Chłopak, który stracił głowę

Okładka książki Chłopak, który stracił głowę John Corey Whaley Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Chłopak, który stracił głowę
John Corey Whaley Wydawnictwo: Otwarte Seria: Moondrive literatura młodzieżowa
2016-04-13
2016-04-13
2014-04-18
Małgorzata Kafel
fantastyka przeszczep głowa literatura amerykańska
Inne

Żyje się tylko... dwa razy

Kiedyś ta książka wpadła przypadkowo w moje dłonie i choć zakończenie mnie rozczarowało przez swoją nijakość to miło spędziłam z nią czas.

Wyobraźcie sobie, że zasypiacie w umierającym ciele żegnając się z wszystkimi bliskimi a za chwile nudzicie się w zdrowym ciele. Problem w tym, że wcale nie minęła chwila a pięć lat. Świat poszedł do przodu, Wasi bliscy wraz z miłością zdążyli ułożyć sobie inaczej życie a Wy musicie temu stawić czoła…

Kolejna książka o umieraniu, ale tym razem w takim stylu, jak lubię. Jest ciekawie, jest wciągająco, a przede wszystkim lekko. Travis stracił głowę, dosłownie, a raczej ciało. Ciężko chory i umierający na raka, zgadza się wziąć udział w eksperymencie i odciąć oraz zamrozić swoją głowę, którą w przyszłości będzie można przeszczepić do zdrowego (lub sztucznego) ciała. Okazuje się, że ta przyszłość nadchodzi szybciej niż mogło się wydawać i po 5 latach Travis budzi się z obcym ciałem. Choć dla niego to było tylko jak krótki sen, to nic nie jest takie samo, zwłaszcza jego dziewczyna Cate - nie dość, że jest starsza, to ma narzeczonego... ale Travis się nie poddaje... Książka jest naprawdę nietuzinkowa, aczkolwiek brakuje mi w niej elementu zaskoczenia... zwłaszcza dotyczącego wątku miłosnego... mimo to czytało się bardzo przyjemnie. Niestety pod koniec autor zawalił. Czegoś tu zabrakło, zostało urwane i zdecydowanie zaniżyło moją ocenę.

Książka, którą szybko i przyjemnie się czyta. Na prawdę ciekawiło mnie jak potoczą się losy głównego bohatera, ale im bliżej końca, tym bardziej drażniło mnie jego infantylne zachowanie. Samo zakończenie trochę bez pomysłu, wszystkie wątki urywają się, jakby autor stwierdził, "dobra, wystarczy".. zdecydowanie zaniżyło to moją ocenę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ta książka w dość zabawny i przystępny sposób porusza kwestie o poszukiwaniu siebie i zmierzaniu się z rzeczywistością.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Travis ma 16 lat i jest śmiertelnie chory. Rodzice decydują się na zamrożenie jego głowy, bo za ileś lat lekarze będą wstanie mu pomóc, co prawda ciała nie uleczą ale głowa (mózg, świadomość) będzie mogła funkcjonować dzięki innym możliwościom.
Mija kilka lat (tylko 5) i Travis budzi się do dosłownie nowego życia. Ma nowe, zdrowe ciało młodego chłopaka (lepiej umięśnione niż swoje stare). Nie ma problemu z identyfikacją siebie (ma swoją twarz),musi nauczyć się nowego ciała - inne dłonie, stopy, jest wyższy.
Dla niego czas się zatrzymał ale nie dla jego dziewczyny i przyjaciela czy rodziców.
On "zatrzymał się" w wieku 16 lat, jego przyjaciel i dziewczyna są starsi od niego mentalnie (metrykalnie są w tym samym wieku). Ona ma narzeczonego, przyjaciel ma dziewczynę, studiuje. Świat, który pamięta jest inny, wiele rzeczy zmieniło się, dzieci nie są już maluchami a nastolatkami. Rodzice też się zmienili, nie tylko fizycznie.
Travis musi pogodzić się z wieloma rzeczami, które odbyły się poza nim, pogodzić się ze świadomością, że świat i ludzie nie czekali na niego aż się obudzi, że życie toczyło się bez jego udziału. Musi dojrzeć mentalnie do zmian, które odbyły się kiedy on "spał".

Ludzie zamrażają swoje ciała aby kiedyś, w przyszłości móc
ożyć, zmartwychwstać, kiedy medycyna znajdzie lek na ich chorobę. Można by rzec, że na naszych oczach dzieją się cuda medyczna. Lekarze przeszczepiają serca, nerki, dłonie, a nawet twarze...
Travis spał tylko (!) 5 lat a co by było gdyby zamrożony człowiek obudził się po 20, 30 latach ? Czy poznałby swoich bliskich ? Jak zmieniłby się świat ? Czy byłby wstanie odnaleźć się w nowym świecie ? Czy ktoś z nas zdecydowałby się na taki krok mając świadomość, że obudzi się w nowym, zupełnie innym świecie ?

Książkę przyjemnie się czyta, jednak szczerze powiedziawszy oczekiwałam czegoś lepszego po przeczytaniu opinii na okładce książki.
Opowiada ona historię chłopaka, który budzi się po pięciu latach śpiączki ze swoją głową, ale obcym ciałem. Ciężko jest mu się odnaleźć w świecie w którym tyle przez ten czas się zmieniło. Za wszelką cenę chce odzyskać to co stracił, osobę ze względu na którą zgodził się na tą skomplikowaną operację, jednak okazuje się, że nie jest to takie łatwe, jak mu się wydawało. Okazuje się, że powrót z zaświatów też ma swoje złe strony.

Super urocza, mądre przesłanie

Super urocza, mądre przesłanie

Bardzo przyjemnie się czytało, ogólnie pomysł na książkę przedni. Polecam całym serduszkiem ♥

Travis 16-latek poddający się eksperymentowi aby przeżyć. Pomysł na książkę przemówił do mnie i po opisie byłam przekonana, że ją pokocham. Czy tak się stało? Nie natomiast nie uważam żeby była tragiczna. Jest niedopracowana, gdyby te niedokończone szczegóły poprawić książka byłaby idealnie nieidealna. Co do odczuć jakie wywoływała to były nijakie, nie było ich w ogóle. Na koniec chciałabym napisać, że jest mi bardzo przykro z powodu niskiej oceny jakiej musiałam jej wystawić.

Travis ma 16 lat i choruje na nieuleczalnego raka. Jego jedyną szansą jest eksperymentalna operacja, której efekt nie jest do końca wiadomy. Poddaje się jej i pięć lat później budzi się, głowa ta sama, ale ciało inne, przeszczepione od dawcy. Wracając do codzienności, odkrywa jak wiele zmieniło się pod jego nieobecność: szkoła, w której znajomi pozostali tylko nauczyciele, przyjaciele już na studiach, a jego dziewczyna okazuje się mieć narzeczonego. I jak tu się przyzwyczaić?
Jest to opowieść o chorobie i o stracie. Rodzina i przyjaciele Travisa nie wiedzieli, czy chłopak się obudzi, i wraz z upływem czasu musieli jakoś ułożyć sobie życie bez niego. Nie było to wcale takie proste. A Travis po powrocie nie mógł się przyzwyczaić. Wszystko jest inaczej. Chciałby odzyskać swoje dawne życie, ale nie jest to możliwe. To trudna opowieść, ale wzbogacona dużą dawką humoru (niekiedy czarnego!). Nie podobało mi się jednak to, jak uparcie Travis dążył do tego, żeby było jak dawniej, zwłaszcza w kwestii Cate. Końcówka w ogóle była jakaś taka dziwna, a Epilog bardzo mnie rozczarował, bo tak naprawdę nic się tam nie wydarzyło.
Tak czy inaczej historia ogólnie jest bardzo ciekawa, nietypowa, to duży plus. Myślę, że warto się z nią zapoznać.

• 2016
  • 2016