Świadectwo prawdy

Tłumaczenie: Michał Juszkiewicz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Plain Truth

W oborze na farmie amiszów w Pensylwanii znaleziono zwłoki noworodka. Lokalna społeczność jest w szoku -o odebranie dziecku życia zostaje oskarżona jego domniemana matka, osiemnastoletnia Katie Fisher, niezamężna dziewczyna z rodziny amiszów. Sprawę Katie przyjmuje Ellie Hathaway, adwokatka z wielkiego miasta. Po raz pierwszy w swojej karierze spotyka się z wymiarem sprawiedliwości rządzącym się innymi zasadami niż ten, który zna na wylot. Zagłębiając się w świat amiszów, musi znaleźć sposób, aby dotrzeć do swojej klientki i porozumieć się z nią w jej języku. Praca nad tą zawikłaną sprawą prowadzi ją także w głąb własnego ja, a kiedy jeszcze pojawi się w jej życiu mężczyzna z przeszłości, Ellie stanie oko w oko ze swoimi najtajniejszymi lękami i pragnieniami.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2006.

źródło okładki: www.proszynski.pl

Mollinka_90 | 2018-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2018

Jodi Picoult należy do grona pisarzy, którzy mnie nie zawodzą. "Świadectwem prawdy" też udowadnia, że trzyma dobry poziom swych powieści. Tym razem akcja osadzona jest w środowisku amiszów, nietypowej amerykańskiej wspólnoty religijnej, żyjącej prostym życiem, z dala od cywilizacji.

Amisze zawsze mnie nieco przerażali, wydawali się surowi, jednak dzięki tej powieści, spojrzałam na nich z trochę innej strony. Książka daje możliwość poznania ich społeczności od wewnątrz, zrozumienia w jaki sposób funkcjonuje ich religia. Wydaje się, ze amisz nie jest zdolny do okrucieństwa i popełniania zbrodni, a jednak w East Paradise policja znajduje zwłoki noworodka. Oskarżona o morderstwo 18-letnia Katie Fisher może mieć nie lada problemy, najważniejsze jest jednak to, że dziewczyna uparcie twierdzi, że nigdy nie była w ciąży. Przypadkowo przebywająca u kuzynki, adwokatka z Filadelfii, Ellie Hathaway, dość spontanicznie podejmuje się obrony nastolatki. Nie może spodziewać się, jak bardzo ta...

kasiamaja | 2013-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2013

Do momentu, kiedy Jodi Picoult przestanie pisac, z pewnością nie przestanie mnie zadziwiac.
Jedną z wielu rzeczy, które bardzo podobają mi się w niej, to niesamowity szacunek i wdzięcznośc dla osób, bez których, jak to zawsze powtarza Jodi, nie powstałaby żadna z jej powieści.

Jeśli chodzi o "Świadectwo prawdy" to nie wyobrażam sobie Wam nie polecic tak wspaniałej pozycji.

Różne wątki, różni ludzie, ale jedna powieśc, w której właśnie różnorodnośc przede wszystkim wątków jest argumentem na stwierdzenie, że każdy w tej książce znajdzie coś dla siebie.

Mnie osobiście najbardziej zainteresowały relacje międzyludzkie jak i indywidualne portrety psychologiczne precyzyjnie podane przed Jodi. Precyzyjnie, jednak w umiejętny sposób nie pozwalające odkryc zbyt wcześnie całej prawdy, której tak zawzięcie szukała pani adwokat - Ellie Hathaway.
Warto też wspomniec o fragmentach podczas rozprawy w sali sądowej. Jodi Picoult jest dla mnie mistrzynią w tworzeniu niesamowicie wciągających,...

Ania | 2014-02-15
Przeczytana: 18 lutego 2014

Bardzo lubię czytać książki Jodi Picoult gdyż opowiadają o wielu ważnych sytuacjach i trudach życia ludzi.Ta powieść również opisuje trudną sprawę jaką jest zamordowanie noworodka oraz uświadamia czytelnikowi życie jakie wiodą amisze.Przyznam że pierwszy raz miałam okazje poznać i dowiedzieć się tak dużo o tych ludziach.Ich styl życia zdumiewa i zaskakuje takich ludzi jak my.A co do książki,problemu jaki jest opisywany jest bardzo ciekawy,dlatego trzyma czytelnika w napięciu zastanawiając jak się ta sprawa zakończy a przyznam że zakończenie jest zaskakujące.

Gosia | 2013-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 18 kwietnia 2013

To jedna z moich ulubionych autorek. Ta powieść jest jedną z pierwszych i jedną z lepszych. Opisuje zamknięty świat amiszów, co samo w sobie smakuje jak zakazany owoc i nie pozwala się oderwać od lektury.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W pewien lipcowy wczesny poranek na farmie mleczarskiej prowadzonej przez amisza Aarona Fishera, podczas dojenia krów w niewielkim pomieszczeniu w oborze, pod stertą końskich derek zostaje znaleziony martwy noworodek. Z oględzin lekarza pogotowia wynika, że dziecko urodziło się zaledwie kilka godzin wcześniej. Policja wszczyna dochodzenie jednak ani sąsiadki państwa Fisherów, młode panny na wydaniu nie spodziewały się dziecka (co w społeczności amiszów jest grzechem- nieślubne dziecko) ani żona Aarona, Sara również nie była w ciąży, ponieważ kilka lat wcześniej podczas ostatniego porodu w wyniku komplikacji została jej usunięta macica. Córka Aarona i Sary, Katie również zaprzecza, że dziecko odnalezione w oborze było jej.
Podczas przesłuchania przez detektyw Lizzie Munroe dziewczyna dostaje silnego krwotoku a w szpitalu okazuje się, że w ciągu ostatnich kilku godzinach urodziła dziecko.
Tymczasem krew zabezpieczona na ciele zmarłego noworodka należy do Katie, podobnie jak ślady...

Lilian | 2016-11-17
Na półkach: 16_Picoult, Przeczytane
Przeczytana: 17 listopada 2016

Główna zaleta książki to skrupulatne przedstawienie społeczności amiszów, ich religijności, kultury i obyczajowości.
Zupełnie inny świat od tego, w którym żyjemy na co dzień, tak bardzo zabieganego i egoistycznego.

Temat sądowniczy interesujący, połączony dodatkowo z badaniami i wiedzą psychologiczną oraz mikrobiologią.

Męczyły mnie za to rozterki miłosne Ellie a wpleciony wątek paranormalny zupełnie mi nie pasował.

Zakończenie raczej do przewidzenia...

Ewa-Książkówka | 2011-05-28
Przeczytana: 28 maja 2011

Natchniona licznymi i pozytywnymi recenzjami książek autorstwa pani Jodi Picoult postanowiłam wreszcie wziąć w swoje łapki jedną z nich.
Jakiś czas temu, korzystając z możliwości kupna „Świadectwa prawdy” w okazyjnej cenie i uprzednio zdopingowana opisem w/w, w swojej wypełnionej po brzegi biblioteczce zrobiłam miejsce dla tej pisarki. Póki co tylko dla jednego tytułu, a czy będzie więcej ? Za nim odpowiem na to pytanie kilka słów o samych bohaterach tego tytułu.

Amisze to wspólnota religijna, której korzenie leżą w protestantyzmie. To co od razu przychodzi na myśl w skojarzeniu z tymi ludźmi co specyfika ich rygorystycznego
(z perspektywy wielu z nas) Ordnungu. Kto z nas wyobraża sobie życie w dzisiejszych czasach bez aut, telefonów i energii elektrycznej ? Chyba nikt. Natomiast dla nich to część ich zasad wedle, których żyją, i które definitywnie wpływają na ich światopogląd.
Najważniejsza jest dla nich religia, ciężka praca i życie w zgodzie z bliskimi gdzieś na uboczu, tam...

Weronika | 2016-08-03
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Dobra powieść na wakacyjny okres - trochę napięcia, trochę psychologii, można też dowiedzieć się czegoś na temat życia amerykańskich Amiszów.
I właściwie to wszystko co mogę na temat tej książki napisać - ani fabuła ani żaden z bohaterów ani wątek kryminalny nie urzekły mnie na tyle by pozostać na dłużej w mojej pamięci.
Moim zdaniem nie jest to jedna z lepszych książek Jodi Picoult - raczej taka ze środkowej półki.

allison | 2012-05-13
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 13 maja 2012

Przy lekturze tej powieści towarzyszyły mi mniejsze emocje niż przy poprzednio czytanych książkach J. Picoult, gdyż widziałam kiedyś ekranizację "Świadectwa prawdy". W żaden sposób nie wpłynęło to jednak na moją pozytywną opinię o opowiedzianej w pasjonujący sposób historii.

Autorka - jak zawsze - wykazała się mistrzostwem w kreowaniu postaci, budowaniu napięcia i stopniowym odsłanianiu prawdy o bohaterach, którzy nie zawsze są jednoznaczni.
Mamy tu rodzinne tajemnice, sekrety z przeszłości, wiele emocji i trudnych życiowych decyzji.
Jest też rzetelna wiedza autorki na temat przedstawianego problemu, jest dwutorowa narracja (trzecioosobowa i pierwszoosobowa) i wreszcie - wisienka na torcie, czyli zaskakujące zaskoczenie:).

Całość czyta się bardzo szybko, gdyż akcja niesamowicie wciąga i intryguje.

Książka to nie tylko bogata i pomysłowa fabuła, ale i opowieść zmuszająca do myślenia i szukania odpowiedzi na pytania stawiane przez autorkę. To ostatnie jest trudniejsze niż...

Aleksandra | 2017-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2017

Kolejna książka Jodi Picoult zabiera nas na farmę Amiszów, gdzie zostają znalezione zwłoki noworodka. Podejrzana nie przyznaje się do winy, mimo obciążających ją faktów. Powieść napisana bardzo starannie, przybliża nas do życia ludzi pragnących żyć bez specjalnych wygód, do których my jesteśmy przyzwyczajeni i bez których nie możemy funkcjonować. Zakończenie zaskakujące. Książkę czyta się z zainteresowaniem.