Libido dominandi. Seks jako narzędzie kontroli społecznej

Tłumaczenie: Jerzy Morka
Wydawnictwo: Wektory
Libido Dominandi: Sexual Liberation and Political Control
seks, erotyka
popularnonaukowa

Fascynująca i bogata faktograficznie lektura, ujawniająca zatajane fakty. Z wielką przenikliwością opisane tu zostały mechanizmy, z których mieliśmy nie zdawać sobie sprawy. Historia przeprowadzonego na ogromną skalę, udanego przeprogramowania zachodniej kultury. Co łączy Adama Weishaupta - twórcę Iluminatów, Markiza de Sade, Zygmunta Freuda, bolszewików, berlińską bohemę lat trzydziestych,...

Fascynująca i bogata faktograficznie lektura, ujawniająca zatajane fakty.

Co łączy Adama Weishaupta - twórcę Iluminatów, Markiza de Sade, Zygmunta Freuda, bolszewików, berlińską bohemę lat trzydziestych, speców od wojennej propagandy, animatorów rewolucji seksualnej lat 60., współczesnych inżynierów opinii publicznej?

Oświecenie miało swój początek jako ruch zmierzający do wyzwolenia człowieka, a niemal z dnia na dzień przekształciło się w przedsięwzięcie zmierzające do uzyskania nad nim kontroli. Niniejsza książka to opowieść o tej transformacji. Można w niej widzieć historię rewolucji seksualnej, nowoczesnej psychologii lub wojny psychologicznej. Tym, co je wszystkie łączy, jest wielopokoleniowe przedsięwzięcie realizowane metodą prób i błędów z umysłem wypaczonym przez namiętności, a sprowadzające się do tych samych konkluzji, do jakich doszedł św. Augustyn pod koniec istnienia Rzymskiego Imperium.

Człowiek ma tylu panów, ile przywar, wad i słabości. Sprzyjając im, władza działa na rzecz zniewolenia, które może przyjąć postać kontroli politycznej. Pozostaje jedynie pytanie, czy owo zniewolenie daje się wykorzystywać dla czerpania z niego korzyści finansowych i politycznych, a jeśli tak, w jaki sposób można to osiągnąć. Najlepsza metoda kontrolowania ludzi jest ta, która osiąga swe cele, pozostawiając ich całkowicie nieświadomymi faktu, że podlegają kontroli, a najlepszą drogą do tego jest systematyczna manipulacja ich pożądaniami, albowiem człowiek się z nimi utożsamia. Broniąc ich, broni swojej „wolności”, którą zazwyczaj pojmuje jako nieograniczoną możność zaspokajania własnych pragnień, nie rozumiejąc najczęściej, że niezwykle łatwo jest manipulować nimi z zewnątrz. Manipulacja ta służy dziś mrocznym siłom do udoskonalania systemu finansowego i politycznego nadzoru oraz eksploatacji. Dogłębnie rozumieli to św. Paweł i św. Augustyn, nazywając zjawisko owo „zniewoleniem przez grzech”. Książka ta, opisując spójną konstrukcję światopoglądu opartego na tym zjawisku, wyjaśnia, w jaki sposób wyzwolenie seksualne stało się formą politycznej kontroli.

E. Michael Jones

źródło opisu: http://www.wydawnictwowektory.pl/product.php?id_product=59

źródło okładki: http://www.wydawnictwowektory.pl/product.php?id_product=59

Wiktor Tkaczyk | 2016-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2016

Dobrze napisana, ale tezy wysnuwane przez autora i ich argumentacja nie jest przekonująca.

DeVroo | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

Książka napisana z punktu widzenia fundamentalistycznej filozofii chrześcijańskiej. Skonstruowana na zasadzie: "Bóg słucha naszych modlitw, bo ludzie wciąż się modlą. A przecież nie robili by tego, gdyby Bóg ich nie słuchał.Szach mat paskudni ateiści!". Zwolennicy boskiego planu wpadną w zachwyt, osoby sceptyczne prawdopodobnie poczują się znudzone jednostronną retoryką i wyssanymi z palca wnioskami. Dla mnie to bezwartościowa apologetyka - ląduje w koszu.

książek: 1956
Agnieszek | 2015-12-28
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2015
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Zamiast recenzji (poprzednie mówią niemal wszystko) - garść cytatów.
O wierze
"W wierze chrześcijańskiej ideałem jest służba oparta na miłości (niezależnie od tego, do jakiego stopnia wciela się ją w praktyce), jego odwrotność, reprezentowana przez rewolucjonistów, oznaczać może jedynie hegemonię i supremację".

O społeczeństwie
"Prawo moralne to jedyna ochrona ubogich, gdyż demos nie jest ani bogaty, ani potężny. Jedyną jego obroną przed grabieżą ze strony bogatych i potężnych jest prawo, czyli prawo moralne, oraz oparte na nim prawo świeckie. Jeżeli demos odrzuca prawo moralne, tworzy społeczeństwo, w którym jedynym wyznacznikiem dobra i zła jest pragnienie. Taki świat jednak, bez względu na to, co myśli o nim demos, nie jest demokratycznym, ponieważ tam, gdzie brak moralnego ładu, pragnienia potężnych i możnych zawsze triumfują nad pragnieniami biednych i słabych. [...] Świat wyzwolony z moralności to świat, w którym bogaci dostają wszystko, czego zapragną".

O...

OrangeGirl | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

Książka otwiera oczy na wszechobecną manipulację naszymi, zdawałoby się "wolnymi", wyborami. Skłania do refleksji nad światem, w którym żyjemy. Polecam, bo warto być tego świadomym.

darogo | 2015-04-10

Historia "rewolucji seksualnej" od czasów Rewolucji Francuskiej po początek ostatniej dekady XX wieku. Autor ukazuje zmiany jakie zaszły w omawianym w obyczajowości i spojrzeniu na zachowania seksualne społeczeństwa. E. Michael Jones skupia się w pierwszej kolejności na sylwetkach i działalności osób które miały największy wpływ na opisywane przemiany, jak chociażby markiz de Sade, Zygmund Freud czy Alfred Kinsey. Mamy także potężne instytucje które stoją za "rewolucją seksualną", odpowiadając przede wszystkim za finansowanie opisywanych przemian. Trzeba bowiem pamiętać, że przewrót, który dokonał się w sferze ludzkiej seksualności, jest doskonałym narzędziem do sprawowania kontroli nad społeczeństwem i kreowania porządnych zachowań, i o tym właśnie jest ta książka.

Łukasz Lelonek | 2014-05-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Naukowe
Przeczytana: 29 maja 2014

Prawdziwe opus magnum w zakresie psychomanipulacji jednostek i całych mas. Autor szczegółowo przedstawia pewne zjawiska kulturowe, które miały charakter inżynierii społecznej rozwijanej i przeprowadzanej na pojedynczych osobach, grupach a wreszcie - na całych narodach.

Tematyka książki jest fundamentalna, chodzi o obecny kształt naszej Zachodniej Cywilizacji. Obawiam się jednak, że grubość jak i kontrowersyjność nie zapewni jej należytego rozgłosu, by wszcząć debatę społeczną.

Książka jest doprawdy inspirująca i po jej lekturze uzyskałem wiele odpowiedzi, ale jeszcze więcej mam pytań. Polecam.

Rafał Kosela | 2014-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Pozycja warta polecenia dla każdego czytelnika, który pragnie wiedzieć ,,na jakim świecie żyje i skąd komu nogi wyrastają". Praca ta z drobiazgową przenikliwością ukazuje szeroko rozumiane procesy polityczne, gospodarcze, społeczne etc oraz ich twórców (jawnych i tajnych) które wyniosły na piedestał współczesnego kręgu cywilizacyjno-kulturowego ,,Zachodu" tytułowe Libido Dominandi. Ukazuje również konsekwencje tego stanu rzeczy dla nas, ludzi współczesnych. Jest to książka która poszerza rozumienie sfery życia społecznego i publicznego współczesnego człowieka, odsłania kulisy zakrojonego na szeroką skalę projektu i eksperymentu inżynierii społecznej, jakim jest ,,rewolucja seksualna" a tym samym daje do myślenie i inspiruje. Warto zatem się zainteresować.

hydriola | 2014-02-28

Intensywna, interesująca, inteligentnie napisana, zaskakujaca, zawiła, zapiera dech! czyli- polecam, zwłaszcza ty, którzy nie lubią streszczeń;)