Zły wpływ

The Influence
978-83-76741-49-9
horror
Ag2S

„Nie musisz umierać, chyba że tego chcesz…” Dla rodziny Faradayów słowa te okazały się początkiem koszmaru, w jaki pewnego ponurego wieczoru zmieniło się ich życie. Głowa rodu, Queenie, umiera i zostaje pochowana razem z medalikiem, w którym znajduje się kosmyk włosów jej ośmioletniej wnuczki, Rowan. Wkrótce potem Rowan poznaje nową przyjaciółkę, dziwnie staromodną Vicky. Pod jej...

„Nie musisz umierać, chyba że tego chcesz…”

Głowa rodu, Queenie, umiera i zostaje pochowana razem z medalikiem, w którym znajduje się kosmyk włosów jej ośmioletniej wnuczki, Rowan. Wkrótce potem Rowan poznaje nową przyjaciółkę, dziwnie staromodną Vicky. Pod jej wpływem dziewczynka zaczyna buntować się przeciwko własnej rodzinie; nagle staje się zimna, zarozumiała i zamknięta w sobie.

Jedynie jej matka, Alison, domyśla się przerażającej prawdy – Queenie spełniła swoją przepowiednię i w ciele Rowan wróciła do świata żywych. Ale czy ktoś jej uwierzy? A nawet jeśli, to czy będą w stanie uwolnić dziewczynkę spod złego wpływu, jaki Queenie zza grobu wywiera na jej duszę i ciało?

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2011

źródło okładki: www.replika.eu

Bastard | 2013-06-18
Przeczytana: 18 lutego 2013

6/10 – DOBRY

Trudna sytuacja finansowa zmusza Alison, jej męża i córkę Rowan do zamieszkania w posiadłości niezbyt lubianej ciotki Queenie. Pani domu to wyniosła, wredna i antypatyczna starsza kobieta, która budzi w otoczeniu jedynie niechęć i strach. Jej nagła śmierć, pomimo okazywanej żałoby, wydaje się być dla najbliższej rodziny wielką ulgą. Niedługo po pogrzebie Queenie (pochowanej wraz z medalikiem zawierającym kosmyk włosów ośmioletniej córki Alison), Rowan poznaje dziwną i nad wyraz dojrzałą koleżankę – Vicky. Będąc pod wpływem nowej przyjaciółki, dziewczynka stopniowo się zmienia, staje się złośliwa, zarozumiała i bezczelna. Z biegiem czasu Alison zaczyna podejrzewać, że w ciele Rowan zagnieździł się ktoś inny, ktoś kto bardzo przypomina zmarłą niedawno Queenie. Zdesperowana kobieta zmuszona jest stoczyć dramatyczną walkę o duszę swojej ukochanej córki.

„Zły wpływ” to ghost story oparta na o tyle oryginalnym pomyśle, że nie mamy tutaj do czynienia z duchem straszącym, a...

Dominka1 | 2015-07-11
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Kiedy myślisz o przerażającym filmie czy pełnej grozy scenie książkowej co wywołuje twój strach? Niepokój budzą w tobie seryjni mordercy, psychopaci czy raczej potwory lub kosmici? A może boisz się duchów? Złowieszczych i nieodgadnionych zjaw, których sam widok powoduje ,że chce się krzyczeć ...Ludzie od wieków obawiali się upiorów. Zadziwiające jak często temat tych mrocznych istot w literaturze i filmie łączy się z motywem dzieci-wydawałoby się uosobienia niewinności. Być może przez kontrast bezbronnego stworzenia z nieujarzmioną siłą ciemności, być może z uwagi na wierzenia ,według których w dzieciństwie jesteśmy najbardziej otwarci na pozazmysłowy świat? W każdym razie schemat dzieci plus duchy działa i straszy już od romantyzmu. Tym razem ten klasyczny motyw postanowił odświeżyć w swojej powieści "Zły wpływ" brytyjski pisarz Ramsey Cambell.
Od początku tej historii śledzimy losy klanu Faradayów. Głową rodziny jest umierająca staruszka, Queenie.Kobieta w...

kasandra_85 | 2012-01-03
Przeczytana: styczeń 2012

Dona | 2014-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

"Zły wpływ " to książka z gatunku horrorów , które niezbyt chętnie czytam . Otrzymałam ją w ramach wymiany , zaciekawił opis wydawcy oraz skusiła mnie ładna okładka .

Alison wraz z rodziną [mężem i córką ] przenoszą się do domu jej samotnej, schorowanej 80-letniej ciotki Queenie. Kobieta oczekiwała od krewnej, która była z zawodu pielęgniarką stałej pomocy i opieki . Kiedy staruszka umiera, zostaje pochowana wraz z naszyjnikiem z włosami jej wnuczki Rowan . Niedługo po pogrzebie poznaje nową koleżankę, Vicky i od tej pory następuje splot dziwnych i przerażających wypadków...
Niejednokrotnie lektura przyprawiła mnie o drżenie serca. Zdecydowanie godna przeczytania książka.
Polecam serdecznie , nie tylko wielbicielom horrorów :))

Tathagatha | 2012-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2012

To moje drugie podejście do Campbella i choć na pewno bardziej udane, to jednak nadal niewystarczająco satysfakcjonujące.
Jest to dostateczne potwierdzenie, że literatura w tym klimacie nie jest dla mnie.

Autor wprowadza niepokojącą atmosferę, która powoli, ale konsekwentnie z każda kartką powinna wywoływać gęsią skórkę i jeżyć włos na głowie.
Nie wiem czy zabieg ten jest dla mnie już zbyt subtelny, ale szczerze nieco się wynudziłam czytając tą książkę. Co ciekawe chciałam się dowiedzieć jak się skończy, więc sama fabuła była jak najbardziej ok, tylko wykonanie nie wzbudziło mojego entuzjazmu.

Osobiście nieszczególnie polecam, ale nie będę też mocno odradzała.

aleksnadra | 2015-02-16

"Ulubiona" scena: "Łysa czaszka z posklejanym pleśnią skalpem. Poniżej jej skurczonych oczu i lśniącej chrząstki nosa, usta rozdziawiły się niczym pułapka. Kościste dłonie zacisnęły się na krawędziach trumny, aby wydźwignąć to zgniecione, sczerniałe ciało spod zwłok Hermione."
Najbardziej boję się, że obudzę się w trumnie, pod ziemią i nikt mnie nie usłyszy. A dać się zakopać z własnej woli będąc ani umarłym ani żywym to już dla mnie nie do pomyślenia.
Książka jest warta przeczytania. Polecam czytelnikowi o mocnych nerwach i odpornym na tematy śmierci, grobów i cmentarzy.

Aha, jeszcze jedno. Dla tych, którzy tego nie robią, polecam przeczytanie Posłowia. Można się dowiedzieć jakie pomysły miała autor na książkę i jakie fragmenty zostały z niej usunięte :)

więcej: http://aleksandrowemysli.blogspot.com/2011/12/zy-wpyw-ramsey-campbell.html

Isadora | 2011-12-25
Na półkach: Przeczytane, Horrory
Przeczytana: 25 grudnia 2011

"Who wants to live forever?" - wyśpiewywał przed laty Freddie Mercury odwieczne pragnienie ludzkości. To jedno z tych nierealnych marzeń odradzających się w kolejnych pokoleniach, traktowanych z nieokreśloną tęsknotą, a jednocześnie z przymrużeniem oka. Co by jednak było, gdyby osiągnięcie nieśmiertelności stało się możliwe?
Mrożącą krew w żyłach wariację na ten temat proponuje znany angielski twórca horrorów i fantasy, Ramsey Campbell.
"Zły wpływ" to opowieść o kobiecie, która chciała żyć wiecznie, przejęta grozą na samą myśl o starzeniu się i śmierci, przerażona nieznanym, zdeterminowana za wszelką cenę kurczowo trzymać się życia - nawet wbrew prawom natury.
Queenie to stara, wyniosła i pełna pogardy kobieta, która przez całe życie trzymała rodzinę w ryzach wzbudzając lęk wśród najmłodszych członków rodu. Kłopoty finansowe zmuszają Dereka, Allison i Rowan Faradayów do zamieszkania w domu ciotki. Kiedy Queenie umiera, okazuje się, że została pochowana z medalionem zawierającym...

tajus | 2012-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2012

Ramsey Campbell to angielski pisarz, twórca horrorów i książek fantastycznych. Wielokrotnie nagradzany, autor około trzydziestu powieści i wielu opowiadań. Do 1973 roku, kiedy to postanowił żyć z pisania, był pracownikiem służby cywilnej i bibliotek publicznych. W Polsce zostały dotychczas wydane jego trzy powieści: "Wieża strachu", "Najciemniejsza część lasu" oraz "Zły wpływ". Ta ostatnia jest uważana za jedną z ważniejszych książek w dorobku Campbella.

"Zły wpływ" to wbrew pozorom powieść mająca już ponad dwadzieścia lat. Dlaczego wbrew pozorom? Bo w Polsce została wydana po raz pierwszy dopiero w zeszłym roku, co dla niektórych może oznaczać to, że jest po prostu nowa. Ale charakter tej książki pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości. Należy ona bowiem do typowych bezkrwawych horrorów lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Nic więc dziwnego, że w czasie lektury jej klimat przywoływał w moich myślach obrazy takich filmów, jak "Omen", "Zemsta po...

Rogue_Lagoon | 2013-11-23
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 23 listopada 2013

Klimatyczne ghost story napisane bogatym językiem. Pomysł jest ciekawy i całkiem oryginalny, a całość, oprócz historii o duchach porusza także temat więzi matki z dzieckiem, pokazuje jak łatwo można wpłynąć na umysł jeszcze nie ukształtowany. Autor umiejętnie wprowadza nastrój niepokoju, co osobiście zawsze bardzo cenię, ale, pomimo, że jest to horror, to za bardzo nie straszy, jest bardziej subtelny. Campbell skupił się na psychologizacji swoich bohaterów, co też można uznać za atut. Na pewno nie jest to moje ostatnie spotkanie z jego twórczością.

Natula | 2012-01-04
Przeczytana: 02 stycznia 2012

Ciotka Queenie to mało sympatyczna persona. Osiemdziesięciolatka napawa grozą swoje siostrzenice, Alison i Hermione. Pomimo że kobiety są dorosłe i racjonalne, to w ich podświadomości istnieje niewytłumaczalny lęk przed starszą panią. Pewnej niespokojnej nocy, w dość przerażających okolicznościach seniorka rodu umiera, zostaje pochowana z medalionem w którym znajduje się kosmyk włosów jej ośmioletniej ciotecznej wnuczki, Rowan.
Po niedługim czasie dziewczynka poznaje dziwną Vicki, pod wpływem nowej koleżanki zaczyna się podejrzanie zachowywać. Hermione jest przerażona tą zmianą, tym bardziej, że w zachowaniu siostrzenicy dostrzega zimną Queenie. Za wszelką cenę próbuje pomóc Rowan... Kiedy sprawy przybierają na sile, a dziewczynka jest coraz bardziej zamknięta w sobie i zarozumiała, jej matka Alison, zaczyna walkę o uwolnienie córki spod złego wpływu przerażającego ducha Queenie.

Ramsey Campbell podarował nam ghost story, powieść balansującą na granicy niepokoju i obłędu. Ten...