Manikiur dla nieboszczyka

Wydawnictwo: Videograf II
Manikûr dla pokojčika
kryminał, Eulampia Romanowa

Inne wydania

Manikiur dla nieboszczyka to pierwsza z cyklu kryminalnych powieści Darii Doncowej, którego bohaterką jest Eulampia Romanowa. Nieszczęśliwa mężatka, której czas upływał na czytaniu kryminałów, postanawia opuścić wiarołomnego męża. Silnie wzburzona wpada pod samochód i chwilę potem trafia do domu zamożnej Katii, która chce jej zrekompensować szkody. Już następnego dnia Eulampia zostaje wciągnięta w wir ekscytujących wydarzeń i wreszcie może zrealizować marzenie swojego życia a przyczynić się do rozwikłania zagadki kryminalnej. Aby wykonać zlecone przez Katię zadanie, udaje się do domu Konstantina Katukowa. Okazuje się jednak, że uwikłany w liczne romanse aktor został zamordowany i Eulampia postanawia rozpocząć prywatne śledztwo. Rusza tropem jego podbojów, próbując znaleźć kobietę, która miała powód, by go zabić. Przy okazji przeżywa różne zabawne sytuacje i krok po kroku odkrywa przeszłość zamordowanego, by w końcu dokonać zaskakującego odkrycia.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

korcia | 2015-03-18
Przeczytana: 14 marca 2015

Książkę czyta się z przyjemnością i uśmiechem na ustach. Pomysły Eulampii są oryginalne, a jej samej trudno nie polubić. Mamy tu sporo absurdalnych rozwiązań, ale na tym polega urok tej właśnie powieści.

Przygodę z tą serią zaczęłam od drugiej części, w której to zdradzone zostało sporo elementów z pierwszej, co ciut psuło mi przyjemność z czytania "Manikiuru dla nieboszczyka". "Pokera z rekinem" przeczytałam niemal dwa lata temu, ale jest to tak specyficzna książka, z tak nieszablonowymi postaciami, że nadal wiele z jej elementów mam w pamięci. Jest to duży plus dla powieści, ale jeśli się chce sięgnąć po wcześniejsze części, to już przestaje być zaletą.

Jednak i tak lektura "Manikiuru dla nieboszczyka" okazała się być świetną rozrywką, odprężeniem, odskocznią od problemów dla codziennego. Warto rozjaśnić sobie szary dzień tą właśnie książką oraz poznać zupełnie nieszablonową Eulampię Romanową i jej ferajnę oraz moskiewskie realia. Ja z pewnością na tych dwóch spotkaniach nie...

Anna | 2016-07-09
Przeczytana: 01 lipca 2016

Sięgnęłam po tę książkę, bo Przyjaciółce ktoś powiedział, ze to rosyjska Chmielewska, a ja Chmielewską z początków jej kariery bardzo lubię.

Mamy więc gapowatą Eulampię, której wydaje się, że umie prowadzić śledztwo. Mamy przepisy kulinarne (kto czytał Chmielewską, ten zrozumie). Mamy niezliczone sploty wypadków i przypadków. Mamy trupy, które jednak są mało straszne. I na końcu mamy jeszcze miłego i wyrozumiałego (!!!) pana milicjanta. No, wszystko łyknę, ale ten miły milicjant?? W Rosji??

Ale to, co zastanawia najbardziej, to to że Eulampia bez trudu dostaje od ludzi wszystkie informacje, jakich potrzebuje. Zwłaszcza adresy. Nie słyszeli o ochronie danych osobowych??

Tak czy siak, trudno Eulampii nie polubić. Do Chmielewskiej to się w sumie ma nijak, ale jakże przyjemnie czyta się książkę, w której bohaterka jest tak pozytwnie, optymistycznie zakręcona.

Cykl liczy 40 książek, zamierzam przeczytać przynajmniej jeszcze kilka.

Tosiaczek | 2016-01-09
Na półkach: Przeczytane, Inni autorzy
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Chcesz się pośmiać, odstresować i odpocząć od problemów własnego życia, a jednocześnie wgryźć się w całkiem niezłą intrygę? – sięgnij po tę pozycję. Autorka cię nie zawiedzie, drogi czytelniku.
Co zatem znajdziemy - kryminał na wesoło, coś w stylu Chmielewskiej. Kto czytał jej książki, wie o czym mówię.
Akcja dzieje się w Rosji, ale my Polacy jesteśmy stanie dobrze się odnaleźć w tych realiach. Bo czy aż tak bardzo różniła się sowiecka codzienność od naszej komunistycznej Polski? No właśnie, zatem zachęcam do lektury. Co więcej - kto lubi Chmielewską, ten polubi i Doncową, bez dwóch zdań.
Dlatego ze spokojnym sumieniem mogę powiedzieć - szczerze polecam.

To nie rosyjski kryminał ale czeski film....miałam uśmiech na twarzy od początku do końca książki.
Trup się ściele gęsto,emocje jak na kolejce górskie i absurdalne akcje jedna za drugą.
To nie Chmielewska i bardzo dobrze to Doncowa i już ją lubię a to dopiero pierwsza książka z serii.

PABLOPAN | 2012-03-23
Przeczytana: 23 marca 2012

Kryminały Doncowej są niesamowite. Intryga zawsze na poziomie, a humor świetny. Zdarza mi się poplątać w gąszczu imion, otczestw, zdrobnień, ale i tak polecam! Tak przy okazji (choć tytuł tego nie sugeruje), Manikiur... to całkiem niezła książka kucharska :)

Joanna | 2014-04-01
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Ilość stron: 312
To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis, tytuł i ładna okładka. Jak również to to, że jest to kryminał humorystyczny. Spodziewałam się czegoś w stylu Joanny Chmielewskiej. I rzeczywiście taka właśnie była treść. Świetnie napisana, z humorem. Momentami bardzo zabawna. Czytając można popłakać się ze śmiechu. Jednak były też chwile, że trochę się pogubiłam kto był czyją matką, synem, bratem, ojcem itp. Jak w telenoweli, ale skupiając się wiedziałam kto jest kim. Zakończenie bardzo mnie zaskoczyło. Nie wpadłabym na to. Polecam tą książkę każdemu. Ja na pewno też sięgnę po nie jedną tej autorki.

michall_1985 | 2016-02-28
Przeczytana: sierpień 2015

Świetnie się bawiłem czytając ten kryminał.Jest to historia opowiedziana z przymrużeniem oka.

Autorka opisuje przygody głównej bohaterki wykorzystując pierwszoosobową narrację.Główna bohaterka o imieniu Eulampia odchodzi od męża,chce popełnic samobójstwo,rzuca się pod koła samochodu pewnej kobiety i...nie ginie.Kobieta zabiera ją do siebie do domu,przedstawia rodzinie,jako gosposię i prosi o pomoc w sprawie pewnego morderstwa.

Eulampia postanawia zabawic się detektywa i dzieląc czas pomiędzy opiekę nad domem nowej "rodziny" a śledztwo,dochodzi do zaskakującego rozwiązania.

Książka trzyma w napięciu do samego końca,rozwiązanie jest zaskakujące.Niestety jednak autorka nie ustrzegła się błędów w fabule,pewnych niekonsekwencji i oczywistych następstw działań bohaterki,która co chwila pakuje się w nowe kłopoty.W "normalnym" kryminale bohaterka pewnie kilka razy by zginęła.Ale jest to niewielki mankament.A zatem polecam każdemu fanowi kryminału.

| 2014-05-16

Powieści Doncowej to już swego rodzaju klasyka. Można by nawet pokusić się o stwierdzenie "klasyka kryminału humorystycznego".

Przyznaję szczerze, że dość długo trudno było mi się ustosunkować do stylu i rodzaju prowadzenia narracji. Być może wynika to z faktu przyzwyczajenia się do literatury, w której narracja jest bardziej skomplikowana, trzecioosobowa. Autorka podaje nam swoją bohaterkę niemalże na tacy, ale...czy nie są to tylko pozory? Czy łatwy, lekki, przyjemny i nieskomplikowany język, podawanie wielu cech bohaterów niczym na dłoni pozwala nam łatwiej rozszyfrować zagadkę? Tak, powiedzmy to jasno, niekiedy zuchwałość nie popłaca :)

Niemniej jednak gdy tylko zapomniałam o jakimkolwiek "szufladkowaniu" okazało się, że niemalże pochłonęłam tę powieść niczym smaczny, słodki kąsek. Może i nie najbardziej wyszukany, ale na pewno dostarczający sporą dawkę przyjemności.

Książkowa-Fantazja | 2017-03-26
Przeczytana: 14 lutego 2016

Myślę, że nie ma osoby, która by nie znała twórczości Joanny Chmielewskiej, lub chociażby o niej by nie słyszała. Jej książki są świetną alternatywną na kaca książkowego, gorszy dzień, czy też po prostu świetną rozrywką. Podążając tropem komedii kryminalnym natrafiłam na rosyjską autorkę Darię Doncową.

"Manikiur dla nieboszczyka" to pierwsza z cyklu powieści kryminalnych autorki, którego bohaterką jest Eulampia Romanowa. Kobieta wiedzie życie jak w bajce, bogaty i zatroskany mąż, piękny dom, gosposia, brak obowiązków, jedyne co robi to czyta namiętnie kryminały, które są jej nieodzownym hobby. Pozornie udane życie okazuje się być fikcją. Pewnego dnia ktoś pod dom jej podrzuca nagranie. Eulampia po odtworzeniu video, załamuje się, gdyż na filmie widzi swojego męża z kochanką. Postanawia skończyć swoje nieudane życie i rzuca się pod nadjeżdżający samochód...

Bohaterka budzi się w domu kobiety o imieniu Katia, która ją potrąciła, a zarazem uratowała. A już nazajutrz Eulampia -...

zuszka | 2014-08-11
Przeczytana: 2014 rok

Swietna propozycja na poprawe nastroju!! Od czasu do czasu uwielbiam siegnac po dawke dobrego humoru. Mam nadzieje, ze kolejne ksiazki autorki nie sprawia mi zawodu i beda rozjasniac jesienne i zimowe wieczory. Polecam!!