Czarodzicielstwo

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 5)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Sourcery
Yonkou

Narodził się czarodziej - czarownik tak potężny, że w porównaniu z jego mocą wszelka magia jest tylko dziecinną zabawką. Samo jego istnienie doprowadza świat dysku, który oczywiście jest płaski i płynie w przestrzeni na grzbiecie gigantycznego źródła, na kraniec totalnej wojny taumaturgicznej. To niedobrze. Na jego drodze stoi jedynie Rincewind, nieudany mag, który chce ocalić świat, a przynajmniej część, która zawiera jego osobę...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://1.bp.blogspot.com/-i-_f1mq35B8/VqkuG7JY0sI/...»

Shimik | 2015-12-08

Książka ciekawa. Opowiada o magach. Tłustych, zgnuśniałych i zapatrzonych w siebie ignorantów, którzy poświęcili się biurokracji znajdując w tym przyjemność. Już samo to jest czystą fantastyką! Poza tym wydaje mi się, że książka typowa dla Pratchetta. Trzeba lubić jego twórczość by znajdować przyjemność w jego książkach. Jak dla mnie książka jest średnia, ale są w niej pewne pomysły, które mi się podobają! Ma w sobie duży potencjał, który mi wydaje się trochę nie wykorzystany. Nie mniej za same pomysły związane z magią czy bohaterami trzeba mu przyznać DUŻĄ DOZĘ POCZUCIA HUMORU I NIEBAGATELNE POMYSŁY ZASŁUGUJĄCE NA UWAGĘ.

anatolina | 2010-05-13
Na półkach: Przeczytane, Fantasy, Fantastyka

"– Chciałem powiedzieć (...) że na tym świecie jest chyba coś, dla czego warto żyć.
Śmierć zastanowił się przez chwilę.
KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE. "
i więcej nie trzeba :D

Bardzo podobały mi się postacie, które tu występowały. Są oryginalne a do tego bliskie, swojskie. Jednak ich potencjał podobania się nie do końca jest wykorzystany, np: skrzynia nic nie mówi, a do Dżina się przyzwyczajamy. Główną rolę ma tu Rincewind, który okazuje się być bardzo mężny w kluczowych chwilach, wręcz desperacki, co ogromnie dziwi znając go z poprzednich tomów.Mamy tu natłok pięknych wyobrażeń, przyjemnych, choć czasem stają się paradoksalnie tym mniej ciekawe im bardziej są ekstremalne. W tych przygodach jakoś brakuje mi kropki nad I, jednak książkę czyta się dobrze i z zapartym tchem.

Michał Nosorowski | 2013-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Pomimo śmiesznych dialogów i zachowania magicznego klimatu w świecie Dysku, fabuła jakby trochę kulała. W pewnym momencie odniosłem wrażenie, że autor narobił za dużo chaosu i jakoś nie mógł sobie z tym poradzić. Kiedy dochodzi do akcji i są emocje i oczekiwania, nie wydarza się kompletnie nic. Wątek z bagażem, był naprawdę mierny i jakby na siłę wypełniał treść książki. Ze smutkiem stwierdzić muszę, że w porównaniu do dwóch pierwszych części świata Dysku, Czarodzicielstwo wypada przerażająco słabo. Wydaje mi się, że z każdą kolejną częścią, książki są gorsze od poprzednich. Mam wypożyczonych kilka kolejnych części i zaciskam kciuki, by nie były na takim poziomie jak ta. Pozdrawiam i zachęcam delikatnie.

Ciężko jest oceniać prozę Pratchetta. To wyjątkowy, niemalże jedyny w swoim rodzaju twór, którego nie da się porównać z niczym innym. To nie jest literatura najwyższych lotów, nie zachwycimy się nią, ale za to zabawa jest niesamowita. Śmiałam się, nie mogłam wyjść z podziwu dla prostych, ale jakże zgrabnie skonstruowanych pomysłów, wplecionych nawiązań do kultury i sztuki, porywających rozwój między bohaterami. Niby to dalej odgrzewany kotlet o przygodach Rincewinda, ale dalej z nutką oryginalnością i mnóstwem przezabawnych scen.
Naprawdę POLECAM! Szczególnie na smutne dni albo dla zwykłego rozluźnienia :)

anika | 2015-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2015

Najgorsza książka cyklu z tych, które dotąd przeczytałam. Opowiadana historia w ogóle mnie nie wciągnęła, było mi wszystko jedno jak się potoczy i nie za bardzo obchodziły mnie losy bohaterów. Czekałam tylko na momenty, w których pojawi się Śmierć lub Jeźdźcy Apokralipsy, ewentualnie Ricewind.Humor jakoś tym razem też do mnie nie trafiał i uśmiech nieczęsto gościł na mojej twarzy podczas lektury.

Agacha | 2016-02-25
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2016
Przeczytana: 24 lutego 2016

Zapewne Terry Pratchett klasykiem fantastyki jest. To było moje pierwsze z nim spotkanie i nie jestem zainteresowana jego kontynuacją. To nie moja bajka i już.

Monika KanapaLiteracka | 2016-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Rincevind pozbył się z głowy jedynego znanego sobie zaklęcia, więc pozostał magiem tylko z nazwy. Wypłynęła zabawna teoria według której gdyby go nie było światowa średnia magii wrosłaby. Oczywiście nie jest tajemnicą, że to właśnie jemu jedynemu przyjdzie zmierzyć się z czarodzicielem.
Początkowo poznajemy lepiej magów i życie na Niewidocznym Uniwersytecie. Nie są tacy jak można by się spodziewać, ale na dysku nic takie nie jest. To nieco próżni i leniwi starcy o wysokim poczuciu własnej wartości. Lubią sie otaczać wygodą i lubią… świecidełka! Kiedy zbliża sie niebezpieczeństwo Rincevind swoim starym zwyczajem zaczyna od ucieczki, ale w wyniku ciekawych spotkań i zwrotów akcji ostatecznie wyrusza na ratunek dyskowi wraz z Coneną, barbarzyńską wojowniczką, która marzy o zostaniu fryzjerką i Nijelem Niszczycielem dbającym o ciepłą bieliznę. Równolegle toczy się wątek magów z przerażeniem podporządkowujących się czarodzicielowi i Jeźdźców Apokalipsy, którzy tylko czekają na finał...

MinasTirith | 2018-09-23
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 23 września 2018

Terry Pratchett był niekwestionowanym mistrzem fantasy.Jego powieści to pastisz gatunku,który nigdy się nie nudzi.Pomimo pojawiających się zjawisk, osób i wydarzeń zaczerpniętych z innych powieści nie mamy tu do czynienia z pójściem na łatwiznę i kopiowaniem pomysłów innych pisarzy,a wręcz przeciwnie zgrabne "przetwarzanie" i tworzenie zupełnie innej niezależnej pomysłowości autora.Angielski pisarz był wielkim wizjonerem tworząc powieści ociekające rubasznym,sytuacyjnym i błyskotliwym humorem. Jego inteligentne spojrzenie na świat miało wpływ na styl i nieszablonowe operowanie słowem.Tworząc spójną i wspaniałą całość.Rzucę trochę światła na fabułę.Tym razem główny bohater Rincewind mag notabene który nie umie czarować ,przeczuwa zjawisko,które może zatrząsnąć filarami "Niewidocznego Uniwersytetu".Bowiem o to przyszedł na świat potężny czarodziej de facto jeszcze młodzieniec,który może doprowadzić do końca świata.Nasz główny bohater rusza w podróż,aby odnaleźć w sobie siłę i stawić...

Betoniarka | 2014-04-27
Na półkach: Przeczytane, Mistrz T.P.

Mój problem z "Czarodzicielstwem" polega na tym, że jest to książka, która jest napisana wręcz według recepty na moją ulubioną. Mamy jednego z moich najukochańszych autorów i mamy moje ulubione postacie ze Świata Dysku (magowie), a jednak... czegoś tu brakuje. I choć fabuła się toczy, humoru nie brak, "Czarodzicielstwo" nie jest książką do której często będę wracać. Aczkolwiek pozycja obowiązkowa dla fanów Pratchettowskiego uniwersum.