ADHD u dorosłych - Jak ułatwić sobie życie i uspokoić myśli

Okładka książki ADHD u dorosłych - Jak ułatwić sobie życie i uspokoić myśli Sabine Bernau, Karolina Grzywacz
Okładka książki ADHD u dorosłych - Jak ułatwić sobie życie i uspokoić myśli
Sabine BernauKarolina Grzywacz Wydawnictwo: MANDO poradniki
poradniki
Alles über ADS bei Erwachsenen
MANDO
2022-01-01
2022-01-01
Magdalena Labiś

Usystematyzowana wiedza. Miejscami jest nieco zbyt specjalistyczna, może być zbyt trudna dla laika.

Jeśli mam być szczera mimo , że książka zawiera taka pigułki wiedzy o ADHD dlamie była po prostu nudna. Jako osoba, która czyta i interesuje się tym, większość tych rzeczy wie i nie jest to zbyt ciekawe. Z jednej strony napisana prostym językiem, a jednak jakbyś czytał podręcznik od historii.

Takie masło maślane, błędy stylistyczne, za dużo się nie dowiedziałam. Powtarzanie na jednej stronie pięc razy Kobieta z ADHD, czy Mężczyzna z ADHD mnie osobiście zniechęca. Gdzieś zabrakło mi w tym wszystkim dawki wiedzy.

Beznadzieja, nie polecam, na rynku są o wiele lepsze opcje.

Beznadzieja, nie polecam, na rynku są o wiele lepsze opcje.

Bardzo przyjemnie się czyta. Duża dawka podstawowej wiedzy i ewentualnie kilku trików radzenia sobie z niektórymi trudnościami. No i przede wszystkim wskazówki gdzie szukać więcej wiedzy (dodatkowa literatura, strony internetowe) co jak dla mnie jest dużym plusem!

Książek o ADHD u dorosłych jest dosłownie garstka, a tych napisanych rzetelnie jeszcze mniej... Temat w Polsce dopiero raczkuje, ale można już znaleźć całkiem wartościowe pozycje. Uważam, że ta należy do jednych z nich. Autorki ukazały, w jaki sposób ADHD przejawia się u dzieci i dorosłych, przytoczyły historie konkretnych pacjentów, opowiedziały o tym, w jaki sposób należy przeprowadzić diagnozę i jakie leczenie wdrożyć, by móc żyć wreszcie ze spokojną głową i dobrze zorganizowanym kalendarzem. Dobra książka. Dla osób, które nie znają tematu ADHD może przynieść ogrom ważnych informacji. Gorąco polecam.

Dobra książka na początek. Autorka przechodzi przez wiele tematów związanych z ADHD, od opisania samego zaburzenia, przez kilka przykładów z życia, dalej kryteria diagnostyczne (z rozróżnieniem na dzieci i dorosłych). Znajdzie się w tej książce trochę trywializmów, ale należy pamiętać że pierwotnie została wydana w 2007. Jako drogowskaz dla osoby neurotypowej mającej na co dzień styczność z adhdowcami albo jako wprowadzenie dla adhdowca ze świeżą diagnozą - super pozycja, polecam.
W przypadku osób znających temat - można sobie odpuścić, nic odkrywczego w niej nie będzie.

Dużo podstawowej wiedzy.

Dużo podstawowej wiedzy.

Dużo konkretów było na samym początku i w rozdziale o leczeniu farmakologicznym. Poza tym pojawiają się porady i sposoby radzenia sobie, które nie wnoszą nic konkretnego. Mam wrażenie, że ciągle była mowa o tych samych trudnościach, można by to znacznie skrócić.

Biorąc pod uwagę, że to drugie, zaktualizowane wydanie tej książki i sporo merytorycznej części zawdzięczamy Karolinie Grzywacz (poprawiła nawet po autorce rozdział o leczeniu ADHD za pomocą medycyny alternatywnej, przy każdej metodzie podkreślając, że nie dowiedziono znacznej poprawy),a i tak wyszło słabo, stwierdzam, że wskrzeszanie tej książki było zupełnie niepotrzebne. Jest mnóstwo aktualnych, lepiej napisanych, popularnonaukowych opracowań/poradników o ADHD.

Cieszę się jedynie, że przeczytałam w ramach okresu próbnego na pewnej platformie, inaczej jeszcze żałowałabym straconych pieniędzy.

Dobra książka, konkretna, szybko się czyta. Dużo cennych wskazówek i materiałów, np. jak poradzić sobie z ciągłym szukaniem zgubionych przedmiotów. Sporo wiedzy o samym zaburzeniu i o tym, jak z nim żyć. Super pomysł z podsumowaniem każdego rozdziału!

• Psychologia
  • Poradniki

Dodaj cytat z książki ADHD u dorosłych - Jak ułatwić sobie życie i uspokoić myśli