Weźmisz czarno kure...

1 427
2 292
1 029
nar

Fragmenty "Słowa Fabryki", organu prasowego "Fabryki Słów": Przegląd prasy - z kraju i z zaświatów. Z kąta recenzenta Dziś, w naszym wrednym kącie kulturalnym literata ocenia literat. W filmowym skrócie. „Weźmisz czarno kure...” to „Blade Runner” opisany w klimacie „Samych swoich” – podsumowuje Andrzej Ziemiański. Hymn bimbrownika Wytwórnie płytowe już biją się o to nagranie. Po wczorajszej...

Fragmenty "Słowa Fabryki", organu prasowego "Fabryki Słów":
Przegląd prasy - z kraju i z zaświatów.

Z kąta recenzenta

Hymn bimbrownika
Wytwórnie płytowe już biją się o to nagranie. Po wczorajszej konferencji prasowej związanej z aferą podsłuchową w stodole Jakuba W., znanego bimbrownika i wiejskiego egzorcysty, nasz reporter, na dyktafon wszyty w ucho, nagrał piosenkę nuconą pod nosem przez Rafała A. Ziemkiewicza. Oto treść zapisu:
Powtarza mi codziennie moja luba:
dlaczego ty nie przypominasz mi Jakuba?
A ty maszeruj, maszeruj, głośno krzycz:
Niech żyje nam Jakub Wędrowycz. (x2)
Jakub Wędrowycz to wspaniały egzorcysta,
A jego bimber lepszy jest niż wódka czysta
A ty maszeruj .... etc.

Powtarza mi codziennie moja luba:
dlaczego ty nie przypominasz mi Jakuba?

A ty maszeruj, maszeruj, głośno krzycz
Niech żyje nam Jakub Wędrowycz (x2)

Jakub Wędrowycz to wspaniały egzorcysta
A jego bimber lepszy jest niż wódka czysta

A ty maszeruj... etc.

Rafał A. Ziemkiewicz

źródło opisu: Fabryka Słów, 2009

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki.php?id=300#searchkk

veinylover | 2018-03-20
Przeczytana: 20 marca 2018

To była moja pierwsza książka Pilipiuka, przypomniałem sobie o niej i postanowiłem uzupełnić recenzję. No cóż, z dzisiejszą datą, bo recenzję piszę dzisiaj.
Dałem tej książce 10 gwiazdeczek. Czy dlatego, że zidiociałem na stare lata, stałem się infantylny?
Może.
Wypada jednak tę ocenę uzasadnić.
Otóż każda książka musi być oceniana jako zła lub dobra w swojej klasie.
A co to za książka?
Może wytłumaczę to następująco, bardzo pokrętnie.
Otóż istnieją różne poziomy stanu rozśmieszenia człowieka.
Gdy ktoś powie coś zabawnego - uśmiechasz się, Twoja twarz się rozjaśnia.
Gdy usłyszysz naprawdę dobry żart, osiągniesz poziom drugi - zaśmiejesz się głośno, bo już nie potrafisz tego przyjąć w sposób milczący.
Może się zdarzyć, że oglądając jakąś naprawdę dobrą komedię, osiągniesz następny poziom rozśmieszenia i w połowie filmu poczujesz wyraźny ból przepony, zaczynasz czuć dyskomfort.
Może się też zdarzyć w twoim życiu coś tak szalenie zabawnego, że osiągniesz kolejny poziom...

| 2015-12-13
vandenesse | 2012-04-03
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 03 kwietnia 2012

Wyobraźnia autora po prostu mnie powala. Weźmisz czarno kure... jest tak naszpikowana absurdami, że czytając, nie potrafiłam powstrzymać się od parskania śmiechem, kręcenia głową, wznoszenia oczu do nieba i komentarzy, typu "no ja nie mogę" :) Niestety źle to wróży mojemu wizerunkowi w oczach otaczających mnie osób - najbliżsi zaczynają się na mnie dziwnie patrzeć.
Polecam fanom egzorcysty-amatora; to kolejna dawka świetnego humoru, sposób na całkowite oderwanie się od rzeczywistości. Każdy kolejny tom jest lepszy od poprzedniego, naprawdę warto wejść w ten porąbany świat.

mariusz | 2014-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Trzecie spotkanie z przygodami Jakuba Wędrowycza uważam za bardzo udane.
Andrzej Pilipiuk rozkręca się coraz bardziej, ku uciesze miłośników fantastyki. Wykreowana postać Jakuba Wędrowycza egzorcysty-amatora stała się już kultową w Polsce a jego przygody coraz bardziej zaskakują czytelnika. Doskonale skonstruowane 19 opowiadań fantazy z niesamowitą dawką humoru, świetna lekka rozrywka, polecam.

Marcin | 2015-02-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 09 lutego 2015

Jaką misje w komunistycznej Moskiwie spełniał James Bond i w czym pomógł mu Jakub??? Jakie diabelskie plany knuł w Polsce Osama bin Laden?? Co młody Jakub wraz z ojcem robili na Titanicu, oraz jaka była prawdziwa przyczyna jego zatonięcia?? Te, oraz wiele innych ciekawych rzeczy dowiecie sie z "Weźmisz Czarno Kure...". Pilipiuk nie zanudza, na każdej stronie jest coś ciekawego i zaskakującego. Nie brakuje też dużej dawki humoru, który jeszcze bardziej umila czytanie. Po raz trzeci polecam przygody JAKUBA WĘDROWYCZA.

Kubencjusz_Ziegler | 2018-12-06
Przeczytana: 01 maja 2012

To już trzecie, chyba najbardziej intensywne spotkanie z Jakubem.
Każde opowiadanie ma swój swojski, chłopski morał. Żadne nie zostawia nas z niedosytem. Każde kończy się w odpowiednim momencie, bez zbędnego przedłużania. Każde opowiadanie to krótki, ale mocny zastrzyk, tajemnicy, grozy i humoru. Można się nimi delektować pojedynczo, lub wchłonąć bez problemu kilka na raz. Kolejność może być przypadkowa.
Na pewno czeka na nas w tym tomie solidna dawka humoru. Uśmiałem się bardzo. Zwłaszcza kiedy wszyscy ucichli, a tylko Semen darł się na cały regulator.
Pogotowie też bardzo śmiesznym opowiadaniem jest. Podobnie Park Jurasicki, Spowiedź, Titanic, Dziadek i Okazja.

filozof | 2015-07-05

Ha, nareszcie cały cykl o Jakubie zakończony.Wreszcie mam, po tylu latach.Udało się przeczytać,moja radość jest tym większa.Że według mnie to Pilipiuk w najwyższej formie.Akcja w tych wszystkich opowiadaniach, stoi na wysokim poziomie.Czego tu nie było.I Lenin I Osama Bin Ladin.
I rejs Titanikiem.
Ale najbardziej to podobały mi się opowiadania z Wojsławic i Starego Majdanu.Bo te najlepsze.Jakub górą !!!
Pozdrowienia dla Agi Aguli.
E-book.

lexis | 2018-01-24
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Raz na jakiś czas, kiedy rzeczywistość medialna (i nie tylko) przytłacza nadęciem i brakiem dystansu, mam nieodpartą potrzebę zanurzenia się w czymś zgoła odmiennym.
Wtedy z pomocą przychodzi Andrzej Pilipiuk i jego cykl o Jakubie Wędrowyczu – wiejskim egzorcyście, bimbrowniku, kłusowniku i grupce jego znajomych.

"Weźmisz czarno kure..." to, podobnie jak poprzednie, zbiór opowiadań ociekających absurdem, groteskowych i przerysowanych. Specyficzna to lektura ale poznając kolejne tomy, czytelnik doskonale zdaje sobie sprawę z tego, czego może się spodziewać. I konwencję Pilipiuka "kupuje" (i dlatego czyta kolejny tom) lub też nie (i dlatego porzucił lekturę już po pierwszym).

Tym razem oprócz króciutkich historyjek z lokalnego podwórka, przygody głównego bohatera zyskują wymiar światowy. Jest tu wielka historia, wielka polityka i w jej centrum Jakub Wędrowycz w nieodłącznych gumofilcach. Gdzieś w tle pojawia się jednak sugestia, że ta powłoka prostego chłopa to jedynie...

DonSzabla | 2014-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Andrzej Pilipiuk kolejny raz udowadnia, że ma ogromną wyobraźnię i wielki talent. Autor jeszcze raz stanął na wysokości zadania i wykreował jedną z najciekawszych postaci w polskiej literaturze. Jakuba Wędrowycza.

"Weźmisz czarno kure..." to zbiór krótkich opowiadań o wiejskim bimbrowniku, egzorcyście i kłusowniku. Każdy kto przeczyta ten zbiór opowiadań zrozumie, że na próżno szukać w polskiej fantastyce równie szalonej i pokręconej postaci. Wielką oryginalność tego bohatera podkreślają przygodny, które wywołają u każdego czytelnika uśmiech na ustach i pozwolą miło spędzić czas. Jak to było w przypadku "Wampira z M-3" tak i tym razem opowiadania zostały napisane z ogromnym poczuciem humoru i wielkim dystansem do świata. Lektura idealna na zabicie czasu i chwilę relaksu. Kolejny raz czuje się zachwycony po dobrnięciu do ostatniej strony.

Grzechem jest nie znać Jakuba Wędrowycza. Polecam

Wkp | 2016-12-15

I CHOĆ MINĘŁO JUŻ TYLE LAT, JA WCIĄŻ CZUJĘ ZAPACH ŚWIEŻEGO ZACIERU

Jeśli spróbować znaleźć kwintesencję przygód Jakuba Wędrowycza, a także to co najlepsze w serii, byłby to właśnie ten tom. Dziewiętnaście zebranych tutaj opowiadań nie tylko trzyma konkretny poziom i posiada swoje zróżnicowanie jak również stałe elementy, ale także w końcu uzyskuje w pełni ukształtowaną formę. Co więcej „Weźmisz czarno kure…” oferuje kilka prawdziwych perełek. A wszystko to w formie jednego z najlepszych rodzimych audiobooków wykonywanych tylko przez jednego lektora.

Starcie z Leninem? Zakład psychiatryczny? Kamienny krąg? Jakub Wędrowycz, egzorcysta amator i alkoholik z zamiłowania, jak zwykle nie może się nudzić. Wraz z przyjaciółmi i miejscową policją, to pije, to wojuje, to coś znowu kombinuje. A co z tego wynika? Całe mnóstwo gagów i dowcipów. Niewybrednych, to prawda, ale potrafiących skutecznie poprawić humor.

Szczególnie dwie perełki, które dla mnie, miłośnika kina są czymś, co podobało...