Manikiur dla nieboszczyka

Wydawnictwo: Videograf II
Manikûr dla pokojčika
kryminał, Eulampia Romanowa

Inne wydania

Manikiur dla nieboszczyka to pierwsza z cyklu kryminalnych powieści Darii Doncowej, którego bohaterką jest Eulampia Romanowa. Nieszczęśliwa mężatka, której czas upływał na czytaniu kryminałów, postanawia opuścić wiarołomnego męża. Silnie wzburzona wpada pod samochód i chwilę potem trafia do domu zamożnej Katii, która chce jej zrekompensować szkody. Już następnego dnia Eulampia zostaje wciągnięta w wir ekscytujących wydarzeń i wreszcie może zrealizować marzenie swojego życia a przyczynić się do rozwikłania zagadki kryminalnej. Aby wykonać zlecone przez Katię zadanie, udaje się do domu Konstantina Katukowa. Okazuje się jednak, że uwikłany w liczne romanse aktor został zamordowany i Eulampia postanawia rozpocząć prywatne śledztwo. Rusza tropem jego podbojów, próbując znaleźć kobietę, która miała powód, by go zabić. Przy okazji przeżywa różne zabawne sytuacje i krok po kroku odkrywa przeszłość zamordowanego, by w końcu dokonać zaskakującego odkrycia.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

korcia | 2015-03-18
Przeczytana: 14 marca 2015

Książkę czyta się z przyjemnością i uśmiechem na ustach. Pomysły Eulampii są oryginalne, a jej samej trudno nie polubić. Mamy tu sporo absurdalnych rozwiązań, ale na tym polega urok tej właśnie powieści.

Przygodę z tą serią zaczęłam od drugiej części, w której to zdradzone zostało sporo elementów z pierwszej, co ciut psuło mi przyjemność z czytania "Manikiuru dla nieboszczyka". "Pokera z rekinem" przeczytałam niemal dwa lata temu, ale jest to tak specyficzna książka, z tak nieszablonowymi postaciami, że nadal wiele z jej elementów mam w pamięci. Jest to duży plus dla powieści, ale jeśli się chce sięgnąć po wcześniejsze części, to już przestaje być zaletą.

Jednak i tak lektura "Manikiuru dla nieboszczyka" okazała się być świetną rozrywką, odprężeniem, odskocznią od problemów dla codziennego. Warto rozjaśnić sobie szary dzień tą właśnie książką oraz poznać zupełnie nieszablonową Eulampię Romanową i jej ferajnę oraz moskiewskie realia. Ja z pewnością na tych dwóch spotkaniach nie...

Anna | 2016-07-09
Przeczytana: 01 lipca 2016

Sięgnęłam po tę książkę, bo Przyjaciółce ktoś powiedział, ze to rosyjska Chmielewska, a ja Chmielewską z początków jej kariery bardzo lubię.

Mamy więc gapowatą Eulampię, której wydaje się, że umie prowadzić śledztwo. Mamy przepisy kulinarne (kto czytał Chmielewską, ten zrozumie). Mamy niezliczone sploty wypadków i przypadków. Mamy trupy, które jednak są mało straszne. I na końcu mamy jeszcze miłego i wyrozumiałego (!!!) pana milicjanta. No, wszystko łyknę, ale ten miły milicjant?? W Rosji??

Ale to, co zastanawia najbardziej, to to że Eulampia bez trudu dostaje od ludzi wszystkie informacje, jakich potrzebuje. Zwłaszcza adresy. Nie słyszeli o ochronie danych osobowych??

Tak czy siak, trudno Eulampii nie polubić. Do Chmielewskiej to się w sumie ma nijak, ale jakże przyjemnie czyta się książkę, w której bohaterka jest tak pozytwnie, optymistycznie zakręcona.

Cykl liczy 40 książek, zamierzam przeczytać przynajmniej jeszcze kilka.

Tosiaczek | 2016-01-09
Na półkach: Przeczytane, Inni autorzy
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Chcesz się pośmiać, odstresować i odpocząć od problemów własnego życia, a jednocześnie wgryźć się w całkiem niezłą intrygę? – sięgnij po tę pozycję. Autorka cię nie zawiedzie, drogi czytelniku.
Co zatem znajdziemy - kryminał na wesoło, coś w stylu Chmielewskiej. Kto czytał jej książki, wie o czym mówię.
Akcja dzieje się w Rosji, ale my Polacy jesteśmy stanie dobrze się odnaleźć w tych realiach. Bo czy aż tak bardzo różniła się sowiecka codzienność od naszej komunistycznej Polski? No właśnie, zatem zachęcam do lektury. Co więcej - kto lubi Chmielewską, ten polubi i Doncową, bez dwóch zdań.
Dlatego ze spokojnym sumieniem mogę powiedzieć - szczerze polecam.

To nie rosyjski kryminał ale czeski film....miałam uśmiech na twarzy od początku do końca książki.
Trup się ściele gęsto,emocje jak na kolejce górskie i absurdalne akcje jedna za drugą.
To nie Chmielewska i bardzo dobrze to Doncowa i już ją lubię a to dopiero pierwsza książka z serii.

PABLOPAN | 2012-03-23
Przeczytana: 23 marca 2012

Kryminały Doncowej są niesamowite. Intryga zawsze na poziomie, a humor świetny. Zdarza mi się poplątać w gąszczu imion, otczestw, zdrobnień, ale i tak polecam! Tak przy okazji (choć tytuł tego nie sugeruje), Manikiur... to całkiem niezła książka kucharska :)

Joanna | 2014-04-01
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Ilość stron: 312
To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis, tytuł i ładna okładka. Jak również to to, że jest to kryminał humorystyczny. Spodziewałam się czegoś w stylu Joanny Chmielewskiej. I rzeczywiście taka właśnie była treść. Świetnie napisana, z humorem. Momentami bardzo zabawna. Czytając można popłakać się ze śmiechu. Jednak były też chwile, że trochę się pogubiłam kto był czyją matką, synem, bratem, ojcem itp. Jak w telenoweli, ale skupiając się wiedziałam kto jest kim. Zakończenie bardzo mnie zaskoczyło. Nie wpadłabym na to. Polecam tą książkę każdemu. Ja na pewno też sięgnę po nie jedną tej autorki.

Kamila | 2014-05-16

Powieści Doncowej to już swego rodzaju klasyka. Można by nawet pokusić się o stwierdzenie "klasyka kryminału humorystycznego".

Przyznaję szczerze, że dość długo trudno było mi się ustosunkować do stylu i rodzaju prowadzenia narracji. Być może wynika to z faktu przyzwyczajenia się do literatury, w której narracja jest bardziej skomplikowana, trzecioosobowa. Autorka podaje nam swoją bohaterkę niemalże na tacy, ale...czy nie są to tylko pozory? Czy łatwy, lekki, przyjemny i nieskomplikowany język, podawanie wielu cech bohaterów niczym na dłoni pozwala nam łatwiej rozszyfrować zagadkę? Tak, powiedzmy to jasno, niekiedy zuchwałość nie popłaca :)

Niemniej jednak gdy tylko zapomniałam o jakimkolwiek "szufladkowaniu" okazało się, że niemalże pochłonęłam tę powieść niczym smaczny, słodki kąsek. Może i nie najbardziej wyszukany, ale na pewno dostarczający sporą dawkę przyjemności.

michall_1985 | 2016-02-28
Przeczytana: sierpień 2015

Świetnie się bawiłem czytając ten kryminał.Jest to historia opowiedziana z przymrużeniem oka.

Autorka opisuje przygody głównej bohaterki wykorzystując pierwszoosobową narrację.Główna bohaterka o imieniu Eulampia odchodzi od męża,chce popełnic samobójstwo,rzuca się pod koła samochodu pewnej kobiety i...nie ginie.Kobieta zabiera ją do siebie do domu,przedstawia rodzinie,jako gosposię i prosi o pomoc w sprawie pewnego morderstwa.

Eulampia postanawia zabawic się detektywa i dzieląc czas pomiędzy opiekę nad domem nowej "rodziny" a śledztwo,dochodzi do zaskakującego rozwiązania.

Książka trzyma w napięciu do samego końca,rozwiązanie jest zaskakujące.Niestety jednak autorka nie ustrzegła się błędów w fabule,pewnych niekonsekwencji i oczywistych następstw działań bohaterki,która co chwila pakuje się w nowe kłopoty.W "normalnym" kryminale bohaterka pewnie kilka razy by zginęła.Ale jest to niewielki mankament.A zatem polecam każdemu fanowi kryminału.

zuszka | 2014-08-11
Przeczytana: 2014 rok

Swietna propozycja na poprawe nastroju!! Od czasu do czasu uwielbiam siegnac po dawke dobrego humoru. Mam nadzieje, ze kolejne ksiazki autorki nie sprawia mi zawodu i beda rozjasniac jesienne i zimowe wieczory. Polecam!!

Zofia | 2015-04-27
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Dobry kryminał z dużą dawką humoru, polecam.