Gra w Boga

Albatros
2006-01-01
2006-01-01

Greg Iles ,,Gra w Boga"

David Tennat naukowiec, lekarz związany z projektem Święta Trójca, na jego czele stoi Peter Godin. Celem tego projektu jest stworzenie myślącego komputera o nieograniczonych możliwościach. Jednak David zaczyna mieć pewne wątpliwości, uważa, że Godin planuje wykorzystać tą innowacyjną technologię do własnych celów, które mogą zagrozić całej ludzkości. Czy David będzie w stanie zniweczyć plan Godina? Czy projekt Święta Trójca zostanie doprowadzony do końca? Czy ludzkość przestanie istnieć?

Jeśli chodzi o fabułę książki, to jestem pod ogromnym wrażeniem, ciekawa alternatywa stworzenia myślącego komputera z nieograniczonymi możliwościami. Wizja bardzo przerażająca i taka adekwatna do naszych czasów, gdzie technologia jest na bardzo wysokim poziomie. Już w pierwszym rozdziale autor powieści potrafił wprowadzić czytelnika w zaciekawienie i zadawanie pytań: dlaczego? Po co? O co tak naprawdę chodzi? Każda akcja stopniowo zaczęła nabierać rozpędu. Rozbudowana w taki sposób aby czytając można było się we wszystkim połapać i zrozumieć całą kwintesencję projektu Świętej Trójcy. W każdym rozdziale akcji było coraz więcej z jeszcze większym przytupem i rozwinięciem, że nie sposób było się oderwać. Minusem był niekiedy bardzo naukowy język, przez co nie zawsze się miało pojęcie o co tak naprawdę chodzi. Z czasem jednak ten język przerodził się w prosty i zrozumiały sposób.
Bohaterowie różnią się od siebie nie tylko charakterem ale także tym jak postrzegają świat, ludzi oraz Boga. Jedni są bardzo negatywnymi postaciami, od których również można czegoś się nauczyć a jedni to bardzo pozytywne postacie, które same przeżywają swoje wewnętrzne rozterki i próbują nauczyć się czegoś innego, nowego, co sprawi, że jednak zmienią ten świat na lepszy, bardziej czystszy. Takim bohaterem w szczególności był doktor Tennat. Pomimo przeciwności miał tylko jeden cel, do którego dążył za wszelką cenę. Chciał po prostu dociec prawdy i wskazać różne kwestie dotyczące całej ludzkości. Czy mu się udało dowiecie się czytając książkę.
Książka bardzo mnie urzekła i zaskoczyła pod względem pomysłu autora na jej napisanie ale także na wizję tego wszystkiego co się tam wydarzyło, co może również dotknąć nas współcześnie. Na początku co prawda myślałam, że będzie nudna ze względu na naukowy język. Aczkolwiek z każdym kolejnym rozdziałem kiedy akcje zaczęły być coraz dłuższe i bardziej rozbudowane, wiedziałam już jak się pomyliłam. Nie mogłam się oderwać, bo musiałam poznać dalsze losy oraz poznać o co tak naprawdę chodzi w całym tym projekcie Świętej Trójcy.
Polecam każdemu kto lubi science fiction i wszelkie technologie razem wzięte.

Greg Iles ,,Gra w Boga"

David Tennant jest jednym z kilku naukowców związanych z hipertajnym rządowo - prywatnym projektem Święta Trójca, na którego czele stoi genialny konstruktor komputerów, Peter Godin. Celem projektu jest stworzenie myślącej maszyny - superkomputera o wręcz nieograniczonych możliwościach. Prace dobiegają końca - i David zdaje sobie sprawę, że Godin pragnie wykorzystać rewolucyjną technologię do własnych, zagrażającej ludzkości celów. W przekonaniu tym utwierdza go podejrzana śmierć pracującego przy Świętej Trójcy fizyka noblisty Andrew Fieldinga, który nieoczekiwanie umiera na udar mózgu. Co odkrył jego przyjaciel? Tennant domyśla się prawdy. Chcę ją ujawnić - sam więc musi zginąć. Zmuszony do ucieczki, ma przeciwko sobie policję, agentów federalnych i zawodowych zabójców. Tymczasem Święta Trójca wymyka się spod kontroli, światu grozi zagłada. Jedynie David mógłby powstrzymać nieuchronny bieg wydarzeń...

Hasło "przeciętna" mało pasuje do tej książki, już prędzej "może być".
Książka trzyma w napięciu, owszem, ciekawa fabuła, szybka akcja. Nie mniej nie przekonało mnie to ... szczególnie zakończenie ... nie tego się spodziewałam. Ogólne wrażenie: można spokojnie zacząć czytać - bo może się spodobać.

Hasło "przeciętna" mało pasuje do tej książki, już prędzej "może być".

Początkowo czytając tą książkę chciałam ją odłożyć i zająć się czytaniem innej, ale jednak jak się okazało przeczytałam ją całą. Początek dla mnie nie był najlepszy, ale z czasem akcja zaczęła się rozwijać i po powoli wciągnęłam się w wir wydarzeń.
Książka ta " nie powaliła" mnie, ale również nie rozczarowała.

Książka ta " nie powaliła" mnie, ale również nie rozczarowała.

Inteligentny i błyskotliwy techno-thriller z ludlumowską wręcz intrygą na skalę światową (ograniczoną zresztą jak zwykle do USA). Naprawdę dziwię się że tytuł ten nie zyskał takiego rozgłosu jak książki Dana Brown'a... jest tutaj wszystko: rządowy spisek, zawodowi mordercy, ucieczka, pościgi oraz sztuczna inteligencja w postaci superkomputera (który potrafi mówić co może zakrawać na science-fiction) A wszystko to nie jest płytkie lecz bardziej ambitne niż by się mogło wydawać, momentami pojawiają się aspekty filozoficzne, etyczne i teologiczne, tak więc tytuł jak najbardziej adekwatny do treści.

Dużo, dużo gorsza w porównaniu z "Aniołem z Missisipi" tego samego autora. Nie wiem, co Greg Iles ćpał pisząc tę książkę, ale zdecydowanie powinien zmniejszyć dawkę. ;-)
W dwóch, krótkich słowach: strata czasu.

W dwóch, krótkich słowach: strata czasu.

Po te pozycję sięgnełam zaciekawiona "Aniołem z Missisipi" który był naprawdę fantastyczny. Tego też oczekiwałam po tej pozycji.Czyta się ją dość szybko, bo i tempo akcji jest szybkie, ale nie jest to pozycja, która na długo pozostanie w pamięci.

Ciekawe choć mnie nie zachwyciło.

Ciekawe choć mnie nie zachwyciło.

Dla koneserów technicznych nowinek futurystycznych z intrygą na najwyższych szczeblach władzy.
Mnie zmęczyła bardzo...

Mnie zmęczyła bardzo...

Początkowo zapowiadało się świetnie, niestety końcówki nie byłam w stanie przełknąć. Beznadziejne zakończenie

• Thriller/sensacja/kryminał
  • 2010