Świadectwo prawdy

Tłumaczenie: Michał Juszkiewicz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
7,48 (2036 ocen i 208 opinii) Zobacz oceny
Plain Truth

W oborze na farmie amiszów w Pensylwanii znaleziono zwłoki noworodka. Lokalna społeczność jest w szoku -o odebranie dziecku życia zostaje oskarżona jego domniemana matka, osiemnastoletnia Katie Fisher, niezamężna dziewczyna z rodziny amiszów. Sprawę Katie przyjmuje Ellie Hathaway, adwokatka z wielkiego miasta. Po raz pierwszy w swojej karierze spotyka się z wymiarem sprawiedliwości rządzącym się innymi zasadami niż ten, który zna na wylot. Zagłębiając się w świat amiszów, musi znaleźć sposób, aby dotrzeć do swojej klientki i porozumieć się z nią w jej języku. Praca nad tą zawikłaną sprawą prowadzi ją także w głąb własnego ja, a kiedy jeszcze pojawi się w jej życiu mężczyzna z przeszłości, Ellie stanie oko w oko ze swoimi najtajniejszymi lękami i pragnieniami.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2006.

źródło okładki: www.proszynski.pl

kasiamaja | 2013-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2013

Do momentu, kiedy Jodi Picoult przestanie pisac, z pewnością nie przestanie mnie zadziwiac.
Jedną z wielu rzeczy, które bardzo podobają mi się w niej, to niesamowity szacunek i wdzięcznośc dla osób, bez których, jak to zawsze powtarza Jodi, nie powstałaby żadna z jej powieści.

Jeśli chodzi o "Świadectwo prawdy" to nie wyobrażam sobie Wam nie polecic tak wspaniałej pozycji.

Różne wątki, różni ludzie, ale jedna powieśc, w której właśnie różnorodnośc przede wszystkim wątków jest argumentem na stwierdzenie, że każdy w tej książce znajdzie coś dla siebie.

Mnie osobiście najbardziej zainteresowały relacje międzyludzkie jak i indywidualne portrety psychologiczne precyzyjnie podane przed Jodi. Precyzyjnie, jednak w umiejętny sposób nie pozwalające odkryc zbyt wcześnie całej prawdy, której tak zawzięcie szukała pani adwokat - Ellie Hathaway.
Warto też wspomniec o fragmentach podczas rozprawy w sali sądowej. Jodi Picoult jest dla mnie mistrzynią w tworzeniu niesamowicie wciągających,...

Ania | 2014-02-15
Przeczytana: 18 lutego 2014

Bardzo lubię czytać książki Jodi Picoult gdyż opowiadają o wielu ważnych sytuacjach i trudach życia ludzi.Ta powieść również opisuje trudną sprawę jaką jest zamordowanie noworodka oraz uświadamia czytelnikowi życie jakie wiodą amisze.Przyznam że pierwszy raz miałam okazje poznać i dowiedzieć się tak dużo o tych ludziach.Ich styl życia zdumiewa i zaskakuje takich ludzi jak my.A co do książki,problemu jaki jest opisywany jest bardzo ciekawy,dlatego trzyma czytelnika w napięciu zastanawiając jak się ta sprawa zakończy a przyznam że zakończenie jest zaskakujące.

książek: 1900
Gosia | 2013-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 18 kwietnia 2013

To jedna z moich ulubionych autorek. Ta powieść jest jedną z pierwszych i jedną z lepszych. Opisuje zamknięty świat amiszów, co samo w sobie smakuje jak zakazany owoc i nie pozwala się oderwać od lektury.

W pewien lipcowy wczesny poranek na farmie mleczarskiej prowadzonej przez amisza Aarona Fishera, podczas dojenia krów w niewielkim pomieszczeniu w oborze, pod stertą końskich derek zostaje znaleziony martwy noworodek. Z oględzin lekarza pogotowia wynika, że dziecko urodziło się zaledwie kilka godzin wcześniej. Policja wszczyna dochodzenie jednak ani sąsiadki państwa Fisherów, młode panny na wydaniu nie spodziewały się dziecka (co w społeczności amiszów jest grzechem- nieślubne dziecko) ani żona Aarona, Sara również nie była w ciąży, ponieważ kilka lat wcześniej podczas ostatniego porodu w wyniku komplikacji została jej usunięta macica. Córka Aarona i Sary, Katie również zaprzecza, że dziecko odnalezione w oborze było jej.
Podczas przesłuchania przez detektyw Lizzie Munroe dziewczyna dostaje silnego krwotoku a w szpitalu okazuje się, że w ciągu ostatnich kilku godzinach urodziła dziecko.
Tymczasem krew zabezpieczona na ciele zmarłego noworodka należy do Katie, podobnie jak ślady...

Ewa-Książkówka | 2011-05-28
Przeczytana: 28 maja 2011

Natchniona licznymi i pozytywnymi recenzjami książek autorstwa pani Jodi Picoult postanowiłam wreszcie wziąć w swoje łapki jedną z nich.
Jakiś czas temu, korzystając z możliwości kupna „Świadectwa prawdy” w okazyjnej cenie i uprzednio zdopingowana opisem w/w, w swojej wypełnionej po brzegi biblioteczce zrobiłam miejsce dla tej pisarki. Póki co tylko dla jednego tytułu, a czy będzie więcej ? Za nim odpowiem na to pytanie kilka słów o samych bohaterach tego tytułu.

Amisze to wspólnota religijna, której korzenie leżą w protestantyzmie. To co od razu przychodzi na myśl w skojarzeniu z tymi ludźmi co specyfika ich rygorystycznego
(z perspektywy wielu z nas) Ordnungu. Kto z nas wyobraża sobie życie w dzisiejszych czasach bez aut, telefonów i energii elektrycznej ? Chyba nikt. Natomiast dla nich to część ich zasad wedle, których żyją, i które definitywnie wpływają na ich światopogląd.
Najważniejsza jest dla nich religia, ciężka praca i życie w zgodzie z bliskimi gdzieś na uboczu, tam...

Dobra powieść na wakacyjny okres - trochę napięcia, trochę psychologii, można też dowiedzieć się czegoś na temat życia amerykańskich Amiszów.
I właściwie to wszystko co mogę na temat tej książki napisać - ani fabuła ani żaden z bohaterów ani wątek kryminalny nie urzekły mnie na tyle by pozostać na dłużej w mojej pamięci.
Moim zdaniem nie jest to jedna z lepszych książek Jodi Picoult - raczej taka ze środkowej półki.

Lilian | 2016-11-17
Na półkach: 16_Picoult, Przeczytane
Przeczytana: 17 listopada 2016

Główna zaleta książki to skrupulatne przedstawienie społeczności amiszów, ich religijności, kultury i obyczajowości.
Zupełnie inny świat od tego, w którym żyjemy na co dzień, tak bardzo zabieganego i egoistycznego.

Temat sądowniczy interesujący, połączony dodatkowo z badaniami i wiedzą psychologiczną oraz mikrobiologią.

Męczyły mnie za to rozterki miłosne Ellie a wpleciony wątek paranormalny zupełnie mi nie pasował.

Zakończenie raczej do przewidzenia...

allison | 2012-05-13
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 13 maja 2012

Przy lekturze tej powieści towarzyszyły mi mniejsze emocje niż przy poprzednio czytanych książkach J. Picoult, gdyż widziałam kiedyś ekranizację "Świadectwa prawdy". W żaden sposób nie wpłynęło to jednak na moją pozytywną opinię o opowiedzianej w pasjonujący sposób historii.

Autorka - jak zawsze - wykazała się mistrzostwem w kreowaniu postaci, budowaniu napięcia i stopniowym odsłanianiu prawdy o bohaterach, którzy nie zawsze są jednoznaczni.
Mamy tu rodzinne tajemnice, sekrety z przeszłości, wiele emocji i trudnych życiowych decyzji.
Jest też rzetelna wiedza autorki na temat przedstawianego problemu, jest dwutorowa narracja (trzecioosobowa i pierwszoosobowa) i wreszcie - wisienka na torcie, czyli zaskakujące zaskoczenie:).

Całość czyta się bardzo szybko, gdyż akcja niesamowicie wciąga i intryguje.

Książka to nie tylko bogata i pomysłowa fabuła, ale i opowieść zmuszająca do myślenia i szukania odpowiedzi na pytania stawiane przez autorkę. To ostatnie jest trudniejsze niż...

Ewelina | 2014-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2014

Moje pierwsze spotkanie z twórczością J.Picoult i to jakie fantastyczne!!!
Nie mogłam się oderwać od tej cudownej opowieści o kobietach,o mężczyznach, ich uczuciach oczywistych i tych tłumionych, o ich przeżyciach o prostych sprawach, o życiu codziennym amiszów ukazanych w tak piękny sposób.
Autorka rewelacyjnie kreuje główne postacie Ellie i Katie, ale i drugoplanowe są wyraźne i wspaniałe. Płakałam prze te postacie, śmiałam się z nich, złościłam się na nie, współczułam im. Przeżywałam wiele ich emocji.
Nie potrafię wyrazić jak bardzo przypadła mi do gustu ta książka.
POLECAM!!!!!W tej książce można odleźć wiele cudownych prawd!!!

Klaudyna | 2011-05-11
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, PRYWATNE
Przeczytana: 11 maja 2011

Myślę, że po przeczytaniu „Bez mojej zgody” i „W imię miłości” Jodi Picoult, została narzucona tej autorce wysoka poprzeczka. Przynajmniej jeżeli chodzi o mnie. Spodziewam się zawsze po jej dziełach ogromnych emocji i zaskoczenia. Zamiast uczyć się na maturę ustna z języka angielskiego musiałam doczytać do końca tę niesamowitą historię. Ciągle o niej myślałam... nie dawała mi się uczyć.
Dziesiąty lipiec. Noc. Powiat East Paradise. Farma amiszów. Młoda dziewczyna, której imię nie jest na początku znane, zakrada się do obory, aby w zupełnej ciszy urodzić dziecko. Martwego noworodka znajduje Levi, młody amisz, który pracował u Arona przy udoju krów. Kto jest matką dziecka? Kto dokonał tak makabrycznego czynu?
Lizzie Munroe, policjantka, która przyjechała na miejsce zbrodni i przesłuchiwała amiszów, dowiedziała się, że żadna kobieta ze wspólnoty nie spodziewała się dziecka. Kiedy jednak córka Arona Fishera, osiemnastoletnia Katie weszła do obory, aby zobaczyć o co chodzi z...