Burmistrz Lexington Avenue

Wydawnictwo: Sonia Draga

Inne wydania

W małym miasteczku na Florydzie Rudy Kelly, upośledzony umysłowo dwudziestosześciolatek, siedzi w celi śmierci za morderstwo, którego nie popełnił. Na skutek nieudolnej obrony i politycznych nacisków oraz na podstawie sfałszowanych dowodów rzeczowych... uznano go winnym brutalnego morderstwa. zegar tyka, nieuchronnie odmierzając czas, który dzieli Rudy ego od wykonania wyroku. Jedyną szansą dla chłopca jest wznowienie procesu, a w tym ma mu pomóc Jack Tobin, przyjaciel ojca z dzieciństwa, a przy okazji wzięty adwokat. W imię sprawiedliwości Tobin nie waha się porzucić wszystkich dotychczasowych zajęć, a wypowiadając wojnę oskarżycielom, tak naprawdę wypowiada wojnę całemu systemowi. Ale czas ucieka nieubłaganie? Burmistrz Lexington Avenue to nie tylko doskonały thriller prawniczy, ale również opowieść o sile przyjaźni, o miłości i stracie, o dotrzymywaniu obietnic i spłacaniu długów, a wszystko to w scenerii Nowego Jorku i Florydy.

Kass | 2011-05-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 maja 2011

Świetna książka. Ulubiona. Niesamowita.
Zupełnie nie mogłam się od niej oderwać. Faktycznie książkę się nie czyta, ją się pochłania w całości. Próbowałam walczyć ze sobą, żeby ją odłożyć, ale nie byłam w stanie powstrzymać się przed ciekawością co będzie dalej.

W książce nie da się przewidzieć jak będzie wyglądał ciąg dalszy, do samego końca trzyma w napięciu i całkowicie pochłania w świat przedstawiony przez James'a Sheehan'a, jest opisany w tak rzeczywisty sposób, iż czuje się jedną z obserwująch postaci.

Jest wiele momentów z Rudym, kiedy jest już w więzeniu i spotyka się z Jackiem, kiedy łzy same napływały mi do oczu.
Jack wypowiada w myślach zdanie, z którym się całkowicie zgadzam
"Oni twierdzą, że Rudy był opóźniony! Był na tyle opóźniony, że był w stanie dostrzec rzeczy, które większości z nas umykają."
"Może wszyscy powinniśmy być w ten sposób opóźnieni? Moglibyśmy postrzegać świat w bardziej czysty sposób."
W końcu Rudy był pewnien, że "... to jeśli się sobie na to...

Agnieszka-Wawka | 2014-05-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2014
Przeczytana: 03 maja 2014

Nawet nie wiem co napisać,takie wrażenie wywarła na mnie ta książka.Jak na debiut to autor podniósł sobie poprzeczkę bardzo wysoko.

Poruszająca książka o karze śmierci i dziurawym prawie karnym na całym świecie,o ludziach dla których kariera stoi wyżej w hierarchii wartości niż życie innych. O tym do czego prowadzi,głupota,lenistwo,nałogi... Książka która na długo zapada w pamięci i zmusza do myślenia. Po co tu jestem i dlaczego i czy osoba opóźniona na pewno jest taka jak nam się wydaje.
Literatura która wciąga od pierwszej strony i nie daje odejść ani na chwilę. Książka zaskakuje na każdym kroku i czyta się nie jak fikcję literacką ale jak prawdziwe wydarzenia.
Zastanów się czy to tylko fikcja.Ja wiem że takie dramaty rozgrywają się w rzeczywistości i co można z tym zrobić.

Kuba | 2015-10-14
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 października 2015

Długo się za tę książkę zabierałem, ale jak już zacząłem czytać, to nie mogłem się oderwać. Na uczelni nie mogłem się skupić, o świetnym serialu zapomniałem, meczów nie oglądałem. Jest to bez wątpienia jeden z najlepszych thrillerów prawniczych jakie miałem przyjemność czytać w swoim życiu. Mamy genialnie opisane obowiązujące w tamtym rejonie prawo, absolutnie rewelacyjnie przedstawioną rozprawę ze szczegółami i świetne podłoże obyczajowe, które w takich książkach pobudza emocje. Podczas lektury przeżyjecie ich karuzelę. Śmiech, płacz, złość, sprawią, że kończąc lekturę, jeszcze długo nie będziecie się mogli po niej otrząsnąć. Z pełną świadomością stwierdzam, że 'Burmistrz...', to poziom, jaki John Grisham prezentował przy swoich najlepszych dziełach takich jak 'Firma'. Czekam na więcej pozycji tego autora i marzę o tym, aby 'Burmistrz...' został kiedyś zekranizowany.

kasiaman55 | 2012-04-27
Przeczytana: 01 marca 2012

Bardzo dobrze napisana powieść z kilkoma głównymi wątkami. Przy jednej z części nawet się popłakałam. Ukazuje luki prawne, które doprowadzają do wielu pomyłek w wydawaniu wyroków przez sądy i przez to daje obraz dramatu wielu ludzi. Polecam.

nicholas | 2011-03-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2011, Posiadam
Przeczytana: 11 marca 2011

Jednym słowem rewelacja. "Burmistrz" trafia natychmiast na półkę ulubionych książek. Czytając, nie, nie, chłonąc kolejna stronę czułem się jak na sali sądowej. Przeżywałem wszystkie zwroty akcji wraz z bohaterami. Nie jest to typowa rozprawa miedzy dobrem, a złem, ale...zresztą sami zobaczycie, nie odbiorę Wam tej przyjemności:). Na okładce jest jedna opinia, z którą się zgadzam w 100%:"doskonały thiller prawniczy, konkurencja zzielenieje z zazdrości". POLECAM i czekam na następną książkę Sheehana

Magda | 2012-07-19

Jedna z najlepszych ksiązek jaie czytalam w zyciu. Na poczatku moze nie wciaga od razu ale pozniej akcja bardzo sie rozkreca.

Katarzyna Kunowska | 2015-01-03

Wciągająca, dobrze napisana książka o tym jak wadliwy bywa system prawny. Porusza bardzo ważną tematykę kary śmierci i tego czy powinna być stosowana mimo ogromnej liczby niewinnych osób, skazanych na tę karę za przestępstwa, których nie popełnili.
Ale też książka o prawdziwej męskiej przyjaźni i o tym, że dane komuś słowo jest święte. I jeszcze o wielu innych ważnych rzeczach, które dotyczą każdego z nas.

"rzeczy ważne w życiu zawsze dzieją się wczoraj, nieistotne jak dawno to wczoraj minęło. To samo dotyczy ludzi, z którymi dorastamy. Możemy przeżyć wiele lat, nie widując się wcale, a i tak potrafimy czytać sobie w myślach."

7,5/10

Daniel | 2011-09-27
Przeczytana: 26 września 2011

niesamowita książka nie sądziłem że kupiona podczas zakupów przypadkiem na promocji trafię na taką perełkę!!! ciekawe czy następne autorstwa jamesa sheehana bedą takie? oby!!!!

Judyta | 2011-11-02
Przeczytana: 17 października 2011

Dawno książka nie zrobiła na mnie tak dużego wrażenia. Od pierwszych stron można się domyślić, że to będzie smutna lektura i faktycznie jest. Od początku, odkąd tylko poznajemy Rudy'ego staje się on naszym przyjacielem i chcemy żeby wszystko skończyło się dla niego dobrze. Jednak prawo nie zawsze jest po naszej stronie i nie zawsze jest tak jak chcemy żeby było.
Ta książka sprawiła też, że zaczęłam patrzeć nieco inaczej na karę śmierci. Niby łatwa do wykonania, powinna być nauczką i przestrogą dla innych, a okazuje się, że może łatwo zakończyć jakieś niewinne życie.
Urzekła mnie końcówka. Dwa rybołowy wzbijające się w stronę nieba, w chwili gdy Jack rozsypuje prochy Rudy'ego w jego ulubionym miejscu na rzece.
Co zapamiętałam z tej książki? "Nie rezygnuj. Nie poddawaj się tylko dlatego, że nie żyję, Jack. Pamiętaj!" Ten cytat mówi sam za siebie.

Raf_fa | 2016-03-16
Przeczytana: 16 marca 2016

Świetna powieść sądownicza. Porównywana do innych powieści prawniczych, ale Sheehan ma w sobie coś co nie każdemu czytelnikowi może się spodobać... on właściwie nie wychodzi z sali sądowej a książka przesiąknięta jest językiem prawniczym i cała frajda czytania tej powieści polega na poznawaniu zawiłości i logiki świata sędziów, prokuratorów i adwokatów... Mniej tu fajerwerków niż u Grishama, ale też więcej logiki. Z drugiej strony powieści nie brakuje zwrotów akcji, ciekawie budowanej fabuły... a więc polecam... a szczególnie fanom gatunku... nie będą zawiedzeni...