Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów

Okładka książki Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów Temple Grandin, Richard Panek
Okładka książki Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów
Temple GrandinRichard Panek Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginalny: The Autistic Brain: Helping Different Kinds of Minds Succeed
Copernicus Center Press
2016-02-18
2016-02-18

Okładka książki Autyzm. Przewodnik. 9 postaw wspierających rozwój dzieci w spektrum Temple Grandin, Debra Moore
Autyzm. Przewo... Temple Grandin, Deb...
Okładka książki Autyzm w czasie pandemii Tony Attwood, Jed Baker, Sean Barron, Temple Grandin, Carol Gray, Ellen Notbohm, Barbara Sher, Carol Stock Kranowitz
Autyzm w czasi... Tony Attwood, Jed B...

W kontekście autyzmu na ogół mówi się o funkcjonowaniu - najczęściej w kluczu zachowań trudnych, nieakceptowanych, przeszkadzających neurotypowej większości. Na szczęście ten trend powoli się zmienia, a ta książka może w tym pomóc. Czarno na białym (w badaniach tomografem) widzimy, jak zbudowany jest mózg osoby rozwijającej się w spektrum autyzmu. Nie może ona funkcjonować w inny sposób, a niezrozumiałe dla nas zachowania to sposób na regulację. Jeśli nam może być trudno z osobą autystyczną, to jej w skrojoną na naszą miarę świecie zapewne o wiele, wiele bardziej...

Fragmenty o mózgu autystyków przeplatane mnóstwem elementów autobiografii autorki. Niektóre spostrzeżenia były bardzo trafne, ale dużo też chaosu i dygresji. Czuć też, że książka była pisana już pewien czas temu.

Pierwsza część książki, poświęcona mózgowi autystycznemu, badaniom naukowym była ciężkostrawna i trudna do przebrnięcia.

Natomiast później świetnie się czytało. Autorka wiele przykładów daje ze swojego życia. Podaje typowe trudności sensoryczne autystów ("syndrom intensywnego świata"):
-nadwrażliwość na dźwięki, np odgłos suszarki w publicznej toalecie, odgłos paznokci drapiących po tablicy, wystrzały balonów, dźwięki syreny - "jakby ktoś mi wiercił dziurę w czaszce"
-problemy z przetwarzaniem obrazu
- wrażliwość na dotyk, drażnią faktury i materiały, metki, mokre rękawy, zadrukowana gazeta, faktura dżinsów
- wrażliwość węchowa: na perfumy, zapachy kuchenne, lub smaki poszczególnych potraw.

Autorka pokazuje, jak zidentyfikować osoby z przetwarzaniem -bodźców wzrokowych (osoba przesuwa dłonią przed oczami, przechyla głowę podczas czytania, patrzy kątem oka, unika świateł jarzeniowych, boi się wind, źle widzi nocą, nie lubi mocnych kontrastów, wielokolorowej podłogi)
- słuchowych (zatyka uszy przy głośnych dźwiękach, wpada w złość, gdy jest głośno, np na stacjach kolejowych, stadionach, kinie, bolą ją uszy przy mocnych dźwiękach, jak alarmy, sztuczne ognie, przebijane balony; ma problemy ze zlokalizowaniem źródła dźwięku)
-dotykowych (odsuwa się gwałtownie przy przytulaniu, zdejmuje ubranie lub nosi wybiórczo odzież, nie toleruje pewnych faktur, szuka symulacji pod naciskiem, zwija się w koce, wchodzi pod poduszki, uderza ręką lub wpada w złość przy lekkim dotyku)
-smakowych i zapachowych (unika zapachów, czując niektóre, wpada w złość, je wybiórczo potrawy, unika potraw o określonych fakturach)

Okazuje się, że relaksujące wyjście na kawę do kawiarni może być dla osoby autystycznej ogromnym wyzwaniem:

"Kobieta przechodząca obok stolika zostawia za sobą chmurę mocnego zapachu perfum i nagle nie mogę się skoncentrować. Zaczynam słuchać rozmowy gdzieś z tyłu, za lewym ramieniem. Szorstki materiał mankietu lewego rękawa ociera się nieprzyjemnie o moją skórę. Słyszę szum i pogwizdywanie ekspresu do kawy - te odgłosy wdzierają się w morze otaczających mnie odgłosów. Nie mogę oderwać wzroku od otwierających i zamykających się drzwi. Zgubiłam wątek rozmowy i nie przysłuchiwałam się większości tego, co mówi osoba, z którą przyszłam...."

Autorka kończy książkę listą zawodów dla myślących obrazami ( fotograf, trener zwierząt, grafik),myślących słowami ( dziennikarz, tłumacz, bibliotekarz, logopeda, historyk),oraz myślących wzorcami (inżynier, fizyk, chemik, analityk, naukowiec...)

W załączniku mamy także listę 50 pytań testu AQ, określającego współczynnik cech autystycznych u dorosłych. Polecam.

Kompedium wiedzy o autyzmie na czasy wydania ksiazki, przydaloby sie wznowienie (np aktualnie nie diagnozuje sie "wysokofunkcjonujacy", nie mowimy ze ktos ma autyzm tylko jest w spektrum itp).
Autorka sama ma zdiagnozowane spektrum i pozwala czytelnikowi w prosty sposob zglebic historie swojego zycia- jak w latach 80 diagnoza ta dopiero byla stawiana, jak "po ciemku" lekarze probowali ustalic objawy. Jak sama probowala pisac artykuły naukowe, jak stawiala hipotezy na wlasnym przykladzie a pozniej-w kontrolnej grupie badawczej im zaprzeczala-np byla pewna, ze kazdy autysta "mysli obrazkami".
Ksiazka jest przydatna dla rodzicow dzieci w spektrum, zeby mogli choc po czesci zrozumiec co sie dzieje w malych glowach czy studentow- w prosty sposob przekazuje jak widza, czuja, a w końcu-jak pracowac z ludzmi z diagnoza.
Jest duzo naukowej wiedzy- mozdzek ludzi zdiagnozowanych jest o 20% mniejszy.
Ksiazka rowniez udowadnia, ze kazdy przypadek jest inny, ale sposobow dzialania tylko 4- ktorys na pewno mozna dopasowac.

Temple Grandin przybliża czytelnikowi, jakie mogą występować różnice w budowie mózgu u osób autystycznych oraz jaki wpływ mają na ich zachowanie. Popiera to przykładami z autopsji. Ta pozycja jednej z najbardziej znanych osób atypowych, ma oddźwięk bardziej naukowy, aczkolwiek pewne cechy poradnika też są. Autorka dzieli się zdjęciami swojego mózgu, wskazuje deficyty i nieprawidłowości w jego budowie. Na podstawie tego opisuje jakie przez to ma trudności w życiu codziennym. Książkę wzbogaca przypadłościami innych osób ze spektrum.

Poszedłem za ciosem, tym razem mózg autystyczny. Interesująca.

Poszedłem za ciosem, tym razem mózg autystyczny. Interesująca.

Autorka z własnym doświadczeniem autyzmu, ale też badaczka tej choroby, która rzetelnie przedstawia proces zmian diagnostyki, ale też "podpowiedzi" jak pomóc dziecku.

Książka wbrew pozorom nie jest lekturą wprowadzającą w rozumienie spektrum autyzmu i nie zawiera zbioru podstawowych informacji nt. spektrum. Nie oznacza to jednak, że nie jest wartościową lekturą. Pierwszy rozdział przedstawia w niezwykle ciekawy i kompleksowy sposób historię diagnozy i terapii spektrum autyzmu. Jeżeli kogoś interesuje, jak dochodzono do tego, czym spektrum jest, a czym nie jest, z czego wynika i z czym się wiąże, jak zmieniało się rozumienie tego zjawiska i jak absurdalne były niektóre pomysły, zachęcam do przeczytania.
W dalszej części książki dominuje podejście neurobiologiczne i poszukiwanie rozmaitych powiązań pomiędzy cechami związanymi ze spektrum, a ich podłożem neurobiologicznym. Perspektywa autorki, która sama jest osobą na spektrum sprawia, że całość jest wyjątkowo ciekawa. W ostatniej części zawarte są sugestie i pomysły na rozumienie spektrum, konceptualizowanie trudności osób ze spektrum i sugestie dotyczące wsparcia osób na spektrum. Zawarte tu treści, choć niemniej wartościowe są już subiektywnym spojrzeniem autorki i nie ze wszystkim się zgadzam. Książka ma już swoje lata, więc zawiera nieco zdezaktualizowany język (np. pojęcia typu "chory na autyzm"),co jest jednak zrozumiałe biorąc pod uwagę, jak wiedza w tej dziedzinie szybko się rozwija i jak zmienia się samo rozumienie spektrum autyzmu.

Wiele ciekawych informacji

Wiele ciekawych informacji

Całą książkę można było zmieścić w artykule.

Całą książkę można było zmieścić w artykule.

• Psychologia
  • Autyzm

Temple Grandin Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów Zobacz więcej