Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów

Okładka książki Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów
Temple GrandinRichard Panek Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginalny: The Autistic Brain: Helping Different Kinds of Minds Succeed
Copernicus Center Press
2016-02-18
2016-02-18

Okładka książki Autyzm w czasie pandemii Tony Attwood, Jed Baker, Sean Barron, Temple Grandin, Carol Gray, Ellen Notbohm, Barbara Sher, Carol Stock Kranowitz
Ocena 0,0
Autyzm w czasi... Tony Attwood, Jed B...
Okładka książki Niepisane reguły relacji międzyludzkich: Zawiłości życia w społeczeństwie z perspektywy osoby autystycznej Sean Barron, Temple Grandin
Ocena 5,5
Niepisane regu... Sean Barron, Temple...

Na półkach: , , , ,

Łatwiej przykleić etykietkę , postawić diagnozę niż wejść w świat przeżyć Autysty. Myślą, czują, przeżywają świat inaczej. Trudno zrozumieć ten dziwaczny świat. Nawet psychiatrom.

Być może są lepiej opracowane książki na temat autyzmu, ale ja przeczytałam właśnie tą i jak dla mnie laika w temacie, była niemalże idealna. Raz w życiu spotkałam osobę z autyzmem, ale na ten moment pierwszego kontaktu nie miałam o tym pojęcia, był to uroczy dziewięcioletni chłopiec. Pomyślałam później o tym ile błędów mogłam popełnić, a przecież chciałam jak najlepiej. Raz zainicjowane spotkanie, stało się dla mnie wielką potrzebą poznania mechanizmów funkcjonowania ludzi ze spektrum autyzmu. Temple Grandin znałam z filmu, jednak nigdy nie pomyślałam, że kiedyś w życiu przyjdzie mi się spotkać z takim typem osobowości. O święta naiwności :)

W książce przeczytamy o autystycznym mózgu, o tym, kiedy po raz pierwszy narodziła się jego diagnoza, i co oznacza spektrum autyzmu, że po jednej stronie znaleźć można ciężko upośledzone osoby, a po drugiej można znaleźć geniuszy jakim był na pewno Albert Einstein. Autorka jest profesorem zootechniki, i jest osobą autystyczną, która angażuje się w badania naukowe i popularyzację wiedzy na temat zaburzenia. Opisuje tu min. problemy sensoryczne autystyków oraz to, że oni doskonale dostrzegają szczegóły. Pisze wiele ciekawych rzeczy, podejmuje min. temat etykietowania i jednocześnie radzi, że zawsze lepiej mówić o konkretnych objawach niż o ogółach. Przeczytamy również o tym co najważniejsze, czyli to, że w obecnej chwili zaszliśmy daleko od czasów, kiedy lekarze mówili rodzicom autystycznych dzieci, że sytuacja jest beznadziejna i że jedynym dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie dziecka na całe życie w zakładzie opiekuńczym. Choć czasem trudno, to zawsze warto podejmować próby, a społeczeństwo edukować. Polecam te książkę, zwłaszcza tym, którzy spotkali i chcą zrozumieć osoby autystyczne.

Bardzo ciekawa książka. Polecam zwłaszcza tym, którzy pracują z Autystami i tym, ktorzy chcą ich zrozumieć

Bardzo ciekawa książka. Temple Grandin dosłownie wpuszcza czytelnika w głąb umysłu osoby autystycznej. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć postępowania osób w spektrum. Co więcej pokazuje, że nie należy naznaczać, dawać "łatek", etykietować, ponieważ każdy z nas jest inny, a przede wszystkim osoby z autyzmem. Bardzo zaciekawiła mnie również koncepcja trzech typów myślenia (która nie tylko odnosi się do osób w spektrum).
Książka jest pełna różnorodnych przykładów naukowych, ale też z doświadczenia Grandin. Daje wiedzę, ale też uczy odpowiedniego podejścia. Niesamowite doświadczenie, zdecydowanie polecam.

Temple Grandin i Richard Panek w książce "Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów" udowadniają, że prawie każdą słabość da się przekuć w mocną stronę, a na to w jaki sposób funkcjonujemy bardzo duży wpływ mają przyklejane nam łatki.

Bardzo interesująca książka, pozwala w pewien sposób zrozumieć spektrum autyzmu i zgadzam się z autorką każdy przypadek jest inny

Na półkach: , , , , ,

Najbardziej zadziwiło mnie to, że naprawdę istnieją ludzie myślący inaczej, niż obrazami. W ogóle nie potrafię sobie tego wyobrazić. Czy zamiast obrazów widzą tekst... Przedziwne.
Mój autystyczny mózg pracuje sobie na swój własny sposób i jest mi z tym dobrze, chociaż zastanawiam się na ile jestem podobna do autorki.
Nie zgadzam się, że osoby myślące obrazami nie są predystynowane do zawodu bibliotekarza czy historyka. jako historyk z zawodu, a bibliotekarz z zamiłowania, jestem tego twierdzenia idealnym zaprzeczeniem.

Nie zgadzam się, że osoby myślące obrazami nie są...

Temple Grandin często opiera się na własnych doświadczeniach, przedstawiając świat osób ze spektrum autyzmu. W tej książce nie jest inaczej. Warto zapoznać się z tą pozycją, jeśli chce się dowiedzieć więcej na temat funkcjonowania mózgu u osób ze spektrum.

Książka bardzo interesująco i szeroko opowiada o autyzmie. Autorka - osoba autystyczna- bardzo prostym i jasnym językiem opowiada o historii badań nad mózgiem autystycznym, różnych koncepcjach, które miały tłumaczyć to "schorzenie", czy współczesnych badaniach na ten temat. Autorka daje również wiele cennych rad jak pracować z osobami autystycznymi, aby przekuć ich słabości w siłę.
Myślę, że to lektura obowiązkowa dla każdego, kto się natyka w swoim życiu na osoby autystyczne.

Dodaj cytat z książki Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów