A nie mówiłem?

Okładka książki A nie mówiłem? Tomasz Lis
Okładka książki A nie mówiłem?
Tomasz Lis Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Ringier Axel Springer Polska
2016-01-25
2016-01-25
Polska polityka PIS Prawo i Sprawiedliwość manipulacja Jarosław Kaczyński prognozy polityczne

Okładka książki Klub prezydentów. Najbardziej ekskluzywny klub świata od środka Michael Duffy, Nancy Gibbs
Klub prezydent... Michael Duffy, Nanc...
Okładka książki Stuhrmówka, czyli gen wewnętrznej wolności. Maciej Stuhr w rozmowie z Beatą Nowicką Beata Nowicka, Maciej Stuhr
Stuhrmówka, cz... Beata Nowicka, Maci...
Okładka książki Jak złapać rosyjskiego szpiega Ellis Henican, Naveed Jamali
Jak złapać ros... Ellis Henican, Nave...

To nic innego jak antologia tekstów z ''Newsweeka" (kiedyś niezłego pisma).

Mamy emocjonalne utyskiwania polityczne (redaktor zdaje się nie rozumieć, dlaczego PO dostała manto od wyborców. Dlaczego przegrali? Zasłużyli sobie) dobrego dawniej komentatora sceny politycznej. I co po nim zostało? Popłuczyny i despekt dla zawodu dziennikarza.

W tych dywagacjach multum jest oklepanych sformułowań, schematyczne oraz trywialne wnioski. Odgrzewane kotlety są niesmaczne.

Tomasz Lis nienawidzi swoich oponentów, w jego wywodach aż roi się od propagandy.

Nie, nie.

To nic innego jak antologia tekstów z ''Newsweeka" (kiedyś niezłego pisma).

W tych dywagacjach multum jest...

Książka jest zbiorem felietonów z Newsweeka. Redaktor Lis ma mocno emocjonalny styl, co jest akceptowalne w pojedynczym felietonie, ale w postaci skomasowanej niestety nie wypada już najlepiej. Jeżeli ktoś jest zainteresowany książkami ostrzegającymi przed dobrą zmianą zdecydowanie bardziej polecam Waldemara Kuczyńskiego "Przeciw 4tej Rzeczypospolitej". To też jest zbiór felietonów ale bije tę pozycję na głowę.

Książka ta to zbiór felietonów Tomasza Lisa publikowanych w "Newsweek'u" oraz w portalu "Na.Temat.pl", z lat 2012-2015. Głównym przekazem książki ma być pokazanie powodów, które doprowadziły do wygrania, zarówno wyborów prezydenckich jak i parlamentarnych, przez PiS w roku 2015.
Chociaż poszczególne felietony mogą być interesujące, jednak zestawienie ich w książce nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi, co legło u podstaw przegranej PO.

Przez ostatnie lata miałem mieszane uczucia co do Tomasza Lisa. Chwilami go lubiłem, a chwilami mnie irytował i wydawał mi się narcyzem. Po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych polubiłem i doceniłem wiele osób publicznych, z którymi niegdyś było mi nie po drodze. Dziś też odbieram Lisa jako człowieka stojącego po tej samej stronie barykady.
Ta książka to akurat zapis wydarzeń pulitycznych w Polsce, dziejący się w czasie kiedy przebywałem na emigracji. A że nie zawsze śledziłem wydarzenia w Polsce, więc teraz sobie przeczytałem.
To zbiór felietonów z nie tak odległej historii, więc nie mam pomysłu na ilość gwazdek, więc ich nie będzie.

Ta książka to akurat zapis...

Wydawca Newsweeka, Ringier Axel Springer Polska Sp. z o. o., gdzie Lis jest naczelnym, sfinansowało swojemu pupilkowi wydanie tej książki, by mógł się wypłakać i pożalić na Kaczyńskiego. No i nastąpiła totalna klapa, bo nie dość, że ta forma przekazu uniemożliwia podziwianie prześlicznej, megalomańskiej fizjognomii Lisa, to wyszło szydło z worka, że on po prostu pisać nie umie. Pojedyncze felietony na aktualne tematy odbiorca połykał, ale w kupie i po czasie - są nie do strawienia.
Muszę podkreślić, że jestem zajadłym wrogiem Kaczyńskiego i całego jego ogrodu zoologicznego, ale ni cholery nie rozumiem o co Lisowi chodzi ? W przedmowie potwierdza demokratyczny wybór obecnych władz, po czym płacze…
„….że demokracja sprowadza się do samego aktu głosowania, a w okresie między wyborami obowiązuje jakby mniej...”
Tylko, że do takiej rewelacyjnej, odkrywczej złotej myśli nie potrzebuję Lisa. On jednak swoją megalomańską misję pełni i upiera się, by mnie nauczać. Przemawia do mnie prawie jak Batory do ucznia w Zamościu:
„Disce puer latine, ego faciam te mościpanie”
Przesadziłem, bo łacina niepotrzebna, byleby słuchać uważnie mędrca Lisa, który kończy swój wywód nauką:
„...Nikt, absolutnie nikt, nie może stać ponad prawem, bo czyni go to uzurpatorem, a system władzy staje się bardziej autorytarny niż demokratyczny..”
I tu wpadam w zadumę, przypominającą mnie liceum i Panią od Polskiego, która dręczyła mnie pytaniem:
„Co poeta chciał nam powiedzieć?”
Z szacunku dla niej ja pytam:
„Co autor Lis chciał mnie powiedzieć? Jaką mądrość życiową potomnym przekazać?”

Przecież „oczywistą oczywistością” jest autorytarna władza Kaczyńskiego, wzorowana notabene na rządach Piłsudskiego. To wszyscy wiedzą, przy czym jego zwolennicy uważają to za zaletę - system wodzowski, a przeciwnicy - wprost przeciwnie. I co z tego? Kaczyński jest uzurpatorem, tylko j e s z c z e nie zbudował Berezy, no i proces brzeski dopiero się szykuje. A brak zasług porównywalnych do Marszałka zrekompensuje IPN, bo przecież już się dowiedzieliśmy, że Wałęsa to głupi Bolek, a myśl przewodnią tworzył „poległy brat” .
Właściwie - „szkoda gadać!”, ale dla ogólnej uciechy wspomnę jeszcze o „gdybaniu” Lisa. Pisze on:
„...PiS ma w Sejmie ponad 230 posłów i uznaje, że w związku z tym reprezentuje i dobro, i wolę narodu Pytanie, czy gdyby PiS straciło 10 posłów, wola i dobro narodu byłyby zupełnie inne?...”

Panie Lis, ale nie straciło…. Niech pan spojrzy na sondaże: PiS grubo ponad 30, dwie najsilniejsze partie opozycyjne – każda po kilkanaście procent. N I E S T E T Y!!!!
P A Ł A!!! Tym samym wpisuję się w dotychczasową ocenę książki na LC tj 4,74 (ha, ha!)

Ten zbiór przedruków z Newsweeka i natemat.pl jest dla mnie ciekawy, czasami bardzo zaskakujący w tym, jak bardzo autor przewidział to, z czym mamy do czynienia dzisiaj w Polsce.

Niemniej jednak trudno by przedruki porywały czytelnika, by była to istotna pozycja w domowej biblioteczce.

PS. Nie, nie jestem lemingiem, bo gardzę upraszczaniem świata, by był on fałszywie czytelnym także dla "mniej rozgarniętych" oraz za duży ze mnie konserwatysta by choć otrzeć się o tę grupę.

w punkt. wszystko. retoryka momentami zbliżona do make life harder, co moim zdaniem jest akurat atutem. czytałoby się jak prozę komediową, gdyby nie fakt, że Pan Lis przewiduje przyszłość lepiej niż Wróżbita Maciej i niestety większość z tego, co pisze sprawdziło, a my teraz musimy z tym żyć.

Książka życiowego flustrata i hieny dziennikarskiej. Przesiąknięta toksycznością jak sam autor. Do dzisiaj nie rozumiem co takiego zrobił temu Panu J. Kaczyński. Poza tym stek banałów.

Czytam, czytam i ciągle się zastanawiam: ,,Prorok jaki czy co"???

Czytam, czytam i ciągle się zastanawiam: ,,Prorok jaki czy co"???

121/2016

• 2016
  • Literatura faktu
  • Książki 2016
  • Niesamowite książki

Dodaj cytat z książki A nie mówiłem?