literatura piękna
Ambrose

Ostatnia powieść S.I. Witkiewicza "Jedyne wyjście", pisana w latach 1931 - 1933, nie wydana za życia autora, jest właściwie "antypowieścią" - dziełem o powstawaniu dzieła - literackiego, filozoficznego, malarskiego. Nie skrępowany fabułą ani psychologicznym prawdopodobieństwem postaci, wszechobecny autor na kartach swojej powieści z pasją wdaje się w doraźne polemiki ze swymi realnymi...

Nie skrępowany fabułą ani psychologicznym prawdopodobieństwem postaci, wszechobecny autor na kartach swojej powieści z pasją wdaje się w doraźne polemiki ze swymi realnymi adwersarzami, rozprawia się ze współczesną filozofią, literaturą, sztuką, przedstawia zarys własnego systemu filozoficznego, a jednocześnie nie stroni od przedstawiania drastycznych sytuacji obyczajowych.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1993

źródło okładki: www.antykwariat.waw.pl

Konrad | 2019-01-26

Być może jej nie zrozumiałem, a być może te niejasne rozważania autora nad wszystkim i niczym nie są niczym wyjątkowym jak wielu tutaj uważa. Zagmatwanie, chaotycznie, skrajnie nieprzystępnie o sztuce i zalążku koncepcji monadyzmu, której nijak w jasny sposób Witkacy nie chciał (nie umiał?) przedstawić.

bppremiera | 2017-07-13

Książka nie dla każdego. Jako, że napisana jest wielowątkowo. Mimo tego, nic jej nie ujmuje. Ciekawe zagadnienia i rozprawki filozoficzne, to pierwszeństwo jakimi wykazał się Witkacy. Trochę kultury, obyczajowości, sarkazmu i trochę nudy.

Wojciech Gołębiewski | 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Witkacy, ze względu na mój monogram (WG) zajmuje pierwsze miejsce w skrócie przedstawiającym trzech moich idoli w literaturze polskiej (WGS). Poza nimi adoruję jeszcze Parandowskiego i Lema. Życie sprawia niespodzianki i nie wiem dlaczego nigdy omawianej książki nie spotkałem, a jest ona NAJGENIALNIEJSZĄ WŚRÓD GENIALNYCH. Pod płaszczykiem powieści Witkacy przedstawia swoje credo głównie w formie dysputy pomiędzy dwoma jego alter ego: filozoficznym i artystycznym.
Dysponuję wydaniem PIW-u z 1980 roku, które jest wznowieniem pierwotnego z 1968 roku, przygotowanego do druku z rękopisu, opatrzonym posłowiem i notą wydawniczą przez Tomasza Jodełkę – Burzeckiego. Uważam, że lekturę należy zacząć od rewelacyjnie opracowanego posłowia noszącego tytuł "Nad 'Jedynym wyjściem' Stanisława Ignacego Witkiewicza" i dlatego też wypada zamieścić dwa słowa o jego autorze. Na ...

Olaf | 2011-09-19
Przeczytana: 19 września 2011

O ile ktoś lubi wielowątkowość i sieć dygresji, rzecz idealna. Sam autor zaświadcza, że napisał taką książkę, którą sam chciałby czytać. O ile ktoś nie zna Witkacego, o tyle nie powinien od tej pozycji rozpoczynać analizy dorobku tego autora. Rzecz oddaję naturą autora.