znika w tajemniczych okolicznościach. I od tego właściwie zaczyna się ponowne rozdanie kart.

Co się stało ze Stephanie Mailer? Co odkryła? A przede wszystkim: co naprawdę wydarzyło się wieczorem 30 lipca 1994 w Orphei? „Zaginięcie Stephanie Mailer” pozostawia nas w poczuciu niepokoju, bardzo wyraźnego uczucia, dzięki któremu możemy skonfrontować się z tym, co ostateczne. Joël Dicker zabiera nas w podróż poza czasem i pomiędzy miejscami. Mamy retrospekcje, nawiązania do makabrycznych wydarzeń z przeszłości, chociaż diabeł ukryty jest w szczegółach współczesności.

Galeria niezwykłych osobowości, czyli sekrety „Zaginięcia Stephanie Mailer”

Każdy z nas przyjmuje bardzo różne perspektywy na podobne zdarzenia. Widzimy się w rolach sędziego i obrońcy, ofiary, stróża prawa i osób, które poszukują prawdy. Joël Dicker określił bardzo zajmującą galerię niezwykłych osobowości – dziennikarka działająca pod wpływem misji i impulsu, stróże prawa, krytycy, publicyści, kochanki, aktorzy. Przyjaciele i wrogowie. W tym szaleństwie jest metoda, bo prawda może przybierać przecież różną formę.

Dicker umiejętnie myli tropy, tworząc wciągającą zagadkę w intrygującym stylu retro.

„ELLE”

„Zaginięcie Stephanie Mailer” to pasjonująca opowieść o zbrodni i karze, sztuce i śledztwie, życiu i śmierci. Thriller, w którym nie znajdziemy gotowych odpowiedzi, natomiast doświadczymy sytuacji granicznych i rozrywki zrealizowanej w bardzo misterny sposób. Specyficzny nastrój nadmorskiego miasteczka, sekrety zapisane w przeszłości, odkupienie win i poszukiwanie prawdy. Książka spisana przez Joël Dickera to rozrywka czystej próby.

Joël Dicker (ur. 1985 r.), szwajcarski pisarz o francusko-rosyjskich korzeniach. Absolwent prawa na Uniwersytecie Genewskim. Rok 2012 przyniósł Dickerowi długo wyczekiwany sukces – w odstępie zaledwie kilku miesięcy wydał dwie powieści – „Ostatni dni naszych ojców”. uhonorowaną Prix des Écrivains Genevois, i „Prawdę o sprawie Harry’ego Queberta”., kilkusetstronicowy kryminał osadzony we współczesnej Ameryce. Książka z miejsca podbiła Francję (pół miliona egzemplarzy rozeszło się w 3 miesiące!) i zainteresowała wydawców z 30 krajów, zgarniając przy okazji najważniejsze nagrody literackie (m.in. holenderską Prix Tulipe i Grand Prix du Roman Akademii Francuskiej); weszła też do grona finalistów Nagrody Goncourtów. Powieść została przyjęta z tak wielkim entuzjazmem, że jej bohater powrócił w 2016 roku w „Księgach rodu z Baltimore”, a sama „Prawda o sprawie Harry’ego Queberta” doczekała się ekranizacji w postaci serialu telewizyjnego.

Przeczytaj fragment książki:

Zaginięcie Stephanie Mailer

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Książka „Zaginięcie Stephanie Mailer” jest już dostępna w sprzedaży.

Artykuł sponsorowany


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Marcin Waincetel 31.05.2022 13:00
Oficjalny recenzent

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post