Pasażer

2008-07-01
2008-07-01
Ewa Pfeifer
Thriller psychologiczny Morderstwo

Etienne, spokojny mężczyzna, przed trzydziestką zaczynający kariere nauczyciela akademickiego ma prowadzić zajęcia z literatury fantastycznej,na uczelni, do ktorej sam kiedys uczeszczal.
Nie dawno rozstał się z partnerka, tak więc zajęcie głowy poznawaniem całkiem obcej mu literatury jest dla niego dobrym rozwiązaniem. Im bardziej zagłębia się w nowe lektury,tym większa budzi się w nim fascynacja. Duży wpływ ma to,że Etienne nigdy nie miał okazji czytać horrorów ani fantastyki miało to,że rodzice tego mu zabraniali,a podczas studiów zagłębial inne gatunki literury. Mężczyzna wyjaśnił to sobie nadopiekuńczością rodziców spowodowana jego wypadkiem w dziecinstwie, przez ktory nie pamieta nic z okresu dziecinstwa.
Podczas wykładów i zagłębiania tematu dzieciństwa oraz niewinności dzieci mężczyzna ma przebłyski w pamięci. Lektury które analizuje wpływają na jego świadomość, jego sny stają się barwne i niezwykle dziwne. Na dodatek w drodze do pracy codziennie mija autostopowicza, którego decyduje się zabrać. Z upływem dni Etienne czuje,że zna pasazera,którego podwozi,na dodatek jego wspomnienia zaczynają powracać. Czy ma to jakiś związek z tajemniczym pasażerem? Czy to wyobraźnia na skutek czytania nowego gatunku płata mu figle ?

Duża dawka adrenaliny, dość drastyczne opisy, szczegółowo opisany stan emocjonalny bohatera, dobrze nakreśleni bohaterowie. Narracja w pierwszej osobie bardzo to wszystko podkreśliła. Zakończenie, którego dość szybko się domyśliłam wcale nie popsuło mi rozrywki z lektury.
Nie nazwała bym "Pasażera" horrorem ale mocnym thrillerem psychologicznym. Polecam !

#pasażer #patricsenecal #horrorbooks #thrillerbooksaddict #thrillerbooks #czytajcieaznajdziecie #niemamczasuczytamksiążki #mamaczyta #niejestemstatystycznympolakiemlubięczytaćksiążki #bookstagram #booklover #readingaddict

Wciąga od pierwszego zdania i trzyma w napięciu,
od samego początku wiadomo, że coś się zdarzy :-)
Pochłonięta w jedno popołudnie....
W drugiej połowie jednak zaczyna się robić przewidywalnie, trochę irytuje zachowanie bohatera
i już tak nie ciągnie człowieka do - co będzie dalej....
Ale koniec końców daje radę!

Wciąga od pierwszego zdania i trzyma w napięciu,
od samego początku wiadomo, że coś się zdarzy :-)
Pochłonięta w jedno popołudnie....
i już tak nie ciągnie człowieka do - co będzie dalej....
Ale koniec końców daje radę!

Książka przerażająca, brutalna, niesamowita. Przeczytana jednym tchem.
Nieswojo czuje się polecając ją bo tyle w niej okrucieństwa ale to naprawdę dobra książka.
Zaskakuje mnie jak mało osób ja czytało a przecież nie jest to świeża lektura.

Książka przerażająca, brutalna, niesamowita. Przeczytana jednym tchem.
Zaskakuje mnie jak mało osób ja czytało a przecież nie jest to świeża lektura.

Głównym bohaterem jest 28-letni Etienne, spokojny i ułożony mężczyzna, który rozpoczyna właśnie karierę nauczyciela akademickiego. Etienne ma prowadzić ćwiczenia z literatury fantastycznej, jednak do swojej nowej pracy podchodzi z lekką obawą, gdyż ten gatunek literacki jest mu całkiem obcy. Etienne z lekkim wyrzutem wspomina, że w dzieciństwie rodzice zabraniali mu czytać horrory oraz wszelkiego rodzaju powieści fantastyczne. Tłumaczyli, że izolowali go w ten sposób od przemocy i okrucieństwa. Etienne pamięta, że zaczęli się tak dziwnie zachowywać od momentu wypadku, któremu uległ on jako 8-letni chłopiec. Podobno ojciec uderzył go przez przypadek drzwiczkami samochodu w głowę, Etienne dostał amnezji i ulotniły się wszystkie jego wspomnienia z okresu dzieciństwa. Do tej pory mężczyzna nie przywiązywał zbyt dużej wagi do swoich wspomnień z lat młodości. Jednak, kiedy podczas zajęć porusza ze studentami temat dzieciństwa oraz niewinności, zaczyna sobie uświadamiać, że rodzice chyba coś przed nim ukrywają. W dodatku te sny…. Etienne często widzi w nich siebie, kroczącego wąską leśną ścieżką. W oddali słychać krzyk dziecka. Pod jego stopami wiją się zaskrońce, gdzieś obok przejeżdża biały, dziecięcy rowerek i wydaje charakterystyczny odgłos tykania łańcucha. Na końcu ścieżki Etienne dostrzega ogromne zarośla, ale nigdy nie udaje mu się dostrzec, co się za nimi kryje, gdyż za każdym razem sen kończy się właśnie w tym miejscu...
Całą opinię znajdziecie tutaj:

Książkę czytało się bardzo dobrze, pomimo, że zakończenia można się dość szybko domyślić. Podobało mi się zawiązanie akcji i dobrze rozpisane postacie. Początkowa normalność ustępuje atmosferze pełnej napięcia i grozy. Język użyty w książce, opis postaci i stopniowe budowanie napięcia ułatwiają czytelnikowi wczucie się w tą historię i wyobrażenie jej sobie. Polecam również książkę P. Senecala "Na progu".

2011

2011

Wow zaskoczyło mnie zakończenie:) Horror to nie jest tylko trzymający w napięciu i zaskakujący thiller.Tak to prawda ze blisko autorowi do Jacka Ketchuma.Nie ma zadnych zjaw.duchow i strasznych domów:) samo zycie.

Patrick Senecal powoli zaczyna być moim faworytem.
Druga z jego książek, która wpadła mi w ręce jest równie niepokojąca jak "Ulica Wiązów". Może nawet bardziej.Stosunkowo niedawno nasze nieletnie dziecko było na etapie "wymyślonego przyjaciela". Dobrze ze wtedy ne trafiłem na tę, w sumie krotka, acz naprawdę treściwa lekturę.W przeciwnym razie miałbym "niezłego stresa" :-).
Dla fanów King jazda obowiązkowa. Rodzicom pociech w wieku 3-5 lat nie polecam ;-)

Patrick Senecal powoli zaczyna być moim faworytem.

Książka z typu sf. Nie podobało mi się zakończenie. Choć fabuła ciekawa - to zakończenie zepsuło pogląd na całą książkę. Lubię typowe ludzkie zakończenia.

Mocna! Polecam!

Mocna! Polecam!