Wyzwanie czytelnicze LC

Czarodzicielstwo

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 5)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Sourcery
Yonkou

Narodził się czarodziej - czarownik tak potężny, że w porównaniu z jego mocą wszelka magia jest tylko dziecinną zabawką. Samo jego istnienie doprowadza świat dysku, który oczywiście jest płaski i płynie w przestrzeni na grzbiecie gigantycznego źródła, na kraniec totalnej wojny taumaturgicznej. To niedobrze. Na jego drodze stoi jedynie Rincewind, nieudany mag, który chce ocalić świat, a przynajmniej część, która zawiera jego osobę...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://1.bp.blogspot.com/-i-_f1mq35B8/VqkuG7JY0sI/...»

Finkla | 2018-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Piąta książka z cyklu o Świecie Dysku. Tym razem do władzy dorwał się czarodziciel, który sprowadza na świat magię w ilościach hurtowych. Wbrew pozorom, taka łatwodostępna magia to nie jest coś, co wychodzi na dobre Niewidocznemu Uniwersytetowi. A i reszta świata cierpi... Do obrony wszystkich zagrożonych zmuszony zostaje ktoś, kto najmniej się do tego nadaje — Rincewind.

Pratchett już zdążył oswoić się z koncepcją fabuły, w powieści dużo się dzieje. I to wielowątkowo — walki o władzę w różnych miejscach, uciekająco-walczący Rincewind, romans między parą superbohaterów, Bagaż podróżujący na własną rękę... Oczywiście, wątki zgrabnie się łączą. Przecież wszystko potoczyłoby się inaczej, gdyby wezyr nie był taki podły, a superbohaterka nie rąbnęła koni niezwykłym jeźdźcom... Walka i niepewność aż do końca książki, aż nie wiadomo, co jest bardziej niebezpieczne.

Więcej zachwytów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2018/12/czarodzicielstwo-o-przesycie.html

Shimik | 2015-12-08

Książka ciekawa. Opowiada o magach. Tłustych, zgnuśniałych i zapatrzonych w siebie ignorantów, którzy poświęcili się biurokracji znajdując w tym przyjemność. Już samo to jest czystą fantastyką! Poza tym wydaje mi się, że książka typowa dla Pratchetta. Trzeba lubić jego twórczość by znajdować przyjemność w jego książkach. Jak dla mnie książka jest średnia, ale są w niej pewne pomysły, które mi się podobają! Ma w sobie duży potencjał, który mi wydaje się trochę nie wykorzystany. Nie mniej za same pomysły związane z magią czy bohaterami trzeba mu przyznać DUŻĄ DOZĘ POCZUCIA HUMORU I NIEBAGATELNE POMYSŁY ZASŁUGUJĄCE NA UWAGĘ.

anatolina | 2010-05-13
Na półkach: Przeczytane, Fantasy, Fantastyka

"– Chciałem powiedzieć (...) że na tym świecie jest chyba coś, dla czego warto żyć.
Śmierć zastanowił się przez chwilę.
KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE. "
i więcej nie trzeba :D

Bardzo podobały mi się postacie, które tu występowały. Są oryginalne a mimo to jakby bliskie, swojskie. Niestety ich potencjał nie do końca jest wykorzystany. Na przykład do Dżina łatwo jest się przyzwyczaić.
Główną rolę w "Czarodzicielstwie" pełni znany z poprzednich części cyklu Rincewind, który okazuje się być bardzo mężny w kluczowych chwilach, wręcz desperacki, co ogromnie mnie dziwiło.

Terry Pratchett znów serwuje moc przecudnych scen. Jednak czasem bywają one paradoksalnie tym mniej ciekawe im bardziej są ekstremalne. W tych przygodach, w sposobie ich opisywania czegoś mi zabrakło.
Książkę mimo to czyta się bardzo przyjemnie, bardzo mnie wciągała.
Polecam.

Breaking_Bad | 2018-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2018

Jak wiadomo, w Świecie Dysku ósmy syn ósmego syna zostaje magiem. Magom nie wolno się żenić i mieć dzieci, ale jeden z nich zakochał się, porzucił magię i miał... ośmiu synów. A ósmy syn ósmego syna ósmego syna oznacza czarodziciela. Jak podaje "Kompletny Lexykon Magii z Uwagami dla Oświeconych Mężów" pojawienie się czarodzicielstwa "nie będąc ludziom przeznaczonym, powrotem swym do Końca Świata tego niechybnie by doprowadziło". Świat Dysku zmierza więc do kresu i powstrzymać to może oczywiście jedynie Rincewind - najbardziej tchórzliwy z magów. Towarzyszy mu nieodłączny Bagaż na setkach małych nóżek oraz nowi bohaterowie: Conena, córka Conena Barbarzyńcy marząca o fryzjerstwie, Nijel Niszczyciel próbujący zostać barbarzyńskim herosem, a także bajecznie bogaty Kreozot deklamujący wiersze, dżin w lampie i latający dywan.
"Czarodzicielstwo" to kolejna porcja rozrywki w stylu Pratchetta, gdzie fantasy miesza się z motywami z popkultury i tym razem z nutą...

Michał Nosorowski | 2013-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Pomimo śmiesznych dialogów i zachowania magicznego klimatu w świecie Dysku, fabuła jakby trochę kulała. W pewnym momencie odniosłem wrażenie, że autor narobił za dużo chaosu i jakoś nie mógł sobie z tym poradzić. Kiedy dochodzi do akcji i są emocje i oczekiwania, nie wydarza się kompletnie nic. Wątek z bagażem, był naprawdę mierny i jakby na siłę wypełniał treść książki. Ze smutkiem stwierdzić muszę, że w porównaniu do dwóch pierwszych części świata Dysku, Czarodzicielstwo wypada przerażająco słabo. Wydaje mi się, że z każdą kolejną częścią, książki są gorsze od poprzednich. Mam wypożyczonych kilka kolejnych części i zaciskam kciuki, by nie były na takim poziomie jak ta. Pozdrawiam i zachęcam delikatnie.

Ciężko jest oceniać prozę Pratchetta. To wyjątkowy, niemalże jedyny w swoim rodzaju twór, którego nie da się porównać z niczym innym. To nie jest literatura najwyższych lotów, nie zachwycimy się nią, ale za to zabawa jest niesamowita. Śmiałam się, nie mogłam wyjść z podziwu dla prostych, ale jakże zgrabnie skonstruowanych pomysłów, wplecionych nawiązań do kultury i sztuki, porywających rozwój między bohaterami. Niby to dalej odgrzewany kotlet o przygodach Rincewinda, ale dalej z nutką oryginalnością i mnóstwem przezabawnych scen.
Naprawdę POLECAM! Szczególnie na smutne dni albo dla zwykłego rozluźnienia :)

anika | 2015-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2015

Najgorsza książka cyklu z tych, które dotąd przeczytałam. Opowiadana historia w ogóle mnie nie wciągnęła, było mi wszystko jedno jak się potoczy i nie za bardzo obchodziły mnie losy bohaterów. Czekałam tylko na momenty, w których pojawi się Śmierć lub Jeźdźcy Apokralipsy, ewentualnie Ricewind.Humor jakoś tym razem też do mnie nie trafiał i uśmiech nieczęsto gościł na mojej twarzy podczas lektury.

Agacha | 2016-02-25
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2016
Przeczytana: 24 lutego 2016

Zapewne Terry Pratchett klasykiem fantastyki jest. To było moje pierwsze z nim spotkanie i nie jestem zainteresowana jego kontynuacją. To nie moja bajka i już.

MinasTirith | 2018-09-23
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 23 września 2018

Terry Pratchett był niekwestionowanym mistrzem fantasy.Jego powieści to pastisz gatunku,który nigdy się nie nudzi.Pomimo pojawiających się zjawisk, osób i wydarzeń zaczerpniętych z innych powieści nie mamy tu do czynienia z pójściem na łatwiznę i kopiowaniem pomysłów innych pisarzy,a wręcz przeciwnie zgrabne "przetwarzanie" i tworzenie zupełnie innej niezależnej pomysłowości autora.Angielski pisarz był wielkim wizjonerem tworząc powieści ociekające rubasznym,sytuacyjnym i błyskotliwym humorem. Jego inteligentne spojrzenie na świat miało wpływ na styl i nieszablonowe operowanie słowem.Tworząc spójną i wspaniałą całość.Rzucę trochę światła na fabułę.Tym razem główny bohater Rincewind mag notabene który nie umie czarować ,przeczuwa zjawisko,które może zatrząsnąć filarami "Niewidocznego Uniwersytetu".Bowiem o to przyszedł na świat potężny czarodziej de facto jeszcze młodzieniec,który może doprowadzić do końca świata.Nasz główny bohater rusza w podróż,aby odnaleźć w sobie siłę i stawić...