Polityka polska i odbudowanie państwa

Okładka książki Polityka polska i odbudowanie państwa Roman Dmowski
Okładka książki Polityka polska i odbudowanie państwa
Roman Dmowski Wydawnictwo: Cyfrowa Biblioteka Myśli Narodowej publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Cyfrowa Biblioteka Myśli Narodowej
2020-11-11
1989-01-01
Historia Nacjonalizm Publicystyka Niepodległość

Bardzo ciekawa pozycja z kilku powodów.
1. Sprawozdanie z wydarzeń historycznych związanych z konferencja pokojową w Paryżu po I wojnie światowej napisaną przez bezpośredniego świadka i uczestnika. Wartość historyczna tej pozycji jest bardzo wysoka.
2. Testament polityczny spisany przez jednego z autorów polskiej niepodległości, wraz z szczegółowym opisem podejmowanych przez niego działań i wyjaśnieniem dlaczego tak a nie inaczej. Widać że autor miał bardzo jasną wizję co chce osiągnąć oraz co jest możliwe a co nie do osiągnięcia.
3. Pozwala ona poznać sposób myślenia wybitnego polityka, pokazuje jak rzeczywiście powinien wyglądać mąż stanu, jego zorientowanie polityczne, geopolityczne robi wrażenie. Współcześni politycy polscy wobec niego wyglądają jak wymoczki.

Książkę przyswajałem w formie audiobooka więc sporo mi z niej zapewne umknęło, moja wiedza o okresie historycznym przedstawianym w książce jest raczej średnia wiec odbiór był utrudniony bo autor zakładał ze dla czytelnika pewne fakty są doskonale znane co zapewne było prawdą dla współczesnych mu ludzi.

Bardzo ciekawa pozycja z kilku powodów.

Wstyd się przyznać, ale do sięgnięcia po „Politykę Polską i Odbudowanie Państwa” nie przeczytałem nic Dmowskiego, za to wiele o Dmowskim. Oczywiście czytałem urywki jego przemów, czy książek, ale nigdy nic na poważnie. Jedynym usprawiedliwieniem jest fakt, że endecja nigdy nie była „moim bohaterem”, a ci którzy obecnie powołują się na jej spuściznę, w większości (z małymi wyjątkami) wywołują raczej niechęć, niż zachwycają diagnozą i prognozą.

Gdy więc uświadomiłem sobie swoją ignorancję, sięgnąłem po najobszerniejszą książkę twórcy Endecji jaką mogłem znaleźć. Mogę tylko żałować, że tak późno. I nie dlatego, że zmieniłem swoje poglądy polityczne, ale dlatego, że dzięki lekturze uświadomiłem sobie jak wielką pracę wykonał Dmowski w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości oraz jak jego poglądy kształtowały (i kształtują) dyskurs i myślenie o Polsce i świecie. No i pojąłem fakt, że jakiś Dmowski, czy chcielibyśmy czy nie, musiałby się pojawić na politycznej scenie niepodległej Polski. Po prostu był dzieckiem swoich czasów, rodzących się wtedy nacjonalizmów. I ten który się pojawił, wydaje się dużo lepszym egzemplarzem niż potencjalni inni, choćby na tle tych, którzy rozwijali ruchy narodowe w ościennych europejskich krajach.

Z perspektywy wieku widać, że w pewnych kwestiach Dmowski był naiwny. Choćby w przypadku jego stosunku do Rosji, gdzie liczył na zmianę nastawienia Rosjan, pchających do ciągłych zdobyczy terytorialnych. Wszak, jak słusznie zauważał, było to sprzeczne długoterminowo z interesami rosyjskiego państwa i narodu. Po stu latach nadal, pomimo logicznych upomnień pana Romana, im nie przeszło. Z drugiej strony dużo jego koncepcji i opinii pozostało aktualnych i dzisiaj. Wyznaczył swój polityczny program i przestrzegał zarówno przed minimalistami („Polska, choćby szczątkowa, może powstać tylko pod opieką jednego z zaborców”),maksymalistami („odbudowa Polski w granicach i ustroju I RP”) i komunistami („państwa to przeżytek, czas na Europejski Związek Rad”). Chciał wymyślenia Polski na nowo, a nie przebierania jej z powrotem w kontusz. Patrzenia w przyszłość, a nie życia przeszłością. Dla większości Polaków było to wszak, aż do powstania II RP, coś nie do pomyślenia. I dla wielu pozostaje problemem i dzisiaj.

Można zarzucać Dmowskiemu cynizm i „narodowy darwinizm”, ale czyż jego przestrogi przed Niemcami (przytacza choćby słowa kanclerza II Rzeszy, Bernharda von Bülowa: „Jesteśmy (Niemcy) w walce nie tylko z naszymi Polakami, ale i z całym narodem polskim”),czy poleganiem na organizacjach międzynarodowych i sojuszach („zwykle służą interesom jednego narodu, który ma przewagę w danej organizacji międzynarodowej”) nie okazały się niestety bardzo szybko prorocze?

Przy okazji lektury odkryłem, dlaczego część środowisk politycznych stara się jak najbardziej zohydzić Dmowskiego. Najprawdopodobniej nie ze względu na antysemityzm, którego smrodek unosi się miejscami dość intensywnie z kart „Polityki Polskiej i Odbudowania Państwa”, a strach przed zupełnie innym narodem. Jakim i dlaczego? Przeczytajcie, bo warto.

Wciąż aktualna.

Wciąż aktualna.

Moim zdaniem najbardziej wartościowa książka autora dotycząca konferencji w Wersalu a także stosunku Anglii i Francji do Polski na pewno warto przeczytać.

Bez tego człowieka niepodległość Polski nie byłaby oczywistością. Bez jego realizmu, inteligencji, wytrwałości i wielkiego patriotyzmu, nie byłoby Polski w granicach jakie wywalczyła na frontach i międzynarodowych konferencjach.
Lektura uzmysławia nam ogrom dyplomatycznej pracy, wielość zagrożeń z którymi przyszło się Polakom zmagać, a które po upływie wieku, wcale niestety nie osłabły. A dziś jak nigdy, patrzeć musimy czujniej na ręce tych, którzy mienią się patriotami, a swymi działaniami przyczyniają się do upadku Państwa i Narodu. Prawda zawsze zwycięży, przebije się przez zmowę milczenia, kłamstwa, zaprzaństwa i podłości. Lektura obowiązkowa dla każdego komu los Polski jest bliski.

Książka dostępna za darmo w wersji cyfrowej pod adresem: https://cbmn.pl/roman-dmowski/polityka-polska-i-odbudowanie-panstwa

Mieliśmy szczęście nie tylko do tego, że pojawiła się okazja do odzyskania niepodległości podczas wielkiej wojny, ale również dlatego, że mieliśmy wtedy polityków takiego formatu jak Roman Dmowski. Erudyta, poliglota, wielki patriota, ideowiec. Lektura tej książki pokazuje jakim był wizjonerem i ukazuje jakich marnych polityków mamy teraz. Niby niepodległość mamy, ale ciągle jesteśmy pod butem Niemiec, Żydów a nawet ulegamy Ukrainie. Problemy pokazane przez Dmowskiego, takie jak projekt Mitteleuropy realizowany przez Niemcy są niestety ciągle aktualne.

Roman Dmowski odznaczał się niezwykłym zmysłem obserwacji, któremu wielokrotnie dał dowód na kartach tej książki. W sposób bardzo przystępny i logiczny opisuje niełatwą drogę narodu polskiego do odzyskania niepodległości. Wprowadza Czytelnika w arkana ówczesnej polityki międzynarodowej realizowanej na najwyższym szczeblu. Celnie argumentuje. Nakreśla także trudności, z jakimi musiała borykać się polska delegacja w czasie konferencji pokojowej w Paryżu.

Uczucia mam mieszane. Z jednej strony widać tu sporo osobistych poglądów autora, które mają wpływ na jego ocenę geostrategiczną i położenia politycznego Polski, a z drugiej strony szczegółowa analiza problemu, opis procesów rządzących najwyższym szczeblem polityki międzynarodowej i ścierających się tam interesów czyni tę książkę niesamowicie wartościową.

To powinna być lektura obowiązkowa przy zapoznawaniu z historią odzyskania niepodległości przez Polskę, jak i dla polskich polityków. W tytule znajduje się "Polityka polska", ponieważ książka ta wypełnia ważną lukę w polskiej tradycji politycznej. Można się z niej nauczyć lepiej myśleć i działać.

• Polityka
  • Posiadane nieprzeczytane