Czarnoksiężnik z Krainy Oz

Cykl: Kraina Oz (tom 1) | Seria: Francesca Rossi (ilustr.)
Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk
siannve

Podążaj drogą z żółtych cegieł aż do Szmaragdowego Grodu. Kiedy tam dotrzesz, poproś o spotkanie z Ozem. Na pewno ci pomoże.
Klasyczne dziecięce opowieści z niezwykłymi ilustracjami znanej włoskiej rysowniczki Franceski Rossi, które pomogą dzieciom przenieść się do krainy wyobraźni.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wyniki-wyszukiwania/489637/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wyniki-wyszukiwania/489637/

MountainTobacco | 2014-01-25

Kiedy już przeczytacie tysiąc i jeden razy Alicję w Krainie Czarów, wcześniej lub później będziecie musieli wyruszyć w podróż do Krainy Oz. I choć lektura ta jest mniej poważna, pochłonie Was bez reszty dzięki niesamowitym pejzażom oraz postaciom, jakie wyczarował dla Was Lyman Frank Baum. Wyobraźnia tego pisarza zdaje się być bowiem studnią bez dna... Osobiście czytałam dwie części historii o przygodach Dorotki, ale jest ich dużo więcej, jeśli już okaże się, że wciągnie Was ta historia bez reszty. Mimo, iż nie ma w niej wiele z tzw. mądrości, w jakie obfitują czasem historie dla dzieci, posiada swój przekaz i doskonale się ją czyta, a sama historia wpływa na wyobraźnię nie tylko tego małego - czytelnika. Posiadam tę książeczkę wydaną przez wydawnictwo Siedmioróg z nieco niegustowną okładką, pomiędzy którą jednakże kryją się przepiękne czarno-białe ilustracje Artura Łobusia.

Monika | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

I co mam napisać o tej książce? Oceniam ją na 5 gwiazdek, co tutaj daje miano "przeciętnej". Gdyby miały ocenić ją dzieci, którym czytałam przygody Dorotki i jej przyjaciół pewnie powiedziałyby, że książka była ciekawa. Wnioskuję tak po naprawdę dużym zainteresowaniu jakie malowało się na buziach przedszkolaków podczas słuchania, choć wydaje mi się, że mogło to zaciekawienie być spowodowane faktem, że żadne dziecko nie znało wcześniej "Czarnoksiężnika z Krainy Oz".

Przyznam szczerze, że będąc dzieckiem nie przepadałam za tą baśnią, nie rozumiałam jej po prostu. Teraz z perspektywy dorosłej osoby widzę, że dla malucha może być niezrozumiała ta cała historia z Ozem. Zawsze po przeczytaniu bajki czy baśni w przedszkolu dzieci opowiadają jej treść, tym razem mimo, że naprawdę bardzo uważnie słuchały tekstu miały trudności z opowiedzeniem historii Dorotki, Stracha na Wróble, Żelaznego Drwala i Tchórzliwego Lwa. Uważam, że ta baśń jest za trudna dla dzieci w wieku przedszkolnym, one...

Antoni Leśniak | 2014-02-17
Przeczytana: grudzień 2012

Ubrana w płaszcz bajki dla dzieci, tak naprawdę jest to niezwykła filozoficzna opowieść dla dorosłych o tym, co w życiu jest najważniejsze. Serce, rozum, odwaga a może tak po prostu przyjaźń, lojalność, wierność zasadom. Pewnie, że dorośli żyjąc w swym dorosłym świecie już o tym wiedzą, ale może nie zaszkodziłoby sobie przypomnieć, co tak naprawdę ważnego powinno być naszym udziałem. W tym też ukrywa się właśnie sens bajek dla dzieci, że chcemy w nich zawrzeć przesłanie, które choć kierujemy do dziecka, to tak naprawdę jest to przesłanie dla nas dorosłych. Byśmy umieli być takimi, jakimi karmimy nasze dzieci, w końcu przecież potencjalnymi dorosłymi. To dzieciom zaszczepiamy te ideały i te cechy, które cenimy, a których nam brakuje w codziennym życicy i mamy nadzieję, że może one kiedyś będą w stanie żyć lepiej, inaczej. Dlatego bajkowy świat jest idealny, ale jest też kalką świata dorosłych. Świat dorosłych, ale świat, w którym dorośli zachowują się, myślą i postępują jak dzieci....

Najwyższy czas dowiedzieć się w jaki sposób Dorotka wróciła do domu... bo kiedy w książce pojawiały się Fruwające Małpy, ja książkę rzucałam w kąt. Nie wiedzieć czemu napawały mnie pierwotnym, bezgranicznym lekiem. Może to grafika, może przekonanie, że mogą uczynić (na usługach nieodpowiedniej osoby) wiele złego - prawdą jest, że nigdy nie poznałam zakończenia przygód Dorotki i jej przyjaciół. Dziś już wiem=)

Piękna to bajka. Prawdziwe piękna i mądra. W poszukiwaniu serca, rozumu, odwagi i domu spotykamy wiele trudności, ale upór i wsparcie przyjaciół to lekarstwo na wszelkie niedogodności.

Książeczka w cudowny sposób rozbudza wyobraźnię i w bardzo prosty sposób ukazuje potęgę uporu w dążeniu do celu.

Wkp | 2013-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2013

Pamiętam jak jako dziecko obejrzałem pierwszy raz "Czarnoksiężnika z krainy Oz". Nie pamiętam, która była to wersja, bo ekranizacji powstało dużo, ale na pewno kolorowa. Wielokrotnie więc myślałem o przeczytaniu pierwowzoru przygód Dorotki, która trafiwszy w skutek spotkania z tornadem do Oz, stara się powrócić do rodzinnego Kansas. Nigdy jednak nie było mi jakoś po drodze - aż do teraz. I jakie są wrażenia?

Cóż. Co trzeba powiedzieć, to to, że styl Franka Bauma jest lekki i przyjemny. Dość prosty, momentami nawet archaiczny, ale miły dla oka. Zwrotów akcji również nie jest brak, ale wszystko to w pewnym momencie zaczyna nużyć. Po 2/3 odłożyłem powieść na półkę i nie mogłem się zabrać za powrót do niej. W końcy jednak dokończyłem i nie żałuję, choć autorowi wkradło się sporo nielogiczności. Chętnie też zapoznałbym się z dalszymi tomami opowiadającymi o Oz. Szkoda jednak, że na 14 napisanych przez autora, w naszym rodzimym języku ukazało się tylko 5 o przygodach Dorotki.

Tak czy...

Danway | 2011-12-31
Przeczytana: 1994 rok

Ciekawa historia o Dorotce, jej piesku Toto oraz grupie jej przyjaciół Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa...

Cała piątka przemierza tajemniczą krainę by odnaleźć tytułowego Czarnoksiężnika, aby ten mógł jej pomóc wrócić do rodzinnego Kansas, z którego dziwnym trafem została porwana...

W czasie drogi przyjaciele przeżywają różne przygody, zawiązując coraz silniejsze więzy przyjaźni, a także nabierając wiary we własne możliwości, aż do wielkiego finału, o którym musicie przeczytać sami..

PABLOPAN | 2012-04-20

Coś, co każdy miłośnik przygód przeczytać powinien :) Aliteracja niezamierzona ;)

Książkowo_czyta | 2012-02-27
Przeczytana: 1992 rok

Fantastyczna opowieść o Dorotce i jej piesku Toto, którzy w wyniku huraganu zostają przeniesieni wraz ze swoim domkiem do tajemniczej i barwnej krainy w Kansas...

Dziewczynka aby wrócić do domu musi odnaleźć Czarnoksiężnika, a także pokonać złe czarownice. W trakcie swoich poszukiwań spotyka na swojej drodze nowych przyjaciół...

Żelaznego Drwala, który bardzo pragnął mieć serce, Stracha na wróble poszukującego rozumu oraz strachliwego Lwa marzącego o tym, by stać się odważnym...

Jakie przygody spotkają grupę przyjaciół i czy Dorotce uda się wrócić do domu?? Dowiecie się zaglądając do tej opowieści.

Ja wręcz zaczytywałam się nią w dzieciństwie :).

Renax | 2013-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Pięciolatek, któremu czytałam "Czarnoksiężnika', był oczarowany historią i rysunkami - dodam, że czytałam w wydaniu "Ladybird". Najciekawszą postacią okazał się mechaniczny drwal.
Mądre przesłanie.
Dodam, że ja osobiście nie lubiłam tej historii jako dziecko i pamiętam, że okropnie bałam się filmu.

książek: 1946
Sherry | 2016-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2016

W POSZUKIWANIU EMERALD CITY

Pewnego dnia, za sprawą nawiedzającego Kansas tornada, dwunastoletnia Dorotka trafia do niezwykłej krainy Oz, którą włada potężny Czarnoksiężnik, zamieszkujący piękne Emerald City i zdający się być jedyną osobą zdolną pomóc dziewczynce wrócić do domu. Dorotka wraz ze swoim pieskiem Toto, udaje się wgłąb magicznej krainy, pełnej osobliwych stworzeń, magii i przygód czyhających na podróżników, po to by odnaleźć sposób na powrót do Kansas i ukochanych opiekunów. Po drodze czeka na nią wiele wyzwań, którym będzie się starała stawić czoła wraz z nowo-poznanymi przyjaciółmi.

"Czarnoksiężnik z krainy Oz" to klasyka literatury dziecięcej, jak również tytuł, który chciałam poznać odkąd tylko usłyszałam o nim po raz pierwszy. Przywoływany w różnorakich źródłach popkultury, inspirujący rzeszę twórców i autorów tytuł, sprawiał, że z każdą kolejną wzmianką, moja ciekawość rosła. Wydawnictwo Ze Słownikiem pojawiło się na mojej drodze w momencie, w którym byłam...