Czarodzicielstwo

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 5)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
1 891
Sourcery

Narodził się Czarodziciel czarownik tak potężny, że w porównaniu z jego mocą wszelka magia jest tylko dziecinną zabawką. Samo jego istnienie doprowadza świat Dysku, który oczywiście jest płaski i płynie w przestrzeni na grzbiecie gigantycznego żółwia, na krawędź totalnej wojny taumaturgicznej. To niedobrze. Na jego drodze stoi jedynie Rincewind, nieudany mag, który chce ocalić świat, a przynajmniej tę część, która zawiera jego osobę. W przygodzie uczestniczą nowe postaci: Conena, barbarzyńska fryzjerka, Nijel Niszczyciel (którego matka wciąż zmusza do noszenia wełnianej bielizny) i być może pierwszy dżin-yuppie, który zajmuje się lampami jako potencjalnie obiecującym rynkiem. Los prowadzi ich na Wschód, czy też w stronę Osi czy jakoś tak.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Czarodzicielstwo-p-393-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Czarodzicielstwo-p-393-.html

Shimik | 2015-12-08

Książka ciekawa. Opowiada o magach. Tłustych, zgnuśniałych i zapatrzonych w siebie ignorantów, którzy poświęcili się biurokracji znajdując w tym przyjemność. Już samo to jest czystą fantastyką! Poza tym wydaje mi się, że książka typowa dla Pratchetta. Trzeba lubić jego twórczość by znajdować przyjemność w jego książkach. Jak dla mnie książka jest średnia, ale są w niej pewne pomysły, które mi się podobają! Ma w sobie duży potencjał, który mi wydaje się trochę nie wykorzystany. Nie mniej za same pomysły związane z magią czy bohaterami trzeba mu przyznać DUŻĄ DOZĘ POCZUCIA HUMORU I NIEBAGATELNE POMYSŁY ZASŁUGUJĄCE NA UWAGĘ.

anatolina | 2010-05-13
Na półkach: Przeczytane, Fantasy, Fantastyka

"– Chciałem powiedzieć (...) że na tym świecie jest chyba coś, dla czego warto żyć.
Śmierć zastanowił się przez chwilę.
KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE. "
i więcej nie trzeba :D

Bardzo podobały mi się postacie, które tu występowały. Są oryginalne a do tego bliskie, swojskie. Jednak ich potencjał podobania się nie do końca jest wykorzystany, np: skrzynia nic nie mówi, a do Dżina się przyzwyczajamy. Główną rolę ma tu Rincewind, który okazuje się być bardzo mężny w kluczowych chwilach, wręcz desperacki, co ogromnie dziwi znając go z poprzednich tomów.Mamy tu natłok pięknych wyobrażeń, przyjemnych, choć czasem stają się paradoksalnie tym mniej ciekawe im bardziej są ekstremalne. W tych przygodach jakoś brakuje mi kropki nad I, jednak książkę czyta się dobrze i z zapartym tchem.

Michał Nosorowski | 2013-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Pomimo śmiesznych dialogów i zachowania magicznego klimatu w świecie Dysku, fabuła jakby trochę kulała. W pewnym momencie odniosłem wrażenie, że autor narobił za dużo chaosu i jakoś nie mógł sobie z tym poradzić. Kiedy dochodzi do akcji i są emocje i oczekiwania, nie wydarza się kompletnie nic. Wątek z bagażem, był naprawdę mierny i jakby na siłę wypełniał treść książki. Ze smutkiem stwierdzić muszę, że w porównaniu do dwóch pierwszych części świata Dysku, Czarodzicielstwo wypada przerażająco słabo. Wydaje mi się, że z każdą kolejną częścią, książki są gorsze od poprzednich. Mam wypożyczonych kilka kolejnych części i zaciskam kciuki, by nie były na takim poziomie jak ta. Pozdrawiam i zachęcam delikatnie.

Ciężko jest oceniać prozę Pratchetta. To wyjątkowy, niemalże jedyny w swoim rodzaju twór, którego nie da się porównać z niczym innym. To nie jest literatura najwyższych lotów, nie zachwycimy się nią, ale za to zabawa jest niesamowita. Śmiałam się, nie mogłam wyjść z podziwu dla prostych, ale jakże zgrabnie skonstruowanych pomysłów, wplecionych nawiązań do kultury i sztuki, porywających rozwój między bohaterami. Niby to dalej odgrzewany kotlet o przygodach Rincewinda, ale dalej z nutką oryginalnością i mnóstwem przezabawnych scen.
Naprawdę POLECAM! Szczególnie na smutne dni albo dla zwykłego rozluźnienia :)

anika | 2015-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2015

Najgorsza książka cyklu z tych, które dotąd przeczytałam. Opowiadana historia w ogóle mnie nie wciągnęła, było mi wszystko jedno jak się potoczy i nie za bardzo obchodziły mnie losy bohaterów. Czekałam tylko na momenty, w których pojawi się Śmierć lub Jeźdźcy Apokralipsy, ewentualnie Ricewind.Humor jakoś tym razem też do mnie nie trafiał i uśmiech nieczęsto gościł na mojej twarzy podczas lektury.

Agacha | 2016-02-25
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2016
Przeczytana: 24 lutego 2016

Zapewne Terry Pratchett klasykiem fantastyki jest. To było moje pierwsze z nim spotkanie i nie jestem zainteresowana jego kontynuacją. To nie moja bajka i już.

MinasTirith | 2018-09-23
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 23 września 2018

Terry Pratchett był niekwestionowanym mistrzem fantasy.Jego powieści to pastisz gatunku,który nigdy się nie nudzi.Pomimo pojawiających się zjawisk, osób i wydarzeń zaczerpniętych z innych powieści nie mamy tu do czynienia z pójściem na łatwiznę i kopiowaniem pomysłów innych pisarzy,a wręcz przeciwnie zgrabne "przetwarzanie" i tworzenie zupełnie innej niezależnej pomysłowości autora.Angielski pisarz był wielkim wizjonerem tworząc powieści ociekające rubasznym,sytuacyjnym i błyskotliwym humorem. Jego inteligentne spojrzenie na świat miało wpływ na styl i nieszablonowe operowanie słowem.Tworząc spójną i wspaniałą całość.Rzucę trochę światła na fabułę.Tym razem główny bohater Rincewind mag notabene który nie umie czarować ,przeczuwa zjawisko,które może zatrząsnąć filarami "Niewidocznego Uniwersytetu".Bowiem o to przyszedł na świat potężny czarodziej de facto jeszcze młodzieniec,który może doprowadzić do końca świata.Nasz główny bohater rusza w podróż,aby odnaleźć w sobie siłę i stawić...

Monika KanapaLiteracka | 2016-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Rincevind pozbył się z głowy jedynego znanego sobie zaklęcia, więc pozostał magiem tylko z nazwy. Wypłynęła zabawna teoria według której gdyby go nie było światowa średnia magii wrosłaby. Oczywiście nie jest tajemnicą, że to właśnie jemu jedynemu przyjdzie zmierzyć się z czarodzicielem.
Początkowo poznajemy lepiej magów i życie na Niewidocznym Uniwersytecie. Nie są tacy jak można by się spodziewać, ale na dysku nic takie nie jest. To nieco próżni i leniwi starcy o wysokim poczuciu własnej wartości. Lubią sie otaczać wygodą i lubią… świecidełka! Kiedy zbliża sie niebezpieczeństwo Rincevind swoim starym zwyczajem zaczyna od ucieczki, ale w wyniku ciekawych spotkań i zwrotów akcji ostatecznie wyrusza na ratunek dyskowi wraz z Coneną, barbarzyńską wojowniczką, która marzy o zostaniu fryzjerką i Nijelem Niszczycielem dbającym o ciepłą bieliznę. Równolegle toczy się wątek magów z przerażeniem podporządkowujących się czarodzicielowi i Jeźdźców Apokalipsy, którzy tylko czekają na finał...

schizma | 2010-09-20
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 07 maja 2010

"Istnieją artyści, którzy potrafią wymalować cały sufit kaplicy; ten złodziej należał do takich, którzy potrafią go ukraść."

Bruce Dickinson śpiewał o siódmym synu siódmego syna. Pratchett poszedł dalej - ósmy syn ósmego syna ósmego syna jest czarodzicielem. To ktoś więcej niż zwykły mag, a czarodzicielstwo to znacznie więcej niż zwyczajna magia. Coś dziwnego zaczęło się dziać na Niewidocznym Uniwersytecie. Najpierw uciekły z niego szczury i pluskwy (z materacem), a zaraz za nimi Rincewind. Chyba nadchodzi Apokralipsa...

Bajeczne wykorzystanie języka do budowy fantastycznej opowieści o magu (to chyba zbyt wiele powiedziane) Rincewindzie, Bagażu na nóżkach, fryzjerce (może kiedyś) Conenie i, pretendującym do miana barbarzyńskiego herosa, Nijelu Niszczycielu. Jak zwykle u Pratchetta - mnóstwo tu żartobliwych opisów, które wywołują na twarzy uśmiech lub wręcz głośny śmiech.

Seria książek o Świecie Dysku jest klasą samą w sobie. Nie można jej nie znać.

(cytat pochodzi z...