Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Gonitwa chmur

Cykl: Warszawski niebotyk (tom 2)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
warszawa, lata 30,
Batalia

Rok 1935. Na tle olśniewającej panoramy Warszawy życie toczy się krętymi ścieżkami. Prawda bywa bardziej niewiarygodna od kłamstwa, a to co wydaje się proste, wcale takie nie jest. Nieskazitelne wizje młodych bohaterów "Warszawskiego niebotyku" okrywa cień. Muszą zmierzyć się ze zderzeniem świata ideałów i tego, co otrzymują od losu. Tymczasem stolica Polski szykuje się do wystawy „Warszawa...

Tymczasem stolica Polski szykuje się do wystawy „Warszawa przyszłości”, a świat bacznie śledzi kolejne poczynania Adolfa Hitlera, który umożliwia wejście w życie Ustaw Norymberskich. Nad Europą, która dopiero co odbudowała poczucie bezpieczeństwa, ponownie zbierają się chmury…

Wciągająca, wielowątkowa opowieść o ludziach i ich mieście, śniących swój wielki sen o potędze i nieśmiertelności.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/gonitwa-chmur/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/gonitwa-chmur/

allison | 2018-10-17
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 15 października 2018

„Gonitwa chmur”, podobnie jak poprzedni tom („Warszawski niebotyk”) jest dobrym czytadłem – połyka się książkę jednym tchem, mimo iż daleko jej do doskonałości.
Niestety, największym mankamentem jest przewidywalność akcji (chociaż można też liczyć na kilka niewielkich fabularnych niespodzianek). Inna wada to schematyzm postaci. Czyli dokładnie to samo, co można zarzucić pierwszej części.

Te minusy nie popsuły mi jednak lektury, może tylko czasem trochę irytowały.
Zaletą za to są opisy Warszawy na kilka lat przed wybuchem drugiej wojny światowej. Widać tu wyraźny podział na dzielnice polskie i żydowskie, więc mimowolnie często zastanawiałam się, czy akcja kolejnej części rozgrywać się będzie już w okresie wojennym. I jak w związku z tym potoczą się losy bohaterów, wśród których są i katolicy, i wyznawcy judaizmu.

Całość czyta się lekko, łatwo i przyjemnie – na pewno można świetnie przy tej powieści odpocząć. Polecam jako odprężającą lekturę i odskocznię od bardziej...

kajsa | 2016-05-03
Przeczytana: 02 maja 2016

Książkę po prostu pochłonęłam.Nie byłam w stanie się od niej oderwać.
Pani Paszyńska ma szczególny dar snucia historii,komplikowania losów bohaterów.Robi to może nieco sentymentalnie,ale pięknie i dramatycznie.
I ta Warszawa lat 30...
Czekam na dalszy ciąg,historię Jana i rudowłosej Zuzanny.

ania | 2018-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2018

Kolejna odsłona losów mieszkańcow międzywojennej Warszawy.
Nie jest to może jakaś głęboka literatura, ale jest tak cudnie w tej Warszawie i tak słodko "U Hanki", że można się rozpłynąć. Dużo jest opisów, ale autorka ma wiedzę i ładnie opowiada, więc miło się czyta.
Ostatnimi czasy o wiele trudniej napisać książkę o ludziach wartościowych i dobrych. O wiele łatwiej ubrać w słowa płytkie postaci, jak Chyłka czy Grey i nadać im jedną cechę charakteru.
A po 336 stronach o dobrych ludziach, człowiek od razu staje się jakiś lepszy, spokojniejszy, chociaż na chwilę.

żurawie_origami | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

Nawet nie wiem co napisać... " Warszawski niebotyk" mnie zauroczył. "Gonitwa chmur" sprawiła, że pokochałam bohaterów jak i samą autorkę za to, co dzięki nim przeżyłam, czytając tą książkę. Pani Mario, dziękuję!!
Moja ukochana przedwojenna Warszawa, bohaterowie- młodzi ludzie, pełni pasji i marzeń, starający się sprostać wyzwaniom, jakie przynosi ze sobą dorosłość. W tle niepokojące wydarzenia z III Rzeszy.
Maria Paszyńska potrafi pięknie opowiadać,dzięki niej zatraciłam się bez reszty w czytaniu. Jak dla mnie majstersztyk. Czekam na kolejne tomy z niecierpliwością.

cymelium | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

Moje wrażenia po przeczytaniu będą krótkie.
Przyzwoicie napisana książka. Ani bardzo dobra, ani zła. Po prostu przyzwoita. Nie zachwyciła mnie ale też nie znudziła.
Polecam

Kanarek | 2018-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2018

Gonitwa chmur to nie tylko historia kilku młodych mieszkańców Warszawy.
To kronika Stolicy lat trzydziestych. Czytając książkę przenosimy się w czasie. Autorka perfekcyjnie oddała klimat tamtych lat. Zadbała o każdy detal. Spacerując z Panem Starczewskim po Marszałkowskiej czy Berkiem po Szmulkach niemal czujemy zapach, rytm, gwar, klimat. Polecam nie tylko wielbicielom powieści obyczajowych ale również miłośnikom starej Warszaawy,ktora wredy była perłą Europy.

Zaczytana | 2016-04-28
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Akcja płynie nieśpiesznie pozostawiając odpowiednio dużo czasu na wczucie się w niepowtarzalny klimat tamtych lat za pomocą bardzo sugestywnych opisów. To wprost nieprawdopodobne jak pięknie maluje się w wyobraźni przedwojenna Warszawa. Ale nie tylko – czymś co urzeka od pierwszych stron są portrety charakterologiczne postaci, które mogliśmy poznać w „Warszawskim niebotyku”. A jest ich niemało, pojawiają się nowe, co powoduje, że powieść co chwila zaskakuje nas czymś nowym i – co bardzo ważne i charakterystyczne dla stylu pisarki – budzi cały wachlarz uczuć.
Lektura książek pani Paszyńskiej ubogaca – i językowo, i duchowo, pobudza wyobraźnię a smak specjałów cukierni „U Hanki” dosłownie czuć czytając – mnie z powodzeniem wystarczyły opisy tych delicji, nie miałam już potrzeby próbować prawdziwych :)
Po przeczytaniu „Gonitwy chmur” nie mam złudzeń – MUSI być kontynuacja!

syl | 2018-02-11
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione

Zauroczona okładką wzięłam tę książkę do ręki, a zaraz później do domu, nie wiedząc, że to kontynuacja serii. Pomimo że czytam obecnie inną książkę otworzyłam Gonitwę chmur, zaczęłam czytać i już nie mogłam się od niej oderwać. Nie przeszkadzało mi, no może poza dwoma momentami, że zaczęłam poznawać tę historię od drugiego tomu, gdyż książka zwyczajnie od pierwszych stron oczarowuje.

Maria Paszyńska ma niesamowity dar plastycznego opowiadania, który przenosi czytelnika do świata bohaterów, wręcz wyczuwalnego wszystkimi zmysłami klimatu w którym dzieje się akcja.

Jest to jedna z niewielu książek w której chyba podobało mi się wszystko! Język, obrazowość, bohaterowie, połączenie fikcji z historią, emocje, które wywołuje, nawet wielowątkowość, no i ta rewelacyjnie opisana Warszawa u schyłku XX-lecia międzywojennego.

To jest jedna z tych książek, która mogłaby się nigdy nie kończyć, którą można byłoby czytać bez końca.
Póki co, z niecierpliwością oczekuję kontynuacji, bo kilka...

japonskaturystka | 2016-04-15
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Pierwszy tom tej historii z jednej strony mnie zauroczył, a z drugiej - trochę zniesmaczył sentymentalizmem. Drugie spotkanie z bohaterami Paszyńskiej było już samą przyjemnością, mimo że cykl wcale nie przestał być sentymentalny.

Ale ta Warszawa! Cudowne miasto pełne życia i wiary w przyszłość, stolica zmartwychwstałego kraju, który wciąż się rozwija i kroczy naprzód. Choćby sentymentalizm lał się strumieniami z kart następnego tomu tej powieści... i tak bym po niego sięgnęła dla tych przepięknych opisów Warszawy przedwojennej!

Ale jest już 1935 rok, w cieniu kryje się demon hitleryzmu. Nasi bohaterowie jeszcze nie do końca zdają sobie z tego sprawę. Pracują, rodzą dzieci, biorą śluby, kochają się. I nawet mimo tego, że wielka historia dopiero zapuka do ich drzwi, w ich życiu i tak zdarzają się gorsze chwile...

Kate1404 | 2017-02-20
Przeczytana: 18 lutego 2017

Jeśli komuś podobała się I cześć to koniecznie powinien przeczytać dalsze losy bohaterów. Dziwię się, że te książki nie są znane, są naprawdę niezłe. Gorąco polecam!