The Colour of Law

Okładka książki The Colour of Law Mark Gimenez
Okładka książki The Colour of Law
Mark Gimenez Wydawnictwo: Sphere Cykl: Scott Fenney (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Scott Fenney (tom 1)
Sphere
2013-02-28
2013-02-28

Przeciętny thriller prawniczy. Dobrze się czyta, ale schematy gonią schematy i co bardziej wytrawny czytelnik nie znajdzie tu żadnych miłych niespodzianek

Świetna książka. Bardzo dobry kawałek literatury. Polecam Gimeneza.

Świetna książka. Bardzo dobry kawałek literatury. Polecam Gimeneza.

A.Scott jest znanym prawnikiem w dużej firmie której klientami są korporacje. Jego życie jest idealne: piękna żona, dom za 3.5mln dolarów, Ferrari i perspektywa jeszcze lepszych zarobków. Pewnego razu musi się podjąć obrony czarnej prostytutki oskarżonej o zabicie syna wpływowego polityka. Zaczynają się naciski z góry i Scott musi zdecydować czy postąpi zgodnie z własnym sumieniem i etyką ryzykując swoją pozycję zawodową. świetny thriller prawniczy trochę w stylu Firmy Grishama. Polecam.

Książkę przeczytałam w kilka wieczorów. Wartka akcja i dobrze opisany świat prawników. POLECAM

Naprawdę ciężko nie porównywać tej książki (i pewnie tego autora) do Grishama. Problem, błyskotliwy prawnik, sztuczki, kruczki i zażarty bój.
Książka bardzo wciąga. Tak bardzo, że dwa razy bym się zaczytał i nie wysiadł na właściwym przystanku. Mało tego! Byłem zdenerwowany, że już muszę wysiadać :-)
Mam jeszcze w zanadrzu dwie książki tego autora. Czuję, że będzie podobnie :-)

Mam jeszcze w zanadrzu dwie książki tego autora. Czuję, że będzie...

Kiedy preczytałam ''suchar'' o prawniku i wężu stwierdziłam, że książka może być warta uwagi. Kiedy zobaczyłam, że poleca ją mistrz gatunku John Grisham, stwierdziłam: Muszę sięgnąć po Kolor Prawa. Nie zawiodłam się, książka wprost idealna na niedzielne popołudnie. gimenez'owi do Grishama daleko, nie mniej jednak warto po nią sięgnąć.

Czy wiecie, czym się różni rozjechany prawnik od rozjechanego węża? Dam Wam chwilkę do zastanowienia. Gotowi? Otóż, przed wężem widać ślady hamowania... Ten dość sarkastyczny żart, choć tak okrutny, znakomicie obrazuje podejście przeciętnego człowieka do zawodu adwokata. Niemal wszyscy postrzegają tę profesję, jako żerowanie na czyimś nieszczęściu lub niesamowitą okazję na wzbogacenie się korzystając z brudnych pieniędzy przestępców. Cóż może zrobić skromny czytelnik zmęczony takimi pesymistycznymi informacjami? Odpowiedź jest prosta. Sięgnąć po dobry thriller prawniczy. Bierzemy, więc książkę do ręki i zaczynamy czytać. W pewnej chwili orientujemy się z wyrazem niesmaku na twarzy, iż Mark Gimenez stawia przed nami prawnika, ciężko powiedzieć, że skorumpowanego, ale na pewno umiejącego łamać prawo w jego majestacie. Chcemy, więc odłożyć zaczętą lekturę, ale nagle zdajemy sobie sprawę, że historia tak nas wciągnęła, iż już nie ma odwrotu i musimy ją poznać do końca.
Scott Fenney to młody, ambitny prawnik. Jego życie to bajka. Ma ładny dom, najpiękniejszą żonę w całym mieście i córkę Boo, którą kocha nad życie. Codziennie rano wsiada do swojego lśniącego ferrari i rusza do pracy. Na ulicy mija idealnych ludzi. Po kilku minutach dociera do kancelarii swojego wspólnika, gdzie generuje przychód w wysokości trzech milionów dolarów rocznie. Żyje w „bańce" Dallas i o tym, że kiedyś był biedakiem, zdążył już dawno zapomnieć. Przez jedno niepozorne przemówienie jego sielankowe zaczyna chwiać się w posadach. Sędzia sądu federalnego, urzeczony kłamliwą gadaniną prawnika, wyznacza Scotta na obrońcę z urzędu pewnej czarnoskórej narkomanki, oskarżonej o zabójstwo syna senatora mianowanego na kandydata na urząd prezydenta USA. Bohater nie jest głupi, więc stara się jak najszybciej przekazać kłopotliwą klientkę komuś innemu. Jest tylko jeden problem. Mianowicie, dziewczyna chce, by reprezentował ją właśnie Fenney. Czy wydawałoby by się pozbawiony ludzkich uczuć mecenas zdecyduje się jednak reprezentować Shawandę, ryzykując równocześnie swoją karierą?
„Kolor prawa" to nie tylko książka prawnicza. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, co byście zrobili, jeśli los pozwoliłby Wam ponownie wybrać swoją ścieżkę np. kariery, ta pozycja będzie niezwykłą analizą porównawczą. Scott jest zachłanny, a Bobby nie. Choć panowie dzielą tę samą profesję, różni ich niemal wszystko. Obydwaj byli identyczni, jednak każdy z nich podjął inną decyzję, co jednoznacznie zdecydowało o ich losie. Myślę, iż książka jest tak dobra, iż przed podobnym wyborem staje każdy. Zrzeczenie się sumienia kosztem majątku jest proste. Czy jednak konsekwencje będą dokładnie takie, jakich oczekuje Scott?
Książkę postrzegam, jako wartą poznania, niemniej wiem, że moja opinia o niej nie jest pełna. Autor był pod szczególnym wrażeniem „Zabić drozda", czyli powieści należącej do kanonu literatury. Osobiście, ten utwór jest wciąż na liście moich przyszłych wyzwań czytelniczych, stąd trochę niekompletny obraz całości stworzonej przez Gimeneza. Jestem ciekawa reakcji kogoś, kto czytał już dzieło Harpera Lee i na jego tle oceni „Kolor prawa".

*http://inna-perspektywa.blogspot.com/2013/02/mark-gimenez-kolor-prawa.html*

Ciekawa, wciągająca powieść ukazująca okrutne realia "prawniczego" życia. Polecam fanom nie tylko fanom prawa:D

Przy awarii komputera pożegnałam się z plikiem 'recenzje' : ((
Więc teraz krótko i węzłowato: John Grisham - polecam!
Obaj Panowie mają bardzo podobne życiorysy, więc być może kultura i styl uprawianego przez nich zawodu wpływają tak na kulturę i styl ich piór... Oczami wyobraźni widziałam Danny'ego DeVito w roli Bobby'ego. /nie wiem czy dobrze pamiętam, książki już przy sobie nie mam/

Przy awarii komputera pożegnałam się z plikiem 'recenzje' : ((
Więc teraz krótko i węzłowato: John Grisham - polecam!

• Mark Gimenez
  • 2015 projekt 52