Pasażer

Tłumaczenie: Ewa Pfeifer
Wydawnictwo: Fu Kang
Le passager

Dzieciństwo zwykle kojarzymy z beztroską zabawą, ale i dzieci mają swoje tajemnice. Czasem pamięć płata figle, a zmory dzieciństwa powracają niczym ponure echo w dorosłym życiu. Już od jakiegoś czasu mężczyzna nie szedł ubitą, leśną dróżką, lecz na przełaj, między drzewami. W jego oczach malowała się wściekłość, a zarazem niepokój. Kilka razy przystawał, wykrzykując imię swego syna. Ale nie...

W jego oczach malowała się wściekłość, a zarazem niepokój. Kilka razy przystawał, wykrzykując imię swego syna. Ale nie licząc kpiącego świergotu ptaków, jedyną odpowiedzią na jego wołanie była cisza.
Las był bardzo gęsty, ale mężczyzna dostrzegał pogniecione trawy, połamane gałęzie, jakby ktoś tędy często przechodził. Przyspieszył kroku, dostrzegając ledwo widoczną ścieżkę.
Wreszcie usłyszał głos. Rozpoznał go natychmiast - to był głos jego syna. Dochodził zza wielkiego krzaka wyrastającego na wprost. Mężczyzna zatrzymał się i chwilę słuchał - dzieciak najwyraźniej z kimś rozmawiał:
- Masz rację, to przynajmniej było warte zachodu!
Mężczyzna zacisnął pięści. Niepokój zniknął z jego twarzy, pozostała tylko złość. Rzucił się w kierunku zarośli, szybko je wyminął i zawołał:
- Jesteś nareszcie, teraz mi za to...
Stanął jak wryty. Jego oczy zrobiły się wielkie ze zdumienia. Kilka sekund patrzył w kompletnym osłupieniu na rozgrywającą się przed jego oczyma scenę.
- Boże... - wymamrotał w końcu.

źródło opisu: https://www.sklep.gildia.pl/literatura/60027-patrick-senecal-pasazer

źródło okładki: https://www.sklep.gildia.pl/literatura/60027-patrick-senecal-pasazer

Reckless Bastard | 2013-05-22
Przeczytana: 25 października 2012

7/10 – BARDZO DOBRA

Pamiętasz jaka była najgorsza rzecz którą zrobiłeś będąc dzieckiem? Ettiene Seguin nie pamięta swego dzieciństwa. Niewyraźne echa lat młodości wracają dopiero, kiedy na swojej drodze spotyka autostopowicza Alexa. Etienne podejrzewa, że to właśnie obecność tajemniczego pasażera, którego regularnie podwozi w drodze z pracy do domu, przywołuje mętne przebłyski wspomnień z dawnych czasów. Trzydziestolatek nawet nie zdaje sobie sprawy jak ogromny wpływ na jego dalsze życie będą miały wydarzenia sprzed lat, które jego umysł tak skutecznie wypierał. Kim jest Alex? Czy ma jakiś związek z młodością Ettiene’a? I dlaczego w międzyczasie zaczynają ginąć ludzie?

„Pasażer” to kolejna już powieść grozy autorstwa Patricka Senécala z którą dane było mi się zetknąć i tak samo jak wszystkie poprzednie spotkania z tym autorem, to również było udane. Senécal ponownie stworzył klimatyczny horror z wciągającą fabułą i intrygującymi postaciami. Co prawda powieść jest troszkę za...

Jego książki to nie opasłe tomiska,a tak jak w przypadku "Pasażera" (to w zasadzie mini-powieść) zwięzłe ujęcie tematu. Jednak to dobrze opisane zdarzenia, z klimatem jakiego się oczekuje po thrillerze, mrocznego i z nutą grozy. Senecal świetnie wnika w psychikę swoich bohaterów,przez co stają się wielowymiarowi, a ich postępowanie wzbudza emocje do dość skrajnych podczas rozwoju sytuacji.
Historia,która sięga do dzieciństwa. W końcu to ono warunkuje to jacy jesteśmy później.Czasem idealizujemy je ,bo są przecież kruche, naiwne, niby wydaja się całkiem bezbronne, ale czy nie brak im okrucieństwa?
Kto zna już Ketchuma zapewne nie pogardzi Senecal'em.

Cyrysia | 2012-01-03

,,Pasażer’’, to kolejne dzieło Patricka Senecala, które w oryginale powstało w 1995 roku, zaś w Polsce dzięki wydawnictwu Fu Kang na światło dzienne wyjrzał w 2008 roku. Jako zagorzała fanka tego autora do tej pory miałam przyjemność poznać takie jego książki jak choćby ,,Ulica wiązów 5150’’, ,,Na progu’’ czy ,,Oko za oko’’. Teraz czeka mnie jeszcze czytelnicza przygoda z ,,Alicyą’’.

Wracając do historii ,,Pasażera’ rozpoczyna się ona całkiem spokojnie i łagodnie. Głównym bohaterem jest Etienne Seguin- dwudziestoośmioletni wykładowca w college’u , gdzie prowadzi ze studentami zajęcia z literatury fantastycznej. Mężczyzna nigdy wcześniej nie interesował się tym gatunkiem literackim, więc postanawia nadrobić zaległości w tej dziedzinie. Zdziwiony, odkrywa zainteresowanie do opowiadań z motywami dzieciństwa. Prawdopodobnie jego fascynacja wiąże się z osobistym brakiem wspomnień ze szczenięcego okresu, ponieważ w wieku ośmiu lat, w wyniku pewnych zdarzeń Etienne doznał amnezji. A...

Gośka | 2011-09-28
Przeczytana: 2009 rok

Świetnie napisana,trzymająca w napięciu książka.Jestem fanką Kinga i uważam,że Senecal mu dorównuje.

Natula | 2012-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2012

Wspomnienia z dzieciństwa to najczęściej sama słodycz - beztroski czas, spędzony na zabawach i odkrywaniu świata. Wracając pamięcią do tych sielankowych lat widzimy piękne obrazy w których radość, śmiech, a czasami i lekkomyślność, wysuwa się na pierwszy plan. Co się jednak dzieje, kiedy te wspomnienia zostają zakłócone?, albo... jeśli w ogóle nie odnajdujemy wspomnień?.

Problem z tym ma bohater „Pasażera”, dwudziestoośmioletni Etienne, wykładowca literatury fantastycznej w swoim rodzinnym miasteczku Drummondville, który jak się okazuje nie pamięta pierwszych ośmiu lat swojego życia. Prowadzone wykłady wymuszają na nim wracanie pamięcią do lat dzieciństwa, tym bardziej, że tematem jego zajęć są dzieci w horrorze i związane z tym okrutne zabawy. Etienne'a nigdy wcześniej nie interesował ten gatunek literatury, jednak po poznaniu kilku prac zaczyna czuć niezdrową fascynację tym zagadnieniem. Sprawy jeszcze bardziej się komplikują gdy młody wykładowca zabiera autostopowicza, który...

Marcin | 2015-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2015

Przypadkiem natrafiłem na tego autora i czuję, że na jednej książce nie poprzestanę! :) Krótka, wciągająca, rewelacyjna pod kątem psychologicznym opowieść. Opisy uczuć wewnętrznych, poczucia psychicznego są tutaj bardzo szczegółowo i realistycznie nakreślone. Do tego narrator w 1. osobie powoduje, że łatwo nam utożsamiać się z bohaterem.
W zasadzie jedyne minusy tej powieści, przez które ujmuję 2 gwiazdki to to, że za szybko się kończy i fakt, że domyślenie się zakończenia zajęło mi może 1/3 książki (co nie zmienia faktu, że nadal świetnie się czytało resztę i mimo tego, że domyślałem się zakończenia to i tak z napięciem czekałem na ostatnią stronę i zamknięcie ksiązki) :)

Zlatanka | 2013-11-06

Ciekawa fabuła i zaskakujące zakończenie. Podobało mi się, że fakty były zgrabnie ze sobą połączone i gdy prawda wychodziła na jaw można było przeanalizować wcześniej podane niby przypadkiem szczegóły. Książka bardzo mnie wciągnęła. Łatwo się czyta i nie jest męcząca.

Paweł Waski | 2014-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Krótko,niezła ale...rozgryzłem ją na początku więc już nie było takiej frajdy z dalszego czytania.Mimo wszystko można wziąć do ręki.

Paweł Kapuśniak | 2015-12-06
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Może i fabuła była dla mnie dość łatwo do przewidzenia, ale książkę czytało się mimo to z zaciekawieniem. Warta przeczytania, dająca trochę do myślenia.

czerwona | 2015-10-08
Przeczytana: 08 października 2015

trzyma w napięciu! lecz domyśliłam się zakończenia, co nie zmienia tego, iż lektura jest godna uwagi i polecenia;)