Czarodzicielstwo

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 5)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
1 660
Sourcery

Inne wydania

Narodził się Czarodziciel czarownik tak potężny, że w porównaniu z jego mocą wszelka magia jest tylko dziecinną zabawką. Samo jego istnienie doprowadza świat Dysku, który oczywiście jest płaski i płynie w przestrzeni na grzbiecie gigantycznego żółwia, na krawędź totalnej wojny taumaturgicznej. To niedobrze. Na jego drodze stoi jedynie Rincewind, nieudany mag, który chce ocalić świat, a przynajmniej tę część, która zawiera jego osobę. W przygodzie uczestniczą nowe postaci: Conena, barbarzyńska fryzjerka, Nijel Niszczyciel (którego matka wciąż zmusza do noszenia wełnianej bielizny) i być może pierwszy dżin-yuppie, który zajmuje się lampami jako potencjalnie obiecującym rynkiem. Los prowadzi ich na Wschód, czy też w stronę Osi czy jakoś tak.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Czarodzicielstwo-p-393-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Czarodzicielstwo-p-393-.html

Shimik | 2015-12-08

Książka ciekawa. Opowiada o magach. Tłustych, zgnuśniałych i zapatrzonych w siebie ignorantów, którzy poświęcili się biurokracji znajdując w tym przyjemność. Już samo to jest czystą fantastyką! Poza tym wydaje mi się, że książka typowa dla Pratchetta. Trzeba lubić jego twórczość by znajdować przyjemność w jego książkach. Jak dla mnie książka jest średnia, ale są w niej pewne pomysły, które mi się podobają! Ma w sobie duży potencjał, który mi wydaje się trochę nie wykorzystany. Nie mniej za same pomysły związane z magią czy bohaterami trzeba mu przyznać DUŻĄ DOZĘ POCZUCIA HUMORU I NIEBAGATELNE POMYSŁY ZASŁUGUJĄCE NA UWAGĘ.

anatolina | 2010-05-13
Na półkach: Przeczytane, Fantasy, Fantastyka

"– Chciałem powiedzieć (...) że na tym świecie jest chyba coś, dla czego warto żyć.
Śmierć zastanowił się przez chwilę.
KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE. "
i więcej nie trzeba :D

Michał Nosorowski | 2013-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Pomimo śmiesznych dialogów i zachowania magicznego klimatu w świecie Dysku, fabuła jakby trochę kulała. W pewnym momencie odniosłem wrażenie, że autor narobił za dużo chaosu i jakoś nie mógł sobie z tym poradzić. Kiedy dochodzi do akcji i są emocje i oczekiwania, nie wydarza się kompletnie nic. Wątek z bagażem, był naprawdę mierny i jakby na siłę wypełniał treść książki. Ze smutkiem stwierdzić muszę, że w porównaniu do dwóch pierwszych części świata Dysku, Czarodzicielstwo wypada przerażająco słabo. Wydaje mi się, że z każdą kolejną częścią, książki są gorsze od poprzednich. Mam wypożyczonych kilka kolejnych części i zaciskam kciuki, by nie były na takim poziomie jak ta. Pozdrawiam i zachęcam delikatnie.

Bardzo podobały mi się postacie, które tu występowały. Są oryginalne a do tego bliskie, swojskie. Jednak ich potencjał podobania się nie do końca jest wykorzystany, np: skrzynia nic nie mówi, a do Dżina się przyzwyczajamy. Główną rolę ma tu Rincewind, który okazuje się być bardzo mężny w kluczowych chwilach, wręcz desperacki, co ogromnie dziwi znając go z poprzednich tomów.Mamy tu natłok pięknych wyobrażeń, przyjemnych, choć czasem stają się paradoksalnie tym mniej ciekawe im bardziej są ekstremalne. W tych przygodach jakoś brakuje mi kropki nad I, jednak książkę czyta się dobrze i z zapartym tchem.

anika | 2015-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2015

Najgorsza książka cyklu z tych, które dotąd przeczytałam. Opowiadana historia w ogóle mnie nie wciągnęła, było mi wszystko jedno jak się potoczy i nie za bardzo obchodziły mnie losy bohaterów. Czekałam tylko na momenty, w których pojawi się Śmierć lub Jeźdźcy Apokralipsy, ewentualnie Ricewind.Humor jakoś tym razem też do mnie nie trafiał i uśmiech nieczęsto gościł na mojej twarzy podczas lektury.

Agacha | 2016-02-25
Na półkach: 2016, Audiobooki, Przeczytane
Przeczytana: 24 lutego 2016

Zapewne Terry Pratchett klasykiem fantastyki jest. To było moje pierwsze z nim spotkanie i nie jestem zainteresowana jego kontynuacją. To nie moja bajka i już.

Monika KanapaLiteracka | 2016-06-28
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Rincevind pozbył się z głowy jedynego znanego sobie zaklęcia, więc pozostał magiem tylko z nazwy. Wypłynęła zabawna teoria według której gdyby go nie było światowa średnia magii wrosłaby. Oczywiście nie jest tajemnicą, że to właśnie jemu jedynemu przyjdzie zmierzyć się z czarodzicielem.
Początkowo poznajemy lepiej magów i życie na Niewidocznym Uniwersytecie. Nie są tacy jak można by się spodziewać, ale na dysku nic takie nie jest. To nieco próżni i leniwi starcy o wysokim poczuciu własnej wartości. Lubią sie otaczać wygodą i lubią… świecidełka! Kiedy zbliża sie niebezpieczeństwo Rincevind swoim starym zwyczajem zaczyna od ucieczki, ale w wyniku ciekawych spotkań i zwrotów akcji ostatecznie wyrusza na ratunek dyskowi wraz z Coneną, barbarzyńską wojowniczką, która marzy o zostaniu fryzjerką i Nijelem Niszczycielem dbającym o ciepłą bieliznę. Równolegle toczy się wątek magów z przerażeniem podporządkowujących się czarodzicielowi i Jeźdźców Apokalipsy, którzy tylko czekają na finał...

Betoniarka | 2014-04-27
Na półkach: Przeczytane, Mistrz T.P.

Mój problem z "Czarodzicielstwem" polega na tym, że jest to książka, która jest napisana wręcz według recepty na moją ulubioną. Mamy jednego z moich najukochańszych autorów i mamy moje ulubione postacie ze Świata Dysku (magowie), a jednak... czegoś tu brakuje. I choć fabuła się toczy, humoru nie brak, "Czarodzicielstwo" nie jest książką do której często będę wracać. Aczkolwiek pozycja obowiązkowa dla fanów Pratchettowskiego uniwersum.

Merida | 2013-04-25

"Czarodzicielstwo" to stosunkowo niedawno przeczytana przeze mnie książka Pratchetta, a już jest moją ulubioną. Po kolei.

Jest "zły" chłopiec. Jestem od dawien dawna fanką Damienów, Joshui i innych Davidów Sandbornów, krótko mówiąc lubię, gdy zło przedstawia się pod postacią dziecka - jest tym straszniejsze, im młodszy i bardziej niewinnie wyglądający jest dzieciak. Co prawda Coin nie jest naprawdę zły, to jego laska jest, ale nikt o tym nie wie aż do finału, zwłaszcza magowie Niewidocznego Uniwersytetu.

Jest Rincewind. Mogę czytać książki o Rincu bez przerwy i nigdy mi się nie znudzą. Rincewind do spółki z niewydarzonym herosem i niespełnioną fryzjerką, tworzy drużynę tak zabójczą, że można tylko załamać ręce i chichotać ;)

Jest bardzo ale to bardzo świetny styl samego pisarza. Lubię wszystkie książki Pracza, jednak te najwcześniejsze mają najwięcej magii i uroku.

Tak więc bardzo polecam, Pracz jest naprawdę dobrym pisarzem i mogę z lekkim sercem powiedzieć, że mam dla niego...

schizma | 2010-09-20
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 07 maja 2010

"Istnieją artyści, którzy potrafią wymalować cały sufit kaplicy; ten złodziej należał do takich, którzy potrafią go ukraść."

Bruce Dickinson śpiewał o siódmym synu siódmego syna. Pratchett poszedł dalej - ósmy syn ósmego syna ósmego syna jest czarodzicielem. To ktoś więcej niż zwykły mag, a czarodzicielstwo to znacznie więcej niż zwyczajna magia. Coś dziwnego zaczęło się dziać na Niewidocznym Uniwersytecie. Najpierw uciekły z niego szczury i pluskwy (z materacem), a zaraz za nimi Rincewind. Chyba nadchodzi Apokralipsa...

Bajeczne wykorzystanie języka do budowy fantastycznej opowieści o magu (to chyba zbyt wiele powiedziane) Rincewindzie, Bagażu na nóżkach, fryzjerce (może kiedyś) Conenie i, pretendującym do miana barbarzyńskiego herosa, Nijelu Niszczycielu. Jak zwykle u Pratchetta - mnóstwo tu żartobliwych opisów, które wywołują na twarzy uśmiech lub wręcz głośny śmiech.

Seria książek o Świecie Dysku jest klasą samą w sobie. Nie można jej nie znać.

(cytat pochodzi z...

Literacki Horoskop LC – Książkowy Skorpion

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie… Ano kolejna zmiana. Czas na Skorpiona, znak, którego kolorem jest czerwień, a planetą – Mars. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb dla wszystkich znaków na ten tydzień.

Kaprysy losu – Literacki Horoskop LC

Kolejny tydzień za nami, kolejny tydzień przed nami. Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?… Nawet my jeszcze nie wiemy, co przyniesie następny rok, ale wiemy, co przyniesie najbliższy kwadrans – oczywiście, nasze wróżby. Co Was czeka w najbliższych dniach? Sprawdziliśmy w gwiazdach i książkach.