Żyletkę zawsze noszę przy sobie

Okładka książki Żyletkę zawsze noszę przy sobie Małgorzata Gołota
Okładka książki Żyletkę zawsze noszę przy sobie
Małgorzata Gołota Wydawnictwo: Filia Seria: Filia na faktach reportaż
reportaż
Filia na faktach
Filia
2022-04-27
2022-04-27
9788381959421
literatura polska psychologia

Ciężki ważny temat depresji, więc dobrze że taka książka powstała. Dla mnie nie ma tu niczego nowego, ale to bardziej ze względu na własne problemy psychiczne. Są tutaj perspektywy dziewczyn z depresją, mamy jednej z takich dziewczyn oraz specjalistów. Teoretycznie mamy więc wszystko, ale czegoś jeszcze mi tutaj brakowało. Na pewno perspektywy ze strony chłopaków, ale także takiej bardziej konkretnej skondensowanej treści.

Bardzo dobra książka, polecam szczególnie dla tych, którzy mają wśród bliskich osoby zmagające się z depresją i chcą bardziej zrozumieć uczucia towarzyszące tej chorobie.

Trigger warning: Książka porusza bardzo ważny, ale również ciężki temat. Jej treść może budzić trudne emocje, szczególnie u osób bardziej wrażliwych lub dotkniętych zaburzeniami depresyjnymi.

Oceniam emocjonalnie. Cieszę się, że takie pozycje powstają - pokazujące, że emocje dziecka czy nastolatka są ważne. Zignorowanie wrazliwości i negatywnych odczuć dzieci może prowadzić do katastrofy. Lub do przeistoczenia się dziecka w zaburzoną emocjonalnie osobę dorosłą, której trudniej jest stawić czoła życiu jako takiemu. Polecam przeczytać/przesłuchać w formie audiobooka, każdemu, a już na pewno każdemu rodzicowi. Chciałabym, żeby już żadne dziecko nigdy nie usłyszało pogardliwego "wymyślasz!" gdy opowiada o swoich problemach.

Nie umniejszajmy problemów dzieci tylko dlatego, że nie są problemami świata dorosłych.

Poruszająca lektura dotycząca trudnego tematu, jakim są zaburzenia nastroju i trudności psychologiczne u dzieci i młodzieży. Książka ma formę reportażu, a znaczna jej większość to wywiady z lekarzami, terapeutami i rodzicami dzieciaków w kryzysie. Wspomniane osoby dzielą się własnymi doświadczeniami oraz swoją wiedzą. Niektórzy z nich, jak np. dr Maciej Klimarczyk przytaczają bardzo ciekawe zagadnienia merytoryczne, a także opisy realiów polskiej służby zdrowia w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Co do wypowiedzi niektórych osób miałem pewne wątpliwości, ale całość wydaje się być próbą podejścia do tematu problemów psychicznych młodych ludzi z różnych stron: rodzina, szkoła, rozwój psychologiczny, rówieśnicy, pomoc profesjonalna, itd. To bardzo cenne, bo burzy uproszczony schemat myślenia, że same wizyty u psychologa, czy same leki od psychiatry wystarczą, aby dziecku w kryzysie pomóc i nie trzeba się zbytnio zagłębiać w to, jak funkcjonuje jego środowisko (często po to aby nie musieć poddawać krytycznej ocenie własnego sposobu działania). Książka pokazuje, że to cała konstelacja ww. czynników wpływa na zdrowie psychologiczne młodych ludzi i to jest największa wartość, którą niesie moim zdaniem ta lektura. Całość zwieńczona jest przerażającymi i pięknymi jednocześnie zapiskami jednej z bohaterek, które oddają ogrom cierpienia, z jakimi zmagają się młodzi ludzie w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dla rodziców nastolatków, pedagogów, nauczycieli uważam, że pozycja obowiązkowa ! Porusza szalenie ważny temat zdrowia psychicznego młodego człowieka, oraz depresji wśród dzieci i młodzieży.

Bardzo potrzebna książka. Warto aby rodzice wszystkich dzieci, nastolatkow ją przeczytali. Momentami jest bardzo mocna. Daje do myślenia.

Nastolatek. Depresja. Leczenie. Pomoc. Kondycja polskiej psychiatrii wobec młodzieży.

Nie jest to temat, którego nie znam. Nie jest to problem, na który zamykam oczy. Nie jest to zagadnienie, które staram się bagatelizować... A jednak ten reportaż wylał na mnie kubeł zimnej wody.

Ta choroba dotyka coraz więcej bardzo młodych ludzi i to jest przerażające, bo jeżeli nie znajdą wokół siebie mądrych dorosłych, to zapadają się coraz bardziej w tę ciemną toń. Próby rozładowywania kotłujących się emocji są drastyczne, niszczące, bolesne. Kiedy taki młody człowiek w dojrzały, przenikliwy, niezwykle poruszający sposób opisuje swoje samopoczucie, myśli czy doświadczenia, serce zamiera, ale budzi się więcej zrozumienia. A wypowiadają się tu osoby w wieku od 11 do 21 lat, niektóre zmagające się z depresją długi czas. Ciekawe są również konkluzje lekarzy, pracowników z organizacji pomocowych czy rodziców. Sytuacja od strony służby zdrowie wygląda nieciekawie.

To ważny głos osób, którym niełatwo mówić o tym, co je niszczy. Strasznie ciężko żyć z tym ciężarem, którego przecież nie wybrały, ale nie umieją się od niego uwolnić. Głos pełen bólu, cierpienia, rozterek, niezrozumienia, a czasem pogodzenia, poszukiwania, odkrywania. Często przyczyną są dorośli. Wszyscy popełniamy błędy w życiu, też te wychowawcze, ale błędem nie jest:

- mówienie dziecku, że jest ciężarem, że nie było chciane, że dobrze wygląda ważąc 28 kg, że źle wygląda, bo jest jakie jest, wyciskanie spełniania swoich niezrealizowanych marzeń, obojętność i lekceważenie, molestowanie...

To zbrodnie... małe, wielkie, a i te niewybaczalne...

Jest też nadzieja, bo te połamane drzewka chcą o sobie opowiedzieć, chcą o siebie walczyć, podnoszą się po porażkach, próbują znaleźć swoje miejsce. Chciałabym umieć pomóc, wytłumaczyć, podać rozwiązania, dać siłę...

Bądźmy uważni, empatyczni, wyrozumiali, delikatni...

Ważna, potrzebna, mądra, trudna, szokująca. Zbiór rozmów ze specjalistami i młodymi ludźmi, których dotknęła depresja. Sporo o samobóstwach, rozwiązaniach systemowych, indywidualnych odczuciach. Ostrzegam jednak co wrażliwszych, że czytana w ciężkim życiowym momencie lub choćby w tym momencie roku potrafi mocno rozmontować. Cieszę się, że po nią sięgnęłam, jednak żałuję że nie wiosną lub latem, może zniosłabym to lepiej. Ale warto, na pewno warto.

Przejmująca książka o dzieciakach, które nie zasłużyły na swój los. Mówią własnym głosem, o bólu, cierpieniu i śmierci, językiem który niejednego dorosłego może zaskoczyć.

Ogromną wartością tej książki jest mnóstwo wiedzy, szczególnie dla opiekunów, rówieśników. Warto przeczytać, żeby pozbyć się złudzeń. Nawet siedmiolatek może się powiesić.

Otwiera oczy na wiele spraw związanych z polską młodzieżą. Warto przeczytać choć jedną taką książkę, aby wiedzieć w jakim stanie jest przyszłe pokolenie i, aby dowiedzieć się jak zapobiegać niektórym sytuacją.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Reportaż
  • Psychologia