Stałe warianty gry

Okładka książki Stałe warianty gry
Grzegorz Braun Wydawnictwo: Prohibita publicystyka literacka, eseje
652 str. 10 godz. 52 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Prohibita
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
652
Czas czytania
10 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361344902
Tagi:
Grzegorz Braun Kościół Szkoła Strzelnica Mennica Wiara Rodzina Własność
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
85 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
489
190

Na półkach:

Grzegorza Brauna nie muszę chyba nikomu przedstawiać. Nawet jeżeli pozostawał komuś bliżej nieznany, to zapewne zdążył zetknąć się jego osobą w czasie kampanii prezydenckiej w 2015, kiedy to dał się poznać nie tylko jako uzdolniony reżyser, ale i zaangażowany patriota. "Stałe warianty gry" to wybór publicystyki Brauna z ostatnich kilku lat, na którą składają się krótkie komentarze, dłuższe artykuły, wywiady i kilka przedmów do książek. Nie czytuję gazet, więc żaden z artykułów nie był mi znany. Zresztą pochodzą one z tylu pism, że nie ma zapewne osoby, która przeczytałaby je wszystkie przed ukazaniem się "Stałych wariantów gry". Wymienię tylko kilka: "Słowo Wrocławian", "Polonia Christiana", "Uważam Rze Historia", "Opcja na prawo", "Polska Niepodległa".

Zwykle omijam książki, które są zbiorem artykułów prasowych, ponieważ tematy w nich poruszane zwykle są ważne przez jeden czy kilka sezonów i szybko dezaktualizują się. Na "Stałe warianty gry" skusiłem się tylko ze względu na osobę autora, ale nie żałuję! Książka składa się ze 144 krótszych bądź dłuższych wypowiedzi reżysera i polityka (chyba można go tak nazwać?). Podzielono je na dwie części: "Remanenty historyczne" i "Zapiski z kondominium" (każda z nich liczy po dokładnie 72 podrozdziały). Z racji zainteresowań szczególnie ciekawe są dla mnie "Remanenty historyczne". Autor głosi w nich wiele tez, które stoją w sprzeczności ze szkolną podręcznikową wiedzą np.: krytycznie odnosi się do większości powstań narodowych, dopatrując się w ich przyczynach działalności obcej agentury; odżegnuje się od twórców Konstytucji 3 Maja i do lamusa odsyła prace gloryfikujące Komisję Edukacji Narodowej. W jego dociekaniach brak mi dwóch rzeczy: przypisów (tych nie ma niestety w ogóle) oraz bibliografii (tutaj jest już trochę lepiej, bo autor czasami poleca książki, na których opiera się). Byłbym ostrożny w traktowaniu "Remanentów historycznych" jako podstawy wiedzy historycznej, ale spełniają one ważną funkcję - wybijają ze standardowego spojrzenia na historię i skłaniają do poszukiwania odpowiedzi na przyczyny poszczególnych zdarzeń. Nie przyjąłem na wiarę kolejnych tez autora, ale mam je w pamięci i na pewno w wolnym czasie poszukam literatury naukowej, żeby skonfrontować je z nią i wyrobić swój pogląd.

"Zapiski z kondominium" odnoszą się do współczesności. Autor komentuje wydarzenia z ostatnich kilku lat, kreśląc scenariusze na kolejne sezony polityczne. Nie są one kolorowe, ale nie można też powiedzieć, że autor widzi przyszłość w czarnych barwach (choć po jednym czy dwóch przypadkowo wybranych wypowiedziach można by tak ocenić jego spojrzenie na aktualną i prognozowaną sytuację Polski). Szansę dla nas widzi w oparciu się na trzech wartościach: wierze, rodzinie i własności.

Cenię Grzegorza Brauna za erudycję, piękny język, klarowne poglądy, przenikliwe spojrzenie i skłanianie do zastanawiania się nad tym, co wydaje się oczywiste. "Stałe warianty gry" to z pewnością jedna z najciekawszych książek, jakie przeczytałem w pierwszym półroczu tego roku. Komu nie wystarczają informacje przekazywane przez największe dzienniki i stacje telewizyjne powinien po nie sięgnąć. Dzięki lekturze pozna czym są tytułowe "stałe warianty" rządzące losami naszego kraju i to już od kilkuset lat. W ciekawy sposób zazębiają się tematyka historyczna i współczesność. "Stałe warianty gry" są koronnym dowodem potwierdzającym użyteczność historii. Powtórzyć można za Józefem Szujskim, że fałszywa historia jest mistrzynią fałszywej polityki.

[Opinia pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Grzegorza Brauna nie muszę chyba nikomu przedstawiać. Nawet jeżeli pozostawał komuś bliżej nieznany, to zapewne zdążył zetknąć się jego osobą w czasie kampanii prezydenckiej w 2015, kiedy to dał się poznać nie tylko jako uzdolniony reżyser, ale i zaangażowany patriota. "Stałe warianty gry" to wybór publicystyki Brauna z ostatnich kilku lat, na którą składają się krótkie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    148
  • Przeczytane
    108
  • Posiadam
    41
  • Teraz czytam
    12
  • Ulubione
    6
  • Publicystyka
    4
  • Historia
    4
  • Chcę w prezencie
    4
  • Polityka
    3
  • Do kupienia
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Stałe warianty gry


Podobne książki

Przeczytaj także