Grzegorz Michał Braun (ur. 11 marca 1967 w Toruniu) – polski polityk, reżyser filmów dokumentalnych, publicysta oraz nauczyciel akademicki. Jest synem Juliusza Brauna, dziennikarza i byłego prezesa Telewizji Polskiej, oraz wnukiem Juliusza Brauna, przedwojennego posła i polityka Stronnictwa Pracy.
Braun ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 90. pracował jako dziennikarz, a następnie rozpoczął działalność reżyserską. Tworzył filmy dokumentalne, w których często poruszał tematy związane z historią Polski, takie jak komunistyczne represje, Żołnierze Wyklęci czy stosunki polsko-żydowskie. Wśród jego najbardziej znanych produkcji znajdują się filmy: „Towarzysz generał” i „Transformacja”.
Politycznie zaangażował się w latach 2010, kiedy startował w wyborach na prezydenta Wrocławia. W 2015 roku ubiegał się o urząd Prezydenta RP jako kandydat niezależny, uzyskując 0,83% głosów. W kolejnych latach współtworzył środowisko polityczne związane z Konfederacją Wolność i Niepodległość, będąc jednym z jej liderów. Poseł na Sejm IX i X kadencji, prezes Konfederacji Korony Polskiej. Poseł do Parlamentu Europejskiego X kadencji z ramienia Konfederacji.
Braun jest znany z głoszenia radykalnych, konserwatywnych poglądów. Sprzeciwia się m.in. Unii Europejskiej, szczepieniom przeciwko COVID-19, a także promowaniu przez państwo liberalnych wartości społecznych. Jego działalność często budzi kontrowersje – wielokrotnie był karany przez prezydium Sejmu za swoje wypowiedzi, m.in. za groźbę skierowaną do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Braun angażuje się także w kwestie suwerenności Polski, wolności gospodarczej oraz obrony wartości chrześcijańskich.
Poza polityką jest autorem licznych tekstów publicystycznych i wykładowcą akademickim.http://grzegorzbraun.pl/
Przez nieuzasadnione użycie większej czcionki i większej interlinii wydawca uzyskał zwiększenie liczby stron, przez co książka wydaje się zawierać więcej treści. To taka sama sztuczka, jak pakowanie tego samego produktu w widocznie większe opakowanie. Po co tak robić? Niechaj wydawnictwo Capital popracuje nad redakcją techniczną swoich publikacji, bo na razie, to żenada i amatorszczyzna.
Nieduża objętościowo książka, której autor umieszcza objawienia Matki Bożej w Gietrzwałcie - wiosce na Mazurach - w szerokim kontekście geopolitycznym ówczesnej Europy. Czuć dużą wiedzę autora oraz skłonność do snucia rozważań "co by było gdyby". Interesująca pozycja dająca do myślenia, która dla osób bardziej zainteresowanych może stać się przyczółkiem do baczniejszego pochylenia się nad tematem historii, polityki, wojskowości XIX stulecia.