Przypadek

Wydawnictwo: Bellona
L_Settembrini

Czy to człowiek wybiera swój los, czy może los wybiera człowieka? To jedno z tych pytań, na które wciąż szukamy odpowiedzi. Tym razem znany dziennikarz, Grzegorz Miecugow, próbuje rozwikłać tę odwieczną zagadkę. "Przypadek" to jego pierwsza powieść, niezwykle świeża i zaskakująca. Nie znajdziemy w niej żadnych odniesień do polityki czy świata mediów, słowem do tego, czym autor zajmuje się na co dzień. Odkryjemy za to coś o wiele cenniejszego, pewną prawdę, która dotyczy egzystencji człowieka, dokonywanych przez niego wyborów i ich konsekwencji. "Przypadek" to pełna napięcia, nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieść o losach Marcina Szustera. Bohater przeżył silny wstrząs emocjonalny, który popycha go do irracjonalnych zachowań, do balansowania na granicy prawa. Nie myśląc o konsekwencjach swoich wyborów wkracza na niebezpieczną ścieżkę, z której trudno mu będzie zawrócić. Czy cena, którą przyjdzie mu zapłacić, nie będzie zbyt wysoka? Grzegorz Miecugow w mistrzowski sposób wykorzystuje konwencję powieści sensacyjnej. Znakomita fabuła, nieoczekiwane zbiegi okoliczności, błyskotliwe dialogi oraz prosta i płynna narracja sprawiają, że "Przypadek" nieprzypadkowo czyta się jednym tchem.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 763

Rzucić wszystko i zniknąć

Marcin Szuster ma właściwie wszystko: dobrze płatną pracę, duże mieszkanie, dobry samochód i najlepsze, co mu się w życiu przytrafiło – Martę. I to właśnie ta wspaniała, kilkanaście lat od niego młodsza Marta w jednej chwili burzy jego świat, skłaniając do porzucenia wszystkiego i szukania zemsty, nowego życia i nowej tożsamości. Tylko czy nie za szybko pali za sobą mosty, nie biorąc pod uwagę jak duży wpływ może mieć na życie zwykły przypadek?

W „Przypadku”, drugim już wydaniu jedynej powieści cenionego dziennikarza Grzegorza Miecugowa, to właśnie zbieg okoliczności rozkręca całą spiralę zdarzeń, która prowadzi bohatera do podjęcia serii moralnie niejednoznacznych decyzji. Może to reakcja na długotrwałą bezsenność, może tak objawia się u Marcina kryzys wieku średniego, a może to znak naszych czasów, kiedy działanie przychodzi łatwiej niż refleksja. W powieści dużo jest odniesień do tych „naszych czasów”, a dokładniej do roku 2007 i początków kryzysu gospodarczego.

Przebieg wydarzeń zostaje ukazany z różnych punktów widzenia. Śledzimy przede wszystkim poczynania Marcina, ale mamy też szansę spojrzenia na wszystko oczami jego szefa, Wielkiego Bo, porzuconej Marty, polskiej i niemieckiej policji oraz wynajętych detektywów. Dzięki temu akcja jest zdecydowanie ciekawsza i bardziej złożona. Mimo to najbardziej interesujące wydają się poczynania głównego bohatera: przygotowania do zniknięcia, wyrabianie fałszywych dokumentów, tułanie się po Polsce bez dowodu tożsamości. W amerykańskim filmie Marcin załatwiłby pewnie wszystko w ciągu jednego dnia, no, może tygodnia, ale Miecugow opisuje cały proces o wiele bardziej realistycznie.

Obawiałam się, czy styl nie okaże się pseudoliteracki, ale autor pisze nadspodziewanie dobrze i wciągająco. Można się pewnie przyczepić kilku powtórzeń i nieregularności składniowych, ale te ostatnie wręcz dodają stylowi charakteru. Książkę czyta się przyjemnie, akcja miejscami przyśpiesza, miejscami jest bardziej refleksyjna, może brak w niej jakichś spektakularnych zagadek i przełomów, ale posuwa się do przodu w równym rytmie. Samo zakończenie pewnie zasługiwałoby na kilka stron więcej, ale satysfakcjonująco rozwiązuje wszystkie wątki.

„Przypadek” łączy elementy kryminału i powieści obyczajowo-sensacyjnej, a nawet powieści drogi, proponując równocześnie ciekawą refleksję nad życiowymi decyzjami i ich konsekwencjami. Dobrze napisana i wciągająca.

Agnieszka Kruk

Piotr | 2011-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie wiedziałem że znany dziennikarz z TVN pisze prozę. Ale z ciekawości po nią sięgnąłem. Autor opowiada prostą historię o miłości, zdradzie, oszustwie i mirażach codziennych niedomówień i przypadków. Grzegorz Miecugow stworzył "coś", co trudno nazwać w pełni dobrą książką. Ale również nie twierdzę że jest zła, ale myślę że stać go na więcej. Przez wiele stron akcja toczy się ślamazarnie, a w innych miejscach czytelnik poczuje niedosyt. Przecież stać go na więcej. Sama historia raczej nie zaskakuje, autor nie wnosi niczego nowego do literatury. Nie wiem skąd u Miecugowa pomysł na taką książkę, którą tak naprawdę może napisać debiutant a nie znany i doświadczony dziennikarz. Historia jaką nam zaserwował w wielu momentach balansuje na granicy przypadkowości. Plusem jest poprawny język - czyta się przyjemnie, ale chyba od tego człowieka można oczekiwać więcej? "Przypadek" to książka o pomyłce która wpływa na życie bohaterów, o miłości, jej rozpadzie i konsekwencjach zdrady, której...

Dorota | 2015-01-07
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Świetna książka, niesamowicie wciągająca, naprawdę nie mogłam się oderwać. Czekałam niecierpliwie co będzie dalej.
Niesamowite jak przypadkowe wydarzenie, które nas spotyka, zbieg okoliczności, może doprowadzić do takich zmian w życiu, zrujnować je całkowicie. Ale po przeczytaniu tej książki wiemy, że zawsze należy wszystko wyjaśnić, a nie brać za prawdziwe to co wygląda na prawdę, a wcale może nią nie być.
Jedyne czego mi brakowało to zakończenie. Stanowczo za krótkie, autor poświęcił zaledwie stronę, powinien coś więcej napisać.
Dziwią mnie trochę te negatywne opinie, ale jak to się mówi o gustach się nie dyskutuje. Każdy sam musi przeczytać, by sobie wyrobić opinię.

ira | 2018-02-05
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 02 lutego 2018

Po jedyną powieść zmarłego Grzegorza Miecugowa sięgnęłam z ciekawością. Dziennikarza ceniłam, chciałam przekonać się, jak poradził sobie jako autor.
Niestety, jego próbę muszę uznać za nieudaną. Nie przywiązałam się do żadnej z płytko zarysowanych postaci. Nie intrygowało mnie, jak potoczą się dalej ich schematyczne losy. Konstrukcja rozdziałów z dramatycznym podziałem na kolejne dni jest pretensjonalna, bo ich zawartość nawet nie zbliża się do powieści sensacyjnych, zwykle zbudowanych w ten sposób.
Przypadek jest nudny, a jego milusie zakończenie to gwóźdź do trumny. Nie polecam.

Anna | 2018-04-30
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

„Przypadek” Grzegorza Miecugowa to pierwsza i jedyna powieść znanego, przedwcześnie zmarłego dziennikarza. Zaskakująco dobra książka obyczajowo-psychologiczna. Czyta się jak powieść sensacyjną. Bardzo ciekawa fabuła zmuszająca do refleksji. Błyskotliwe dialogi i nieprzewidywalne zwroty akcji . Do tego narracja na wysokim poziomie. Najważniejszy jednak morał, który uświadamia nam, że to co widzimy nie zawsze jest takim jak nam się wydaje. Nie można pochopnie wyciągać wniosków. Trzeba rozmawiać i wyjaśniać na ile to możliwe sytuacje i zdarzenia podpatrzone przypadkiem. Żeby móc sprawiedliwie osądzić. W przeciwnym razie przypadek może się okazać brzemienny w skutkach. GORĄCO POLECAM!

Miss_Jacobs | 2010-11-13

Wiedza rośnie w miarę czytania. Rosną również wymagania względem wybranej lektury. Już nie zadowalam się byle czym. Oczekuje momentów zaskoczenia, wartkiej akcji a przede wszystkim przemyślanej od a do z fabuły.
Zbieg okoliczności to najprostsze wyjście z sytuacji, stosowane często przez początkujących pisarzy bądź zwyczajnych naciągaczy. Czy więc możliwe jest napisanie książki, której fabuła napędzana jest przez same przypadki? Czy możliwe jest, że taka książką będzie dobra i ciekawa? Grzegorz Miecugow udowadnia, że tak.
Zakochany mężczyzna gotów jest przychylić nieba swej partnerce. Zraniony mężczyzna może zaprowadzić kobietę na dno piekła. Taki właśnie jest główny bohater powieści Marcin Szuster. Stateczny, spełniony zawodowo, wierny swojej ukochanej. Pojawia się pytanie czy aby na pewno z wzajemnością? Zaufanie jest jak fundament domu, bez niego wszystko się wali. Jedna niewyjaśniona wątpliwość może prowadzić za sobą nieodwracalne skutki.
Zostanie zdradzonym przez osobę,...

Raven | 2017-03-02
Przeczytana: 23 lutego 2017

Przyznam szczerze, że początkowo byłam zdziwiona, gdy zobaczyłam jego książce na półce w bibliotece. Byłam ciekawa jego dzieła - w księgarni raczej bym nie kupiła, ale w bibliotece bez wahania wypożyczyłam.

Na początek przykuła moją uwagę okładka. Bardzo prosta. Ciemna sylwetka mężczyzny palącego papierosa na białym tle i rzucający się w oczy tytuł "Przypadek". Niby nic nadzwyczajnego, a jednak przyciąga spojrzenie i zachęca, by przynajmniej wziąć książkę do ręki i zobaczyć o czym jest. A o czym jest? Jest o mężczyźnie, który wywraca swoje życie do góry nogami, a to wszystko przez.. przypadek. Zrządzenie losu. Przez to, że znalazł się w nieodpowiednim miejscu, w nieodpowiednim czasie. Przez niedopowiedzenia. Złą ocenę sytuacji. Przez pochopne wyciąganie wniosku. Przez zaślepienie i chęć zemsty. Pan Grzegorz idealnie pokazał jak jedno zdarzenie może całkowicie zmienić życie człowieka, jak może popchnąć do...

Adamo33 | 2015-07-23
Przeczytana: 19 lipca 2012

O „Przypadku” dowiedziałem się … przypadkiem. Gdy szukałem innej książki Grzegorza Miecugowa. Dla mnie „Przypadek” jest bardzo dobrze napisaną powieścią obyczajowo-sensacyjną, której akcja rozgrywa się w środowisku tzw. businessu, i która opisuje, co może się stać, jeśli podejmiemy określone działania pod wpływem impulsu, a potem będziemy kierować się w dużej mierze emocjami. Przyznaję książce dość wysoką ocenę nie tyle ze względu na jej poziom, ale na fakt, iż jej lektura okazała się bardzo wciągająca. Przynajmniej jeśli chodzi o mnie.

Beatriz_Aguilar | 2014-01-16
Na półkach: Przeczytane, Otrzymane :)
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Książki fabularne szanowanych, lubianych lub nie ale przede wszystkim znanych z dziedzin odległych literaturze osób, zwykle budzą wiele emocji. Niejeden czytelnik pewnie zaciera ręce na myśl o wytknięciu popularnej piosenkarce, aktorce, dziennikarce (lub popularnemu piosenkarzowi, aktorowi, dziennikarzowi) oklepanej lub banalnej fabuły, ubóstwa językowego, krótko mówiąc - totalnej klapy literackiej.

Grzegorz Miecugow jest dziennikarzem i reporterem z dużym doświadczeniem, z pewnością dysponuje warsztatem językowym i obyciem słownym, więc jemu klapy wytykać nie będę. Opowiedzianą przez niego historię widzę jako scenariusz wydarzeń zapoczątkowanych jednym, głupim przypadkiem z tragicznymi skutkami dla głównego bohatera - Marcina. Przypadek ten bowiem doprowadził do całkowitego załamania się poukładanego światka mężczyzny, który decyduje się porzucić wszystko, co ma, okraść własnego pracodawcę, wreszcie upozorować zabójstwo i uciec gdzieś daleko, żeby zacząć nowe życie.
Sam zarys...

Ania | 2011-08-31
Przeczytana: 2011 rok

Książka ogromnie mnie rozczarowała i to od samego początku, ponieważ bardzo łatwo się domyślić o co w całej intrydze chodzi. Do tego niepotrzebne wtrącenia, jak np. rozważania na temat istoty wszechświata i przewidywalne bajkowe zakończenie.
Jest to dziwna mieszanka książki sensacyjnej ze słabym romansidłem i traktatem filozoficznym.
Dużo więcej spodziewałam się po debiucie dziennikarza z takim doświadczeniem. Zdecydowanie nie polecam!

wiesia | 2013-09-20
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: styczeń 2012

Marcin Szuster cierpi na bezsenność, więc to dla niego nie problem iść do sklepu po świeże pieczywo i przygotować dla swej ukochanej Marty śniadanie, podając je do łóżka rzecz jasna. Ale tym razem zbudził ją za wcześnie, zapomniał, że wyjeżdża na Mazury (firmowy wyjazd integracyjny)!

Tak zaczyna się pierwsza powieść znanego dziennikarza Grzegorza Miecugowa. Początek sielankowy… Nic jeszcze nie zapowiada sensacyjnych wydarzeń, które rozegrają się w ciągu trzech tygodni.

Nie, nie, narzeczona nie gniewa się za zbyt wczesną pobudkę! To Marcin za kilkanaście godzin będzie chciał wymazać Martę ze swej pamięci. Dlaczego? Co się stało? To przecież wielka miłość! Otóż przypadkiem zobaczy dziewczynę w sypialni swego szefa zwanego Wielkim Bo (to od Bogdana, nie bossa). Znaczy nie ją konkretnie… ale po kolei: najpierw jej samochód pod domem szefa, potem buty (Marty!) koło łóżka i wreszcie jej sylwetkę, ale twarzy nie zobaczy. Jest jednak pewien, że to ona i świat (jego świat) wali się w...

Patronaty tygodnia

Rozpoczął się październik i jesień zadomowiła się na dobre. Wieczory pod kocykiem i z gorącą herbatą wydają się nieuchronne, więc przedstawiamy listę naszych cotygodniowych patronatów. Z nowymi powieściami wracają Remigiusz Mróz i Jakub Małecki, więc emocji oraz wzruszeń nie zabraknie!