Będziesz wisiał

publicystyka literacka, eseje
Capital
2021-01-01
2021-01-01

Kristo - krótko - skandaliczna pozycja.

Kristo - krótko - skandaliczna pozycja.

NIEDZIELSKI! JUŻ TY WIESZ, CO…

Treść książki stanowią przede wszystkim wybrane wypowiedzi Grzegorza Brauna z obrad sejmowych i posiedzeń komisji z lat 2019-2021, włącznie z tą tytułową, po której ,,jaśniepaństwo” z parlamentu i mediów mainstreamowych zawyło z oburzenia, jednocześnie całkowicie zbywając sedno samej wypowiedzi, czyli konieczność rozliczenia rządzących za ich fatalne decyzje w ramach polityki lockdownowej.
Nie uznano więc za ,,skandaliczne” ani ,,nieakceptowalne” tego, że konkretni politycy doprowadzili m.in. do zapaści systemu opieki zdrowotnej, w wyniku której zmarło o 150 000 osób więcej niż zwykle (i to wcale nie na najmodniejszą chorobę),tylko to, że ktoś się ,,brzydko” odezwał do ministra... [kto śledzi polską politykę, ten w cyrku się nie śmieje].
Poza tym, pod koniec książki zamieszczone są 2 wywiady przeprowadzone przez J.Pińskiego, też już wcześniej publikowane: jeden z kwietnia 2020 nt. pandemii C-19, a drugi z 2017 podsumowujący dotychczasowe dokonania ekipy ,,dobrej zmiany".
Tematyka wystąpień pana posła Brauna szeroka - przeważają oczywiście kwestie okołocovidowe, lockdownowe, lecz obecne są też sprawy budżetu państwa, stanu wojska, ustawy tzw. ,,piątki Kaczyńskiego dla zwierząt” czy (mój ulubiony) hipokryzji polityków. Z tego względu publikacja ta może być pewnym wglądem w stan polskiego życia publicznego we wspomnianym okresie, chociaż podana perspektywa będzie mimo wszystko zbyt wąska. Zwłaszcza bez znajomości kontekstu, opierając się tylko na wypowiedziach ograniczonych do kilkudziesięciu sekund, rzadko kiedy paru minut.

Podsumowując, może książka nie jest czymś niebywałym, bo wszystkie zawarte w niej informacje można znaleźć gdzieś indziej. Raczej nie zmieni niczyjego podejścia do spraw związanych z koronapaniką, ani do Grzegorza Brauna - z wyjątkiem tego, że czarno na białym przedstawia jego słowa do Ministra Choroby & Nagłej Śmierci i w związku z tym każdy może ocenić, czy potępienie rzeczywiście się należy. Ja mimo wszystko wystawiam 7 ze względu na zebranie i zaprezentowanie w jednym miejscu poglądów posła, wiele trafnych diagnoz, merytorykę, głos o poszanowanie praw obywateli i zapomnianą już chyba ideę, iż powaga państwa wymaga odpowiedzialności od osób nim zarządzających. A jeszcze dodam niepodrabialny styl retoryczny G.Brauna: bogata polszczyzna i okazjonalna, ironiczna szydera z różnych patologii polskiej sceny politycznej.
Na koniec, z wnioskiem formalnym :) - niestety jako wadę muszę wymienić miejscami niestaranną adiustację tekstu - błędów jest raptem parę, ale w tak niewielkiej objętości książki nie powinny się one znaleźć.

Jako podkład muzyczny po lekturze polecam utwór: Hans x Folku pt. ,,Wisielec". ;-)

NIEDZIELSKI! JUŻ TY WIESZ, CO…

• Inne
  • Moja biblioteka
  • Polityka
  • 🏡Posiadam $

Dodaj cytat z książki Będziesz wisiał