Wszystko w czekoladzie

Tłumaczenie: Ewa Skórska
Cykl: Olga Riazancewa (tom 1)
Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A.
Vse v čokolade
9788360192313
powieść rosyjska

Olgę Riazancewą budzi w środku nocy niespodziewany telefon. Dzwoni Wołkow - milicjant z dochodzeniówki, zajmujący się nową, paskudną sprawą - morderstwem striptizerki, będącej jednocześnie ekskluzywną prostytutką. Wszystko wskazuje na to, że zbrodni dokonał jakiś psychopata, gdyby nie pewien ślad - pozostawiona na miejscu zbrodni wizytówka wpływowego biznesmena o politycznych aspiracjach. Dla tego właśnie człowieka pracuje zarówno główna bohaterka jego eks-kochanka, nazywana przez wszystkich Małą jak i sam Wołkow, który usiłując pozostać uczciwym gliniarzem, faktycznie jest opłacany przez owego biznesmena. Oboje - każde na miarę sił i możliwości - mają szukać mordercy, ściśle ze sobą współpracując. Wprawdzie biznesmen, zwany Dziadkiem, żąda tego bezwzględnie, jednak Wołkow, Mała oraz współpracujący z nią Mark poważnie wątpią w jego szczerość - ślady coraz wyraźniej wskazują właśnie na niego. Czy nie jest to jednak perfidny chwyt mordercy, który próbuje obciążyć biznesmena, "podłożyć mu trupa" tuż przed wyborami, wiedząc, że zarówno milicja jak i jego prywatne "służby bezpieczeństwa" będą chciały zatuszować całą sprawę? Akcja nabiera coraz większego tempa. Pojawiają się kolejni podejrzani, giną kolejne osoby, bezpośrednio związane ze sprawą i pierwszą ofiarą. Na scenę wchodzą nowe postacie, dochodzi do przetasowania sił i nowych aliansów, ktoś próbuje wrobić Olgę w kolejne morderstwo… Cała sprawa komplikuje się coraz bardziej, staje się coraz bardziej intrygująca - i niebezpieczna.

źródło opisu: Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita, 2007

źródło okładki: http://www.pwrsa.pl/ksiazki/wszystko-w-czekoladzie.html

gwiazdka | 2016-10-28
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 28 października 2016

Lubię klimat książek Polakowej, więc lektura „Wszystkiego w czekoladzie” była bardzo przyjemna. Żałuje tylko, ze zaczęłam serię od środka i pierwszy tom nie był dla mnie zaskoczeniem, mam tu na myśli tło ogólne a nie intrygę kryminalną. Ta spełniła wszystkie wymogi gatunku, były trupy, śledztwo, różne wątki, oczywiście mafia, potem niezbyt wydumane czyli wiarygodne wyjaśnienie. Chwilami było zabawnie, ale to już kwestia poczucia humoru czytelnika, nie każdemu ten konkretny przypada do gustu, w moim przypadku było w miarę zabawnie. Postaci w miarę wyraźne i zróżnicowane. Ogólnie nie jest to kryminał wysokich lotów, ale przyjemna lektura, w moim odczuciu nawet bardzo dobra. Mnie tylko przeszkadzał fakt, ze wiedziałam już, kim był Sasza i to miało wpływ na odbiór całości- zalecam więc mieć wzgląd na chronologię.

8_oclock | 2014-11-13
Na półkach: Niedoczytane, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 listopada 2014

Początkowo nie wiedziałam, czy to powieść rosyjska, czy na przykład ukraińska - na okładce nie znalazłam żadnej informacji. Domyśliłam się po miejscu akcji, które, mimo wszystko, nie musi determinować narodowości pisarza. Jest to kryminał toczący się w kręgach mafijnych. Postaci są dowcipne, niemal dobroduszne, co niektórzy skarżą się na kłopoty z wydawaniem nadmiaru pieniędzy - w sumie irytujące. Akcja toczy się dość wartko, ale książka mnie nie zachwyciła.

Elenaj | 2013-01-26

Wspaniały kryminał - pełen akcji ,zawiłej intrygi , dowcipnej narracji ,idealnie osadzony w rosyjskiej rzeczywistości polityczno-przestępczej.Bo mamy tu dwa w jednym - politycy są jednocześnie szefami mafii,normalka w Rosji.
Nie da się nie lubić bohaterki ,żadna z niej świętoszka ,dziewczyna z krwi i kości.By przeżyć świecie ,w którym najlepszy przyjaciel może wbić nóż w plecy a zaufać można tylko psu,musiała się przystosować . Mimo wszystko nie straciła tej odrobiny człowieczeństwa ,która jej jeszcze została.Potrafi położyć na szali własne życie by być w zgodzie ze sobą.
Książka wciągneła mnie w swój przerażający świat natychmiast. Przeczytałam ją w kilka godzin,nie mogąc się oderwać.Cieszę się niezmiernie,że cykl ma 8 tomów - to będzie prawdziwa uczta.

kasik | 2015-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Przeczytana, bez rewelacji ale też bez tragedii. Może sięgnę po kolejną część, mimo wszystko Olga jest sympatyczną bohaterką.

Iwona | 2013-04-21

Przeczytana: 11 czerwca 2013

I gdzie ta czekolada?

Jagoda | 2012-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2012

Właściwie to nie wiem, czy powinnam uznać tę powieść za przeczytaną, ponieważ przesłuchałam ją jako powieść w odcinkach emitowaną w programie 1. Polskiego Radia i większość akcji znam ze streszczeń poprzedzających odczytanie kolejnego fragmentu. Zakończenia natomiast nie było mi dane poznać, mimo odsłuchania wszystkich "wybranych fragmentów".

Aschawi | 2012-02-01

Szybka,łatwa,przyjemna lektura. Wciaga a takie ksiązki na jedno posiedzenie pod kocem lubię.Poza tym bohaterka ma wszystkie te cechy jakich boją sie przecietni faceci.

Monique | 2011-02-24
Przeczytana: 2010 rok

Średnie. Może i ciekawy przypadek,ale bardzo się męczyłam przez beznadziejne charaktery głównych bohaterów i ich stosunek do otoczenia.. Taka już jestem ;)

Alicja | 2013-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2013

Dobra książka, wciągająca , zachęciła mnie do przeczytania następnej z cyklu.