Na progu

Sur le seuil
9788392088127
Horror, Szpital psychiatryczny
horror

Bohater nazywa się Thomas Roy i jest najbardziej podziwianym pisarzem w całym Quebeku. Każda premiera jego nowej powieści to wielkie wydarzenie. Pewnego dnia pisarz trafia do szpitala psychiatrycznego straszliwie okaleczony i w stanie katatonii. Próba morderstwa czy nieudane samobójstwo? Paul Lacasse, lekarz opiekujący się pisarzem w montrealskim szpitalu, początkowo traktuje ten przypadek...

Próba morderstwa czy nieudane samobójstwo? Paul Lacasse, lekarz opiekujący się pisarzem w montrealskim szpitalu, początkowo traktuje ten przypadek jako wręcz banalny. Odkrywa jednak coraz bardziej niepokojące fakty, co stopniowo zmusza go do spojrzenia na sprawę z zupełnie innej perspektywy. Wkrótce jego postawa życiowa i zawodowa zostanie wystawiona na ciężką próbę.

Dramat Roya skrywa bowiem przerażające zagadki o niewyobrażalnych dla wszystkich konsekwencjach.

Na progu jest budzącą grozę powieścią autora uznawanego za mistrza kanadyjskiego horroru.

źródło opisu: https://www.sklep.gildia.pl/literatura/38376-patrick-senecal-na-progu

źródło okładki: https://www.sklep.gildia.pl/literatura/38376-patrick-senecal-na-progu

Reckless Bastard | 2013-05-23
Przeczytana: 29 września 2012

7/10 - BARDZO DOBRA

Paul Lacasse jest bardzo racjonalnym i mocno przywiązanym do etyki zawodowej psychiatrą, który jednak dawno już stracił entuzjazm do wykonywanego zawodu i postanowił przejść na wcześniejszą emeryturę. Przypadek sprawia, że pod jego opiekę trafia będący w stanie katatonii, straszliwie okaleczony po nieudanej próbie samobójczej, bardzo znany autor literackich horrorów – Thomas Roy. Sławny pacjent ma być ostatnim w karierze doktora, niemniej odkrywane coraz to nowe, wstrząsające fakty z życia pisarza, sprawiają że staje się on dla Lacasse’a pewnego rodzaju bilansem życia zawodowego. Psychiatra zdaje sobie sprawę, że być może postrzegał swoją dotychczasową pracę nie tak jak powinien. Casus Roya zmusza go do podjęcia trudnych decyzji oraz spojrzenia na dorobek własnego życia z zupełnie innej perspektywy.

Pisarze parający się tematyką horrorów nie mają łatwego życia, ponieważ w ostatnim czasie praktycznie każdego autora wydawcy promują jako następcę samego Stephena...

Monika | 2013-10-31
Przeczytana: 30 października 2013

W perspektywie nieoczekiwanej, samotnej, ponad 4-godzinnej podróży pociągiem, a więc nie mając akurat pod ręką żadnej książki, postanowiłam wstąpić do najbliższego stoiska taniej książki przy dworcu. Liczyłam, że znajdę coś godnego uwagi, może pisarza, którego lubię, ale guzik! Na półkach nie znajdowało się ani jedno znane mi nazwisko. Marudziłam długo, w końcu wybór padł na powieść Patricka Senecala.

Ledwo rzuciłam okiem na opis znajdujący się z tyłu okładki książki, bardziej skusiło mnie to, że jest to powieść grozy i że kosztuje tylko 11zł. Nawet nie sądziłam, że powieść ta aż tak mi się spodoba.

Historia rozpoczyna się dość ciekawie, akcja, która na początku idzie dość mozolnie, w drugiej połowie nabiera rozpędu galopem zmierzając do kulminacyjnego momentu, od którego nie można się oderwać. Fabuła czasem ociera się o banał, a jednak wciąga, co więcej dla mnie miejscami była dość przewidywalna. Czytelnik zawsze jest w śledztwie doctora Lacasse'a o krok dalej od niego....

Cyrysia | 2011-12-14

Co sprawia, że decydujemy się na konkretną książkę? Czy jest to niebanalna historia, konkretny styl, plastyczne sceny lub może olbrzymia wyobraźnia pisarza? A gdyby mieć tak cały ten pakiet w jednej powieści? Okazuje się, że istnieje taka możliwość. Najlepszym przykładem jest thriller ,,Na progu’’ Patricka Senecala wydany w 2007 roku pod nakładem wydawnictwa Fu Kang. W oryginale ukazał się w 1998 r. i niemal od razu został bardzo przychylnie przyjęty przez krytykę oraz czytelników. Doczekał się również ekranizacji przez Erica Tessier (swoją światową premierę miał w 2003 r.) Dotychczas w Polsce ukazały się także inne dzieła Senecala np. : ,,Ulica wiązów 5150'', Pasażer, Alicya, oraz ,,Oko za oko'' .

Głównym bohaterem powieści ,,Na progu’’ jest Paul Lacasse, znany psychiatra z dwudziestopięcioletnią praktyką lekarską. W swojej pracy miał już do czynienia z najbardziej różnorodnymi ludzkimi dewiacjami, więc uważa, że nic nie jest w stanie go chyba już zaskoczyć. Z powodu...

To rzeczywiście horror. Rzadko sięgam po ten gatunek, jednak zachęcona inną pozycją autora (choć tamta horrorem w zasadzie nie była ), chciałam go więcej. "Alicya", którą czytałam uprzednio, sprowadziła mnie na granice absurdu. Tak, "granice" to dobre słowo. Senécal przekracza je w każdym możliwym wydaniu. Również tutaj. Przede wszystkim tutaj.

Nie spodziewałam się tak mocnych wrażeń. A powinnam była, bo "Alicya" też przecież lekką pozycyjką nie była. Wiedziałam, że to horror, jednak nie miałam pojęcia z czym to się wiąże. Horrory najczęściej pochłaniam w wersjach filmowych i dziwię się ich mało realistycznym, słabo przekonującym kreacjom. Teraz już rozumiem. To, co potrafi ludzka wyobraźnia, jedynie czytając taką książkę... Tak. Takie rzeczy nie nadają się do kręcenia. Nic nie ma większej siły perswazji niż to, co wydarza się w głowie. Tak sobie myślę.

Książka była dobra. Naprawdę była dobra. Wcisnęła mnie w fotel i nie chciała puścić. Po przeczytaniu miałam ochotę jedynie...

Andzia | 2011-12-13
Na półkach: Przeczytane, Horror
Przeczytana: 27 listopada 2011

Świetny horror. Podobno Patrick Senecal jest kanadyjskim odpowiednikiem Stephena Kinga. Ja bym jednak nie posuwa się tak daleko. Jeśli ktoś lubi horrory, tajemnice i zjawiska niewyjaśnione to z pewnością „Na progu” będzie fantastycznym odpoczynkiem od mistrzowskiego pióra Kinga. Najlepszą rekomendacją tej książki jest fakt, że przeczytałam ją w jeden dzień. Ale również fakt moich koszmarów sennych przez kolejne dwie noce.
Jeśli ktoś ma dużą wyobraźnię to na pewno ‘Na progu” będzie dla niego niezapomnianą przygodą.

Next | 2013-06-02
Przeczytana: sierpień 2012

Świetna! Warto przebrnąć przez niezbyt ciekawy początek, bo potem gwarantuję, że nie będzie się dało od niej oderwać. Ma niesamowity klimat, a lepszego zakończenia nie mogłam sobie wymarzyć! Polecam z całego serca!

ksiazkoholiczka | 2015-02-13
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: styczeń 2015

Kolejna książka z dreszczykiem. Mnie czytało się świetnie, polecam

Gośka | 2011-09-28

Świetna odskocznia dla fanów Kinga.

Betti | 2014-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Na książkę natrafiłam przypadkiem w jednym ze sklepów z tanimi książkami, zapłaciłam za nią dokładnie 9 zł i szczerze mówiąc nie spodziewałam się, że wywrze na mnie aż takie wrażenia, a jednak! Książka "Na progu" jest moja pierwszą przeczytaną pozycją tego autora, ale na pewno nie ostatnią. Początek jest nieco monotonny, ale wątek rozwija się z każdym kolejnym rozdziałem i wciąga coraz bardziej.
Minusem książki jest przewidywalność poniektórych sytuacji, natomiast sam wątek jak i opis wydarzeń to rekompensują. Polecam każdemu wielbicielowi klimatycznych horrorów, po których ciężko zasnąć :)

Adam | 2013-10-15
Przeczytana: 15 października 2013

Czyta się dobrze..ale bez rewelacji..wg mnie słabsza pozycja niż n.p ,,Pasażer..tego samego autora...